Trombofilia o cauza a infertilitatii - 17 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

buna alla,

ginecologul mi-a spus ca in mom in care se confrima sarcina imi va dubla doza de acid folic, de la 5 mg - la 10 mg...pana atunci sa iau una de 5 mg. Si noua, cele care nu suntem din Buc, sa ajungem foarte des la Uscatescu (ea fiind hematolog) cine o sa ne dea reteta pt clexane? :(

va pup, o seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki
Sunt in dubii mari cu clexan-ul asta, 2 dr imi spun sa fac de 0,4 ca apoi sa-mi arunce bomba al 3-lea sa nu fac de 0,4 ci de 0,2. Ma impusc zau. Fiind pe CM natural cred ca o sa ma risc la un 0,2 (facut in picior) pana la test sau pana la eco dc nu ma convinge un alt dr ca nu-l ia valul pe bb ala de 0,4 pe CM-ul meu natural.
Balanta stiu ca ti-a zis hematologul din Ungaria ca la FVL sa da de 0,4 direct dupa ET dar dc eu sunt pe CM natural nu e prea mult?


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)


miki, daca 0.4 ti se pare prea mult si 0.2 prea putin, de ce nu iti faci 0.3 ?
Nu stiu ca sa iti zic mai mult decat ca mie, peste tot pe unde am fost, mi s-a spus ca 0.4 nu e o doza mare.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dezamagita

buna alla,

ginecologul mi-a spus ca in mom in care se confrima sarcina imi va dubla doza de acid folic, de la 5 mg - la 10 mg...pana atunci sa iau una de 5 mg. Si noua, cele care nu suntem din Buc, sa ajungem foarte des la Uscatescu (ea fiind hematolog) cine o sa ne dea reteta pt clexane? :(

va pup, o seara buna

_
MTHFR677heterozigot, 1 singur ovar, 2 sarcini obtinute natural, oprite in evolutie (6s,8s)



chiar nu stiu incotro sa o iau si la ce hematolog sa merg.
nu stiu cine, pe aici prin zona, are cat de cat idee de ce si cum cu mutatiile noastre in sarcina si in perioada de stimulare

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Stie careva dintre voi daca dr. Simona Avram ( Spit. Coltea) prescrie si reteta pt Clexane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Vin cu o rugaminte. Haideti sa salvam o viata. Din putinul pe care il avem sa incercam sa gasim o suma minima 10 ron - 50 ron cat poate fiecare, pentru a salva un inger. Are nevoie de noi!!!
La semnatura mea gasiti toate detaliile. Multumesc.

Catalina
www.alinadonescuumanitar.blogspot.com/" target="_blank">salvati o viata alina donescu
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

fetelor,daca imi fac o radiografie dentara azi,mai pot ramane insarcinata luna asta?
miki,eu cred ca doza de clexane ar trebui ajustata in functie si de mutatii,nu numai de kg.am citit un art in care ginecologul se crampona de problemele date de muatia C si FVL.la fel si art pe care l-am postat ultima oara,parca trece astea la riscuri mari.dar nu zice nimic de mutatia A,unde eu sunt homo.parca in art ala se dau si doze.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

danny, da, poti face radigrafie azi

MTHFR- A1298C,genotip homozigot,2 sarc oprite in ev(7s,9s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

multumesc,creata.
pun aici rez la anal facute de uscatescu la fundeni,poate folosesc cuiva:
PTsecTS ----12.4(12.416)
PT%TSMC-----93.9(12.416)
PTINRTS--------1.1(12.416)
aPTTPSL-----28.5(28.484)
fib-----316.4(17.221)
LA1--26.5(26.474)
ProCGlobNR-----1(0.985)
LA----neg
PRO C GLOBAL--1(0.8)
PC---95%(70-140%)
PS---62%(60-140)
ATIII---88%(80-120)
cica rez ar fi bune.him,asa o fi.nu cred ca mai conteaza.in paranteza sunt rez normale.nu mai conteaza pt ca uscatescu nu mai raspunde,habar n-am cine ma va supraveghea.s-a dat la fund.am facut un drum degeaba la Bucuresti.desi vorbisem,stabilisem ca vom tine legatura,a promis sprijin.asta e.mergem mai departe,viata asta e oricum,un drum cu sens unic.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Citat:
citat din mesajul lui alla76
acuma eu una m-as mira sa aud ca un laborator scoate mutatii asa din senin. mi-e greu sa cred..


Eu cred ca multe persoane si-au facut analizele la synevo datorita acestui subiect, de aici si multitudinea de mutatii "aparute".

Am vb cu dr cu care fac fiv (Zadori)si mi-a spus ca pt mutatia C677T genotip heterozigot e suficient tratamentul luat inaintea si in timpul stimularii: femibion, aspirin protect 100, magne B6, vit C. Eu o sa merg si la hematolog si daca imi recomanda sa fac Clexane, voi face si gata! Il conving eu pe dr!
Stiti cumva cum se transforma µg in mg? Am vazut ca femibion 800 contine 800 µg folat (din care 416 L-metilfolat). In concluzie ce inseamna asta in mg?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!

Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea laturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tamaryllis

Citat:
citat din mesajul lui alla76
acuma eu una m-as mira sa aud ca un laborator scoate mutatii asa din senin. mi-e greu sa cred..


Eu cred ca multe persoane si-au facut analizele la synevo datorita acestui subiect, de aici si multitudinea de mutatii "aparute".

Am vb cu dr cu care fac fiv (Zadori)si mi-a spus ca pt mutatia C677T genotip heterozigot e suficient tratamentul luat inaintea si in timpul stimularii: femibion, aspirin protect 100, magne B6, vit C. Eu o sa merg si la hematolog si daca imi recomanda sa fac Clexane, voi face si gata! Il conving eu pe dr!
Stiti cumva cum se transforma µg in mg? Am vazut ca femibion 800 contine 800 µg folat (din care 416 L-metilfolat). In concluzie ce inseamna asta in mg?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!

Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea laturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

416 L-metilfolat e echivalentul a 400 µg acid folic
scrie pe prospect. (deci are 400 acid folic plus echivalentul a 400 in metilfolat)

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput