Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (348)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marunzika

Sambutamolul este sub forma de spray ori picaturi pt tuse (in bronsite l-am flosit) si picaturi Salbubronch Elixir am mai folosit tot pt bronsite ajuta la "deschiderea" bronsiilor. In spital a inhalat si antibiotic daca nu gresesc.


La noi in spitale, pentru deschiderile de care pomenesti matale, se practica masajul.. Cat am stat la spital cand cu pneumonia n-am vazut nici urma de aparat de aerosoli.. insa era puzderie de kinetoterapeute care le faceau masaj copiilor...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui Marunzika

Sambutamolul este sub forma de spray ori picaturi pt tuse (in bronsite l-am flosit) si picaturi Salbubronch Elixir am mai folosit tot pt bronsite ajuta la "deschiderea" bronsiilor. In spital a inhalat si antibiotic daca nu gresesc.


La noi in spitale, pentru deschiderile de care pomenesti matale, se practica masajul.. Cat am stat la spital cand cu pneumonia n-am vazut nici urma de aparat de aerosoli.. insa era puzderie de kinetoterapeute care le faceau masaj copiilor...


M-am minunat si atunci cand mi-ai spus si-o fac si acum si-mi pare rau ca aceasta practica n-au adoptat-o si-n De, probabil foarte eficienta, dar costisitoare pt nemti , masca o poate tine un parinte, deci nu-i nevoie de asistenta, pe cand asa trebuie platite terapeutele.


Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:

Greyeras, sanatate multa.
Vero , ma bucur ca sunteti bine, sa o tineti tot asa.
Ana, sanatate multa.

Legat de aparat de aerosoli, noi avem din cel cu piston , de la emed, din ce am citit cele cu piston sunt mai galagioase decat cele cu ultrasunete. Andreea accepta sa faca “mascuta”, isi tine singura cate putin ,la amestecul pe care-l facem noi , in urma prescrierii medicului pediatru(2ml ser, 0.75 ml ACC, si 0.5 dexametazona), dureaza nebulizarea aprox 6 min. Dublata compozitia ii fac si lui Andrei. Tati a facut cu :ser, ACC, Flixotide...



mami de www.onetruemedia.com/shared?p=4f08eb051f8799a2dda132&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andreea(30.09.2007) si www.onetruemedia.com/shared?p=4f518706fd1f0403459951&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Andrei(12.10.1998)
poze
intalnire DC Iasi

6 luni
foto2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Am un nepotel de 4050g,53cm, sanatos cel mai important, il cheama Andrei Florin.........iar tati lui fff suparat ca e spitalul in carantina si nu poate sa-i vada......va dati seama ce tumbe face pe acolo al meu fratior


Nana,si noi avem acelasi aparat ca si Roxana, eu nu prea l-am folosit, iar atunci cand a fost cazul Cristi nu a prostestat,il tine singur, de regula ii faceam numai cu ser, o singura data am folosit substanta...nu mai stiu cum se numea( daca vreiu ma uit), iar in Ro o iei si fara reteta, sau mai bine zis o luai, acum nu stiu.



Cecilia si Cristian Matei
(07.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui cecilia L

Am un nepotel de 4050g,53cm, sanatos cel mai important, il cheama Andrei Florin.........


Sa va traiasca, sa fie sanatos!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marunzika

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui Marunzika

Sambutamolul este sub forma de spray ori picaturi pt tuse (in bronsite l-am flosit) si picaturi Salbubronch Elixir am mai folosit tot pt bronsite ajuta la "deschiderea" bronsiilor. In spital a inhalat si antibiotic daca nu gresesc.


La noi in spitale, pentru deschiderile de care pomenesti matale, se practica masajul.. Cat am stat la spital cand cu pneumonia n-am vazut nici urma de aparat de aerosoli.. insa era puzderie de kinetoterapeute care le faceau masaj copiilor...


M-am minunat si atunci cand mi-ai spus si-o fac si acum si-mi pare rau ca aceasta practica n-au adoptat-o si-n De, probabil foarte eficienta, dar costisitoare pt nemti , masca o poate tine un parinte, deci nu-i nevoie de asistenta, pe cand asa trebuie platite terapeutele.


Depinde de parintele din dotare.. Ca parintii Ioanei n-au reusit sa-i tina masca.. Si chiar daca la masaj urla continuu tot a fost eficient... Si nici n-am fost eu cea care o facea sa urle
si eu. Te-ai mai gandit?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Salutari si de la noi & multa sanatate tuturor!

Eu cam rarutz pe aici...cu problemele de care va ziceam....am stat la pat sa ajung la 37+. De acum inca o saptamana daca as mai reusi pot sa ma declar super multumita....ca ajunge micutza la termen. A venit si bunica sa ne ajute putin...deci e alta treaba. Si cu repaosul asta am niste glicemii la stele dupa masa Una cu alta nu se impaca...sper doar ca mai e putin si sper sa fie sanatoasa...ca de insulina nu se mai discuta la timpul asta...pana acum era bine. Aaa...ne-am hotarat si la nume... Nicole o sa fie surioara lui Robert Ce parere aveti?

Si cam atat de la noi...cand mai avem vesti noi va mai anuntam! -ici tuturor!

Crishtina 37+ & Robert 09.09.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Nana, hai ca am fost prinsa cu munca, acum am vazut intrebarile. Aparatul nostru arata www.promed.ro/index.php?pid=1308" target="_blank"> asa si face zgomot. Are mascuta mica si nu e chiar asa hidoasa, Andrei nu se sperie de ea, chiar il amuza. ceva asemanator aveau si cei de pe ambulanta, insa al lor era silentios. I-au zis lui Andrei ca este trompa de elefant si el s-a amuzat. Acum si-o tine singur singurel.

Intr-adevar pe modelul meu nu am cum sa ii fac aerosoli in somn si din pricina zgomotului si pentru ca nu pot inclina mascuta pentru ca se varsa lichidul. De aceea era greu si cand se lupta Andrei, pentru ca nu reuseam sa il tin si pe el si sa mascuta fara sa o rastorn. In plus la al nostru s-a intamplat ceva ca tot sare firul din el si trebuie tinut si acela.

Legat de substante pentru aerosoli, ele se dau in functie de afectiune, eu le-am facut numai pe recomandarea medicului. De regula la laringite si bronsite am primit dexametazona, la nas infundat adrenalina. Niciuna din cele 2 nu se dau fara reteta. In rest ACC sau fluimucil si ser. De data asta Andrei a primit Flixotide. Oricum cand nu stiu cum sa ii dau sun la linia de urgente si imi mai spun aia cantitatile. Cand le fac eu preventiv cu de la mine putere nu pun altceva decat fluimucil si ser, cred ca de cateva ori am pus si adrenalina daca erau foarte infundati.

Sper ca te-am lamurit cat de cat. Pentru noi a fost un aparat util, mai ales la Alex care facea tot felul de viroze ciudate in primul an de gradi, probabil ne va fi la fel de util si la Andrei. Pe masura ce a crescut insa nu a mai necesitat aerosoli pentru ca a facut forme mai usoare sau alt gen de boil (vezi scarlatina).

Va pupic tare, sper sa fiti sanatosi si sa nu necesitati atatea tratamente.



Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui cecilia L

Am un nepotel de 4050g,53cm, sanatos cel mai important, il cheama Andrei Florin.........iar tati lui fff suparat ca e spitalul in carantina si nu poate sa-i vada......va dati seama ce tumbe face pe acolo al meu fratior




Sa iti traiasca nepotelul, sa fie sanatos si norocos!

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina
Cat am stat la spital cand cu pneumonia n-am vazut nici urma de aparat de aerosoli.. insa era puzderie de kinetoterapeute care le faceau masaj copiilor...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)


Asta imi aminteste de prima oara cand am mers la dr Nanu si mi-a recomandat "gimnastica plamanilor". Evident nu am inteles si am facut niste ochi mari si mi-a zis ca prin asta intelege miscare. Copilul trebuie sa alerge si sa tuseasca, chiar e indicat, nicidecum cum imi zicea mie mama sa stau locului ca sa nu mai tusesc.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput