Trombofilia o cauza a infertilitatii - 16 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Miki draga mea...ce sa spun. Eu cred ca e imp sa stii ce probleme de trombofilie ai, zau asa, e f imp sa stii ca ori ai o gena MTFR, sau ai doua combinate, sau ai factV sau fact II.... Pt ca in functie de ce ai se stie gravitatea si necesitatea dozarii clexanului...
Si nu cred ca doza de 0.4 sau 0.2 este buna pt oricare dintre noi, tre tinut cont de anumiti factori, de ce probleme avem. Stiu ca de multe ori in sarcina se modifica doza de clexane in functie de evolutia ecografica a bebeului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

Buna fetelor,

Danny imi pare nespus de rau, dar ma bucur ca nu e dai batuta...e bine sa fii optimista:)
***

Mi-a mai ramas sa fac analizele hormonale, eu nu inteleg ambiguitatea - in z2 sau in z3 de la CM?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Da Adriana dar noi nu apucam sa-l vedem pe bb la eco. Pt mine asta e pasul cel mai mare, sa apuc sa-i vad inimiora la eco. Eu dc o sa fac ET-ul il fac pe CM natural, deci nu o sa fie ca data trecuta cu CM stimulat dar intrebarea mea e ce doza de clexan imi este buna acum? Si inca ceva, nu va faceti injectiile in burta la sarcina f mica, pe mine ma dureau ovarele f tare dupa clexan, semn ca se intampla ceva acolo si parca si Uscatescu spune sa le facem in picior. Nu mai stiu, parca asa am citit la un alt sub. Cand am fost acolo ultima data asistenta ii arata unei pac cum tb facuta inj in picior.

Am facut un album foto pe DC pt noi trombofilele http://s586.photobucket.com/albums/ss305/trombofilia/?action=view¤t=content_folatemethylationchart.jpg unde putem salva cate ceva. Cine doreste sa puna ceva in el sa-mi ceara parola.


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Miki asa stiu si eu ca se pot face si in picior, si poate ar fi mai bine asa cel putin pina se vede bebe la eco.
Ai dreptate si tu, ai nevoie de clexane dupa et.La ultimul fiv ce doza ai facut cu clexane? Ma gandesc ca ar trebui sa vb cu dr ta si impreuna sa decideti o doza potrivita tie, eu as opta pt o doza mai micuta in primele zile in functie de greutatea ta.
Offf din pacate sunt intrebari la care nu cred ca vom stii vreodata raspunsul corect, din nefericire pt noi nici macar doctori nu stiu...Dar eu sper si o sa am rog ca Dzeu sa aiba grija de data asta sa fie totul perfect pt tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi.81 spune:

buna fete dragi......eu va urmaresc mereu,doar ca sunt intr-o perioada naspa.......ov nu cred ca am avut...deci nu prea am ce spera,mucus am avut ,dar testele fde ov nu mi-au dat decat intr-o zi 2 liniute,dar nu la fel de intensitate,deci nu cred ca am ov....offf
va pupik pe toate si va urez muulta bafta.poate ma ajutati si pe mine cu ce ar trebui sa iau ptr mutatia heterozigota a fact.v leiden----mersi

http://lt2m.lilypie.com/CUq4p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

Alla sigur iti va zice Miki despre clexane daca trebuie sa faci la stimularea cu clomifen... vad ca ai o singura mutatie, si este una mai soft daca pot spune asa, poate nu va fi nevoie de clexane...sper
dar sigur ai nevoie de B-uri si aspenter, asa ca fuguta la farmacie si cumpara, si incepi sa le iei de azi.
Vroiam sa iti mai zic de analizele tale hormonale, cele din faza ovulatorie nu sunt mereu un punct de reper, de ex tu cind le-ai facut nu erai sigur la ovulatie, asa ca nu ne spun mare lucru. In schimb imp sunt cele din z3, faza foliculara, si ale tale sunt bune. Parerea mea este ca si la prima sarcina trebuia progesteron sa iti dea sa iei, chiar daca valoare era in parametri.

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009

aspenter am inceput sa iau de azi
despre hormonalele in faza ovulatorie, sunt facute pe perioada de monitorizare ecografica, deci sigur in perioada ovulatorie

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

FSH 6,3 u/l (ovulatorie 5-22 U/L)
LH 9,57 u/l (ovulatorie 24-105 U /l)
TSH 1,975 (0,49-4,67)
Estradiol 215pg/ml (ovulatorie 94-508 pg/ml)
T3 3,03 pg/ml (1,45-3,48)
T4 1,09 ng/dL (0,71-1,85)
Progesteron 0,50 ng/dL (ovulatorie 5,25 - 38,63 ng/ml)

Allaciudata situatie, pt ca lh tau e mic, si la ovulatie lh creste brusc cit sa produca ovulatia, al tau nici nu este in interval macar pt faza ovulatorie.
Mai ti minte la acea inseminare citi foliculi ai avut? Estradiol de 200 inseamna un singur folicul bun matur bun pt a fi spart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Gata!!! Am primit si celelalte rezultate, adica:
-Anticoagulant lupic-negativ
-Anticorpi anticardiolipinici IgG=2,727 (negativ <12)
-Anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1 - IgG <2 (normal <20)
-Anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1 - IgM <2 (normal <20)
-Anticorpi anti-beta2 glicoproteina 1 - IgA=4 (normal <20)
-Antitrombina III 84% (normal >80%)
-Proteina C 128% (normal 70-130%)
-Proteina S 140% (normal 55-140%)
-Mutatia factorului V Leiden-negativ
-Mutatia protrombinica (factor II)-negativ
-Gena MTHFR: Mutatia C677T-negativ; Mutatia A1298C-genotip
heterozigot
Ce mai am de facut? si cat de rele sunt astea pe care le am? Exista tratament?
Pupici si multumiri

Aly-"2010 va fi un an norocos... pentru noi 2"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

FSH 6,3 u/l (ovulatorie 5-22 U/L)
LH 9,57 u/l (ovulatorie 24-105 U /l)
TSH 1,975 (0,49-4,67)
Estradiol 215pg/ml (ovulatorie 94-508 pg/ml)
T3 3,03 pg/ml (1,45-3,48)
T4 1,09 ng/dL (0,71-1,85)
Progesteron 0,50 ng/dL (ovulatorie 5,25 - 38,63 ng/ml)

Allaciudata situatie, pt ca lh tau e mic, si la ovulatie lh creste brusc cit sa produca ovulatia, al tau nici nu este in interval macar pt faza ovulatorie.
Mai ti minte la acea inseminare citi foliculi ai avut? Estradiol de 200 inseamna un singur folicul bun matur bun pt a fi spart

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009

sunt valorile de la IA-ul din august., deci in ziua in care am facut dozarile respective aveam 2 foli pe OS de 16 si unul pe OD de 19 . am facut pregnylul si dupa 2 zile IA-ul
si da LH era f mic si la fel de fff mic era si progesteronul

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Alla estradiolul ar indica un singur folicul bun, iar lh este prea mic pt acea perioada. Presupun ca injectia cu pregnyl a facut lh sa urce si sa produca ovulatia

Mergi la inceput