FIV in Ungaria 71

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mairis spune:



M-am mai dus odata la toaleta si am vazut iar maroniu pe tampon!
Fetelor, se poate declansa menstruatia peste administrarea cu Utrogestan ????? ..... a mai patit cineva asta? Numai maine e ziua 12 de la ET!!!!

Nu mai inteleg nimik!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

dent
nu sunt din Bucuresti dar si la mine in oras se gaseste Tiroidin , nu iau nimic pana nu vb cu cineva specializat.
felicia
eu zic ca maine , ziua 4 o sa-ti vina CM.
Trebuie sa incepi in z1 sau z2?Multa bafta !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Luck, dr a zis ca in una din zilele astea de apauza de dupa Ac ar trebui sa inceapa stimularea, si pe 29 sa incep stimularea. Vedem ce-o fi pana maine, poate vine totusi.


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

mairis, mie mi-a venit de fiecare data peste pastilele de utrogestan, prima data eram in z 9 de la Et, a doua oara - z 11. Deci, da... daca e sa vina.. vine, din pacate. Altora le-a intarziat f mult de la intreruperea utrogestanului... depinde de organism.


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

felicia
eu cand am luat Lyndinette mi-a venit CM in z4 dupa ce am intrerupt AC iar cand am luat Logest (pt ca nu aveam Lyndinette) care sunt mai slabe mi-a venit CM in z3 dupa intreruperea AC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

mairis in general nu ar trebui sa vina ciclu decta dupa oprirea utrogestanului,dar mai sunt si cazuri...la mine venea intotdeauna a doua zi dupa oprirea tratamentului de sustinere dar eu totusi am o incapacitate de a absorbi progesteronul, si am ajuns sa fac progesteron injectabil .La mine chiar si cu 12 ovule de utrogestan pe zi val progesteronului era in jur de 30.Asa ca la rmatorul FIv am hotarat ca baza sustinerii sa fie progesteron injectabil.Asta ar putea fi una dintre cauze care .Poate fi destul de inselator (sa-ti explic):
-analizele normale Z2,Z14,Z21 ieseau perfect as putea spune,La mine progesteronul scadea numai dupa Z 22(desi luam utrogestan pt sustinere-se pare ca nu-l asimilez cum treebuie).Eu din 5 ET doar la unul singur am avut rezultat 0(zero) la restul a fost o tentativa.La al 5lea ET,adica FIV 4 cand am si folosit prog inj a fost singura data cand am obtinut sarcina,ca nu a avut un final fericit asta e alta poveste.

Un alt motiv ar fi trombofilia pt care dupa 5 ani de lupta cu infertilitatea am hotarat sa fac analizele datorita fetelor de pe forum si nu datorita vreunui doctor din care a rezultat ca trebuie sa iau,acid folic de 5 mg(si nu de 1 mg cum luam) complex de B-uri si sa fac injectii cu Clexane pt ca am o predispozitie de coagulare rapida a sangelui ceea ce poate duce la o vascularizare nu tocmai corespunzatoare a endometrului desi mie nu mi s-a spus pana acum ca as avea ceva la endometru ,de fiecare data era "exceptional",dar problemele mele de trombofilie pot explica incapacitatea endometrului de a sustine implantarea embbrionului.

Sper ca am fost destul de coerenta.Scuze daca nu ,m-am explicat bine,dar eu iti recomand sa treci peste hotararea doctorului de a face doar analizele standard.
Mie mi s-a spus ca sunt tanara la inceput,apoi ca toate analizele sunt perfecte(cele standard) si ca sa am rabdare ,ca de ce ma grabesc ...Nu mi-a zis nimeni sa fac prog in Z25 dar cand m-am dus cu rezultatul la Prof Marinescu(a doua somitate la care am fost) a fost de acord ca nu asimilez utrogestanul si ca trebuie suplimnet inj.Daca nu as fi facut analiza incercam mult si bine,poate se indura DD de noi.
Cand ai spus ca totul e perfect mi-am adus aminte de situatia noastra ,pana acum 8 luni totul era perfect la mine si la sot "doar" o oligospermie.dar eu cred ca nu exista infertilitate inexplicabila ... doar ca nu este descoperita cauza.
Am fost cam incoerenta recunmosc dar sper sa intelegi ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mairis spune:


Felicia, Multumesc pt. raspuns. Deci se poate....

Rubia, Ai fost foarte coerenta, stai linistita.

Inteleg ca trebuie sa trec la "next step". Aceasta trombofilie este o simpla analiza sau un complex de analize?
Si se face la orice laborator de analize? intreb pt. ca nu am mai auzit de ea.... si ma cred o documentata. Prietenele mele rad de mine cand povestim, imi spun ca sunt "doctorita".
Daca tot ma duc maine la Bioclinica sa repet Bhcg, o pot face si pe asta?
Tot maine repetam si spermograma sotului.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mairis spune:


Rubia, am cautat in analizele mele si inainte de punctia pentru FIV mi-am facut niste analize pentru anestezie, in care este si timpul de coagulare:
TIMP QUICK
PROBA:
TQ................... 12,6 "
IQ................... 81 %
INR.................. 1,12
MARTOR:
TQ................... 11,2 "
IQ................... 100 %
INR.................. 1,00
Pentru pacientii care nu sunt sub tratament anticoagulant,valorile
normale pentru IQ = (80 - 120)%

Are legatura cu analiza pt. trombofilie acest test de timp de coagulare? mi-am mai facut si Hemoleucograma, aptt (timp de tromboplastina)- 24,4 sec., Fibriogen, Glicemie, Sodiu , Potasiu. Toate au iesit bine, fara probleme.
Sau e vorba de cu totul alte teste?

Multumesc de intelegere.... am multe intrebari si nu gasesc raspunsurile care sa ma linisteasca.... Iar doctorii ma gasesc "perfect".... dar fara bebe inca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Cu trombofilia este o tema mai complicat in sensul ca din cate stiu eu in Romania numai la Synevo se face profilul de trombofilie,ma rog "se face " ca nici ei nu-l fac trimit analizele in Germania.Se fac mutatii (predispozitii) care se pot declansa in timpul vietii . La inceput am zis si eu ca e ca in povestea cu drobul de sare :s-ar putea sa se intample dar ghinionul e ca se intampla in cazul meu.
Pe scurt profilul de trombofilie si cel antifosfolipidic (asea tin de "bolile' de sange) te ajung undeva la 1000 Ron,parca 690 RON+290RON.
Dureaza cam 20 zile pana iti da rezultatul( la punctul asta am fost iar ghinionista am asteptat vreo luna ca sa mi le trimita pe mail.( am tot sunat intre timp).
"Cauta-te" tu de probleme ca doctorii care se ocupa de FIV-uri din experienta mea nu au timp de investigatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

mairis - aici gasesti toate informatiile despre trombofilie.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144161&whichpage=1
Pe prima pagina sunt trecute toate analizele necesare.




Mergi la inceput