Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mai, ia lasati-o voi mai moale cu compasiunea pt. adultul care e parinte, care copil are nevoie de parinte, care noi trebuie sa protejam parintele .

Eu (eu, da?) nu am absolut nici o compasiune pentru obtuzitatea in gandire atunci cand e vorba de relatia adulti-copii.
Adultii nu au voie sa fie altfel decat deschisi si plini de bunavointa atunci cand au de-a face cu un copil!!!
Sincer, sincer, sincer, cred ca obtuzitatea in acest gen de relatie trebuie pedepsita prin lege.
Pentru ca efectele obtuzitatii pot fi foarte, foarte, foarte, foarte grave.

Iar aceste efecte ale obtuzitatii ma afecteaza si pe mine, il afecteaza si pe copilul meu, va afecteaza si pe voi si ii afecteaza si pe copiii vostri.

Inainte de a oferi manutele voastre inmanusate unui adult care declara senin ca ii e scarba de organele genitale ale unei fetite de 3 ani si care spune ca un copil de 3 ani cu pampers e un copil neglijat de parinti, alegeti sa faceti ceva care sa protejeze copiii vostri de efectele unei astfel de educatii (pentru ca, nu-mi inchipui ca un copil al carui parinte are pareri atat de rigide si obtuze va deveni un adult care ii va face fericiti pe cei din jur!!).

Nu merg mai departe in a spune cat de nefericit poate face un adult pe alt adult (sau copil) (sau o masa mai mare sau mai mica de adulti sau copii) ca nu vreau sa va lezez sensibilitatea inainte de orele pranzului .



Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Citat:
citat din mesajul lui AnaMariaVV

Fetelor, iata ca cel care m-a luminat cel mai bine e tot Vladi... Astazi, cand spalam funduletul dupa kk, l-am intrebat daca ar vrea sa foloseasca olita data viitoare - inainte facuse si Viki si ne amuzam de faptul ca umpluse pampersul cu cacuta. Si mi-a explicat foarte bine:
- Vladi, vrei sa faci kk dara viitoare la olita, sa nu te mai murdaresti asa rau, ca si Viki, care e mica? Ca tu esti baietel mare..
- Nu, Meme.
- De ce?
- Nu pot.
- De ce nu poti?
- Nu vine, mami, nu vine!
- Nu iti vine sa faci cacuta cand stai pe olita?
- Nu, Meme!
- Dar cu pampers iti vine, e bine?
- DA!!!

Asa ca pampers sa fie!

Mami de Vladi (26.04.2007) si Viki (10.07.2009)


Felicitari AnaMariaVV, cea mai inteleapta decizie. In caz ca accept nu iti explica cum trebuie iti pot spune eu mai multe despre blocajul emotional pe care un copil il poate suferi daca este stresat cu olita.

Numai ca accept considera ca o mama care empatizeaza cu copilul ei, care ii si asculta doleantele, e o mama incapabila, trebuie sa dam militaria jos din pod mai fetelor ca cu copiii astia neglijati nu se mai poate. De maine clar: ii indop lingurita pe gat daca nu mananca, pus pe olita la ora fixa, spalat pe dinti obligat fortat, ce atata tura vura, ce ne rugam de ei? Noi suntem adulti responsabili si trebuie sa ne impunem.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)



Felicitari Ana Maria ! Cea mai buna decizie , vei vedea ca apar si rezultate cat de curand .

Luna cred ca e cazul sa fac si eu la fel Nu de alta dar sa nu mai fiu atat de "esuata si comoda" in educatie

E musai sa reusesc EU sa fac copilul sa foloseasca olita si nu EL sa fie suficient de matur in dezvoltare incat sa hotarasca ca e cazul sa treaca la o alta etapa . Nu de alta dar dupa anumite standarde se pare ca sunt o catastrofa in domeniu.

Sau mai bine ....nu
Prefer sa fiu o ratata care merge in ritmul copilului Oare il va accepta nevasta cu pampers ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Am vazut copii si mai mari si mai mici, cu pampersul plin, pana la genunchi la unii. Asta nu mi se pare ok. Ar trebui shimbat la orice caca/pipi, atunci cand se poate. Mai ales cand este mai mare, mananca de toate si teoretic caca lui este mai "acid". Si ma gandesc uneori la plasticul aruncat, un copil folosind macar 7 bucati pe zi. Poate o idee ar fi folosirea scutecelor reutilizabile. In unele cazuri poate fi o neglijenta a parintilor, am cunoscut un baietel de 6 ani care inca bea apa/lapte cu biberonul . El poate era pregatit de mult sa renunte, dar mama n-a reusit sa prinda momentul. Nu bea apa/suc deloc prin alte parti unde se duce, ii este rusine. Mie mi se pare aici ca s-a subminat un pic din increderea si respectul de sine al copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nu iulia, nu schimbam diaper-ul ca nu a cerut-o copilul...
serios acum, obtuzitatea are mai multe fete...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

a mea cere sa fie schimbata. dupa, ce face imi arata ca a facut

ionica, nu-mi raspunzi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay

a mea cere sa fie schimbata. dupa, ce face imi arata ca a facut

ionica, nu-mi raspunzi?

***********************************************************************************

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an

TATI,, www.helpsonia.com , din familie

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."


tare

de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Adultii nu au voie sa fie altfel decat deschisi si plini de bunavointa atunci cand au de-a face cu un copil!!!
[...]
(pentru ca, nu-mi inchipui ca un copil al carui parinte are pareri atat de rigide si obtuze va deveni un adult care ii va face fericiti pe cei din jur!!).



denizel spune-mi sincer, tu mai faci inca in pampers? Pentru ca eu altfel atata ipocrizie, furie oarba si persistenta nu imi explic. Aduna-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Cu fetita mea am avut mari probleme cu iritatiile de scutec. Am incercat vreo 4 tipuri, n tipuri de crema, desi o spalam dupa fiecare kk cu sapun special.Am incercat sa o schimb cat mai des si de pipi, ajunsesem chiar la 12 pe zi. Generalizand tind sa cred ca e valabil la toti copii, gresec probabil. Maru in caz ca ai vorbit serios ti-am explicat de ce din punctul meu de vedere trebuie schimbat cat mai des. Urina sta in contact cu pielea desi este absorbita de plastic. Si am "abuzat-o" pe fetita pentru ca trebuia sa-i schimb scutecul, desi ea se simtea tare bine cu el cald la fund. Din fericire am scapat Dpe la 2 ani. Desi intentiile sunt bune, sfaturile nu sunt spuse pe un ton normal.Am impresia ca sse sta la cotitura. Unui om care greseste spunandu-i ca-i un rahat nu faci decat sa-l intarati. Psihologia si cu asta se ocupa, cred. Discutiile lasa un gust amar,desi sunt de acor in mare parte cu coi (va siti) felul in care va faceti cunoscute parerile depasesc limita. Va urez discutii placute in continuare, eu sunt prea ocupata cu ai mei. Sper ca puteti citi fara nervi, maini in solduri, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Adultii nu au voie sa fie altfel decat deschisi si plini de bunavointa atunci cand au de-a face cu un copil!!!
[...]
(pentru ca, nu-mi inchipui ca un copil al carui parinte are pareri atat de rigide si obtuze va deveni un adult care ii va face fericiti pe cei din jur!!).



denizel spune-mi sincer, tu mai faci inca in pampers? Pentru ca eu altfel atata ipocrizie, furie oarba si persistenta nu imi explic. Aduna-te!




Sa intelegem ca ai epuizat argumentele si ai trecut la atac. Direct la persoana.

Felicitari.


Edit. Te raportez eu sau te descurci si singura?


2: "cei care nu respecta legile merita orice li se intampla."
3: "legile ne sunt date de sus dintr-un motiv pe care poate nu il intelegem, dar avem datoria de a le respecta."

Mergi la inceput