Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(42)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Lara am vazut vedetele tale micute. Sunt siperbe. Ma impresionat mult povestea voastra.

Noi suntem bine. crestem vazand cu ochii gangurim tipam radem in hohote ne tinem de manuta si balosim de rupem.
Va pupam dulce

Daca doriti sa votati un pitic o puteti face AICI

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Buna fetelor,

intrebare intrebatoare, care ati racit pe parcursul sarcinii cum ati reusit sa va tratati...eu sunt pe antibiotic si multa vitamina C, miere cu lamaie si cand fac febra bag cate un algocalmin.

Tusea nu vrea sa treaca iar gatlejul continua sa expectoreze .
saunt in medical si mai toata ziua stau in pat..of.fara pic de energie.
Piticii o sa ii vad abia sapt viitoare si imi fac multe griji pt ei, sa nu care cumva sa ii afecte.

Va dulce


http://lbdf.lilypie.com/YhfVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana.mica spune:

Salutare mamicilor si viitoarelor mamici de gemeni

Sunt si eu o mamica cu doua fetite,Alexandra si Miruna care fac imediat 4 luni.Intru si eu acum alaturi de voi, nu de alta dar intrebarile sunt gramada in capul meu (unele le-am lamurit citind ce s-a mai scris inainte dar si asa raman multe).

Printre reprize de somn....momente linistite (rare dar sunt) am sa fiu alaturi de voi sa vorbim...sa ne sfatuim

Pupaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salutare mamici, burtici si gemenici!

... poate va amintiti si de noi...

am fost iar plecati la bunici si am stat destul de mult.Am stat afara din cauza de timp deosebit de atipic si frumos pt inceput de iarna.
Vad ca au aparut burtici noi. Felicitari si sarcina usoara si lunga!
Sunt pe cale sa vina gemenei noi, daca nu cumva sunt deja. Gabitza?!


Vazut si revazut huni in actiune... exact asa i-am imaginat in miscare cand vizionam fotografiile lor! Pupici!

Dalina, eu sunt pro homeopate! cu toate ca rezultatele sunt dovedite experimental pe oameni mari, dar pe baza de "feeling" sunt sigura ca e drumul cel bun. Am avut ceva discutii si noi cu tati. Nu stiu inca daca am luat o decizie buna la ora asta (8 luni jumate), dar ne-am hotarat sa nu mai facem vaccinuri, ci sa mergem pe mana unui pediatru cu astfel de cunostinte in domeniul homeopatiei. Inainte de asta o sa consultam si un imunolog sa vedem ce spune.
Nu stiu cum ne vom descurca cu caietul de vaccinuri care se cere pe la gradinite, dar vedem noi atunci asta.
Parca prea multe necazuri apar din cauza vaccinurilor (din care mult sunt pt boli iesite din circulatie).... si sa astepti doi ani jumate sa le termini din schema nationala si abia apoi sa incepi homeopatele mi se pare o idee cam tarziu.
Eu inca am ezitari, desi instinctul cam asa spune sa fac, tati in schimb e f hotarat... el o fi avand instinctul mai transant.
Daca doresti iti trimit numere de tel de la imunolog si homeopati, poate merita un drum cu fetele pana aici.

Laraa, acum ma pun pe googleit sa caut revista! Am si eu o curiozitate: ce fel de agrafe de par ai gasit pt gogoselele tale care sa si stea in par? Anto a noastra are par mai lung si ii statea in ochi. Pana la urma i-am ciupit din breton ca nu ii statea nimic in par, nici macar palmierii (Iulia ii scotea, iar cad ii era somn nu le suporta pt ca are ticul de a se trage de par in adormire). Iuliuta abia are ceva parut acum, dar i-as pune si ei ceva, ceva podoabe.

Bogdana, ce mai fac voinicii? Cum stau cu sanatatea? Nu am reusit sa citesc din urma, poate ai scris.

Carucioare
La Jisk am vazut aparatoare de ploaie pt caruturi, e drept pt cele de o persoana, dar merge si la cele de gemenei cu copertine si compartimente complet diferite, cum e Hauck, de ex. La Bertoni nu se potriveste, doar poate sunteti careva interesate pt alte carucioare.
...Si noua ni s-a rupt caruciorul - bara care sustine copertinele. Trebuia tata sa sudeze bara la loc. Tatal meu are o mana f grea, apuca orice cu f mare forta, altfel nu cred ca s-ar fi rupt.


Despre noi:
Nu avem dinti, dar ne straduim, in sensul ca gingia e alba la amandoua fetele jos. Refuzam hotarat sa mergem in patru labe, dar ne ridicam singure la marginea patului. Am vrea toata ziua sa fim purtate de maini prin toata casa.
Ne strang ele de deget, nu mai trebuie sa le tinem noi. Daca le asezam, sa se odihnesca, fac crize si se scutura.
Suntem indragostite de Cenusareasa din carte si vrem sa o rasfoim toata seara. Aratam si diferentiem cainele, pisica, vaca, calul si cocosul.
Nu mai spunem tata, spunem mama, dar numai la necaz.
Narcisismul e in floare! Cartile preferate sunt alumele noastre. Ne uitam si ne minunam la fiecare fotografie ... si la oglinda, la fel!

Va dorim o zi buna si racelile sa va evite!


................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

SAPTE LUNI SI NICI UN DINTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

buna fetele..mai intru si eu asa cand am timp...
noi suntem toata familia la o cura de polidin..ca altfel nu mai scapam de atatia virusi si magarii..si m-am saturat sa le tot dau emdicamente. Pediatra mi-a zis ca functioneaza de minune la copii..si adulti. Mai mult..mi-a zis asistenta care sta cu gemenii mei..ca "pe vremuri"oricine mergea la prof Turcanu la Timisoara cu raceli frecvente..primea polidin..si era ca noi cel putin un sezon. Speram sa fie de bun augur.
Vlad se ridica singur...sta singur in picioruse nesustinut cateva secunde.paseste tinut de manute...metri buni..Cata in schimb..e mai comod



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

rugaminte mare la fetele din Bucuresti! imi puteti recomanda un dermatolog bun? am o prietena a carei fetite se lupta cu o dermatita care se tot extinde
multumesc



ALICe, mamic de bebic Natalic

II DATI UN VOT NATALIEI la pag. 3? multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Salutari tuturor mamicilor!

Dupa o absenta destuld e lunga, revin si eu cu cateva cuvinte...

In primul rand, tin pumnii stransi maicilor care trebuie sa nasca zilele acestea, sau deja au nascut! Sa dea Dumnezeu sa ne reauzim cu vesti bune si totul sa decurga cat mai bine la spital! Multa sanatate bebelasilor!

Lumy, bine-ai venit! Am citit postul tau despre raceala si vreau sa-ti spun ca si eu sunt racita de mai bine de 2 luni, incontinuu... M-am tot plans eu pe aici de simptomele de raceala care nicicum nu-mi treceau in totalitate, pana cand - tot ducand urmele astea de raceala pe picioare - am facut o pneumonie de toata frumusetea, care ma tine la pat de 2 saptamani. Am refuzat antibioticele si am preferat sa "lupt" singura cu boala, cu repaos total la pat, caldura, leacuri babesti (sare calda pe piept, felii de cartof, ridiche pentru tuse), homeopate (oscilococcillum, stodal - pentru tuse), miere, ceaiuri de la plafar pentru plamani si tuse, citrice, imunorezistan forte - pentru imunitate si ca medicamente am luat doar paracetamol (nu sinus) si no-spa cand m-a durut burta de la tuse... Nu stiu daca am facut bine sau rau refuzand antibioticele, eu am o fobie de antibiotice mai ales in timpul sarcinii si am considerat ca mai bine incerc sa tratez boala pe cai mai "blande", mai putin invazive pentru sarcina. Sper sa te insanatosesti si tu cat mai repede, ne asteapta o iarna lunga si iti recomand cu tarie sa incerci un tratament de imunizare cu produse apicole sau ceva tincturi de plante, toata luema mi-a zis ca e mult mai bine decat sa tot tratam raceala dupa raceala... La mine nu prea are efect, din pacate, dar ma simt datoare sa dau sfatul mai departe...

Eu am ramas cu o tuse magareasca ce ma lasa lata, la propriu, dupa cate un acces de 4-5 minute de rupt plamanii... dupa care am dureri de burta foarte urate, plus ca de multe ori nu ma pot opri din tusit pana vars si, de cele mai multe ori, scap pe mine din cauza efortului de a tusi... Motiv pentru care de cateva saptamani incoace trebuie sa folosesc mereu absorbante (din cele groase, cele all-days nu-mi sunt suficiente), ceea ce e foarte neplacut si deranjant, dar altfel risc sa-mi ud hainele in orice moment. Am o prietena care in primul trimestru de sarcina, din cauza unei raceli si a unei tuse prelungite, a facut desprindere de placenta si era sa piarda sarcina, iar ulterior a stat in repaos la pat pana a nascut. Asta e marea mea teama in aceasta perioada, la fiecare repriza de tuse ma gandesc sa nu fi patit ceva mazarichile mele, mi-e teama sa nu le fac rau fortandu-ma in halul asta... Medicul mi-a zis ca atata vreme cat n-am sangerari, inseamna ca totul e okey in burtica, insa nu m-a linistit foarte tare... Chiar nu mai stiu ce sa fac, ce sa iau, ca sa-mi treaca tusea... Va rog , daca aveti idei sau leacuri, spuneti-mi orice va vine in minte... sunt dispusa sa incerc orice tratament care a dat rezultate altcuiva!



Carla 18+ , dublu laureata!

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

"Am nascut pe la 10 2 fetite de 2100 grame, 47 cm, nota 10 amandoua.Mi le-au aratat o secunda, sunt niste frumoase mici mici."

Citat din mesajul lui LARISEL.



Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Salutari tuturor mamicilor!

Dupa o absenta destuld e lunga, revin si eu cu cateva cuvinte...

In primul rand, tin pumnii stransi maicilor care trebuie sa nasca zilele acestea, sau deja au nascut! Sa dea Dumnezeu sa ne reauzim cu vesti bune si totul sa decurga cat mai bine la spital! Multa sanatate bebelasilor!

Lumy, bine-ai venit! Am citit postul tau despre raceala si vreau sa-ti spun ca si eu sunt racita de mai bine de 2 luni, incontinuu... M-am tot plans eu pe aici de simptomele de raceala care nicicum nu-mi treceau in totalitate, pana cand - tot ducand urmele astea de raceala pe picioare - am facut o pneumonie de toata frumusetea, care ma tine la pat de 2 saptamani. Am refuzat antibioticele si am preferat sa "lupt" singura cu boala, cu repaos total la pat, caldura, leacuri babesti (sare calda pe piept, felii de cartof, ridiche pentru tuse), homeopate (oscilococcillum, stodal - pentru tuse), miere, ceaiuri de la plafar pentru plamani si tuse, citrice, imunorezistan forte - pentru imunitate si ca medicamente am luat doar paracetamol (nu sinus) si no-spa cand m-a durut burta de la tuse... Nu stiu daca am facut bine sau rau refuzand antibioticele, eu am o fobie de antibiotice mai ales in timpul sarcinii si am considerat ca mai bine incerc sa tratez boala pe cai mai "blande", mai putin invazive pentru sarcina. Sper sa te insanatosesti si tu cat mai repede, ne asteapta o iarna lunga si iti recomand cu tarie sa incerci un tratament de imunizare cu produse apicole sau ceva tincturi de plante, toata luema mi-a zis ca e mult mai bine decat sa tot tratam raceala dupa raceala... La mine nu prea are efect, din pacate, dar ma simt datoare sa dau sfatul mai departe...

Eu am ramas cu o tuse magareasca ce ma lasa lata, la propriu, dupa cate un acces de 4-5 minute de rupt plamanii... dupa care am dureri de burta foarte urate, plus ca de multe ori nu ma pot opri din tusit pana vars si, de cele mai multe ori, scap pe mine din cauza efortului de a tusi... Motiv pentru care de cateva saptamani incoace trebuie sa folosesc mereu absorbante (din cele groase, cele all-days nu-mi sunt suficiente), ceea ce e foarte neplacut si deranjant, dar altfel risc sa-mi ud hainele in orice moment. Am o prietena care in primul trimestru de sarcina, din cauza unei raceli si a unei tuse prelungite, a facut desprindere de placenta si era sa piarda sarcina, iar ulterior a stat in repaos la pat pana a nascut. Asta e marea mea teama in aceasta perioada, la fiecare repriza de tuse ma gandesc sa nu fi patit ceva mazarichile mele, mi-e teama sa nu le fac rau fortandu-ma in halul asta... Medicul mi-a zis ca atata vreme cat n-am sangerari, inseamna ca totul e okey in burtica, insa nu m-a linistit foarte tare... Chiar nu mai stiu ce sa fac, ce sa iau, ca sa-mi treaca tusea... Va rog , daca aveti idei sau leacuri, spuneti-mi orice va vine in minte... sunt dispusa sa incerc orice tratament care a dat rezultate altcuiva!



Carla 18+ , dublu laureata!

Blog de babies

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami


Hello,

eu incetul cu incetul parca imi mai revin. Iar am stat numai la pat in sedinte de transpirat.
Cat despre antibiotice ce sa iti zic, cand s-a confirmat sarcina, dr-ul mi-a dat o gramada de analize de facut.
Toate bune si frumoase, mai putin infectie Ecoli si Ureaplasma...
Si uite din cauza infectiilor am facut o cura de 10 zile de antibotice Augmentin 1 gr/2x zi si Azitrox tot 2x zi.....
Am vb cu dr-ul sa vad ce zice de antibiotice acum, mi-a zis ca e ok sa le iau, dar sa nu las raceala sa se agraveze ca pu sarcina in pericol. Luni am programare la eco si la dublu test, abia astept sa vad bbei si sa ma asigur ca sunt ok.
In schimb pe langa antibiotice ca medicamente, mi-a zis sa iau Algocalmin cand imi creste temperatura, si eventual Piafen.
Bag la greu citrice, lamaie cu miere, fructe si alte vitamine.
Momentan sunt in concediu medical, de marti o sa ma intorc la munca,
va tb sa ma invat sa ma feresc cat mai mult de raceli, altfel, imi da soata interdictie .

Recuperare usoara!!! si ai grija de pitici




http://lbdf.lilypie.com/YhfVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulu77

"Am nascut pe la 10 2 fetite de 2100 grame, 47 cm, nota 10 amandoua.Mi le-au aratat o secunda, sunt niste frumoase mici mici."

Citat din mesajul lui LARISEL.



Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"



sanatosi

http://lbdf.lilypie.com/YhfVp2.png

Mergi la inceput