Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

si prefer de o mie de ori o mama super lenesa care nu si-a invatat copilul la olita decat una harnica si albinuta care-l terorizeaza cu disciplina.(cu un anume tip de disciplina, bineinteles)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Si eu la fel. Dar intre astea doua extreme exista calea de mijloc, e adevarat ca e cea mai grea. Sa faci ceva si sa faci bine e mare lucru. Sa nu faci nimic...nici nu stiu cum sa reactionez la faptul ca unii se mandresc cu asta. Sincer, nu vad unde sunt meritele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

n-ai inteles, din pacate.
Sa nu faci nimic se referea la a nu face nimic pana nu simti copilul pregatit.
Sa fii atent la nevoile lui, nu la factori exteriori, de genu, la varsta x trebuie sa faca asta.
In cazul Anei Maria, copilul e si-asa bulversat de nasterea surioarei, in sensul asta trebuie sa nu faca nimic acum in afara de a-l seconda si accepta..



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Denizelo,
Norocul societatii cu mame informate si citite ca voi,altfel romania ar fi fost jale mare.
Pai cand m-am hotarat sa fac primul copkil eram ocupata cu treburi ,nah, mi-o trebuit vreo 10 ani pana mi-a iesit.
De cand sunt membru DC si va citesc pe unele din voi am devenit si eu mai informata bre.
Da , tanti Petra la telefon !

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui ionica


Si cu cartile astea citite de voi pe care le fluturati sub nasul celor care nu prea au timp,sincer e penibil ca sa spun asa ,pai voi mamelor care NU aveti doi copkii mici in casa credeti ca ne mai arde noua de citit psihologie pura sau comportamentala?
Va spun eu ,la activ cu una bucata dinamita de 3 ani si una turturica de 7 luni cacacioasa de mori,am scurte la degete la cati kakati sterg pe zi,crezi ca mai gasim timp si de citeala?ha







Da' cand te-ai hotarat sa faci primul cupil ce treburi importante te retineau de la citit, ha?


P.S. NAN-ul ucigas e facut din lapte de vaca, stai linistita. Si e si formula pt. copii mai mari decat nou-nascuti.




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilse
...aici chiar iti zic clar sa nu terorizezi copilul cu olita in nici un caz inainte de 2-2,5 ani ca e inutil

eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)


E inutil sa terorizezi copilul cu olita si dupa 2,5 ani. Teroarea nu e o solutie pentru nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

sabina, are scris frumos sofia . noi am rezolvat "problema" asta simplu. i-am dat alexutzei o bucatoaie mare de rigips, ramasa de la zugraveala, pe care isi exprima talentul creator cand o loveste si nu nimereste caietul sau blocul de desen. teo, bineinteles o imita in tot ce face, insa el e la etapa pictat cu degete.
asa mi-am salvat si eu peretii la care am bibilit prea mult sa pictez baloane cand aveam ditai burta de 36 de sapt.

kay, ce bine ca o calesti pe soniuta! sotul meu, pana da zapada, umbla in pantaloni pana la genunchi sau scurti, tricou cu maneca scurta si eventual o vesta cu gluga peste, asta daca e mai "racoare". si de 9 ani de cand ne stim, nu a fost nici macar 1 zi racit!

cat despre renuntatul la pampers...nu am vazut pe niciunul la insuratoare cu pampersul pe el si nici cu suzeta in gura....

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica


Denizelo,
Norocul societatii cu mame informate si citite ca voi,altfel romania ar fi fost jale mare.
Pai cand m-am hotarat sa fac primul copkil eram ocupata cu treburi ,nah, mi-o trebuit vreo 10 ani pana mi-a iesit.
De cand sunt membru DC si va citesc pe unele din voi am devenit si eu mai informata bre.
Da , tanti Petra la telefon !





hai mai Ionica, tu m-ai luat in serios? Ma alintam si eu. Stiam doar ca lucrai in cercetare, cand sa mai ai timp si de citit?



Fete dragi, citind subiectele la care participa accept92, incep sa inteleg persoanele care, cand si cand , ma roaga frumos sa mai si tac din cand in cand :)).
Simt prin toti porii ca acum e timpul de tacut :).
Va rog eu frumos, din suflet va rog, ati putea sa nu mai scrieti nimic la acest subiect?



Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.


Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Am spus inca de la prima postare ca nu condamn mamele care nu fac nimic legat de subiectul olita, tocmai pentru ca stiu ca este foarte greu. Permiteti-mi sa am toata admiratia pentru o mama care cu iubire, blandete, consecventa, isi ajuta copilul sa se invete cu olita asumandu-si renuntarea la confortul ei. Si spun ca il ajuta pentru ca nu stiu unde traiti voi, dar la mine aici vara sunt 40 de grade, copilul transpira foarte rau in pampers, se scarpina, se irita, fetitele fac uneori infectii urinare datorita contactului cu bacteria E-coli din fecale (care este mult mult mai redus atunci cand se foloseste olita). Si nu e usor deloc sa faci pasul asta, se pierde mult la capitolul confortul mamicii. De aceea cred ca ar trebui ca atunci cand cineva cere un sfat in directia asta, sa faca un pas in fata cele care au avut succes, sa ne spuna si cum si sa fie apreciate pentru asta. Sunt sigura ca nu si-au terorizat copiii. Iar cele care nu au facut NIMIC sa se abtina de la a le condamna pe cele care ar face.

Pacat ca cele care au gasit solutii nu se simt incurajate sa impartaseasca experienta lor, in timp ce celelalte tin aici seminarii despre teoria nimicului, completandu-se si felicitandu-se una pe alta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Nu este vorba de confortul mamei.

Daca iti trebuie "rabdare si consecventa " in a il determina sa accepte olita copilul NU este pregatit pentru acest pas.

Copilul pregatit este cel care iti spune cand are nevoie de olita, care are sfincterul pregatit sa se poata tina de cand anunta si pana face, care NU il pui pe oala ca asa trebuie, dupa somn, masa sau il alergi cu ea prin casa fie si cu blandete...

Al meu a renuntat la pampers asa cum spuneam la 3 ani cand intr-o saptamana a cerut singur sa faca una alta la wc ca "baietii mari" . A avut adaptor cu scarita pus acolo inca inainte de aceasta varsta dar nu il interesa. Olita nu a fost decat un obiect aflat in casa, nu a dorit sa se aseze pe ea decat imbracat. In 7 zile nu i-am mai pus pampers deloc, nu mai fost nevoie. Dar a cerut el, nu l-am invatat eu de la 1 an si 7 luni .

Si nu sunt o "comoda" de felul meu. Insa nici nu ma lupt cu morile de vant si nici adepta dresajului cu oala la varste mici.

Cel mic nu e interesat deloc de olita, va fi cand ii va veni timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Nu este vorba de confortul mamei.


Al meu a renuntat la pampers asa cum spuneam la 3 ani cand intr-o saptamana a cerut singur sa faca una alta la wc ca "baietii mari" . A avut adaptor cu scarita pus acolo inca inainte de aceasta varsta dar nu il interesa. Olita nu a fost decat un obiect aflat in casa, nu a dorit sa se aseze pe ea decat imbracat. In 7 zile nu i-am mai pus pampers deloc, nu mai fost nevoie. Dar a cerut el, nu l-am invatat eu de la 1 an si 7 luni .




Bravo LUI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Fetelor,am si eu o rugaminte, nu-i mai raspundeti lui denizel decat cu flori i cu pupici ca e de aia este pe forum sa stranga cat mai multe,am impresia ca-si face coronita cu ele si o poarta cu mandrie.

Denizel,chiar te cunosc si culmea foarte bine,de mult timp iti dau ignore ,tu aici pe dc esti un fel de gica contra care citeste toate subiectele " viitoarelor victime" si pe urma i le arunca in nas la alte discutii care nu are nicio legatura.

Pacat ca te plateste statul degeaba,mai fa si ceva treaba nu ti-ar strica cel putin la creieras.

P.S. poti sa ma denunti ,stiu ca am mers prea departe si nu se accepta pe forum,dar tu incalci toate regulile si drepturile omului.

P.S. da prin porii taim dilatati la maxim nu ai simtit nesimtirea?


Mergi la inceput