Trombofilia o cauza a infertilitatii - 17 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

miki bine ai revenit!

adrianaady ce sa fac stau cuminte si astept. Azi sunt ziua 23 CM si ziua 9 de la ovulatie. Am avut simtomele de sarcina dar mi-au disparut marti dupa ce luni noapte m-am simtit foarte ciudat. Marti a trebuit sa merg sa repet TSH dupa tratament ca azi am fost la endocrinolog si am profitat de ocazie si mi-am facu si progesteronul si HCG. Vestile nu sunt grozave in sensul ca acum TSH este mult sub limita 0,035 iar HCG <0,1 doar la progesteron stau bine 54,42. Endocrinologul a zis ca nu stie ce sa spuna despre simtomele care au disparut, ca in fond fiecare sarcina este diferita iar HCG in ziua 8 de la ovulatie poate sa nu fie relevant. Mi-a redus tratamentul cu euthirox la 1/zi si a zis ca ne vedem peste 6 luni. De azi incep doza de clexane 0.4 ca s-au terminat cele 7 zile de 0.2 si astept

si sa auzim doar de vesti bune.


MTHFR - C677T heterozigot + Lupus anticoagulant + Tiroidita Hashimoto
1 sarcina IA si 2 naturale oprite in evolutie (5s,6s,7s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

va asteptam la umanitare pe
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144170&whichpage=1

SA O SALVAM PE ALINA
CITITI NU IGNORATI
SI DONATI DACA PUTETI
MULTUMIM

www.alinadonescuumanitar.blogspot.com

AVEM PAYPAL



SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe puetere sa o ingrijeasca
Camelia Costea: DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Buna seara , fetelor!
Tocmai ce am venit de la dr hematolog ( Medlife). S-a uitat pe analizele mele si m-a sfatuit sa merg la o consultatie la dr Simona Avram ( Spit Coltea). Cica nu este sigur ca am mutatia FVL , zice ea pt ca nu am avut nici un eveniment trombotic pana la varsta asta ( 31 ani), asa sa fie oare???? Mi-a spus si sa intrerup tratamentul cu Aspenter, pt ca influenteaza rezultatele viitoarelor analize.
Va pup si astept vesti bune de la voi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danubia spune:

Evenimentele trombotice in general apar tarziu , eu l-am facut pe primul la 33 si toti medicii au fost mirati cat de devreme a aparut .

Apoi nici nu-i necesar sa se activeze mutatia , adica poti sa nu faci niciodata evenimente trombotice , ceea ce-ti doresc din tot sufletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Referitor la ce-a zis Danubia

Fetelor, mutatiile (MTHFR-V LEIDEN-F.II-F.XIII) se pot activa si mai tarziu...la o viitoare sarcina?? La mine toate au iesit negative

MOTTO: Nu pot schima directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinuta spune:

buna seara fetelor!am si eu o nelamurire.sunt purtatoare a mutatiei fact.V Leiden heterozigot, un deficit de proteina S si deficit de homocisteina.dna dr.Uscatescu mi-a dat doza 0.4 de clexane, mentionez ca am 45 kg si am avut un FIV (al 2 lea)nereusit in august 2009.E posibil sa fi fost doza de clexane prea mare?multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

creatza multumesc pentru incurajari. O sa fac homocisteina. I-am trimis medicului german o parte din analize. Sunt tare curioasa ce-o sa-mi raspunda, ca in functie de raspunsul lui ma hotarasc daca sau nu sa ma mai duc la el.

Oare s-o pun si pe mama sa-si faca analize? Si ce analize? Eu abia acum fac legaturi. Pe tata l-am pierdut in urma unui embolii pulmonare, la vreo 2 saptamani dupa o operatie, iar mama a avut si ea un usor accident vascular cu o usoara pareza faciala, anul trecut. Deci e clar ca homozigotul ala e de la ambii... Oare ce analize s-o pun sa faca? B-urile si folatii?



cami

salpingectomie partiala+neosalpingostomie 2005
FIV 1 2008( oprita in evolutie)
SEU septembrie 2009: s-au rezecat ambele trompe
nou! MTHFR A1298C homozigot
FIV 2- daca strang bani in ianuarie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

cami,clar ca e de la amandoi,asa mi-a zis hematologul.poti sa incepi sa-i dai acid folic.daca a avut asemenea probleme,cred ca homocisteina e mare.mutatia o are si mama ta,eu nu as mai da banii pe asta,eventual pe homocisteina si vitamnie,atat.
karinutza,mai consulat si alt medic.si eu am luat clexane 0.4 si bebele,desi era,nu s-a putut implanta bine.nu stiu de ce o doza prea mare face asta,dar si eu am anumit ebanuieli.+ uite ce i-a spus medicul balantei.
eu am avut de la inceput reactii l aclexane,dar nu stiu de ce.la 2-3 zile de cand luam 0.2,au inceput mici-mici scurgeri maronii.au durat 2 zile.si ceva discomfort la burtica,in zona uterului.dupa ce am trecut la 0.4,la 3 zile am avut un spooting,pus pe seama implantarii.dar nu stiu ce sa mai cred,zau.poate era,totushi,de la clexane.aici nu cred ca are rost sa ma duc la vreun hematolog,ca nu dau decat acid folic.mai vad.am o recomandare.dar nu sunt specializati pe trombofilii in sarcina.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Buna seara, fete dragi!

Din pacate, nu am primit niciun raspuns pana acum in ceea ce priveste Neevo. Astept sa plece un prieten de familie in America (dar nu stiu exact cand se va intampla, il urmaresc).

Eu am scos din tratament coraspirin pt ca luni merg sa fac laparoscopie si apoi, ulterior, dupa 2 luni, FIV3-cel norocos.




FVL Heterozigot; FVR2 Heterozigot; Bfibrinojen Heterozigot; MTHFR A1298C Heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creatza11 spune:

cami, sa ne tii si pe noi la curent cu ce spune medicul,mai ales ca eu am aceeasi mutatie ca si tine. Ciudat este faptul ca eu nu am in fam asa probleme, doar mama are ceva probleme cu tesiunea, in rest nimic.
balanta , da, iau un fel de tratament facut de mine de la voi mai mult si anume: 1 aspenter /zi, 5 mg acid folic/zi, mgB6 1/zi, vit C 1/zi, B6 125 mg 1 la 2 zile ( mi s-a parut cam mult sa iau 1 pe zi). Stiu ca ar mai tb B12 dar nu am gasit separat si m-am gandit ca pana ajung la dr Uscatescu iarasi, sa iau trat asta (sper sa ajung la ea sap viitoare),tu ce zici?
Fetelor, daca iau trat de mai sus cam de 2 sap, credeti ca ar fi ok sa raman insarcinata pe la sf lui nov? credeti ca e prea devreme? daca da (eu sper ca NU), cat timp sa mai astept?

MTHFR- A1298C,genotip homozigot,2 sarc oprite in ev(7s,9s)

Mergi la inceput