Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *96*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26
dyana - cum adica un biberon mare si concentrat??? adica pune mai mult praf decat trebuie???


25 martie 2009


daaaaaaaa!!!! si ce fericita e ca ia bebe foarte mult in greutateeeeee!!!; doamne si daca ar sti cum ne-am sustinut noi in puseele de crestere, sa nu renuntam la alaptat, sa-i dam cat cere, chiar daca stateau toata noaptea la titi, si ce mandre eram ca reuseam... si ea sa "se sature" dupa o luna jumate; si fara alte probleme, doar 2- 3 treziri noaptea

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel la 6 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Dyana sa stii ca seamana Davidut cu Cezar Amandoi frumosi foc!

Hai ca l-am masurat si eu pe uriasul meu: are 76 cm.

Ilinca o pentru mamica ta haioasa.

Cu trezitul noaptea si eu m-am obisnuit si m-am resemnat. La inceput ma enervam rau si nu mai puteam sa dorm, acum nici nu-mi mai aduc aminte de cate ori ma trezesc, caci adorm imediat...

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dyana, eu nu stiam cat de tare iti doresti sa ramai insarcinata, asa ca n-am indraznit sa-ti spun sa nu-ti faci iluzii ca la cum alaptezi tu inca slaaabe sanse sa ramai; poate mai incolo, cand vei alapta doar seara...sau mai rar, oricum. Lasa sa fie deocamdata mutzu centrul atentiei, ca este vreme si de bb2
Eseea, felicitari pentru cum te-ai descurcat cu 2 copilasi mici; da' mai povesteste-ne ceva despre ei!
Florinelaaa, da' cat mananca platinatu'! Vrei sa-ti zic cat mananca Sophiphi? MAXIMUM 50 grame de borcanel/ zi. Si sunt zile in care nici nu-i dau, decat lapte. Bine, nu-mi fac nicio problema, v-am zis ca am 2 prietene bune care au alaptat exclusiv 7 luni. Sophia pana acum a mancat (cate un pic de:) dovleac+cartofi,diferite amestecuri de legume, pere si caise- toate hipp. In rest i-am mai dat de vreo 2 ori cereale de orez humana cu lapte de la mine. Preconizez ca in ritmul asta nu ajungem la un borcanel de 125 de grame/ zi decat pe la 8 luni. Nu-i stres! a gandesc sa-i iau niste iaurturi de-alea de fructe de la humana.
Apropo de doctori, doctorita mea de familie (dna Ficatel, vorba Olishkai) a fost oripilata de borcanelele mele, ca nuuuuuu, cum pot sa am incredere, nu exista borcanele bio, nu pot sta alimentele-n borcan fara conservanti!! (greu sa pricepi ca tehnologia mai evolueaza, ce sa faci). A clasificat borcanelele drept "porcarii" in schimb mi-a recomandat cu caldura iaurturile Danone, inca de cand avea 4 luni. Alea nu-s porcarii, nuuu, ala e papa bun.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

dyana - nu pot sa cred asa ceva. si nu ii e rau copilului??? nu se mega constipa??? doamne..ce oameni


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

dyana - stiu senzatia...si eu am simtit la fel. pe o parte ma bucuram ca nu e pe alta ma gandeam ca ar fi fost frumos. oricum cred ca doar asa...din greseala..o sa ma indur sa mai fac unul

florinela - mie una mi se pare mult 4 borcanele. al meu mananca cam 70-80 de fructe+ nishte iaurt+nishte suc de fructe. legume mananca maxim 100. lapte bea cam 550ml/zi. cu toate astea creste f bine in greutate.

dyana - cum adica un biberon mare si concentrat??? adica pune mai mult praf decat trebuie???


25 martie 2009

exact asta am vrut si eu sa zic si sa spun.

1. nu ma mai incumet la facut copii - nici nu mai pot din cauza ochilor si nici nu cred ca as mai putea face un asemenea exemplar ireprosabil! si sa mai fac unul care sa fie copie si original ta-su... lasati!

2. cam asa mananca si Bris acum, ca si Alex. ideea e ca si mie mi se pare mult cat papa puiul tau, dayana... nu cred ca trebuie sa schimbi nimic! sa aiba pofta si sa se faca mare!

3. doamneeee, io nu pot intelege cum o mama/tata isi poate pune interesele personale mai presus de orice moft cat de mic al copilului. adica... ok, nu sa te neglijezi total ca persoana daaaar... sa imi las copilul sa doarma noaptea ca eu nu mai pot de somn?! pai eu muncesc, merg la scoala, am ore la cabinet, mai trag si o curatenie (rar, ce-i drept) si nici la coafoare, manichiuri si alte socializari nu am renuntat dar nici nu concep sa imi neglijez copilul noaptea/ziua/oricand!!! iar ta-su e si mai isteric ca mine! na, ca m-am si laudat un pic...

pupici si spor la alergat dupa coconi, cum se zice pe la noi

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Eseea cred ca asta explica de ce intri asa de rar sa ne scrii Dar cand ai timp, te rog sa mai scrii ce mai fac picii...
Ieri ma uitam la pozele Biancai cu bebelusul mic si asa de dor mi s-a facut de bebe mic Eu abia astept sa vina si sunt constienta ca o sa-mi fie greu...dar eu tot vreau

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Dyana, eu nu stiam cat de tare iti doresti sa ramai insarcinata, asa ca n-am indraznit sa-ti spun sa nu-ti faci iluzii ca la cum alaptezi tu inca slaaabe sanse sa ramai; poate mai incolo, cand vei alapta doar seara...sau mai rar, oricum. Lasa sa fie deocamdata mutzu centrul atentiei, ca este vreme si de bb2
Eseea, felicitari pentru cum te-ai descurcat cu 2 copilasi mici; da' mai povesteste-ne ceva despre ei!
Florinelaaa, da' cat mananca platinatu'! Vrei sa-ti zic cat mananca Sophiphi? MAXIMUM 50 grame de borcanel/ zi. Si sunt zile in care nici nu-i dau, decat lapte. Bine, nu-mi fac nicio problema, v-am zis ca am 2 prietene bune care au alaptat exclusiv 7 luni. Sophia pana acum a mancat (cate un pic de:) dovleac+cartofi,diferite amestecuri de legume, pere si caise- toate hipp. In rest i-am mai dat de vreo 2 ori cereale de orez humana cu lapte de la mine. Preconizez ca in ritmul asta nu ajungem la un borcanel de 125 de grame/ zi decat pe la 8 luni. Nu-i stres! a gandesc sa-i iau niste iaurturi de-alea de fructe de la humana.
Apropo de doctori, doctorita mea de familie (dna Ficatel, vorba Olishkai) a fost oripilata de borcanelele mele, ca nuuuuuu, cum pot sa am incredere, nu exista borcanele bio, nu pot sta alimentele-n borcan fara conservanti!! (greu sa pricepi ca tehnologia mai evolueaza, ce sa faci). A clasificat borcanelele drept "porcarii" in schimb mi-a recomandat cu caldura iaurturile Danone, inca de cand avea 4 luni. Alea nu-s porcarii, nuuu, ala e papa bun.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni



tare doamna Ficatel asta. sa mai mergi pe la ea ca e distractiva.
acum sincera sa fiu nici eunu cred ca sunt bio borcanele care contin carne. o fi tehnologia avansata dar sa tina carnea 2-3 ani in borcanel cu alte legume nu mi se pare in regula. cu borcanele cu legume/fructe nu am nimic de impartit. ma gandesc ca si compoturile si dulceturile facute de mamele noastre tin cate un an doi.

iar de Danone; sa manance doamna Ficatel cu copiii ei de la bloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

total gresita explicatia dr tau, offf medicii astia.......Si eu am alaptat pana la 1 an si 6 luni fix fetita, era ahtiata dupa supt dar la 4 luni de noua sarcina s-a autointarcat , cu ceva maraieli..probabil imi aparuse colostrul pt bb mic din burtica. A fost f bine asa, s-a produs treptat in cateva seri, intarcarea ideala.

Ce sa va povestesc? E greu uneori cu 2 bb mici( e o diferenta intre ei de 1 an si 11 luni), dar..........nici nu-mi mai amintesc cum e cu unul. E asa frumooooooooos ...mici temeri avem toate : ca bb 2 nu va fi asa frumos si destept ca primul, ca va fi greu, ca primul va fi gelos, ca nu veti putea iubi bb 2 ca pe primul, ca..., ca..........dar veti vedea ca toate sunt nefondate, ca viata voastra va fi si mai implinita, si mai frumoasa. Va fi si greu bineinteles si veti mai scapa cate o injuratura printre dinti dar.....

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hehe, Bianca, da' ce crezi, ca dna Ficatel sta la bloc?
E un melanj tare interesant tipa asta, doctorita noastra de familie, are vreo 45 de ani, poate mai mult (avand in vedere ca fiica cea mare a terminat deja Medicina), arata super, e o femeie foarte frumoasa, inalta, supla, eleganta, este foarte bogata...si a suferit foarte mult la viata ei, stiu atat din "surse neoficiale" dar mi-a si povestit o data, intr-un puseu de sinceritate. Eu, pe langa faptul ca nu iau in seama balariile ei "pediatrice" o si admir foarte mult, ma fascineaza personalitatea ei sucita. E Leu, megalomana, autoritara, puternica, orgolioasa, despotica cu angajatii si foarte dura si cu pacientii cand o deranjeaza ceva. Din fericire eu i-am prins slabiciunea rapid: iubeste cainii, are vreo trei. Deci oricat ar fi de ciudatica pe alocuri asta a umanizat-o mult in ochii mei :))). No, nu stiu ce m-a facut sa va povestesc de madam Ficatel, poate fiindca e si ea personaj pe-aici
Eu borcanele cu carne nu i-am dat. Am ideea fixa ca nu e nevoie de carne inainte de 1 an, sau hai sa zicem 10 luni.
Georgiana, eu chiar am vrut sa spun ca Brisuca e copia tatalui ei, dar am zis ca o fi avand ceva si de la tine si nu vad eu:))). Zici ca si firea e a lui?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Dyana, eu nu stiam cat de tare iti doresti sa ramai insarcinata, asa ca n-am indraznit sa-ti spun sa nu-ti faci iluzii ca la cum alaptezi tu inca slaaabe sanse sa ramai; poate mai incolo, cand vei alapta doar seara...sau mai rar, oricum. Lasa sa fie deocamdata mutzu centrul atentiei, ca este vreme si de bb2
................
Apropo de doctori, doctorita mea de familie (dna Ficatel, vorba Olishkai) a fost oripilata de borcanelele mele, ca nuuuuuu, cum pot sa am incredere, nu exista borcanele bio, nu pot sta alimentele-n borcan fara conservanti!! (greu sa pricepi ca tehnologia mai evolueaza, ce sa faci). A clasificat borcanelele drept "porcarii" in schimb mi-a recomandat cu caldura iaurturile Danone, inca de cand avea 4 luni. Alea nu-s porcarii, nuuu, ala e papa bun.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni

da ilinca imi doresc cu disperare inca unul... dar parca nu chiar acum... oricum, e binevenit cand vrea el
si dr ficatel face gemuri si compoturi si muraturi cu conservanti????????? sau acolo e vraja fara explicatie, de' stau ele asa nestricate in borcanul sterilizat de mine?????????? gizzzzzzzz, multe figuri in lumea asta!!!!

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel la 6 luni
cum am venit pe lume

Mergi la inceput