FIV la Sibiu (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

mocanita,cum a decurs fiv-ul cu dr Ispasoiu?rezultate?
sper ca esti gravidutza?

_

endometrioza, FSH 27/20/29
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi


vind o fiola de 300ui puregon(400ron)
(exp 02.2011,pastrata la frigider +inca 6 ace)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordemunte spune:

Ilary, imi pare tare rau ca nu am vazut mesajul tau dar nu am mai intrat pina acum pe forum.Eu nu am mai ajuns la Sibiu am facut doar tratament naturist si masaj cu bioenergie(amindoi).Tu ai reusit ?Mesajul nu l-am mai gasit pt ca nu se pastreaza mai mult de 30 de zile.Bytzi ce pasi mai ai de facut pina la fertilizare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordemunte spune:

Ah ,numai prostii am scris.
Bytzi acum am observat ce ai scris despre lipsa foliculilor.
Ilary am reusit in sfarsit sa gasesc cotlonul mesajelor private

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

dordemunte,nu-i problema
eu tocmai ma pregatesc de fiv 2 ca primul nu merse

_

endometrioza, FSH 27/20/29
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi


vind o fiola de 300ui puregon(400ron)
(exp 02.2011,pastrata la frigider +inca 6 ace)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordemunte spune:

Bytzi iti tin pumnii.Esti foarte ambitioasaMai da nitzel si la altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hypnotic1978 spune:

buna fetelor
sunt noua pe acest forum si vroiam ca inainte sa imi scriu si eu povestea sa intreb dc se mai scrie la acest subiect, deoarece vad ca de pe data de 1 nu a mai scris nimeni.
pentru inceput vreau sa spun ca sunt pacienta dl dr ispasoiu si ma pregatesc de inseminare cu dansul , tratament cu gonal f 900 si fsh un pic peste 10( dl dr mi-a spus sa ma grabesc, ca sunt la fundul sacului).
Va doresc o zi buna si astept sa vad.....miscare.
revin cu amanunte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Hypnotic bine ai venit. Si eu sunt pacienta lui, ma pregatesc pentru FIV.
Multa bafta iti doresc! O sa-ti placa de dr, e profesionist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

hypnotic,nu's de ce nu prea scriu fetele aici ,desi sint o duroaie care fac proceduri la Sibiu din care le cunosc eu
Daca ai intrebari sintem prin preajma si eu tot pacienta lui dr Ispasoiu sint
bafta multa la inseminare

_

endometrioza, FSH 27/20/29
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

vind o fiola de 300ui puregon(400ron)
(exp 02.2011,pastrata la frigider +inca 6 ace)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucea08 spune:

Hypnotic de ce zice dr tau ca esti la fundul sacului?eu am fsh 13 si un pic am 39 de stii tu ce si tot sper la un bebe.Eu am facut stimulare cu gonal f de 75ui timp de 11 zile si declansarea cu ovitrelle,am avut 7 foliculi pe tot parcursul stimularii doar doi s-au maturizat insa rezultatul a fost negativ,merg mai departe insa stii si tu cat de scumpe sunt medicamentele si trebuie sa astepti cam mult pana ii ai pe toti,mult succes e primul fiv sau ai facut si inseminari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hypnotic1978 spune:

neata tuturor!!!!
cat ma bucur ca am cu cine vorbi si impartasi pareri.
acum ca stiu ca ma "cititi" am sa va relatez povestea mea.
desi sunt casatorita de aproape 6 ani, de incercat sa avem bebe nu sunt decat 3 ani, deoarece sotul nu este mereu acasa(meseria bat-o vina). Chiar si asa 3 ani sunt f multi. La inceputul casniciei dupa numai 2 luni de incercat am ramas insarcinata, cel putin asa mi-au aratat testele din urina, 3 la nr, dar dupa numai o sapt mi-a venit ciclul, deci.......avort menstrual. Cel putin asa mi-a zis dr in baza celor 3 teste, ca la echo bineinteles ca nu a vazut nimik. Dupa acest incident am tot incercat si nimik. Abia dupa un an am inceput sa facem investigatii. Eu k cu analizele, mai putin cu fsh care tot timpul a fost undeva la 10 si toti medicii la care am fost au spus ca este cam mare ptr varsta mea, primul set de analize este facut in 2006, deci atunci eram mult mai tanara si acelasi fsh aveam. In fine, teoretic eram ok. La sot insa o prima spermograma parea sa fie dezastru. cel putin asa ne-a spus dr atunci. Nr bun, mobilitate proasta si f multe forme aberante. dr ne-a recomandat inseminari. Am facut 2 cu stimulare cu clomifen si apoi pregnyl ptr declansarea ovulatiei. nici un rezultat. la mine, desi faceam stimulare aveam tot un singur folicul mare si frumos pe care il aveam si natural. inseminarile le-am facut in c-ta. dupa cateva luni, la insistentele mele,am facut hsg care a iesit ok. a urmat o alta spermograma a sotului la acelasi laborator, si ne-am lovit de aceeasi problema, la mobilitate a iesit chiar mai rau decat la prima. am inceput sa ne gandim din ce in ce mai serios la fiv. ne-am mobilizat si am hotarat sa facem fiv la mednewlife buc, deoarece dr mea din c-ta colabora cu ei si faceam aici tratam, monitorizari, tot, si la buc mergeam doar ptr punctie si et. am primit tratament cu menogon la care am rasp f prost si desi s-a marit doza nu am obtinut mai nimik si am renuntat.explicatia, fsh-ul meu. asta se intampla in 2008. trebuia sa fac pauza si sa incerc din nou. dar mi-am pierdut entuziasmul si increderea in acel medic. am simtit ca ceva nu a fost facut asa cum trebuia. adevarul nu il stiu nici acum. cert este ca am schimbat medicul. au urmat alte seturi de analize la mine totul ok, iar fsh de 10, sotul a treia spermograma la un alt lab de aceasta data.rez normospermie cu valori f mari adik totul se apropia de 100%. intre timp facuse tratament homeopat. ne-am gandit ca de la asta, dar totusi ni se parea exagerata. nu ca nu ne-am bucurat dar totusi diferente f f f mari. Am fost sceptici amandoi. Avand in vedere aceste analize dr ne-a recomandatr sa incercam natural , am inceput stimulare iar cu clomifen, monitorizare echografica, temperatura bazala, degeaba, fara rezultat. eu k, sotul ok, ovulam, stiam exact cand dar nu se intampla. asta se intampla anul trecut. a, am uitat sa spun ca dupa tratam ptr fiv, am zis sa nu ratez luna si am mai facut o inseminare, bineinteles fara rezultat. la recomandarea unei prietene care a reusit primul fiv la sibiu cu dl dr ispasoiu m-am programat si eu si asa am ajuns la dansul sapt trecuta. sotul a facut din nou spermograma acolo care culmea, desi seamana f mult cu primele 2 adik nr bun, mobilitate mai putin buna, la fel si f aberante au catalogat-o normospermie. si chiar s-a mirat de primele 2 ca au fost percepute de noi si medici proaste. bine, ei au si alte baremuri sa le zic asa. voi reveni cu valori exacte. asa ca dr a vazut rezultatul si a zis cu dvs am terminat (cu sotul).mi-a facut mie echo, era ok, mi-a zis ca ovarele mele sunt cam "saracacioase" ptr ziua resp, si in baza analizelor deja facute ne-a spus ca ceea ce am patit deja, la tratam cu menogon,pot pati din nou. deci nu rasp bine la stimulari. oricum diagnosticul a fost de infertilitate inexplicabila, iar ptr viitor putine sanse la inseminari sau fiv, din cauza fsh-ului meu, si implicit al unui rasp prost la tratament. chiar asa s-a exprimat ca sunt la fundul sacului si sa ma grabesc. poate fi ereditar ca si mama a intrat devreme la menopauza. desi suntem ok amandoi nu mai are sens sa incercam natural, ca ar fi un pas inapoi, asa ca ne-a recomandat sa mai incercam, o inseminare cu dansul si apoi in f-ctie de cum rasp vedem dc e cazul de fiv. mi-a prescris gonal f 900 iar doza mi-o va fixa in f-ctie de analizele hormonale care urmeaza sa le fac in primele 3 zile de cm. cam aceasta e povestea mea. am si o groaza de intrebari sa va adresez, dar ptr ca m-am intins atata voi adresa doar una si apoi voi reveni. deci eu acest fsh de 10 il am din 2006 cel putin atunci am facut primul set de analize, iar in mai anul trecut cand l-am facut pe ult era cam tot atat, deci nu a crescut. de ce acum mi s-a spus sa ma grabesc ca sunt la fundul sacului, ca situatia se poate schimba chiar si in cateva luni, dc atatia ani a ramas cam la fel? deja am intrat in panica de timp. nici nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau. fetelor, sper ca nu v-am plictisit si sper ca cu ajutorul vostru imi voi lamuri unele probleme. cert este ca am f mare incredere si in medic si voi merge cu dansul inainte. va pup, o zi buna

Mergi la inceput