Trombofilia o cauza a infertilitatii - 16 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna fete dragi
Mikifata unica si draga, o sa ai un copilas frumos si sanatos asa cum meritati. Despre analize, sa stii ca stai f bine , putin cam mare fsh si estradiol...dar nu-i bai.
Balanta eu zic sa stai bininsor doar cu un ovar Uite eu am 29 de ani si am o inhibina de vai de ea.... Le-am facut in august si uite cum arata profilul meu :
Inhibina B 17.5 - <45 rexerva ovariana redusa
- < 286 faza foliculara
- < 189 faza ovulatorie
- < 164 faza lutelala
- Anticorpi Anti Mulleriana - 2.59 ( 1.0-10.00)
- estradiol 21 ( faza foliculara 39-189)
- Fsh 5.39 ( faza foliculara 3.85-8.78)
- lh 2.424 (faza foliculara 1-18)
- progesteron 0.26 ( faza foliculara 0.27-2.61)
Pe linga astea am facut prolactina 13.64 ( 3.24-29.12), Ft4 0.79 (0.71-1.85), TSH 1.714 ( 0.34-4.20) , Ft3 2.30 (1.4-3.48) si ATPO 7.6 (0.1-16).
De ovulat, ovulez si natural, dar nu stau f roz la rezerva ovariana. Lucru confirmat si de raspunul la stimularea pt IA Am facut din z2 puregon 150, iar din z6 am adaugat si menopur de 75 pe linga puregon si le-am facut pina in z13 inclusiv, si am avut la inseminare doi foliculi mari pe ovarul drept....
Lavinia multumesc frumos, ieri la eco foliculul de facuse de 20 mm si endo de 10, asa ca zilele astea avem parte de "program artistic" . Luna asta ne bazam pe ovarul stang, care de fel este cam puturosel, dar sigur face acum oul de aur
Alla vad ca te-ai alaturat noua. Sper ca in scurt timp sa aparem pe lista mamicilor fericite
Guzelnico sa ne tii la curent esti o purtatoare de coronita demna..
Georgi
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

fetelor,am vrut sa va dau o veste buna,dar va dau una proasta:am avut un samburel,dar l-am pierdut.cu clexane,cu vit,cu tot.degeaba.nu s-a vazut la eco,HCG e 0-zero,desi acu 10 zile era ok.sambata fetita mea plangea ca ea nu are surioara si e singura.ma simt vinovata,atat.si incapabila sa plang.
as vrea sa plang,sa ma doara.dar nu simt nimic,nimic.....

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Danny imi pare tare rau...off draga mea stiu ce inseamna sa pierzi o sarcina, e cumplit. Dar ai sa vezi ca or sa vina si vremuri mai bune, si data viitoare va fi totul perfect 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Danny te imbratisez strans, vreau sa-ti dau un pic de tarie sa treci peste ac clipe, nu stiu de ce DD ne chinuie asa . Te rog spune-mi ce doza de clexan ai facut si de cand, cata vit C si cat aspenter ai luat? Ai luat ceva si pt Hashimoto?

Guze preturile sunt pe site-ul Neevo, dar sa ma bati dc stiu unde le-am gasit. Ceva in jur de 105$ cut de 90 capsule parca. (Neevo simplu pt ca ala cu DHA e mai scump cu 40$).

Fetelor mutatiile astea or dezvolta si ceva anticorpi ? Mi se pare ciudat pt ca sarcinile care le pierdem au varsta din ce in ce mai mica Eu voi mai incerca de 2 ori dc mi se intampla la fel renunt, pb e ca sotul nu vrea sa adoptam un copil iar eu vreau unul
Astazi mi-am facut o combinatie de vitamine care sa-mi dea ce e in NEEVO + ce se cere de hematolog si anum OMNIBIONTA+ MEDYN FORTE+ Magneziu simplu+ vitC si mi-au dat numai ca unele in NEEVO sunt in IU si in Omnibionta in mg sau mcg si zau dc stiu sa fac transformarea si mai imi tb completare la B1 cu 1.5 mg si B2 1.8mg si Metafolin 584 mcg care nu-l gasesc Am obs ca Neevo nu are B6 mult iar la noi aici se da en-gross si de la Fundeni si de la ginecolog (magne-B6).


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

miki,multumesc.
am luat: clexane 0.2 imediat dupa terminare menstruatiei
de la ovulatie clexane 0.4,medrol pt tiroidita
am crescut doza de clexane pt ca am citit ca medrolul poate coagula
in rest aspenter zilnic si restul B-urilor+elevit.
cauza nu a fost trombofilia,nu ar fi trebuit sa fie nici tirodita.medical vb.
sper sa se curete uterul singur,macar atat.sa nu ajung la chiuretaj.
nu abandonez lupta.doar ca luna viitoare nu mai maresc doza de clexane.
vit le iau de 7 luni,iar exclus sa nu fie ok.
poate nu e sa fie.
noi am vb despre adoptie.sotul e 90% de acord.uneori sufletelul asteptat vine pe alte cai.dar daca e al nostru,intr-un fel sau altul ne vom regasi.sunt sigura si la un pas de a-mi face dosarul.poate tot asta vrea sa-mi spuna pitica mea si eu nu pricep.ca sufletelul nostru e acolo,trebuie doar sa-l aduc acasa.sa se joace impreuna.of,vai.Doamne ai mila de noi.


mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

danny1 imi pare foarte rau
o sa vina si vremea noastra, in mod sigur
se pare ca noi trebuie sa luptam mai mult pt
adrianaady bine te-am regasit.

intrebarea din capul meu suna cam asa: merg mai departe luna asta cu IA, sau astept sa mai bag ceva vitamine?

si cum am rasfoit hormonalele, daca tot ati discutat despre ele, eu stau foarte prost cu progesteronul
la prima sarcina in faza ovulatorie mi-a iesit Progesteron 0,88 ng/ml (5,25-38,63), la confirmarea sarcinii se pare ca s-a remediat 39.58 ng/ml (t1 12,26 - 81,8 ng/ml), fara supliment de progesteron, pt ca atunci gine meu asa a considerat.
La prima IA
FSH 6,5 u/l (foliculara 4-13 U/l)
LH 4,96 u/l (foliculara 1-18 U/l)
Estradiol 28pg/ml (foliculara 38-189 pg/ml)
si
FSH 6,3 u/l (ovulatorie 5-22 U/L)
LH 9,57 u/l (ovulatorie 24-105 U /l)
TSH 1,975 (0,49-4,67)
Estradiol 215pg/ml (ovulatorie 94-508 pg/ml)
T3 3,03 pg/ml (1,45-3,48)
T4 1,09 ng/dL (0,71-1,85)
Progesteron 0,50 ng/dL (ovulatorie 5,25 - 38,63 ng/ml)
la IA-uri am luat la ambele incercari 3 *100 utrogestan / zi

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Alla
ai inceput stimulare pt inseminare?
eu stiu ca fetele recomanda sa faci clexane in lunile in care faci stimulare cu medicamente gen menopur, puregon etc, pt ca ele ar coagula sangele. Ar trebui sa iei complex de B-uri pt mutatia ta si acid folic
Eu mai iau Vit C cetebe, vit e primele zece zile ale luni, aspenter.
Danny inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

Alla
ai inceput stimulare pt inseminare?
eu stiu ca fetele recomanda sa faci clexane in lunile in care faci stimulare cu medicamente gen menopur, puregon etc, pt ca ele ar coagula sangele. Ar trebui sa iei complex de B-uri pt mutatia ta si acid folic
Eu mai iau Vit C cetebe, vit e primele zece zile ale luni, aspenter.
Danny inca o data

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009

fac stimularea doar cu clomifen.
deocamdata iau 10 * vit E forte, cetebe si acid folic de 5 mg (acidul folic il iau de 1 an jumate )

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Alla sigur iti va zice Miki despre clexane daca trebuie sa faci la stimularea cu clomifen... vad ca ai o singura mutatie, si este una mai soft daca pot spune asa, poate nu va fi nevoie de clexane...sper
dar sigur ai nevoie de B-uri si aspenter, asa ca fuguta la farmacie si cumpara, si incepi sa le iei de azi.
Vroiam sa iti mai zic de analizele tale hormonale, cele din faza ovulatorie nu sunt mereu un punct de reper, de ex tu cind le-ai facut nu erai sigur la ovulatie, asa ca nu ne spun mare lucru. In schimb imp sunt cele din z3, faza foliculara, si ale tale sunt bune. Parerea mea este ca si la prima sarcina trebuia progesteron sa iti dea sa iei, chiar daca valoare era in parametri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Danny ma bucur ca te gandesti la o data viitoare, inseamna ca nu vrei sa renunti.
Fetelor mai e o fata gravi cu pb de trombofilie care m-a contactat pe PM, nu-si face curaj inca sa scrie aici . Nu stie sigur ce pb de trombofilie are dar e sub mana dr Uscatescu si i-a dat dupa ET sa fac clexan de 0,2 apoi alternat cu 0,4 si i-a spus sotului ei ca ii da asa pt ca-i este frica "sa nu-l scape". Banuiesc ca a vrut sa spuna ca ii e frica sa dea doza prea mare sa nu pateasca ceva bb. Imi vine sa ma iau cu mainile de cap, deci o doza prea mare e periculoasa pt bb dar si una mica la fel . Eu ce doza fac acum?


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput