Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Adultii nu au voie sa fie altfel decat deschisi si plini de bunavointa atunci cand au de-a face cu un copil!!!
[...]
(pentru ca, nu-mi inchipui ca un copil al carui parinte are pareri atat de rigide si obtuze va deveni un adult care ii va face fericiti pe cei din jur!!).



denizel spune-mi sincer, tu mai faci inca in pampers? Pentru ca eu altfel atata ipocrizie, furie oarba si persistenta nu imi explic. Aduna-te!











Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay
ionica, nu-mi raspunzi?

Uite aici de ce nu: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144895

Iulia, da` cu bibele ce problema ai ?
Tu chiar crezi ca un copil de 6 ani nu stie ce-i place ?!

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Ana-Maria, cu olita vad ca ai ajuns la o concluzie. Trecem la mancare?

1. Bine ca mananca macar lapte. Gandeste-te la copiii anorexici (chiar bebelusi), acolo e mult mai grav.

2. Ai reusit sa gasesti - inainte de etapa refuzului - cateva mancaruri care ii plac?

3. Ai incercat sa ii faci mancare aspectuoasa? Gen buburuze, floricele din legume si branza...?

Sunt doar niste idei, nu vin din experienta mea, ca plodul meu e mai mic, ci din intamplarile prietenelor cu copii mai mari.

Alina cred ca parintii tai reactioneaza asa si pentru ca sunt la distanta. Daca ar vedea live un refuz al fetei la olita cred ca si-ar da si ei seama ca teoria e teorie, da'n practica-i altfel.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Amu io chiar nu vroiam sa intru in polemica, dar am o intrebare pt accept: a-i explica puiului ce face olita inseamna nimic? Ca daca doar o vede si nu-i da nimeni "instructiunile de folosire" nu cred ca-si da seama la ce foloseste.

Mentionez ca nu's un parinte AP (simpatizez, da' la noi multe practici n-au mers) - asta ca sa nu crezi ca e o intrebare "atacatoare".

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Kay io nu cred ca Ionica s-a scandalizat, ci doar s-a mirat, cum ma mir si eu, ca ai un copil atat de puternic (usile alea nu-s asa usor de deschis). Bravo Sonia!

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Amu io chiar nu vroiam sa intru in polemica, dar am o intrebare pt accept: a-i explica puiului ce face olita inseamna nimic? Ca daca doar o vede si nu-i da nimeni "instructiunile de folosire" nu cred ca-si da seama la ce foloseste.




Tocmai asta e problema, ca exista tot felul de suspiciuni care nu isi au rostul referitor la sensul cuvintelor. Si atunci discutiile isi pierd sensul, daca pentru mine un cuvant inseamna ceva si pentru altul altceva. Asa ca eu prefer sa ma exprim clar si sa interpretez cuvintele exact dupa se nsul lor. Deci nimic inseamna nimic.


A explica copilului nu este deci nimic, dar da-mi voie sa cred ca nici nu e o metoda cu sanse de succes, decat daca copilul este deja la scoala. Explicatiile verbale in cazul unui copil mic (1 an jumate - 2 ani jumate) nu cred ca isi au rostul. Copilul isi insuseste notiuni noi prin observatie si incercare. In cazul in care nu are frati mai mari (da nu prea mari) sau nu se socializeaza la cresa, observatia cam pica. Ne-am asezat si noi pe olita e adevarat, dar strict pentru amuzament, nu am sperat nimic de la asta. Ramane deci incercarea, si copilul va intelege imediat la ce foloseste olita cand mama va nimeri momentul potrivit si punand copilul pe olita acesta va face ceva. Cele mai mari sanse de sincronizare sunt dimineata, imediat ce s-a trezit copilul. Mai departe depinde de reactia copilului la descoperire, in cel mai fericit caz acesta va fi incantat si lucrurile vor decurge foarte simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Alina cred ca parintii tai reactioneaza asa si pentru ca sunt la distanta. Daca ar vedea live un refuz al fetei la olita cred ca si-ar da si ei seama ca teoria e teorie, da'n practica-i altfel.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!


Ultima data am fost in Ro in vara, timp in care au incercat si ei sa invete copilul la olita,( sa nu mai zic ca au mai incercat si acum un an, tot in vara)fara nici un rezultat . Inainte sa plecam mi-au spus ca nu sunt instare de copilul meu ..ca e vina mea ( a noasrta ca parinti ) ..ca ei m-au pus pe olita de la 6 luni si ma tineau asa toata ziua pana ma inroseam si imi ramanea dunga de la olita pe fund ...povestea tata mandru , sa nu aiba prea mult de spalat...
In mare, dupa parerea lor tot ce fac cu fata nu este bine , nimic ... pur si simplu m-am saturat sa-l mai aud pe tata umilindu-ma de cate ori are ocazia si pe mama dandu-mi sfaturi de genul " copilul trebuie sa manance la fiecare masa carne , sa creasca !!
Ma scuzati ca am fost off-topic dar sunt foarte suparata din cauza lor


de

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Explicatiile verbale in cazul unui copil mic (1 an jumate - 2 ani jumate) nu cred ca isi au rostul.


De ce spui asta? TU nu comunici cu copilul tau? Nu ii explici nimic? Eu sunt la al doilea copil si experienta ma face sa spun ca un copil intelege muuult mai mult decat vrem noi adultii sa credem. Intelege tot. Sigur ca pe langa cuvinte il ajuta si tonul vocii si mimica fetei dar chiar intelege. Nimic pe lumea asta nu ma poate convinge ca un copil, oricat de mic nu intelege ce i se spune iar noi ca parinti, daca ii respectam, le suntem datori aceste explicatii. Mai cu seama cand este vorba de lucruri care ii privesc direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AVoogt

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Alina cred ca parintii tai reactioneaza asa si pentru ca sunt la distanta. Daca ar vedea live un refuz al fetei la olita cred ca si-ar da si ei seama ca teoria e teorie, da'n practica-i altfel.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!


Ultima data am fost in Ro in vara, timp in care au incercat si ei sa invete copilul la olita,( sa nu mai zic ca au mai incercat si acum un an, tot in vara)fara nici un rezultat . Inainte sa plecam mi-au spus ca nu sunt instare de copilul meu ..ca e vina mea ( a noasrta ca parinti ) ..ca ei m-au pus pe olita de la 6 luni si ma tineau asa toata ziua pana ma inroseam si imi ramanea dunga de la olita pe fund ...povestea tata mandru , sa nu aiba prea mult de spalat...
In mare, dupa parerea lor tot ce fac cu fata nu este bine , nimic ... pur si simplu m-am saturat sa-l mai aud pe tata umilindu-ma de cate ori are ocazia si pe mama dandu-mi sfaturi de genul " copilul trebuie sa manance la fiecare masa carne , sa creasca !!
Ma scuzati ca am fost off-topic dar sunt foarte suparata din cauza lor


de

AVoogt




Imi pare rau ca treci prin asta, as vrea sa iti spun ca, desi pentru unii pare urat, in relatia cu parintii tai acestia merg pana acolo unde le permiti tu. Cu alte cuvinte exista si posibilitatea sa nu le permiti cu riscul de a strica relatiile.

Si nu ai fost complet off-topic. As vrea sa spun ca nu mi se pare in spiritul ideii de a respecta copilul (pe care o sustin in primul rand) ca un copil sa stea pe olita decat in situatia in care se poate aseza (cel mult cu putin ajutor sa nimereasca o pozitie comoda) si mai ales ridica singur. Pentru ca in caz contrar este normal sa nu se simta in siguranta, daca are senzatia ca este intr-o situatie din care nu poate iesi singur in caz ca isi doreste. Si asezatul pe olita presupune ca si o secunda daca a stat e ok, copilul decide cand se ridica si atitudinea noastra trebuie sa fie pozitiva chiar daca ne-a luat 5 minute sa il dezbracam si el a stat pe olita o secunda.





Mergi la inceput