Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(42)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Radeti voi radeti...da e numa una.

Sunt stresata ca am burta mica. Si-mi zice azi sora mea la tel: "de parca tu ai stii cum e sa ai burta normala".... Si asta asa e. Cu gemenii la 20 de sapt eram ohoho. Iar la 40 nu mai zic....

Laura
Daca era cu programare, plan, cum vrei sa ii zici nu ma mai incumetam nici eu. Insa....a aparut. Asa, pur si simplu, in ciuda tuturor programelor.
Si cum sa zicem nu la un asemenea cadou?

O zi frumoasa tuturor.

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna, fetelor!

N-am mai scris de ceva timp pentru ca mi-e cam greu sa imi mai gasesc locul. Sunteti atat de multe gravidutze sau cu bebelusi mici, incat parca daca as veni eu sa povestesc de gradinita si nazdravanii de copilasi maricei, parca as fi pe langa. De perioada de inceput a aventurii noastre in 4 nu imi mai amintesc atat de clar (detaliile tehnice de fapt), asa ca nu m-as hazarda nici la dat sfaturi pt sarcina, nastere si beblushi. Dar e super cat de multe sunteti aici, mi-ar fi placut tare mult sa fie asa si in urma cu 4-5 ani.

Noi suntem bine, sanatosi si f. prinsi in diverse activitati. Anul asta nu se face serbare 'cu public' la gradinita, dar maine toti copii vor avea intalnire cu Mosul. Vor canta colinde, vor dansa, vor primi cadouri de la Mosul si cu siguranta va fi perfect asa. O sa fie un nene care o sa ii filmeze si o sa le faca poze, noi vom primi DVD-ul si ii vom putea vedea in desfasurare. Eu ma bucur ca fac asa, pt ca anul trecut a fost un mare stres pt mine si pt Bianca serbarea (s-a speriat de aglomeratie si galagie, nu a participat deloc la serbare si a plans mult).

Am pus poze mai noi in album, daca aveti placerea sa ne vedeti, le gasiti aici: http://laurasn.shutterfly.com/gemeniirb/363

Nu stiu ce sa va mai spun. Vreau doar sa asigur pe mamicile incepatoare si pe gravidutze ca e minunat sa ai gemeni si relatia dintre ei e extraordinara. Chiar daca se mai cearta, sau se mai bat , nu ii poti desparti. Ai mei au ajuns la o varsta cand se joaca si relationeaza extraordinar intre ei. Au ore intregi cand se joaca fara sa imi sollicite atentia, sprijinul decat f. rar, rad mult impreuna si comploteaza tot felul de nazdravanii, ca ma intreb uneori cum le mai trec atatea prin cap.

Felicitari Larisel pt fete! Sa aveti o viatza extraordinara, plina de noroc , sanatate si fericire!

Mamaana, cu mii de scuze pt intarziere, la multi ani, sa=ti traiasca domnisoarele si flacaul! Noi inca nu am impodobit bradul, dar abia asteptam momentul. Si mai ales zapada o asteptam cu nerabdare, ca inca nu am vazut-o iarna asta.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Laura.ti-am admirat frumosii..
Noi am avut azi.."zi de tort"la gradi..ca dc de maine nu-l mai duc am dus azi tortul si sucurile pt colegi..tare ferici era Andrei..prima lui aniversare la gradi. La ora 4 au si serbare..cu public...si vine si moshu
Larisel sa-ti traiasca copiii, sa fie sanatosi, si cuminti



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

larisel, FELICITARI!!! sa-ti traiasca printesele, sa fiti sanatoase si fericite, recuperare rapida si fetite papacioase si necolicoase iti doresc!!!

gabitza, FELICITARI si tie!! sa fiti sanatosi si fericiti, te asteptam cu vesti!

eldeea77, bun venit! sarcina usoara si la termen! eu nu te pot ajuta, doc care mi-a urmarit sarcina e cam... fioros si necomunicativ si nu l-as recomanda. doctorita cu care am nascut insa, intrucat doc meu nu era in tara, este Raluca Uzum, activeaza la Elias. si stiu ca are si un cabinet particular, poate dai un google si o gasesti. sanatate!

lumy_clt, ce fel de antibiotic? eu stiu ca antibioticele nu sunt prea indicate in sarcina, decat in cazul unor afectiuni grave... pentru febra, doar paracetamol si nu sinus. pentru gat, ca leac babesc, comprese cu cartofi cruzi, in jurul gatului. ceaiuri, miere, vit C, fructe... fara acid si nu ceaiuri fierbinti, ci la temperatura camerei. eu cu asta m-am tratat la o gripa in timpul sarcinii. sanatate!

ioana.mica, bine ai venit! sa-ti traiasca printesele.

clara, bine ai revenit!

carla, sanatate multa si tie!

arturicii, felicitari!!! o fetita este exact ce va trebuia, ca sa completati tabloul!

laura, mie tare imi place cand povestesti de nazdravanii tai, asa ca daca ai timp, scrie un cearceaf maaaaare cu tot ce le mai trece lor prin cap!
in plus, ai mei au mai crescut si incet-incet, incepem si noi sa stim cum e treaba cu nazdravaniile, asa ca poate bag si ceva la cap din ce spui!
am vazut si pozele, R&B sunt niste frumosi!!! imi place tare poza in care vroiau sa doarma in masuta de TV! au reusit?

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Laura,
cam asa ma simt si eu aici, printre atatia piticuti.
Dar promit si eu sa va povestesc cum e cu gemeni care au aproape 6 ani.
(sa stiti ce va asteapta)

O zi faina, revin.

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ioana, pe mine ma intereseaza daca poti sa ne spui cum e cu lectiile, pregatirile pt scoala. Ii tii in camere diferite cat fac lectii? Nu se deranjeaza unul pe celalalt?

Ma cam sperie perspectiva mersului la scoala, mi-e frica sa nu apara o concurenta 'nesanatoasa' intre ei, sa se deranjeze la facut temele, sa se sicaneze. Noi mai facem jocuri din alea din reviste cu activitati (numarat, colorat, labirint, diferente intre poze etc) si au ritmuri si stiluri diferite de a reactiona. Deja ... ma intreb peste 2-3 ani cum o sa fie. Plus ca au personalitati diferite. Rares vrea sa fie apreciat, sa intre in voie, sa fie laudat, sa castige el mereu orice competitie. Bianca e mai visatoare asa, daca isi gaseste ceva care sa-i distraga atentia, nu o intereseaza sa faca exercitiile la care lucram.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello,

va scriu si eu intre doua ninsori...

E superb afara, e alb totul si acum iar a inceput ninsoarea. S-au jucat ieri in zapada o gramada baietii, au intrat in casa inghetati, imbujorati insa tare incantati.

Despre cum e cu gemeni, baieti, de aproape 6 ani veniti pe ista lume.

In sfarsit s-au oprit cu schimbarile de personalitate (pana acum au tot oscilat, schimbat, variat). Yann este mai ascultator, mai linsitit (atomici sunt amandoi, nu stau o clipa locului), isi arata mai repede sensibilitatea.
Philip e mai "dur", plange mai greu, il cam bate pe fratele lui, e mai independent (eu zic; azi nu va dau gofra la scoala ca am terminat deja cu pregatitul gentutei de mancare; el: se urca, isi ia gofrele (si ptr Yann) din congelator, le pune in toaster, le scoate cand sunt gata, le pune branza, le impacheteaza si le baga in gentuta (!).

Au insa mofturi amandoi, vor aceeasi atentie (nu cumva sa facu cu unul ceva ca e musai si cu celalalt), au inceput sa ceara diferit (mami, eu vreau cartea X dar sa nu fie la fel cu a lui P/Y).

Asta pe f scurt despre cum sunt ei acum.

Despre scoala.
Aici grupa pregatitoare se intampla in scoala direct; cu program de scoala, cu activitati de scoala.
Noi am insistat, si o sa insistam in continuare (aici sunt setati sa separe gemenii din clasa) sa ii tina in aceiasi clasa. Asa ni se pare ca e mai ok pentru ei. O sa ii desparta destul viata.
Iar daca mai tarziu o sa ceara ei lucrul asta sigur o sa fim de acord.

In grupa sunt cam 18 copii, impartiti in 4 sub grupe (4 masute); ei nu sunt la aceiasi masa, ca sa nu vorbeasca in lb ro intre ei.
Sunt cuminti insa agitati (asta din ce zice educatoarea), sunt printre primii 5 din clasa dpdv "academic".
Isi respecta colegii, regulile, etc.

Acasa nu avem (inca) lectii de facut. Insa cand lucreaza (atunci cand au chef) din caiete pregatitoare sau deseneaza, nu au rabdare sa stea la masa ci stau pe jos pe sus, prin pat, etc. Insa fac ce au de facut si sunt f multumiti atunci cand ii lauzi (lucru extrem de normal).

Ptr scoala, zilnic li se trece in agenda scolara cum s-au comportat.
La acest nivel au 3 fetze: , una care nici nu rade nici nu plange si una suparata. Au luat de max 3 ori din cea medie. Si m-am suparat. Asa ca am instituit sistemul: aveti numai toata sapt, primiti un banut de 2$.
Si nu stiu daca fix din cauza sistemului sau pur si simplu, vin doar cu buline bune.

A fost mai greu sa ii conving sa isi tina ordine in camera insa de cand au fost mici mici am avut regula: masini in cutia de masini, lego la lego, etc; acum le-a intrat in obisnuinta, mai trebe sa stau cu gura pe ei insa lasa ordine (de ex nu iesim din casa pana nu-i totul ok in camera, seara nu le pun desenul daca nu e ordine, etc).

Asta cu programul a fost regula de la nastere; i-am alaptat in paralel, i-am dat biberonul/supa/mancarea, la aceeasi ora (le-am facut program cu ora fixa de masa/somn de la 1 luna) si in paralel.
In felul asta am avut liniste in orele de somn, m-am descurcat singura cu ei (sotul mai mult la servici) pana au avut 4 luni si m-am intors la job.
(astea vi le zic voua, viitoarelor mamici de gemeni pentru ca stiu ca e un mic haos ce trebuie organizat dupa nastere ptr ca altfel e o continua agitatie in casa si nu mai aveti timp de nimic).

Hai ca m-am intins insa am prins un pic de timp si am zis sa ne introducem si noi un picut.

O seara faina tuturor


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mamaana La muuuulti ani, pentru toti trei!

Ioana felicitari pt. bebelina din burtica.
Si multumim pentru ceea ce ne-ai povestit desre baieti... deci mai am de asteptat... si ai mei sunt "schimbatori"... dupa cum le place lor...

Bogdana cum a fost la serbare? Noi am avut fara public

Laura mandra mea nu se streseaza, insa mie mi-a placut mai mult acum, pt. ca a fost fara public, pt. ca fac o galagie spectatorii, abia auzi copiii... si au roluri asa frumoase, canta frumos... in plus unii nu vin doar cu parintii, si cu toti bunicii... si e atat de cald, inghesuiala Ultima serbare am ascultat-o de pe hol... era vara, era cald

eldeea sarcina usoara! Scrie mai multe emsaje, sa scapi de moderare

ioana.mica gata, sunteti in listuta



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

A fost o abrambureala la serbare..avand in vedere ca s-a tinut afara..a fost o inghesuiala..o 'bataie"..niste parinti prost crescuti...asta e..chiar spuneau educatoarele ca nu mai fac niciodata asa. Si problema stii care e?ministrul sanatatii nu a interzis serbarile cu public..doar a specificat..ca ar fi de preferat..si cine a fost "sperios"
a luat-o de buna...ca in Resita s-au tinut serbari bine mersi cu parintii...in sali...la unele gradinite...oricum..copilul ala..nu tot cu mine sta aksa?dc era sa fiu purtatoare de vreo gr porcina..o dadea deja si altoraprostii...



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Buna dimineata,

arturicii ce frumos povestesti tu. Eu am un pic emotii cu Alexandra, ca nu stiu cum va reactiona cand vor veni cele 2. Ea care nu obisnuia sa doarma cu noi in pat, de o saptamana nu mai vrea in patul ei, doar cu noi, e mai posesiva, mai cu personalitate. Ma tem, ca toate astea sunt premergatoare a ceea ce va urma sa vina. Am mari emotii. Eu incerc sa o pregatesc, sa ii tot spun, sa vedem ce va fi la final.

Sapt trecuta am fost la eco si mi-a spus, ca acum se vede clar, ca fiecare bebelina este in sacul ei. Nu imi pot spune, daca sunt sau nu identice decat la nastere. Eu nu mai pricep nimic. Ma poate lamuri si pe mine cineva?

Va doresc un weekend linistit si poate avem si noi parte de un pic de zapada. Asa imi e de dor de duca.

Sabina 20+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei

Mergi la inceput