La multi ani! Fulguleti de nov-dec 2006 (223)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Lavinia, uneori ma intreaba colegele cum e sa fii asistenta in Romania... si nu pot sa le spun chiar tot, ca mi-e si jena, insa putinul pe care-l spun ele nu pot sa-l inteleaga, sa-l priceapa, sa-l cuprinda. Le spuneam cum pacientii de cancer muribunzi nu primeau morfina, ca sa nu devina dependenti... se uita la mine ca la masini straine. Deci ele nu pot sa inteleaga, ai un om care moare cu dureri si tu te temi de dependenta si lasi omul ala sa urle de durere?
Crede-ma, pentru ei, care au crescut in ideea de respect fata de viata, care au o etica a muncii, e de neinteels ca oamenii sa fie tratati asa in spitale... si ti-am zis, mi-e jena sa e spun chiar tot, le vorbesc mai mult despre lipsurile materiale, mai putin de lipsa omeniei...
A, sa nu generalizez, am o colega din Nigeria care ma intelege...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Laura, ma bucur ca ati ajuns acasa si ca nu mai are febra. El e necajit ca l-ai lasat sa-l chinuie... Asa a fost si Stefy, deci n-a fost chiar asa chinuita...
Eu parca totusi am dat peste oameni care pana la urma au inteles....NU am trecut cu Stefy prin ce ati trecut voi.. si am fost si eu prin spital... ca sunt satula...

Lacramioara si Stefania Iulia
Bazar pentru SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

dani doarme. iar. a dormit asa: de la 21 pana la 8. de la 9 la 10. de la 12.30 la 16.30. de la 18.30 si doarme in continuare. e normal? e bine?
a! si am uitat sa va zic ca face hidracortizon injectabil.

e normal sa doarma atat? e bine? is paranoica?

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Laura, e normal sa doarma mult, trupusorul lui e epuizat de lupta cu boala. Eu am primit mai demult un sfat tare bun de la o pediatra, s-a dovedit foarte de ajutor - daca am copil molesit, sa-i dau sa bea saruri de rehidratare, pentru ca moleseala e un semn al dezechilibrului de minerale (care apare intr-o masura mai mare sau mai mica in orice boala, nu numai in caz de deshidratare).
Asa ca daca nu-i place gustul, da-i sarurile cu un suc preferat, orice e bun acum, doar sa inghita, Sprite, limonada, orice ii place lui.
Opacitatea aia de 2/3 din plamani nu e caracteristica in tbc, ci ar fi ceva mai mic, localizat, sa zicem ceva cat o moneda, nu pe asa suprafata mare. Cred ca e vorba mai degraba de lichid, care ar trebui sa se rezolve cu tratamentul.
Imi zici te rog daca stai la aceeasi adresa? Vreau sa-i trimit un pliculet lui Dani.
Tu cum te mai simti?




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Laura, Doamne prin ce ati trecut. din pacate stiu ce se intampla prin spitale. imi pare tare rau. incet incet isi va reveni Dani. cu multa rabdare de la voi. prin august a avut si cris "opacitate dreapta cu contururi sterse si bronhograma aerica? intensitate medie situata paracordial de partea dreapta. infiltrat interstitial accentuat difuz bilateral" si la toate astea a fost pneumonie interstitiala. a trecut cu klacid 7 zile si prospan. eu cred ca au exagerat cu diagnosticul. nu stiu ce sa-ti spun cu somnul, cris dupa cortizon e argint viu. eu in schimb la o pneumonie nu ma pot ridica din pat de oboseala. fiecare cu organismul lui...
ne gandim la voi in continuare. Doamne ajuta sa fiti bine.

in alta ordine de idei am vazut ca, curtea constitutionala a "decretat" ca legea unica a salarizarii bugetarilor e buna. si am niste nervi...nu-i posibil...


La multi ani fulguletilor de 3 ani!

13.0

mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Laura,
E normal..se reface..lasa-l sa se odihneasca.
Si mihaita doarme mult cand e bolnav.Gandeste-te ca azi are o saptamana de cand e bolnav,de cand face febra serioasa si de cand organismul lupta...
Donia are dreptate..in plus,ia niste cavit junior si da-i una pe zi.Sa vezi ca ii revine si apetitul si se mai inzdraveneste.

minunea mea
www.inimacopiilor.ro/campanie/campanie.php?gamePlayed=0" target="_blank">pt inimioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Donia,
Normal ca ne e jena..ne consideram emancipati,avem fitze,masini ultimul racnet,dar totul e la suparafata...directorul spitalului are expozitie auto in fata..un jeep de nu stiu care de zici ca pleaca offroad acu`,un chrysler bengos,un ford in 2 portiere..
Nigeria..

minunea mea
www.inimacopiilor.ro/campanie/campanie.php?gamePlayed=0" target="_blank">pt inimioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

azi a mancat un pic de lapte cu cereale. ieri n-a mancat nimic.
inca doarme, am vb cu pediatra si a spus ca voi ca somnul ii face bine.
donia, acum fac saruri, poate il conving peste noapte. am pus si niste glucoza, parca asa stiam ca e bine.
mai stau un pic sa vad daca ma cearta cineva pt glucoza, dupa aceea merg si eu langa el.
pup

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Laura,
M-ai facut sa rad..cica stau sa vad daca ma cearta cinev...stiu si eu k e bine


minunea mea
www.inimacopiilor.ro/campanie/campanie.php?gamePlayed=0" target="_blank">pt inimioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lavinia_P

Laura,
stiu si eu k e bine


Lavinia, mamica lui Mihaita (26.11.2006)
minunea mea
www.inimacopiilor.ro/campanie/campanie.php?gamePlayed=0" target="_blank">pt inimioare


bun, deci ma duc sa ma culc.

pup pe toata lumea

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput