Ghiocei-Martie-Aprilie 2009(93) -alaturi de Monica

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Hei..... am intrat si eu sa va spun una-alta, dar m-a bulversat vestea despre Ayla... Doamne, nu stiu ce-i in sufletul ei acum, dar mie - MIE! - care nu o cunosc decat intr-o foarte mica masura, imi vine sa nu ma mai opresc din plans...

Pe scurt:
- daca vreti sa mergeti cu bebeii la ecografii, Dr. Stamate de la Medlife este intr-adevar exceptional. Si ca om si ca pregatire. Noi am fost cu Bogdanel si am ramas impresionati ca mai exista si astfel de oameni.
- pentru fetele din Bucuresti: s-a deschis pe Stefan cel Mare, in zona Central Park, un outlet cu hainute de bebei = absolut superbe!
- Ilinca - mie mi se pare ca Sophiphi seamana cu tine, la buzita de sus, la barbita, obraji... tot... zambetul este al tau... cred ca doar la culoarea ochilor seamana cu "ciumpi" A, si imi place foarte mult cum esti tunsa!
- pentru Dyanna si Florinela - in special: a fost un serial haios - "Worst Week", l-au dat pe AXN cand eram eu graviduta, mi-am amintit de el citind povestile voastre re. socrii. Multa putere, ca ... asta este, pe sot l-am ales dar cu socrii ne-am pricopsit

tuturor!

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!
(09.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Asa zici, Petra.Tudor? Si baietanul tau e leit tzie, da' cand va creste ar putea sa semene si cu taica'so...daca-si lasa parul lung
Eu va zic drept ca privind de pe margine cei mai horror mi se par socrii Florinelei; cum, frate, sa aiba cheie si sa-ti intre in casa cand vor?! Pai io numa de-a dracului as face o regie si cand as auzi cheia-n usa m-am lasa in budyigai si as lua o sticla de bere-n mana!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
6luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Sa merg iar la putzolog?


Hai ca m-ai facut sa rad cu "putzologul"!

Si la noi se face pipi la fel. Fimoza nu avem si nu prea ma omor cu decalotatul...Il tot controleaza pediatra da ma doare pe mine da' nu ne-a spus sa luam masuri. Deci eu zic ca e ok si fara ditamai erectia pentru un pipi.

Cat despre scuturat, si la noi a mai facut asta micu asa - exact cum ai descris tu. Eu am asociat treaba asta cu zilele cand i-am dat mere bio - din gradina socrilor - care sunt destul de acrisoare. Asa o fi facand el la strapezeala.

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!
(09.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

olga - in premergator eu zic ca il poti lasa la inceput reprize scurte de 5min dupa care sa mai creshti timpul atunci cand o sa se ridice singur in picioare si stii ca e pregatit de mers. pentru moment foloseste ocazia pt a identificat tot ce poate fi periculos pt el. noi deja am rearanjat intreaga casa...mai am un pic si golesc complet parterul

floric - hmmm...pai nici la noi nu e sus la fiecare pipi. eu stiam ca e pe dos regula. adica la fiecare erectie vine automat si pipi nu invers. acum,nu stiu. nu mi-am pus problema pana acum...dar imi dai idei. cu ce o mai frec eu pe pediatra zilele astea...?!

petra - super..multumim de info. un punct de reper ceva...sau un nume de magazin. sa nu orbecai prea mult


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

a da, Floric. scuturatul ar putea fi de la ceva acru sau o usturime, ori la pipi ori la vreo bashinutza. mai face si al meu asa din cand in cand. ca si cum ar vrea sa se scuture de un gand urat, dar vorba lui petra. de cand am scos merele de l piata din meniu nu am mai observat. ia vezi, la voi merge?


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

In sfarsit apuc si eu raspund la un ceas tarziu din noapte...

Monica imi inghiteam lacrimile cand citeam ce-ai scris... Si eu care o faceam pe brava ca totul va fi bine si va fi un copil sanatos... Problema e ca eu chiar credeam asta, din tot sufletul!, sau asa vroiam sa crezi tu... Stiu ca orice vorbe de incurajare sint de prisos acum..., dar in rusa e o vorba "Vsio cito ne delaetsia, delaetsia k lutshemu" = Tot ce nu se indeplineste, se indeplineste spre bine (Olga, sa ma corectezi daca am gresit). Chiar azi mi-au cazut ochii pe un articol despre avortul spontan pe prima pagina DC, din cauza unei erori cromozomiale acel embrion care nu e OK este eliminat natural din organism. Si pierderea unei sarcini nu inseamna ca nu poti ramane insarcinata si alta data si duce sarcina la termen. Stiu ca nu te intereseaza asta acum, dar poate privesti din alta perspectiva.

Multa sanatate, si putere, si credinta iti doresc



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Sa merg iar la putzolog?


Hai ca m-ai facut sa rad cu "putzologul"!


Cat despre scuturat, si la noi a mai facut asta micu asa - exact cum ai descris tu. Eu am asociat treaba asta cu zilele cand i-am dat mere bio - din gradina socrilor - care sunt destul de acrisoare. Asa o fi facand el la strapezeala.

MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!
(09.03.2009)




Hai ca e tare asocierea......E ca in bancul urmator (daca imi permiteti sa spun bancul desi nu e un capitol tocmai de bancuri) Doi betivi au baut toata noaptea cand intr-un bar cand in altul, spre dimineata li se facu foame si merse pe la unul la altul sa infulece ceva. Ultimul vecin le dadu placinta cu carne si marar. Dupa ce ei erau manga si nu se mai tineau pe picioare, normal ca li se facu si rau. Dupa ce au vomitat bine au ajuns la concluzia ca de la mararul din placinta li se trage tot raul. Ei, stiu ca nu sunt o buna povestitoare dar mie imi place si ma distreaza concluzia betivilor.

In alta ordine de idei, Ilincuto stii cu cine imi pare mie ca seamana Sophilica? .....cu Raru. Pe bune. Asta e parerea mea.


Aris, chiar te rog sa o intrebi pe dr ta cum e cu sculatul. Ca pe a mea daca o mai intreb cine stie unde ma mai trimite.

Edit: Ma faceti sa rad cu merele acre mancate de copchil dimineata si scuturatul din cap seara. Hai, laso....SAu sa fie oare...Caci mi-am amintit ca merele sunt de la soacramea din curte si la cat de acra e ea cred se contamineaza totul pe o distanta de enspe km. Asta ca veni vb de soacre...

Poze Raru
Poze noi

Raru, tziparul lui mami
AM NEVOIE DE CODUL DE BARE AL PRODUSELOR HAPPY - VA ROG SA IMI DATI UN PM DACA SUNTETI DISPUSI SA IMI TRIMITETI. MULTUMESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Aris, am fost ieri la deschiderea Mall-ului Cotroceni, inca n-au terminat de amenajat tot, dar e imens, sint o multime de firme (nu numai din Europa).

I-am luat lui piticu' un combinezon de iarna super, din material impermeabil bleu-marin captusit, cu botosei, manusite, gluga si fular de la C&A si o jucarie "educativa" de la Mothercare.

Am intrat si la Zarra pentru copii, sint foarte misto, dar mi s-au parut cam scumpute.. Si am umblat de-am innebunit sa gasesc Miniblu (tot pentru jucarie), dar n-am mai avut rabdare sa cutreier tot mall-ul.



Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

olga - in premergator eu zic ca il poti lasa la inceput reprize scurte de 5min dupa care sa mai creshti timpul atunci cand o sa se ridice singur in picioare si stii ca e pregatit de mers. pentru moment foloseste ocazia pt a identificat tot ce poate fi periculos pt el. noi deja am rearanjat intreaga casa...mai am un pic si golesc complet parterul

floric - hmmm...pai nici la noi nu e sus la fiecare pipi. eu stiam ca e pe dos regula. adica la fiecare erectie vine automat si pipi nu invers. acum,nu stiu. nu mi-am pus problema pana acum...dar imi dai idei. cu ce o mai frec eu pe pediatra zilele astea...?!

petra - super..multumim de info. un punct de reper ceva...sau un nume de magazin. sa nu orbecai prea mult


25 martie 2009



Aris, este pe partea stanga, venind dinspre intersectia Dorobanti, putin inainte de intrarea in parcul Circului. Nu ai cum sa-l ratezi, au si haine pt noi, dar nimic spectaculos. In schimb cele pentru bebei, alta poveste!!!!

I-am cumparat o gecuta super smechera si o pereche de pantaloni care au un sistem ingenios de reglare in talie, nu iti explic ca te bag in balarii, dar sunt extaziata de descoperirea magazinului astuia, pai sunt exact ca hainutele pe care le avem din strainatate, Mothercare&the rest sunt gluma. Am intrebat cand mai aduc marfa, ziceau ca in 2 saptamani, asadar daca te nimeresti in zona, give it a try!

As pune poze, ca am ramas datoare si cu popandaii din Ikea - pentru Denisa-Madalina, dar nu me pricep Si unele dintre voi stiu ca am sot lucrator pe plantatia Microsoft

PS Ilinca, venim si noi in clubul "cartofiorii la vedere", cu niste strampi/hamleti/spielhoseni care s-au rupt la ... fundulet - inca de la a doua purtare. Si zau ca erau pentru 74-80! Acum nu va imaginati ca e atat de mare Greuceanu, ci doar ca nu-i cumpar haine care sa plesneasca pe el fiindca sunt mici

PPS Voi ati vazut emoticon-ul de la "cuplu casatorit de multi ani"???



MAMICA DE BOGDANEL!!!!!!!!!
(09.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Monnvas, cum plictiseala?! Logica e materia mea preferata dintre cele pe care le predau (logica, psiho, sociologie, filosofie), la meditatii acasa prefer logica fiindca e doar scurte explicatii+exercitii, nu e nimic de tocit pentru elev, totul e...logic. Pai daca am dat meditatii la logica pana-n ziua cand am nascut, acompaniata de contractii, ai uitat? Abia cu logica asta mi-a mai trecut plictiseala in concediul prenatal Daca asociezi logica si plictiseala e clar ca ai avut ceva prof nashparliu care tinea niste ore de kk


Corect. Nu mai tin minte decat SaP si SoP. Si dup-aia a ajuns sa predea la SNSPA si sa-i chinuie pe-aia.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput