Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(42)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Ioana..exista varianta de sarcina cu doua placente..insa gemeni identici..de aia nu stiu dr sa-ti spuna..insa eu stiu ca la ecograf se vede..adik..sarcina biplacentara...monocoriala..sau asa ceva este..cea cu gemeni identici...



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Ioana..exista varianta de sarcina cu doua placente..insa gemeni identici..de aia nu stiu dr sa-ti spuna..insa eu stiu ca la ecograf se vede..adik..sarcina biplacentara...monocoriala..sau asa ceva este..cea cu gemeni identici...



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006




la mine pe eco scrie asa, Sarcina gemelara biamniotica, monocoriala. Doua dr mi-au spus ca nu se pot pronunta, daca sunt identice sau ba.

Sabina 20+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Legat de gemenii identici, doctorul nostru ne spunea ca identici pot fi gemenii din sarcina monocoriala (adica cu o sg placenta din care ambii isi trag cordonul). Daca e monocoriala poate fi de doua feluri:
- biamniotica (cu doi saci amniotici, fiecare cu lichidul sau propriu, doar placenta este aceeasi)- ei sunt identici ca sex, dar nu seamana neaparat leit... sau
-monoamniotica (in acelasi sac amniotic, acelas lichid si folosesc ac placenta). Ei vor fi identici de tot,... ma rog ... la fizic.

Gemenii fraternali sau neidentici vin din sarcina bicoriala, evident ca au doua placente pt ca provin din doua ovule diferite. E clar ca vor fi biamniotici, aici nu mai exista doua feluri.
Asadar sarcina gemelara bicoriala si monoamniotica nu exista pt ca nu poate fi cu doua placente dar intr-un sg sac si un sg lichid.

Problema care se mai intampina este ca se descopera tarziu ca e gemelara si nu se mai vede f bine daca au existat doua puncte de lipeala pe uter sau una sg, adica nu se mai stie daca initial era o sg placenta, sau doua placente care ulterior s-au apropiat prin crestere si intindere.

Cam asa stiam eu.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Legat de povestile celor mari...adica gemeneii mai mari... inca din timpul sarcinii savuram perlele lui "Zealesh" si sora ei, deveniti Rares si Bianca si asteptam cu drag si eu sa vina perlele.... Uite ca nu mai suntem asa de departe.

Asa ca, Arturicii, da-i inainte, cand ai timp, ca gasesti public auditoriu "cititoriu". Asteptam cu incredere!

As mai vrea sa te intreb, Arturicii, cum ai reusit sa le faci tu un program copiilor de la o luna. Adica cum ai reusit sa ii culci la o ora X? Cum i-ai lamurit sa doarma sa zicem la pranz? Ce metoda a prins la ei?
Fetele mele dorm fiecare in ritmul lor. Aprox la ore asemanatoare dar niciodata identice, asa se intampla sa am mereu una treaza. Dorm putin la pranz, 30-40 minute si pana reusesc sa o adorm pe Anto, Iulia e treaza deja.
Cum sa fac sa le cul deodata.
Am incercat in patuturile lor..., in patul mare - sa le pun langa mine si sa linistesc atmosfera ca sa doarma... vezi-ti de treaba!... Iulia se apuca de ras si o deranjeaza si pe Anto care ar putea dormi si e obosita si se maraie ca e deranjata... si uite asa...

Nicicum nu reusesc sa fac un program comun de somn. Poate mai sunt si altii ca mine si ne dai o idee.

Alta nelamurire: copiii mei se trezesc noaptea la mancare de 3 ori- la 01, la 04 si la 07 apoi la 09 de dimineata. Dr de familie, la controlul de 9 luni spunea ca nu mai e normal sa se trezeasca asa de des. Si eu stiam ca stomacul trebuie sa se relaxeze noaptea, dar ce sa fac daca urla si nu se linistesc numai cu mancare... si nu oricat, 90 sau 120ml. Cand erau mici nu faceau asa ceva. Dormeau de la 22.00 la 5.00 neintrerupt.
Spunea Dr sa dau masa de seara solida, adica gris cu lapte etc. Am incercat si inainte. Rezultat: tot cer de mancare la orele acelea obisnuite dar intre mese nici nu dorm bine... probabil de stomac plin... eu nici nu stiu.
Nu trezirea noaptea ma deranjeaza, ca m-am invatat deja, ci ideea ca stomacului nu ii este bine sa nu faca pauza.

Voi ce experienta aveti? Cum au facut ai vostri pe la 8-9 luni?

Multumesc.


................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Legat de gemenii identici, doctorul nostru ne spunea ca identici pot fi gemenii din sarcina monocoriala (adica cu o sg placenta din care ambii isi trag cordonul). Daca e monocoriala poate fi de doua feluri:
- biamniotica (cu doi saci amniotici, fiecare cu lichidul sau propriu, doar placenta este aceeasi)- ei sunt identici ca sex, dar nu seamana neaparat leit... sau
-monoamniotica (in acelasi sac amniotic, acelas lichid si folosesc ac placenta). Ei vor fi identici de tot,... ma rog ... la fizic.

Gemenii fraternali sau neidentici vin din sarcina bicoriala, evident ca au doua placente pt ca provin din doua ovule diferite. E clar ca vor fi biamniotici, aici nu mai exista doua feluri.
Asadar sarcina gemelara bicoriala si monoamniotica nu exista pt ca nu poate fi cu doua placente dar intr-un sg sac si un sg lichid.

Problema care se mai intampina este ca se descopera tarziu ca e gemelara si nu se mai vede f bine daca au existat doua puncte de lipeala pe uter sau una sg, adica nu se mai stie daca initial era o sg placenta, sau doua placente care ulterior s-au apropiat prin crestere si intindere.

Cam asa stiam eu.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!



Clara multumesc de explicatie. Dar totusi eu am citit in carti, ca gemenii sunt de 2 feluri univitelini au aceeasi masa genetica sunt identici 100% si bivitelini, din 2 oua, complet diferiti, nu seamana mai mult decat 2 frati, dar nu au masa genetica etc. De aceea sunt un pic in ceata. Eu asa gandesc, daca nu seamana, nu sunt identici, daca da sunt identici.

Sabina 20+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Noi am inceput polidinul..si sunt cu "kuru"franjuri..Andrei chiar spunea de dimineata"mami..de ce ma doare fundu"sa nu va zic..ca pe mine...ma doare..de nu am dormit pe partea aia..la mine si e doza mai mare..poate de aia...
Clara..gemenii mei de vreo sapt nu se mai trezesc deloc noaptea..se culca la 8, maxim 9..si dimineata la 7:30, 8 sunt drepti..si vad ca mai nou dorm doar o data pe zi..3 ore..si alea cam deodata..asa ca am ceva noroc



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Neata,

Sabina, tu ai emotii cu cea mica la reactia celor 2 surioare, eu am emotii cu cei doi baietii la aparitia unei surioare....
Om vedea ce o sa fie. Pana una alta, i-am anuntat dupa echo si au probleme gen: cine o invata sa vorbeasca, dar ce o sa faca ea cand o sa fie mica, nu avem papusi, etc...
Cat despre identici sau nu, nu ma (mai) pricep. Studiasem si eu problema insa am uitat. Oricum, vezi tu cand s-or naste.

Clara,
pai de la o luna am stabilit ore fixe de masa, la 3 ore fix; iar programul de somn a intevenit natural. Astfel, f repede, au dormit de seara pana dimineata.
Eu sunt de parere ca cei mici au nevoie de program fix si fara schimbari majore si dese. Si dupa parerea asta functionam si acum.

o zi faina,


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Clara, la noi a fost ca la voi si mai rau. Rares (care a fost alaptat) pe la 8 luni a avut noprti cand se trezea si din ora in ora. Nu s-au mai trezit sa ceara de mancare dupa 2 ani, spre 3. Dar eu am alaptat la cerere si nu le-am impus un program, i=am lasat in ritmul lor. E drept ca m-a ajutat organismul sa rezist la treziri de 'tz' ori pe noapte. Nu zic ca e bun cum am facut eu, dar l-a noi a mers asa, pt ca eu nici eu nici sotul meu nu suntem persoane ordonate si riguroase in ceea ce facem. Deci noi functionam bine in 'haos'. a fost greu, dar nu imi pare rau ca am procedat asa. Cred ca nici nu as fi stiut cum sa fac altfel. Sa ii las sa planga nu am vrut si nu am putut, ei nu au fost genul de copii care sa doarma mult si cand vreau eu, deci ...



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Noi nici acum nu am scapat de trezirile de noapte; insa acum....cer apa!

Nu vreau sa intelegeti cumva ca i-am lasat sa planga de foame/sete sau mai stiu eu ce.
Insa am tras de timp sa ajungem la programul respectiv.



Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Ioana, cred ca vorbim de acelasi lucru, numai cu alte cuvinte.
Bicorialii sunt cei bivitelini, din doua oua si mase genetice complet diferite. Sunt ca doi frati care foarte bine puteau fi nascuti la dati diferite, dar ei au venit impreuna, dar nu seamana, si pot fi fata-baiat.
Monocorialii sunt cei cu masa genetica identica la inceput. Adica dintr-un singur ou, dar s-au divizat la un moment dat mult prea mult si au devenit doi embrioni, fetusi, oameni. De aceea se zice ca au origine 100% identica, desi studiile comportamentale arata ca nu exista oameni identici 100%, nici macar gemenii identici pt ca determinismul lor genetic poate duce la alte sensibilitati imunitare, comportamentale, de personalitate etc. Acuma, traseul de dezvoltare a acelui ou face ca gemenii sa ajunga in stadii diferite de separare.
Oul care se separa complet fara probleme, in nush care zi, X, dupa fecundare, poate duce la doi indivizi complet diferiti - in saci diferiti, doar placenta ramane una sg. Ei sunt identicii care pot sa difere (dar nu neaparat) putin intre ei, dar e evident ca sunt gemeni la vedere(monocorialii biamniotici). Cei care nu se separa pana la ziua X, nu apuca sa dezvolte saci diferiti, raman in acelasi sac, dar sunt complet diferiti, au celule din care urmeaza sa se dezvolte organele diferit perfect. Ei sunt identicii identici (monocorialii monoamniotici)
Problema apare la celula ou care incepe sa se divida, pregatindu-se pt a se forma gemenii, dar pana la ziua X nu se separa complet, raman cu o sg placenta, intr-un sg sac, dar raman uniti in anumite puncte, adica ei sunt siamezii.

Am vazut in spital mame care spuneau ca nu se stie daca sunt identici sau nu pt ca ambii erau baieti, era clar ca au doi saci, dar nu stiau daca e bicoriala sau monocoriala pt ca placentele erau f apropiate, pareau unite din anumite unghiuri. Cand s-au nascut s-a vazut ca placentele erau diferite.

Iar legat de materialul genetic identic sau nu, practic problema este f minora pt ca la dezvoltarea copiilor intervine f f puternic influenta mediului. Atata timp cat sunt gemeni, cresc in acelas mediu, li se aplica acelas tratament parental, cred ca atat cei identici cat si cei bivitelini vor avea puncte in comun si si elemente de personalitate separate.
Frumos e oricum, atat timp cat fiecare e incurajat sa exprime ceea ce are el ca om unic, aparte fata de fratele/sora lui/ei geaman/a, chiar daca fizic seamana ca doua oua.

Imi cer scuze daca am intins coarda. Mi se pare un subiect interesant.
Doctorul meu era pasionat de embriologie si de fiecare data imi povestea totfelul... drept ca si eu dadeam la moara ca imi placea sa ascult.

Bogdana, mama mea a facut polidin.. pana a avut gogoloaie pe fund, negru-albastre (scuze). A ajuns sa trebuiasca sa i se scoata prin operatie. A refuzat si s-a tratat babeste si a scapat. De atunci cand simte ca se aduna cate ceva de la injectii, preventiv pune cataplasme cu grish. O lingura de grish in 50ml lapte la temp camerei. Amesteca si pune pe gogoloi, aplica o punga si un prosop sa ii tina cald... si nu are nici o treaba.
Sanatate!

Laura, Arturicii.... banuiam eu ca nu e vb numai de priceperea parintelui, trebuie sa ai si copii care sa ofere teren pt modelarea asta a ritmului. Totusi am observat un lucru... cand stau cu mama mea, dorm aproape sincron de trei ori pe zi, mananca portii exacte din boluri (indiferent cat au initial), dorm mai ok noaptea si sunt mai echilibrate. Cand stau cu... cand nu stau cu mama... toate sunt cu josul in sus, mereu vraiste in locul de joaca, fara orar de iesit afara...fara orar de somn, ci cand le apuca, ... sunt f maraite, mananca nasol, dorm putin si nasol, si nici achizitii f multe nu au.
de aceea m-am gandit sa incerc sa fac un ritm si eu, ca vad ca are efect pozitiv. dar se pare ca mie nu imi iese.
(dar macar ma stradui) Pacat ca mama nu vine mai des, ca in rest nu se prea este straduiala...

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput