Bobocei de sept-oct 2008 - IN SARBATOARE!! (210)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Multumesc fetelor..sunteti dragute, multe
am mai descoperit pe net cu ajutorul Adei cateva farmacii.asa ca maine ma duc sa vad daca gasesc ce-mi trebuie.

Ramona multu. Sper sa gasesc maine aici.
Sa nu mai zici ca nu mananca Anda, da?
E o dulceata bucalata..si mananca si singura..mi-au placut mult filmuletele

Dya imi pare rau ..sper sa nu raciti..baga oscilo si vit c

Cristina , mamica implinita de Raducu (7.10.2008)

Spune intotdeauna ce simti si fa ceea ce gandesti. Jose Garcia Marguez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudinna

Razvan a facut mucisori de vineri...dupa ce s-a trezit dupa-amiaza...nu i-am dat nimic inca, dar l-am tinut in casa si am suplimentat fructele. sper ca am facut bine!

Sper sa nu vi se agraveze si scapati fara medicatie

sa va spun ce mai face Razvan: de cum se trezeste vrea sa mergem "pa-pa". se duce la usa, se ridica pe varfuri, se agata de clanta si nu se lasa pana cand nu deschide usa, desi usa se deschide spre el...o iala fuga pe holuri (vreo 3 holuri, cu usi intre ele...deci praguri), deschide usile, se tine de tocul din dreapta, trece peste prag...si ajunge la mamaie la usa, face un joc de picioare, se lasa un pic pe vine, ca si cand s-ar uita prin crapatura usii (o sa-l filmez, ca e fun rau), se ridica pe varfuri si apasa pe clanta. se infiinteaza langa pat.
apoi fuge de acolo in capatul holului, la masina de spalat a bunicii, apasa pe ce butoane apuca si se duce la tataie in camera, sa butoneze la reciverul de la Digi...
daca incerci sa-l iei de acolo e scandal mare! niu-niu-niu!!
in bucatarie cand intra: papa-papa! se ridica pe varfuri sa se uite pe masa, pe blat...dupa ce intai se duce la masuta luis a vada daca are ceva pe farfurie. pana cand ii pregatesc castrolelul cu mancare urla si ma targe de pantaloni sa-i dau! da-da-da-da!!! asha face si cand te vede ca mananci ceva
daca vrei sa-i iei ceva din mana :meu-meu-meu!!!

Ca de obicei ne uimeste cu cate lucruri spune si face

l-a invatat matusa sa arunce cu obiecte si sa zica poc!, iar el zice "pam!" si acum tot ce prinde in mana face "pam"...vineri i-a dat soacra-mea un borcanel...si bineinteles ca in secunda 2 era "pam" pe gresie

PArca-l vad : pam

de o saptamana am "pus in functiune" olita si avem pana acum doar un rateu, ca era la soacra-mea in camera si pana a venit cu el...oricum, daca a apucat sa faca il las in pace. il pun ori dimineata, ori dupa ce a papat si ii dau hartie igienica, iar el o face bucatele si isi ocupa timpul...

Felicitari pentru reusita !!!!!!



Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

So never mind the darkness
We still can find a way
'Cause nothin' lasts forever
Even cold November rain(Guns N' Roses)

Asa e acu' in Paris...

Angelynna, saru'mana, asta e parerea unanima...
Laura

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Referitor la vaccinuri, pentru mine, in decizia de a nu face Priorixul, in afara de subiectul de la 'Parintii intreaba ... ' postat anterior, a cantarit MULT aceasta .. www.romanianmedicalfoundation.com/3/364/noutati-editoriale/publicatii/pericolul--vaccinarii/" target="_blank">documentatie, pentru cine nu a citit inca. Eu am recitit.

Gruia, farama de steluta




Stiam, citisem, a mai fost pe aici o discutie cu linkul acesta. Mie, una, mi se pare ceva de genul Teoria Conspiratiei iar concluzia ca tot ce trebuie sa faci in locul vaccinurilor este sa "il cresti cu hrana buna si exercitii fizice in fiecare zi si sa fie iubit de parintii sai" mi se pare cel putin hilara...nu se da o alternativa serioasa, argumentata. Nu il vaccina, iubeste-l!!! Mda...Consider ca e genul de interviu bomba si e asa usor sa creezi dezinformare si panica in zilele noastre...oamenii absorb usor astfel de stiri, de declaratii "impotriva sistemului". Nu cred ca stie cineva sa defineasca sistemul, dar pt majoritatea e prost si trebuie distrus. Ca in X-files... Asta e parerea mea...Iar eu una nu ma simt deloc un sclav, oricat ar fi de populist discursul lui...dar e clar ca sunt o rotitza dintr-un mecanism mai mare si trebuie sa ma invart dupa cum se intoarce cheia, altfel fi-miu merge pe o insula pustie si nu il integrez in nicio comunitate....ce frumos...Blue Lagoon...sa o astepte pe Brook Shields

Cat despre intrebarile pe care ti le pui parca ma "citesc " pe mine in gandurile tale, si eu am unele dileme, intrebari, si eu caut raspunsuri bune pt fi-miu, cred ca toate mamicile cautam decizia cea mai buna pt a luam hotarari in locul lor acum...dar eu caut motivatii strict medicale, obiective...Cand am refuzat Rotarix stiam clar ca never ever nu il voi face sa ingereze pe cale orala o substanta vie si asta in conditiile in care normal ar fi sa se autoimunizeze pana la 5 ani, vaccinul nu anihileaza toate tulpinile. Dar in cazul Priorix nu am nicio astfel de dilema...medicala sa ii spunem, si mi-e teama sa nu regret ca nu l-am facut, logica inversa. Asa ca tind 75% sa il fac...nimic nu e sigur, inca mai reflectez....

Vdrag, si eu te pup. Nu mi se deschide acel link dat de tine. Ma trimitea catre Priorix sau catre ce? Imi spune "link corrupted".
La voi in Belgia cum e cu Priorixul?

Xor, si pe mine incepe sa ma "stranga" lumea asta panicata si speriata in are traiesc care imi impune din ce in ce mai multe restrictii. Pediatra ne-a sfatuit insistent sa nu il ducem pe Noah in Anglia acum ca e peak la swine flu, nu am fost, a fost sotul singur si am amanat pe primavara, dar insista sa nu mergem nici in Ro, asta-i buna!!! Vreau sa imi vad familia si prietenii...paradoxal traim in mondializare dar granitele se inchid, la figurat vorbind, si privim toti peste gard la vecinul din UE, cu teama, si ne inchidem in ograda noastra...
Cei obisnuiti sa calatorim ne simtim cam restrictionati si apostrofati cu notiuni gen "pandemie" si eu m-am cam saturat, sincera sa fiu...o luam razna de tot? incotro merge lumea asta cu aviare, porcine si mai stiu eu ce? Oricum, de venit, venim acasa...

********************

Eva & Luca Noah (08.09.2008)


"To fill the hour -- that is happiness." (Ralph Waldo Emerson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

ce simpatic, pleaca mesajele neterminate ca din pusca

********************

Eva & Luca Noah (08.09.2008)


"To fill the hour -- that is happiness." (Ralph Waldo Emerson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Aaaaa... in alta ordine de idei tot citesc pe threadul ala despre ROR si ma confuzez al naibii de rau.

Citat:
citat din mesajul lui Nausica





Si eu, si eu. Mi-e destul de greu sa cern informatia esentiala din mahalageala tipic romaneasca.




idem idem



********************

Eva & Luca Noah (08.09.2008)


"To fill the hour -- that is happiness." (Ralph Waldo Emerson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nausica
Apropo de algocalmin/novocalmin. Stiu ca e un medicament controversat, care in occident nu se foloseste. Eu ii dadeam Aniei paracetamol si nurofen. Sub acest tratament, la ora 3 noaptea, a facut 38.8. Avind in vedere ca novocalminul era singurul antitermic pe care-l aveam in casa in acel moment, da, "am sarit cu novocalmin". Daca unele dintre voi ar fi stat linistite si i-ar fi facut, la 3 noaptea, o baitza racoritoare copilului, felicitarile mele. Eu n-am atita singe rece. Sau, cel putin, nu l-am avut acum, a fost primul episod de genul asta cu Ania.




Ai perfecta dreptate.
Acum o luna si ceva, cand abia ne mutaesm la Paris, copilul meu, inexplicabil, a facut febra vreme de 2 zile. Prima noapte undeva la 38, a doua zi si seara cam 39. I-am dat nurofen, la 8 ore cam asa facea febra si la intervalul acesta ii dadeam, stiind ca ibuprofenul e mai bun decat paracetamolul in caz de febra maricica. Desi astia aici nu dau ibuprofen la copii pana in 20 kg, cum spuneam, aveam oricum din Ro.
Si eu a doua noapte vazand ca e tot cu febra numai de bai calai nu aveam chef si el era ffff somnolent, nu avea putere sa il ridic din pat.
Am chemat serviciul de urgenta, nu aveam pediatru pe vremea aia(Babymom, fugi in Anglia, castiga astia pe serviciu de urgenta incredibil de bine), si l-a verificat in urechiuse, cica otita debutanta, era f putin rosu si daca are febra si a treia zi sa ii dam antibiotic.
Din fericire a treia zi febra a scazut direct si aia a fost.
A invins singur virusul fara antibiotic si a fost ok numai antitermic nurofen.
Aveam in casa si supo cu Novocalmin, dar nu mi-a trecut insa prin cap sa ii dau, stiam ca se da la febra peste 39.

Oricum, cred ca pana in 39 grade nu e motiv de antitermic agresiv. Tin minte ca eu pe la vreo 5 ani am facut febra peste 40, si imi puneam obrazul in casa pe gresie ca era rece sa ma racoresc. Ardeam ff tare si salvarea nu vedea, mama imi spune ca am ajuns la spital cu febra 41 cu convulsii. Baile si niciun antiterminc nu au functionat...si de multe ori ma gandesc ca sunt unele situatii prin care nu as vrea sa trec niciodata cu fi-miu pt ca nu stiu cum as reactiona...


********************

Eva & Luca Noah (08.09.2008)


"To fill the hour -- that is happiness." (Ralph Waldo Emerson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Mutumesc pentru aprecieri, trebuie mentionat ca A manca atunci iaurt cu cereale bio pe care initial il refuzaase din motive de burta plina de lapte dar dupa care e innebunita. Azi, insa, a mancat exclusiv san pana acum cand tocmai a adormit, la san (trezire in jur de 10). Incercasem sa ii dau banana apoi a tot dat semne de somn si am pus-o la san, de unde se ridica nu cumva sa piarda ceva din ce se intampla prn casa.

Cred, pe de alta parte, ca nu am reusit pur si simplu s-o dezvat de programul ala atipic creat cand am lucrat sic cand mesele ei normal veneau pe la 3-4. E drept ca de dimi i-am dat banana si ea nu se prea omoara cu ea .

Nu va imaginati ca mananca mereu singura, asa eficient a fost chiar prima data cand a mancat, cel putin juma de borcan l-a bascultat ea cu lingurita invers. Cu statul la masa, baveta la gat si incercatul mancarurilor noi e insa alta poveste, cam trista.

Cine sa mai inteleaga copiii mici?

Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Eva sa ne fereasca (cine trebuie) pe toti de asemenea febra! La voi ploua, la noi e inchis raaau si acum abia sunt 4 grade.

Giuli, cum te mai simti?



Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

babytza, imi pare rau ca soricelul e inca mucios! spor la treaba, ca vad ca ti-ai gasit! si eu am....o gramada, dar mai iau o pauza, ca deja am maturat in bucatarie de 3 ori pana acum...

300, e tare de tot Anda ta! oare asha faci si tu cand stai la calculator? ce tacticoasa isi aseaza tastatura!
si cum papa singurica! imi place ca o lasi!! si Razvan vrea sa manance singur si chiar o face! mai majeste masa, mai deseneaza cu mancare pe caloriferul de manga masa, dar in general piureu-rile le mananca bine, ca stau in lingurita

Laura, ma bucur ca ai dat o raita pe blog azi am mai pus 2 retete si o poza cu caciulita de Halloween

_giulianna_, ce facusi???

Muhh, bine punctat!

Eva, am vazut un baietel frumos foc, care s-a schimbat foarte mult! mie asa mi se pare, ca s-a schimbat Noah. poate si tunsoarea il face sa para mai mare, dar si privirea

Xor, sa dea DD sa nu aveti probleme dupa vaccin. e vaccinul de un an nu? ca eu sunt cam in ceata, scuzati!

Razvan e mai bine, nu-i mai curge nasul. i se infundase inainte sa adoarma si l-am aspirat. sper sa-i treaca repede, desi la cat patruleaza pe holuri...si temperatura e mai mica spre iesirea din casa, dar n-am ce-i face, nu pot sa-l tin legat!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=3" target="_blank">Razvan la concursul Klorane! daca vreti, aici ne puteti vota! c1.jpg
blog cu basca


mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

Ange, numai bunatati faci! am pus si eu niste frunze de vita la congelator si o sa fac niste sarmalute

Dya, imi pare tare rau de Andrei si de tine!! eu i-o retezam soacrei de nu se vedea!!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=3" target="_blank">Razvan la concursul Klorane! daca vreti, aici ne puteti vota! c1.jpg
blog cu basca


mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput