Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (207)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Inca una si ma duc:

Am fost azi in Media Galaxi sa-mi iau un nou apart foto. Erau atatea modele, la atatea preturi, care stiau sa faca atatea lucruri, ca... n-am putut sa ma decid, pt. ca n-am stiut ce sa aleg.

Anamona, ma poti ajuta cu un sfat? Ce ar trebui sa cer de la un aparat foto? Imi trebuie unul asa pt. poze de familie, nu unul profesional. Eu m-am oprit la urmatoarele marci: Kodak, Canon, Nikon si Olympus; cea mai mare incredere mi-o inspira Olympusul, ca sunt tari la aparatura medicala care presupune optica, dar poate ma insel. Poti sa-mi faci o recomandare?

Astept si alte sfaturi de la pricepute.


Lavinia mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

babymom, cum poate deveni mai consistent?

si mai am o intrebare din putul gandirii , de ce formulele devin din ce in mai putin consistente pe masura ce copilul creste, iar laptele de mama devine mai consistent (sau ramane acelasi?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

trebuie sa recunosc ca nu am mai studiat de vreo 2 ani caracteristicile camerelor "point and shot" - deci lucrurile s-ar putea sa se fii schimbat intre timp, si nu poate sigur...tata avea anul trecut un aparat din asta de facea niste poze super, filme in format HD si era Kodak parca...

Ca marca te-ai gandit bine la Olympus, mai e bun si Canon-ul - acum depinde si de modelul ales, de cati bani esti dispusa sa cheltui.

la caracteristici eu m-as uita la 2 lucruri principale: sa aiba stabilizator de imagine (as tine foarte mult la asta) si zoomul optic cat mai mare.

in rest, celelalte caracteristici sunt cam chitibusuri: ori nu folosesc cine stie ce ori la toate e la fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

Lavinia multumesc mult de sfaturi. Exact asta face-vrea atentia mea negativa.Fetelor ma ajutati f mult ca sunt intr-o stare... imi vine sa bocesc ca proasta din orice si continui sa ma intreb unde am gresit

alexa, cipri si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nocom

Citat:
citat din mesajul lui anamona

Citat:
citat din mesajul lui Nocom

Daria e celebra!!!!!!

Tocmai am vazut-o la stirile de la PROTV intr-un reportaj despre salarii mari da alocatii de crestere a copiilor mici!!! Erau imaginile filmate la concursul bebelusilor care merg de-a busilea, la babyexpo!! ca mama nebuna ce sunt o sa ma uit si la ora 22, poate o mai vad o data (si pe mine, of course.. )


te-ai cautat pe pagina lor cu stiri video? stirileptotv.ro?


Daaaaa!! Multumesc de idee!!! Am si gasit-o!!!



mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei Tudor (11.07.2004)

poze cu noi poze DARIA

poze APUSENI


Am vazut-o si noi pe mica noastra vedeta!
Ii transmitem multi multi pupici!

Mami de Eduard-Gabriel (17.08.2008)

Ale mele zorzonele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_16 spune:

Ma ajuta si pe mine cineva sa-mi explice cum ajung la tabelul cu pastilute pentru dinti?

PozeBianca
Mamica de Bianca Maria
Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

Rox, multa sanatate Mikului! Si totusi de la ce e? De ce zice dr ca nu are nik?

alexa, cipri si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

elly intra pe yahoo , cu userul septembrieoctombrie si gasesti acolo data base - unde e tabel cu produsele . Te loghezi cu parola de la contul comun. O ai ?

Edit : am intrat si eu acum. Oare la cate trebuie sa iau imi accepta astia comanda ???? sa nu creada ca sunt farmacie

Babytza si puiiValentina David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_16 spune:

Nu, nu o am

PozeBianca
Mamica de Bianca Maria
Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Anamona, m-ai provocat asa ca nu pot sa rezist sa nu raspund, desi am zis ca e ultimul post.

Asta cu laptele mai consistent in al 2 lea an e o informatie foarte recenta si pt. mine. Tocmai am citit-o intr-un studiu expus in cartea de capatai a LLL "The Womanly Art of Brestfeeding". Explicatia ar fi ca laptele e un "aliment viu" care-si modifica continuu compozitia - dupa 1 an copilul suge mai putin, atunci organismul isi ajusteaza secretia de lapte si compozitia facand laptele mai consistent, ca sa nu priveze copilul de toate bunatatile lui.
De aceea se spune ca fiecare mama are laptele ideal pt propriul copil, pt. ca laptele isi modifica compozitia in functie de necesitatile fiecaruia in parte.

Formulele au compozitie standard. Se stie ca LM vs. LP/LV e mai caloric ( 75kcal/100ml fata de 65kcal/100ml ), plusul caloric rezultand in special din bogatia in zaharuri ( glucide ) a LM; LV e mai sarac in glucide. Pana la 1 an LP este imbogatit cu glucide pt. a "semana" cat mai mult cu LM. Dar pt. ca oricum exista riscul obezitatii in cazul alimentatiei artificiale, dupa 1 an se mai "simplifica" compozitia formulei, semanad mai mult cu LV. Are totusi niste avantaje fata de acesta din urma, dar nu mai e atat de procesat ca formulele de inceput.

Sper ca nu te-am bagat in ceata.


Lavinia mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput