La multi ani! Fulguleti de nov-dec 2006 (223)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

laura, este traumatizat, si pe drept cuvant. se va linisti incet incet. sa aveti multa multa rabdare si cu el, si voi intre voi, sa fie liniste in jurul lui, sa va simta la unison langa el si in cateva ore se va mai linisti in mediul familial. sanatate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

Laura si noi am facut, cand avea Bea mai putin de un anisor, testul de tuberculoza, toti 3. Am inteles ca trebuie repetat dupa cateva luni. Noi intrasem in contact cu cineva care era suspect de tbc.

Cu ajutorul vostru o sa-si revina Dani, ai incredere in el. Un adult ramane cu un gust amar dupa un sejur din asta spitalicesc, daramit un copil...

Noi va dorim o noapte usoara acasa, si o zi de maine mai buna.

Lavinia cred ca ploua la Berlin.. nu prea am alte vesti...
Nici masti nu am vazut nicaieri.
Aici deocamdata nu e panica, medicii se pronunta in proportie mare impotriva noului vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Laura, bine ca sunteti acasuca Imi dau seama cat de marcat e Dani de toata experienta asta cu spitalul daca prefera sa stea singurel, of....Totusi concluzia care e?? Nici intr-un caz tbc sau alte probleme grave, nu ?
Ma gandesc la voi si ma rog sa va fie bine


Roxana, mamica lui David (20 noiembrie 2006 ) si a Mariei ( 2 octombrie 2009)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Oh, Laura, ce bine ca ne-ai scris, ma bucur mult ca nu mai are febra Dani si ce bine ca ati ajuns acasa, ce greu o fi fost pentru voi toti, dar mai ales saracul Dani!
Chiar daca te refuza du-te mereu la el si o sa isi revina, el are nevoie de dragostea ta acum, dar e si suparat, e confuz, dar o sa se deschida din nou inspre tine.
Ce barbarie cu spitalele astea, ma enerveaza ingrozitor cand citesc ce personal insensibil, mai ales la copii



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Donia,
E foarte revoltator..La toti cei care ma intreaba de ce as pleca din Romania le motivez in primul rand asta..sistemul sanitar e varza si nu cred ca se va mai schimba ceva.
Imi aduc aminte ca am stat la etajul unde a zis Laura,si la fel am patit..il culcau,il tineau de nas si ii turnau pe gat pastile..tusea,se ineca,nu conta.
Sa ii gaseasca o vena am asteptat jum de ora pe hol,timp in care a urlat..am crezut sincer ca ii va ceda inimioara de atat plans..si la fel ,am cerut externare a doua zi..
Oare nu exista o autoritate care sa primeasca niste plangeri...protectia copilului, ceva?

minunea mea
www.inimacopiilor.ro/campanie/campanie.php?gamePlayed=0" target="_blank">pt inimioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

a venit asistenta si a dat de "baut la fluturas" ... 3 seringi.
acum doarme din nou, azi a dormit in continuu, mai bine asa.
pt tbc va trebui sa mergem vineri dimineata sa ne citeasca acel vaccin. doamne ajuta sa nu fie! in afara de asta nu e nici o concluzie.
opacitatea este pe 2/3 din plamanul drept, dar, cica, nici macar acum nu se asculta nimic ... cu alte cuvinte nu dati cu rosii in dc care l-au vazut perioada asta.
dc din spital m-a intrebat cum am putut sa imi las copilul sa ajunga in halul asta ...

donia este motivul principal pt care m-as muta, sistemul medical. e jenant sa dormi cu un copil intr-un pat cu cearsaf rupt, fara perna, cu o patura pe post de perna, cu gandaci pe jos. ca sa te internezi te plimbi cu copilul 4h prin spital, de la un ghiseu la altul. mancarea ... nu mai zic, desi merita mentionat ca mie nu mi-au dat nimic de mancare cat am stat acolo. iar pentru ca era carantina florin a dat bani grei ca sa imi poata aduce un sandvis.

cand ne-am internat ne spune asistenta ca mai tarziu i se va elbera un pat mare si ne muta acolo. era un pat de 70cm ... era cel mare. oare ce asteptam?
si totusi noi am fost norocosi, am stat intr-o rezerva, cu inca un baietel. care era sanatos tun, venise sa se opereze de polipi. cine stie ce o fi luat copilul ala de la noi????????

ma duc sa ii fac niste parjoale si snitele ... poate mananca ceva.
pup



Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lavinia_P

Donia,
E foarte revoltator..La toti cei care ma intreaba de ce as pleca din Romania le motivez in primul rand asta..sistemul sanitar e varza si nu cred ca se va mai schimba ceva.
Imi aduc aminte ca am stat la etajul unde a zis Laura,si la fel am patit..il culcau,il tineau de nas si ii turnau pe gat pastile..tusea,se ineca,nu conta.
Sa ii gaseasca o vena am asteptat jum de ora pe hol,timp in care a urlat..am crezut sincer ca ii va ceda inimioara de atat plans..si la fel ,am cerut externare a doua zi..
Oare nu exista o autoritate care sa primeasca niste plangeri...protectia copilului, ceva?

Lavinia, mamica lui Mihaita (26.11.2006)
minunea mea
www.inimacopiilor.ro/campanie/campanie.php?gamePlayed=0" target="_blank">pt inimioare


parca ne-am vorbit. sau am fost in acelasi spital. ...

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

a! la 1 noaptea cand avea febra si i-au turnat medicamentele cu forta, a sunat medicul de garda sa spuna ca e un copil care deranjeaza linistea si sa ii faca ceva sa termine odata cu plansul!!!!!!

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Masuri ant-gripa

Singurele porti de intrare ale virusilor sunt narile si gura / gâtul. Într-o epidemie globala de aceasta natura, este aproape imposibil sa nu intram în contact cu virusul H1N1 în ciuda tuturor precau)iilor. Contactul cu virusu nu este o problema atât de mare pe cât este proliferarea.
Chiar daca sunteti înca sanatosi si nu prezentati niciun simptom al infectiei, pentru a evita proliferarea, agravarea simptoamelor si dezvoltarea unor infectii secundare, câtiva pasi foarte simpli, pasi nu pe deplin subliniati în majoritatea comunicatelor oficiale, pot fi practicati (în loc sa ne concentram pe modul de stocare a medicamentelor antivirale):
• Spalarea frecventa a mâinilor.
• Abordarea "Jos mâinile de pe fata". Rezistati tuturor tentatiilor de a va atinge orice parte a fetei (cu exceptia cazului în care vreti sa mâncati, sa va spalati).
• Faceti gargara de doua ori pe zi cu apa calduta sarata (folositi apa de gura Listerine daca nu aveti încredere în sare). Virusul H1N1 dureaza 2-3 zile dupa infectarea initiala în gât / cavitatea nazala pâna sa prolifereze si sa manifeste simptomele caracteristice. Simpla gargara previne proliferarea. Într-un fel, gargara cu apa sarata are acelasi efect pe o persoana sanatoasa pe care medicamentul Tamiflu îl are pe o persoana infectata. Nu subapreciati aceasta metoda de prevenire simpla, ieftina si puternica.
• În mod similar punctului nr. 3, curatati-va narile cel putin o data pe zi cu apa calduta sarata. Nu toata lumea poate fi priceputa la Jala Neti sau Sutra Neti pozitii Yoga pentru a curatarea cavitatilor nazale, dar suflarea puternica a nasului o data pe zi si curaarea ambelor nari cu betisoare din bumbac înmuiate în apa calduta sarata este foarte eficienta în scaderea numarului populatiei cu infectie virala.
• Sporiti-va imunitatea naturala cu alimente bogate în Vitamina C ( fructe citrice). Daca trebuie sa luati tablete de Vitamina C sub forma de supliment, asigurati-va ca acestea con)in si Zinc pentru a accelera absorbtia.
• Beti cât mai multe lichide calde. Acestea spala virusii de proliferare din gât înspre stomac acolo unde nu pot supravietui, prolifera sau produce niciun rau.


Laura,
Va tin pumnii tare tare sa nu mai faca febra si sa isi revina..sa nu fie decat o pneumonie.

minunea mea
www.inimacopiilor.ro/campanie/campanie.php?gamePlayed=0" target="_blank">pt inimioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Astea le-am primit pe mail..nu stiu cat sunt de adevarate,dar na,nu e asa greu de pus in practica.

minunea mea
www.inimacopiilor.ro/campanie/campanie.php?gamePlayed=0" target="_blank">pt inimioare

Mergi la inceput