Trombofilia o cauza a infertilitatii - 17 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

guzelnlco presimt ca 3 va fi nr cel mai norocos al tau si se va lasa cu bebe nascut la termen sanatos si voios.
oricum fetelor ca sa stiti din timp: eu cand raman grea ( cum zicea bunica) va trag pe toate dupa mine....adica cum mi-ar fi peste 10 luni, eu cu oracaieli si scutece si voi...tot manganul sa-l frecati? nu, nu se poate, deci intram toate in oala, sa putem vb toate apoi de laptic, hainute,etc. ASA SA NE AJUTE DUMNEZEU.

MTHFR- A1298C,genotip homozigot,2 sarc oprite in ev(7s,9s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Creatza11

balanta , da, iau un fel de tratament facut de mine de la voi mai mult si anume: 1 aspenter /zi, 5 mg acid folic/zi, mgB6 1/zi, vit C 1/zi, B6 125 mg 1 la 2 zile ( mi s-a parut cam mult sa iau 1 pe zi). Stiu ca ar mai tb B12 dar nu am gasit separat si m-am gandit ca pana ajung la dr Uscatescu iarasi, sa iau trat asta (sper sa ajung la ea sap viitoare),tu ce zici?

MTHFR- A1298C,genotip homozigot,2 sarc oprite in ev(7s,9s)


creatza, parerea mea e ca doza de B6 este cam marisoara iar faptul ca nu iei deloc B12 nu e chiar ok.
Legat de Aspenter, nu pot sa ma pronunt, fiindca nu stiu cum se da la fetele mutante care raman insarcinate natural. Mie, care am sanse de bebe doar prin FIV, dr Uscatescu mi-a zis sa iau Aspenter inca din August cand am fost la ea, dar in Austria mi-a spus sa iau cate un Thrombo ass/Aspenter din Z1 de inhibare pana incep stimularea, cand voi trece pe Clexane 0.4 (eu avand protocolul lung). Eu inca nu am inceput sa iau Aspenter; merg pe mana austriecilor si il iau doar cand incep inhibarea.
Daca nu gasesti B12, iti dau eu jumate de cutie (cealalta jumate i-o dau lui miki), dar va trebui sa iei cate jumate de pastila pe zi, nu una intreaga (rupi pastila in doua). Daca ai nevoie, da-mi un MP si rezolvam problema.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Neata'!!!
Fetelor pe mine ce ma sfatuiti sa fac? Pana aflu daca am sigur mutatia factor Leyden , pot sa raman insarcinata?? dar despre d-na Dr Simona Avram ( Spit Coltea)ce imi puteti spune? Am citit pe niste postari mai vechi, ca dansa nu iti recomanda tratament, ci doar iti da rezultatul la analize! In cazul asta eu ce fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Creata, mltumesc de incurajare!
Sa dea Dumnezeu tuturor fetelor sa iasa invingatoare in lupta pt bb mult-dorit!


FVL Heterozigot; FVR2 Heterozigot; Bfibrinojen Heterozigot; MTHFR A1298C Heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danubia spune:


Citat:
citat din mesajul lui cami30
Eu abia acum fac legaturi. Pe tata l-am pierdut in urma unui embolii pulmonare, la vreo 2 saptamani dupa o operatie, iar mama a avut si ea un usor accident vascular cu o usoara pareza faciala, anul trecut. Deci e clar ca homozigotul ala e de la ambii... Oare ce analize s-o pun sa faca? B-urile si folatii?

cami




Cami draga , embolia pulmonara e consecintza cea mai grava a evenimentelor trombotice , se formeaza cheaguri pe venele membrelor inferioare care stranguleaza vena , pt a putea sangele sa treaca prin vena tot mai ingusta se face presiune , astfel cheagul este rupt si ajunge in plamani . De aceea dupa operatii , in timpul si dupa perioade de imobilizare , trebuie sa se recomande Clexane/Lovenox , am avut si eu in familie un var care a facut embolie pulmonara , avea piciorul in ghips .

Primele semne ale unui evenient trombotic sunt mici intepaturi in gamba , rar , din cand in cand , in timpul mersului . E ca o intzepatura de albina . Trece in secunda doi , ai impresia ca ti s-a parut . Poate te mai intzeapa o data peste doua , trei saptamani . Apoi te doare interiorul gambei daca te scarpini pe picior , apoi devine tot mai sensibil astfel ca te deranjeaza picaturile de apa cand faci dus .
Pe picior nu se vede nimic . Nici urma de varice , tarziu eventual apare o pata rosie , caldutza , acolo unde este cheagul pe vena .

In gamba exista o irigatie superficiala si una profunda , in general primele episoade trombotice apar pe vena superficiala , de suprafata . Asa e si cazul meu . Daca lucrurile iau amploare se poate opera , chirurgul scoate vena de suprafata afectata .

Va rog sa ma scuzati ca m-am intins atata , dar cred ca sunt singura care a avut episod trombotic , si am vrut sa va impartasesc putin , pt ca eu la primele intzepaturi n-am stiut ce naiba are piciorul . Cum au fost rare , la intervale de luni de zile am crezut ca e un nerv , ca am intindere musculara ....
Va pup pe toate , scuze inca o data daca am fost inoportuna .

P.S. Cami , tine minte si informeaza toti medicii ,( de cate ori va fi cazul sa te operezi sau sa fii imobilizata ) ca ai in familie cazuri de embolie pulmonara , ca sa primesti din timp anticoagulante .[pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Danubia, noi suntem precum buretii, absorbim toate informatiile folositoare. Multumim.


FVL Heterozigot; FVR2 Heterozigot; Bfibrinojen Heterozigot; MTHFR A1298C Heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

dangabriela,

Nu stiu prea multe despre dr Avram, de la Coltea, parerile hematologilor de acolo si ale celor de la FUndeni sunt oarecum impartite, din ce-am mai citit si eu. Eu zic sa mergi si la Coltea si la FUndeni....cu rezultatele care confirma factorul V Leiden. Despre sarcina? Citeste ce iau fetele care au V Leiden...ce teste isi mai fac ele, cand te duci la FUndeni - le spui direct, ca esti la ovulatie - si ce trebuie sa iei. Pe mine m-am cam amanat cu raspunsurile - cica sa le scriu cand sunt la ovulatie, am facut-o de vreo 2-3 ori:D. Oricum mie ginecologul mi-a spus de Clexane si aspenter,dar doar cand se confirma sarcina, in rest acid folic...zi de zi...a la longue.

Danubia, multumim pt descrierea simptomelor, sunt usor confundabile cu intinderea musculara...mai ales daca pers in cauza nu stie ca are probleme cu trombofilia.

Ar fi util daca v-ati pune toate la semnatura diagnosticul...:) in prima pagina sunt detalii ce si cum...

Homocisteina cine trebuie sa si-o faca in sarcina? in acel moment trebuie renuntat la tratament pt a nu influenta rezultatele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danubia spune:

Tocmai mi-am verificat semnatura la profilul meu si am mutatiile trecute , ma mir ca nu apar , zilele trecute apareau si la semnatura din mesaje .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Buna fetelor, buretelele mele eu asa cum am spus o sa intru mai rar si cat mai scurt, ca sa nu ma uitati.
Sunt in dubii mari cu clexan-ul asta, 2 dr imi spun sa fac de 0,4 ca apoi sa-mi arunce bomba al 3-lea sa nu fac de 0,4 ci de 0,2. Ma impusc zau. Fiind pe CM natural cred ca o sa ma risc la un 0,2 (facut in picior) pana la test sau pana la eco dc nu ma convinge un alt dr ca nu-l ia valul pe bb ala de 0,4 pe CM-ul meu natural.
Balanta stiu ca ti-a zis hematologul din Ungaria ca la FVL sa da de 0,4 direct dupa ET dar dc eu sunt pe CM natural nu e prea mult?
Danny eu am auzit ca se poate da pregnyl ca tratam de sustinere nu si de ovitrele (nu au ac substanta). Clexan se da compensat 50% dc nu esti gravi si 100% dc esti gravi (cu scrisoare medicala dusa med de fam, sau fara scrisoare med dc iti da hematologul reteta).



Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

miki-miki inca nu am comandat. ideea e ca si canadienii cer reteta, asa ca trebuie sa ajung ori la gine ori la med de familie sa imi scrie reteta si sa le-o trimit canadienilor. si asta numai marti pot cel mai repede, daca am nervi sa stau cu orele in fata medicului de familie, sau joi daca ajung la gine.
mi-am luat din ungaria femibion 800 si am mai calmat piticutul
mikas bine ai venit printre noi si sedere cat mai scurta.
acuma eu una m-as mira sa aud ca un laborator scoate mutatii asa din senin. mi-e greu sa cred...
guzelnico mult succes pentru FIV3.
cami30 asteptam si noi cu interes raspunsul medicului tau
Creatza11 intrebarea ta despre cand e safe sa ramanem insarcinate o tot urla piticul meu din creieras. si sunt in ziua 6 de la IA

Danubia interesant ce ne-ai povestit
dezamagita, acid folic...zi de zi...a la longue... si totusi am deficit de AF ...

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput