FIV la Sibiu (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

hipnotic,daca te ajuta cu ceva iti voi zice cum e la mine cu val FSH -ului:
in dec 2005 nu stiu cit era deaoarece dr de la Giluesti mi-a dat sa fac fsh in faza ovulatorie unde era 15,54 (val normale intre 7-20)dr tot timpul imi zicea ca este mare dar eu stiu ca in faza ovulatorie fsh atinge valoarea de virf si deci era in limite
apoi in martie 2006,a urmat o laparoscopie pt chisturi ovariane endometriozice pe ambele ovare(interventia pe ovare trebuie facuta cu f mare atentie sa nu se ia prea mult din ovare caci se duce si rezerva ovariana)fsh nu l-am repetat fiindca nici un dr nu mi-a zis asta pe atunci,desi in multe luni nu aveam ovulatie sau fol nu ajungea la maturitate ...
Am facut doar o singura inseminare cu stimulare (closty -jum pastilutza zi la Chisinau ) si 3 inseminari pe natural la Giulesti
iniunie 2008dr Dracea imi da sa fac fsh imi iese val 10in faza foliculara,fac o stimulare cu closty 1/zi dar din alte motive nu mai fac inseminarea

schimb clinica in sept 2008,de data asta la polisano Sibiu,dr Ispasoiu
fac o inseminare in oct cu stimulare 75 ui gonal/zi,raspunsul 1 folicul,ok...
din alte motive a2a inseminare la Sibiu o fac prin martie 2009,de data asta cu 150ui gonal/zi ,raspunsul 1 folicul exact de aceeasi dimensiune ca data trecuta cind am facut stimulare cu 75ui/zi
dr Ispasoiu imi da se repet fsh ,mi-a zis ceva nu-i in regula
la CM urmator (poate era si prea devreme dupa stimulare ,desi dr a zis ca gonalul care contine fsh a iesit de mult din organism) si dezastrul fsh 27!!!!
am simtit ca imi fuge pamintul de sub picioare,si distrusa ca nu voi fi niciodata mamica....
il rog pe dr sa mai facem o inseminare ca atunci nu dispuneam de bani pt fiv ,el imi zice ca nu are rost dar pina la urma a fost deacord si sa facem stimulare cu closty fiindca stia ca la el raspund mai bine decit la hormonii naturali...
obtin un folicul mult mai frumos decit cu hormoni ,fol de 25mm in z9 ,de s-a mirat dr,nereusita si aceasta
in iunie repet fsh 20!!!
in sept ne hotarim pt fiv,adica am vorbit cu dr pt fiv pe CM natural,dar am facut totusi o stimulare mai usoara poate obtinem macar 2 foliculi , stimulare cu 200ui puregon /zi si raspunsul a fost 0 foliculi
in dec repet fsh 29!!!!!!si care nu i l-am transmis dr
acum sint in pregatire de fiv 2 la insistentele mele cu o daza mult mai mare 5menopur /zi
de ce ti-am zis toate astea?????sa vazi ca si eu cindva am stat destul de bine cu ovulatia
stii ce mai cred eu ,desi dr mi-a explicat cum sta treaba
eu cred ca si stimularile repetate duc la cresterea fsh-ului ,la epuizarea rezervei ovariene
dr mi-a explica ca stimularea face ca foliculii care pleaca la drum in fiecare luna sa se dezvolte cit mai multi din ei care sa aj la maturitate
deci la mine fsh in jum de an a ajuns de la 10 la 27
incearca sa nu faci prea multe stimulari caci si asta e o cauza

iti doresc mult noroc si ca fsh sa nu fie mai mare ca anul trecut ,un an este mult ....de aia ti-a zis dr ca trebuie sa te grabesti...
am uitat sa-ti zic eu am 33 ani si rezerva ovariana cred ca 0
sa scrii cit ai fsh cind il repeti ca ma facusi curiosa
hai ca m-am intins cit o placinta.........




_

endometrioza, FSH 27/20/29
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

vind o fiola de 300ui puregon(400ron)
(exp 02.2011,pastrata la frigider +inca 6 ace)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

M-ati speriat un pic cu FSH-ul asta. Oare sa-mi fi crescut si mie asa mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hypnotic1978 spune:

bytzi ms frumos de raspuns
offff, icep sa ma gandesc la ce e mai rau, avand in vedere ca ultimul fsh e facut in mai anul trecut
Dumnezeu stie ce s-o mai fi intamplat intre timp, mai ales ca prin iulie-aug am facut si stimulari cu clomifen. Cu siguranta iti voi spune valoarea fsh-ului dar il voi face la CM asta insemnand cam in aprox 2 sapt.
dar, ipotetic vorbind daca Doamne-Doamne da sa fi ramas la fel, undeva la 10, am ceva sanse sa raspund la gonal avand in vedere ca la menogon nu am raspuns? macar asa putin, caci dc nu iese inseminarea sa ma gandesc si eu cu optimism la fiv?
p.s. la inceput, cand vedeam ca bebe nu vine si gandindu-ma ca exista probl de fertilitate, ma rugam sa fie la mine problema si nu lasot, ca stiam ca probl de natura masculina nu prea au rezolvare....
si stiti vb aia, ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa ti se intample......si uite ca am eu o probl acum la fel de "nerezolvabila"
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

yarrina
sper sa nu
la 17 ai rezultatul ,nu?astept cu sufletul la gura

_

endometrioza, FSH 27/20/29
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

vind o fiola de 300ui puregon(400ron)
(exp 02.2011,pastrata la frigider +inca 6 ace)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Da, la 17. Sincer mi-e un pic frica...de la 5 stimulari...cine stie ce minuni or fi aparand....Off...sper sa fie bie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

hipnotic,dar la stimularea cu menogon,citi foliculi ai obtinut?dimensiuni?endometru? cite ui (fiole)menogon /zi ai facut?
stimularea ai facut-o pt fiv am inteles?ce inhibare ai avut?cite zile ai facut stimularea????

Nu se stie niciodata cum vei raspunde la stimulare,depinde si de protocolul care il ai, nu numai stimularea,gonalul(care contine fsh) face selectia foliculilor care pleaca la drum in acea luna si menopur/menogon(care contine fsh+lh in aceleasi proportii) da calitate ovocitelor,multi dr folosesc scheme de stimulare de genul fsh in prima parte a stimularii si in parea a 2a se combina si cu fsh+lh sau de la inceput fsh si fsh+lh.
Te asteptam cu un fsh bun.

_

endometrioza, FSH 27/20/29
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

vind o fiola de 300ui puregon(400ron)
(exp 02.2011,pastrata la frigider +inca 6 ace)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hypnotic1978 spune:

bytzi, iti voi scrie exact schema de tratament dar o am acasa si acum sunt la birou. Foliculi....unul mare si frumos, nu mai retin dimensiuni, mai erau vreo doi cat de cat si multi f micuti. endometru dupa cum a spus dr era ok dar nu mi-a zis cat. dr-ul respectiv nu prea dadea detalii despre dimensiuni...etc. nici cand faceam inseminari nu ne spunea la sot ce si cum, zicea doar ca erau suficienti. ce vreau sa precizez este ca la mine a fost ori alba ori neagra. Adik in ziua in care era dl prof ron-el eu trebuia sa am productie buna, altfel....pa. Pe loturi parca se zice, nu? nu s-a putut jongla un pic....poate aia mici mai cresteau dc mai continuam tratam. Asa a patit o prietena, desi in prima faza nu a rasp bine, si dr i-a recomandat sa se opreasca, s-a mai fortat totusi un pic si pana la urma a obtinut ceva, ceva si chiar s-a finalizat cu o sarcina.(aici, la sibiu). Parca am inceput cu 3 menogon pe zi, apoi mi-a marit doza dar in ziua in care trebuia (si care fusese stabilita cu 2 luni inainte), nu am avut cat trebuia. Revin cu amanunte despre schema exacta.
ps. fetelor ce stiti de gonal f 900, cam cat costa, de unde il pot procura la pret bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessamine spune:

buna ziua,
sotul meu a fost diagnosticat mai intai cu oligoastemoteratospermie si ultima data la spermograma cu centrifugare cu azoospermie am fost la sibiu am avut programare la dr chicea care mi-a dat o serie de analize de facut acum urmeza sa mergem sa le vada la prima consultatie ne-a recomandat biopsie testiculara si fiv cu icsi
as vrea sa stiu daca se poate :daca a mai facut cineva biopsia /daca este grea refacerea de dupa /daca este dureroasa /cat dureaza refacerea
iar la FIV cat dureaza din momentul inceperii tratamentului pana in momentul transferului de embrioni ce efecte are asupra orgnismului acest tratament

stiu ca sunt cam multe intrebari dar luni am programare si sunt foarte speriata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

gonalul pen 900ui costa 1.358 ron
uite aici gasesti toate preturile:
http://www.ms-preturi.ro/msf-dgf19/result_dencom.asp
sau aici lista tuturor medicamentelor:
http://www.ms-preturi.ro/msf-dgf19/dencom.asp
pt gonal poti face rost de la farmaciile sensi blue sau dona

Imi este clar,asa se intimpla cind se face pe loturi,daca te incadrezi e ok ,daca nu....alta data.
Oricum ai avut mai multi foliculasi ,cind se face fiv-ul individual ai ocazia sa cresca cit mai multi dintr-e ei.

_

endometrioza, FSH 27/20/29
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

vind o fiola de 300ui puregon(400ron)
(exp 02.2011,pastrata la frigider +inca 6 ace)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Da, deci sambata plec la Sibiu. Ma primeste dr la prima ora ca sa scape de gura mea. Ma duc sa ma laud cu FSH-ul meu mumos!

Mergi la inceput