Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(42)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

multumim inca o data de urari
dalina lasa ca ajungi tu cu copiii mari (mie mi-a ca ies la pensie pana marit fetele)
laura a inceput si parca s-a mai potolit tudor cu aiurelile lui: vad ca acum imi cere telefon mobil cam o data pe luna, nu in fiecare zi; dar in schimb se da cu deodorant si cu parfum dimineata inainte sa plece la scoala; ei am baiat mare, e in clasa a 8-a doar si parca se intelege mai bine si cu surioarele lui, cu toate ca lor le-a ramas in creier ca el e ala rau care le face sa planga tot timpul, au inceput sa-i ceara si lui ajutorul la diverse prin casa

au primit de ziua lor un bebelus cu scaun de masa, patut si carut si se tot joaca cu ele; s-au batut la inceput care sa plimbe caruciorul pana le-am zis ca le arunc afara - dupe 2 minute impingeau amandoua la carucior; iar aseara au luat bebelusul si se jucau de-a mai cu copil si-mi aduceau mie copilul, eu fiind bunica dintr-o data m-am simtit atat de batrana, dar mi-a trecut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eldeea77 spune:

ups, am vrut sa trec DPN si se pare ca am copiat tot mesajul; sorry

Andreea 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui eldeea77

ups, am vrut sa trec DPN si se pare ca am copiat tot mesajul; sorry

Andreea 15+

Am modificat in lista de pe prima pagina
Poti sa stergi mesajul precedent, cel cu lista... ai un buton in bara mesajului pe care vrei sa-l stergi, "sterge raspuns", e la fel ca si recycle bin, de la windows. Iti apare o nota cum ca doar administratorul, moderatorul sau autorul poate sterge raspunsul, si trebuie sa introduci parola.



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Ziua buna!

Uite cu ce ne delectam noi... suntem innebunite dupa ursuletul verde http://www.youtube.com/watch?v=astISOttCQ0 si dupa Lion sleeps tonight.

Stire: de 4 zile avem un dinte vizibil. Iuliuta are un incisiv jos.

Poopam lumea.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

PENTRU MOSH: SUNTEM CUMINTI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutare

Luminita, le dau calciu 10 zile pe luna cate 5 ml pe zi, asa le-au dat in maternitate si asa mi-au spus sa continui si acasa, pt ca erau micuti au avut si o usoara hipocalcemie si cred ca asta e motivul...
pe Dragos se pare ca il viziteaza colicii....i-am dat initial Sab, dar il puneam in lapte ceea ce am aflat ca e gresit...acum ii dau Infacol si pare mai linistit....el nu plangea, se schimonosea si chircea si imi era mila de el
Eva e mai mancacioasa dar cand o pun la san se enerveaza....da din cap, trage de san, se agita... s-a invatat sa curga mai mult cu biberonul si nu o satisface sanul...curge putin si nu e suficient pt ea....
Dragos in schimb, acum descopera sanul, cum il ia cineva in brate sa-l hraneasca, automat intoarce capul si cauta sanul, a invatat sa suga si tare ii mai place in brate la san
ne luptam in continuare cu nasul infundat, punem ser fiziologic si se inmoaie mucisorii dar nu reusim sa-i scoatem din nasuc...
in rest suntem f cuminti, nu plangem decat fff putin...in ultimul timp pt ca am inceput de ieri sa avem cam acelasi program la masa si nu prea acceptam intarzieri ....bibe trebuie sa fie gata la timp
cred ca totusi voi incerca o decalare de max 30 min a programului de masa intre ei....cand nu va ma fi si mama sa ne ajute va trebui sa ma descurc eu cu sotul singuri si parca i-as vrea un pic decalati sa ma descurc singura....in curand sotului i se va termina concediul asa ca trezirea noaptea si apoi dimineata la serv...cam greu si in timp se aduna oboseala

acum a inceput foiala...ma duc sa mobilizez familia si sa facem bibe
o zi buna


36+ Dragos si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Gabi, doar un sfat, tu faci cum vrei si cum poti: arunca biberoanele si pune copiii la san, o sa fie mult mai simplu si pt tine si pt ei mult mai placut si sanatos. Bafta!




Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eldeea77 spune:

Buna ziua tuturor,

Am o intrebare pentru fetele care au facut amniocenteza. Ati platit dublu decat tariful normal? Am citit undeva ca la gemeni trebuie facute doua amniocenteze. Cate din voi ati facut aceasta analiza?

Andreea 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

eu incerc macar o masa sa o ia la san....de fapt Dragos e pus mereu la san pt ca e mai alintat...pe el au inceput sa-l viziteze colicii si e mai luat in brate si automat il agat la tata...molfaie el, dar am prea putin lapte cu toate minunile care le beau si iau.....nu se satura cand sta la san, adoarme si peste 1 ora isi mananca mainile...
Eva e mai mancacioasa de felul ei si pt ca de la san vine putin si mai si trebuie sa munceasca pt el...se enerveaza, apuca sanul cu gingiile si smuceste , o sa postez un filmulet cu prestatia ei :))
tocmai m-am muls si abia am scos 40 ml dupa 30 si mai bine minute
bun si asta....se imparte la 2 in general dar pe asta o sa-l primeasca Eva, Dragos abia a mancat si doarme sau cel putin asta incearca....


Dragos si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Gabi, daca peste o ora isi mananca mainile, pune-l din nou la san. Numai asa reusesti sa-l inveti pe el si tie sa ti se mareasca 'productia'. Si sa stii ca ce scoti tu la pompa sau cum faci nu e relevant. Adica eu stiu de la mine, puneam pompa si ma chinuiam sa umplu o sticlutza de 100 ml tragand o jumate de ora de ambii sani. Daca il puneam pe Rares la un san si pompa la celalat, curge 'suvoi' si umpleam sticlutza in cateva minute. E o chestie psihica, cred. Gura copilului stimuleaza secretia lactata cum nu o poate face nici mama pompelor. Reiau, e doar un sfat, dar eu avand experienta alaptatului pot sa iti spun ca cel mai bine e sa ii pui pe copii la san cat mai des, oricat de des. Stiu ca e obositor si te termina, dar numai asa o sa reusesti sa stimulezi secretia de lapte , sa ai destul pt ei. Iar ei sa invete sa suga au nevoie de antrenament. Eu as face asa: cand maraie, dau semne de foame, as pune intai bebele la san, lasat sa munceasca acolo minim 15 minute, apoi dat bibe completare (daca ti se pare ca nu s-a saturat). Dar la fiecare masa pus la san. Cu pompa mai mult te chinui decat obtii rezultate. Succes!




Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello

Sa va zic una de la Philip, ieri:
"auzi mami, da' doctorul s-a uitat bine la tine in burta? Sigur nu-s doi? Doua fete?"

la care Yann

"ba poate sunt 3 sau 5 sau 10"


Cam asta preocupare au baietii ......


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 19+

Mergi la inceput