Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (348)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Aoleo ce de bolnaviori, multa sanatete tuturor.

diwana cat/cum l-ai observat pe Rares dupa lovitura la ceafa? Din pacate si noi ne-am confruntat cu asa o lovitura, la ceafa, cand Energia a alunecat langa piscina in concediul din Turcia, desi eram amandoi langa ea, a aterizat in poponeata, apoi pe spate si la urma a dat si cu ceafa. Nu a plans mult, insa dupa somnul de pranz, la trezire a vomitat , nu in jet....dar, a vomitat, iar spre seara, desi activa, a adormit rapid. De frica ne-am dus la punctul sanitar din hotel, asistenta a chemat dr, acesta mi-a spus ca vine s-o consulte pt 65€. Cand a venit si-a vazut ca nu o poate trezi sa-i controleze pupile, ne-a urcat in salvare si ne-a dus cu lumina albastra pana la primul spital. Noi eram nu speriati ci terminati de frica; acolo au trezit-o fara pr si au bagat-o la tomograf si, pt ca nu era chip sa stea intinsa, au imobilizat-o si eu cu 2 asistente abia am reusit s-o tinem. A urlat si s-a zbatut de-mi venea sa mor. Din fericire la tomograf era totul ok, insa a trebuit sa ramanem o noapte sub observatie in spital, asta fiind 23 spre 24 august, deci ne-a prins ziua ei "sarbatorind" in spitalul din Side (probabil ca ai vazut si-n pozele din Turcia de pe mail). Numai gandul ca putea fi ceva m-a facut sa tremur de frica, plus ca ma gandeam cu groaza la ce conditii au sa fie in spital. M-am inselat, spitalul era de 5* toti draguti, ne-au adus imediat translator, ne-au cazat, ne-au intrebat a doua zi daca totul a fost ok, iar Puppi a primit in dar un balon rosu ;) Insa, noroc de asigurarea privata, ca de nu....habar nu am cat ar fi costat tot consultul ( pt sot, sa ramana si el au vrut 75€, pe care au uitat sa-i incasese, caci pt mine platea asigurarea privata a Energiei, singure in camera). Cu siguranta o sa-mi trimita o copie dupa cheltuieli. Deci, chiar ca-i nevoie de o singura secunda sa se intample ce nimanui nu-i doresc. Hai, ca acum chiar ca m-am lungit. Am noroc sa doarma Puppi, trebuia sa mergem la scoala de vedere, dar era prea frig si nu gasesc locuri de parcare acolo, asa ca amanam pana-n ianuarie. Si la 5pm avem programarea la dentist pt al doilea control al Energiei.

Inca o data multa sanatate tuturor!


Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Buna ziua si de la noi, azi am lipsit motivat, ca am fost pana in clinica sa imi vad mamaruta! Surpriza, cf masuratorilor, sunt in saptamana 28, nu 26 cum ma laudam. Valeu! Deci am intrat in luna a 7-a!Una peste alta, buburuza mea e bine, sanatoasa, mare si frumoasa, la rinichi, dr nu a vazut nimic, dar mai monitorizam. Vestea buna e ca peste 3 saptamani pot intra in prenatal, si asa o sa fi fac, macar sa ma tin deoparte de toate virozele si gripele.


Nana, nu cred sa aveti incidente cu escala la Cluj, deci nu sunt sanse sa va vedem! Tare mi-ar fi placut! Lasa, sa ajungeti voi cu bine si sanatosi, asta conteaza! Of, tare m-am necajit ca iar tuseste fluturasul!

Vale, ce printesa frumoasa ai tu acolo! Iar dovlecii m-au impresionat!

Maria, sanatate Teiutei!

Of, Emma si voi? Sanatate multa!

Cecilia, tinem pumnii pt cumnata de la Baia Mare!

Luy, sanatate Mariei!

Sabina, ce urate sunt migrenele astea, ieri am mai experimentat si noi una! Bine macar ca esti la munte!

Diwana, ce imaginatie are Rares! Tare simpatico e! Noi avem aparat Omron si sint multumita, nu e complet silentios, dar nici nu face mare galagie, la noi, Sara isi face singura aerosoli.

Vai, Ana, si tu??? Of!!!!

Vero, bine ca s-au terminat problemele la voi! Sa nici nu mai apara!

va pup, o zi minunata tuturor!

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Emma Sofia 26 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Buna!

Sunt in trecere, vroiam doar sa le urez sanatate piticilor, sa le treaca cat mai repede!
Ana, sanatate!

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

In principiu m-am edificat, voi cumpara unul cu ultrasunete marca Laica, asta ptr ca fac mai putin zgomot, deci sunt mai silentioase, si ptr ca deja am umidificator aceeasi marca si am fost multumita de el.
Acum nebuloasa mea este ce se pune in el: doar ser fiziologic, fluimucil, ventolin,?
Intreb ptr tuse si muci.

O sa venim cu extra bagaje din Ro. Presimt.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

Roxana, cand ai timp, ti-as fi recunoscatoare daca ai scrie mai multe despre aparatul de aerosoli.
Am citit pe net ca este indicat in tratamentul dereglarilor pulmonare, a astmului, traheitei, bronsitei, sinuzitei, a alergiilor si a racelii. Medicamentele sub forma lichida sunt introduse in aparat, unde sunt transformate in particule foarte fine, usor de inhalat.
Care medicamente? Exista medicamente speciale ptr ele? Nu stiu sincer cum se foloseste. Exista medicamente care inlocuiesc siropurile, gen sirop de tuse etc, sau sunt medicamente ca si antibioticele?
Sunt dusa tare, nu? Sper sa nu radeti de mine, dar v-am tot auzit ca sunt ideale de folosit incat m-am hotarat sa cumpar si eu unul ptr Andrei dar trebe sa stiu ce si cum inainte. Sa nu il iau si sa ma trezesc ca fara reteta nu am cu ce il folosi. CA la mine orice e posibil.


Hai ca ma bag eu sa-ti raspund ca-s mare experta. In sensul ca nu
Am avut si noi o data indicatie de aerosoli. Substantele le-am luat pe reteta - si astia de la farmacie mi-au zis ca difera in functie de afectiune.. nu stiu daca mi-ar fi data fara reteta..
Aparatul l-am inchiriat de la ei.. 0.15 euro /zi. Insa n-am reusit sa si face aerosolii.. Ioana n-a vrut sa coopereze, dar ii placea sa-l "abureasca" pe taica-sau..



=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabriela77
Una peste alta, buburuza mea e bine, sanatoasa, mare si frumoasa,


Bravo mai Gabico!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Aha, banuiam eu, duoamna C.
De luat iau aparatul, clar, ca are si taica-su rinita alergica si am citit ca e bun si ptr astea, deci 2 dintr-o lovitura, insa mai mult ca sigur il voi folosi cu ser fiziologic. Sa vad ce mai spune si pediatrul in Ro, ce recomanda, si poate iau ceva fiole de acasa. Contrabanda nene, ca altfel nu se poate!

Roxana, am vazut ca scriai de facut aerosoli noaptea, in somn. Cum e posibil asta, ca doar nu pui copilului masca aia oribila?infricosatoare, ptr mine cel putin, cred ca as retrai perioadele din spital, brrrrr, sau se scoate furtunul ala si poti face aerosoli, ma refer gen umidificator? Desi e ilogic ce spun, nu?
Vezica la modelul tau de aparat am citit ca e interzis sa fie facut in somn ca cica nu se poate inclina aparatul sau asa ceva. Sper sa nu spun balarii. AM gasit un subiect pe tema asta si era cineva care avea marca aia.

Gabi, ma bucur tare de vesti.
Maruntzica, un mare pentru Puppi dar si tr voi ca tare tre sa va mai fi speriat. Crunt!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Nana si noi avem aparatul www.centerapotheke.de/img/Pari-JuniorBoy.gif" target="_blank">asta si am fost multumiti de el. Spun am fost cu speranta ca nu o sa mai avem nevoie de el. In principiu noi punem NaCl 0,9% + picaturi de Sambutamol cand e nevoie. Noua ne-au dat reteta pt el si casa de sanatate ne-a returnat cei 180€ platiti. Iar pe acesta il avem pt Sambutamol spray si inca unul asemanator pt cortizon.
Sambutamolul este sub forma de spray ori picaturi pt tuse (in bronsite l-am flosit) si picaturi Salbubronch Elixir am mai folosit tot pt bronsite ajuta la "deschiderea" bronsiilor. In spital a inhalat si antibiotic daca nu gresesc.


Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Nana si noi o inhalam in somn, seara ca macar asa statea linistita si nu trebuia sa ne mai maimutarim amandoi. Puppi uneori facea sg uneori se impotrivea, caci dura cca 20 min de 3-4x/zi; ma plictiseam eu tinand masca, nu mai zic de ea. Iar in spital au inhalat-o in prima zi la fiecare 2h, apoi la 3h si 4h.


Yannisa Milena
24.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Noi avem aparat Omron. Nu merge tinut inclinat deoarece se varsa substanta. Au fost cazuri cand Andrei dormea si l-am luat in brate asa adormit cu ear,l-am asezat in sezut la mine in brate si i-am facut tratamentul. La inceput Andrei protesta de mama focului dar il tineam fortat,pana la urma s-a invatat cu el si acum tine mortis sa-si tina singurel masca. Nu stiu cum reactioneaza ai vostri, dar Andrei al mea adormea de fiecare data in timpul sedintei cand ii faceam aerosolii seara.
Pediatrul mi-a mai recomandat o chestie: la tusea productiva daca siropul nu da rezultate sa-i fac aerosoli cu fiole de ACC( 1 fiola + 2 ml de ser). Pana acum nu a fost cazul,tratamentul cu aerosoli rezolvand problemade fiecare data.


Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.



Vale, mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL
cum creste Alexuta
cat de mare este Andu



Mergi la inceput