FIV in Ungaria 71

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

analizele trimise mai sus de tine si la mine au iesit bine dar se pare ca celelalte (din profil) sunt mai amanuntite.sunt analizati mai multi factori si daca exista anumite mutatii nu au loc cum trebuie procesele de transformare ale unor substante in sange. La mine e o chestie mai usoara in sensul ca nu am decat o mutatie heterozigota adica(50% parte buna-50% parte rea =pe asta banuiesc ca am mostenit-o de la mama).
Am si inrebat-o pe mama la ea s-a declansat la a doua sarcina(adica, cand m-a avut pe mine) si are in continuare probleme cu circulatia sanguina.Mie mi s-a recomandfat heparina pt a "subtia" sangele si a evia o eventuala formare a cheagurilor care pot impiedica vascularizarea uterului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALRAK spune:

Citat:
citat din mesajul lui tveety

Alkar vad ca si tu esti la Dna dr poti sa-mi scrii, please, cum si cand ati inceput stimularea. In care zi, nu stiu cand se incepe si imi este importanta aceasta informatie, pt a lua o decizie corecta sa insist acum in noimbrie sau sa astept pana in februarie, iar intre timp sa mai cer o consultatie cand sa avem timp sa vb despre tratament.

Astept raspuns si de la ceilalti cu ati inceput si cand stimularea???

Tveety eu am inceput stimularea in ziua a 2-a (la FIV 1) si in ziua a 3-a la FIV 3.
In prima zi de stimulare mi-a dat un decapeptyl , iar pe urma toate celelalte, gonal si merional.

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

mairis mai degraba pune-l la curent pe dr cu dorinta ta de a adanci cautarile si vezi ce faci..eu asa am facut l-am "avertizat" si pe urma i-am pus rezultatele sub nas ;pana acum a mers de fiecare data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mairis...ce ai facut tu sunt analize standard pentru Fiv...stiu ca sunt multe si ti se pare ca suficiente...dar cand totul e bine si arata exeptional...dupa spusele medicilor...insa rezultatele nu apar...apai atunci trebuie sa incepi sa scormonesti cat mai adanc in perfectiunea aia oarba...si in general cam descoperim neregulile dupa multa munca de documentare prin forumuri,site-uri de infertilitate.

dent...asa este...am avut inainte cu 2 ani de prima Seu operatie de apendicita...am inteles ca si o scama minuscula de la un panasament ce este folosit la operatie,daca ramane acolo este suficienta sa declanseze procesul inflamator...si deci formarea aderentelor pelvine.
iarasi se mai pot forma din cauza infectiei cu clamydia sau gonoree.
acum nu vreau sa te sperii...insa in cazul meu asta a fost cu siguranta motivul pentru care am facut SEU.eu chiar am recunoscut la mine simptomele sindromului aderential pelvin...si alta explicatie logica pana acum nu am gasit...ca asa cum zicea si mairis mai devreme...totul e stas...iar eu eram sigura ca explicatia este inca nedescoperita.
apoi am avut a2a SEU....apoi operatia de hidrosalpinx...deci s-a cam intervenit in zona pelviana in cazul meu.
mai spunea Tutunaru o chestie foarte interesanta si anume ca HSG poate da o permeabilitate oarba...din cauza acestor aderente...si femeia sta linistita dtiind ca a facut HSG si i-a iesit bine...insa rezultatul nu indica situatia reala.
spunea ca cel mai fidel redau realitatea din cavitatea pelviana laparoscopia si laparotomia.

serios iti spun ca mie madam P mi-a deschis acum capul ca aderentele...ca tot a insistat pe ele...si mi-a atras atentia si m-am apucat de scormonit...si bine am facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta70 spune:

Buna seara fetelor!
mairis imi pare rau . As fi vrut la acest capitol numai vesti bune, dar Dumnezeu stie ce face. Insa eu zic ca te stresezi prea mult (stresul este poate factorul important in conceperea unui copil), avand 30 ani si nici o problema, ai tot timpul sa reusesti (binenteles daca si sotul este ok). Iti spun eu, care am 39 ani impliniti, deci la anul fac 40 si sunt si cu probleme (o trompa nefunctionala si una infundata si deschisa in iulie prin laparo, dar se pare ca in 6 luni s-ar infunda iar, asa ca....)
Tamaryllis i-am trimis iar mail-ul. Acum astept. Oricum, daca nu-mi raspunde, am sa incerc la telefon probabil luni. Stie cineva daca sambata ar putea fi la clinica? sau mai am o intrebare: cand acesti doctori sunt in concediu, isi tin locul unul altuia? ma gandesc ca pacientele sunt in timplu procedurilor si ar trebui sa nu se intrerupa, asa ca....

Mirela ai ajuns cu bine acasa? te odihnesti? pentru ca trebuie sa ai grija de . Vrem o veste buna aici la acest capitol, da?

Va las acum si ne auzim maine.
Pupici

Dumnezeu este alaturi de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicia_

Uite ca a venit si randul meu sa ma plang ca nu vine ciclul atunci cand il astepti... E a treia zi de cand nu mai iau AC, maine ar trebui sa incep stimularea... dar cm, ioc! Bineinteles ca maine la prima ora trimit mail dr, daca pana atunci nu vine... off.

Balanta_tm, am vrut sa-ti raspund la subiectul celalalt dar s-a inchis pe neasteptate: cum sa ne suparam ca scrii aici? Mai ales ca

"De multe ori pierdem micile bucurii, asteptand marea fericire..." (Pearl S Buck)
poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra


Felicia, of, ciclometrul asta al tau . Faza asta se preteaza la legile lui Murphy.

Fetelor, cele care va amintiti de dilema mea de acum vreo saptamana-doua, legata de a face histeroscopia cu anestezie locala sau generala: dupa ce ma decisesem sa o fac cu anestezie locala, am aflat ca medicul cu care voi face histero, presteaza doar cu anestezie generala . Fix ce imi lipsea: o anestezie generala inainte de FIV (macar nu e cu intubare orotraheala, ci e anestezie intravenoasa). Da' ma consolez cu ideea ca mi-a vazut o rana pe col si ca mi-o cauterizeaza cu acelasi prilej.
Asa ca, maine dupamasa sunt programata la histeroscopie si la cauterizare (2 in 1) .
Am o mare dilema: avand in vedere ca maine pe la 5 dupamasa fac histero, oare am voie sa bag dimineata o cafeluta?

goggy, zapp, sper ca sunteti ok si ca ne aduceti vesti bune.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

samira
si eu tot in urma unei operatii de apendicita am facut sindrom aderential pelvin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

violeta imi pare rau ca trebuie sa te contrazic dar asta mi s-a zis si mie pe la 22 de ani cand am hotarat ca vrem copii eu si sotul meu si de atunci au trecut 5 ani si nimic ,iar drii mi-au zis ca de ce ma grabesc ca toata lumea se gandeste dupa 30 de ani la copii si eu de ce nu mai astept...la care raspunsul meu a fost Nu cred ca oamenii se plictisesc de prea mult bine si se gandesc sa ajunga la doctor sa vada de ce le este asa de bine,am venit pt ca eu consider ca ceva este in neregula(si se pare ca am avut dreptate ) ca de 5 ani nu-mi iese treaba,desi aparent totul este bine


PS :Daca faceam cum zicea el si stateam sa ma caut dupa 30 de ani era mai grav ca imi lua 5 ani pana sa aflu ca de fapt nu totul este bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tveety spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALRAK
Tveety eu am inceput stimularea in ziua a 2-a (la FIV 1) si in ziua a 3-a la FIV 3.
In prima zi de stimulare mi-a dat un decapeptyl , iar pe urma toate celelalte, gonal si merional.

Doamne Ajuta!


Multumesc fffff mult

Violeta daca medicul este in concediu nu este nimeni in locul lor. Asa planifica ei toate interventiile sa fie ei liberi. Daca nu se poate amana ceva se duc la clinica si rezolva dar precis nu e nimeni in locul lor. La prima consultatie am auzit cum o doamna isi facea calcule pt programare: daca ii vine ciclul pana in ziua X suna pentru start, daca numai dupa ziua X se amana, pentru ca punctia sau ET ar pica pe saptamana cand dna dr este in concediu.

http://lt2f.lilypie.com/jJSZp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

zaaaap...maine e ziua ta...am zis!!!
sa ne aduci vesti bune.

mirela...sa te odihnesti bine in noaptea asta...ca ai avut drum greut de facut.

goggy...cum te simti draga???pe unde bantui???

va pup si va imbratisez pe toate
ma duc sa stau si io cu barbatelu' meu
seara placuta tuturor.

Mergi la inceput