FIV in Europa (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

da, balanta , o singura doza de decapeptyl! aici la clinica in franta unde fac eu asa se practica, din ce am citit pe forum frantuzesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui brunadria

da, balanta , o singura doza de decapeptyl! aici la clinica in franta unde fac eu asa se practica, din ce am citit pe forum frantuzesc..


Problema pe care o banuiesc eu la tine este nu neaparat doza unica de inhibitor (se practica si la anumite clinici din Austria), ci faptul ca ai inceput inhibarea in doza unica in Z1 de CM.
Eu am inteles ca protocolul lung se incepe facand inhibarea la aproximativ 7 zile dupa ovulatie, nu din Z1 de CM. Pana acum nu am auzit de protocol lung cu inhibare in doza unica incepand cu Z1 de CM. Am auzit de protocol lung cu doza unica de inhibitor data la aprox la 7 post ovulatie sau cu doza fractionata de inhibitor, dar incepand tot la aprox 7 zile dupa ovulatie.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

balanta, stiu si asta, dar eu am respectat intocmai cum mi a zis dr , eu i am spus ca la primul fiv am facut inhibarea cu diphereline din z21 si la stimuare am raspuns f bine , tot cu puregon , (cum ar fi trebuit si acuma) , iar dr in functie de asta a decis sa mi dea schema asta! eu m am lasat pe mana lui ca am zis ca stie el ce face..la alte fete chiar a functionat , nu stiu ce sa zic , doar ca astept sa mi dea o explicatie si raspuns la ora 16, sa vedem ce facem dupa...
multumesc mult pt raspunsuri, eu ii explicam iubitului meu ca nu e ok ,dar el ma tot cearta si zice ca nu sunt eu dr , asa e dar nu inteleg dupa ce crterii se ia cand da schema , sau de ce la mine nu funcioneaza?
chiar ca nu ma pot lumina !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brunadria, daca ai raspuns bine la stimularea anterioara la care ai avut inhibarea cu doza unica de Diphereline (banuiesc ca de 3.75) in Z21, nu inteleg de ce a trebuit sa-ti schimbe protocolul .
Uneori chiar nu ii inteleg pe medicii astia...
In fine, acum e tardiv; se pare ca schema asta cu inhibare in doza unica din Z1 de stimulare nu e buna pt tine si banuiesc ca ti-o va opri. Ai deja vreo 20 de zile de la inhibare si eu zic ca pana acum ar fi trebuit sa ai un Estradiol 'civilizat' si nici un folicul pe ovar.
Iti doresc sa ai multa putere si sa privesti inainte .


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

balanta , doza nu a fost unica data trecuta, a fost zilnica , de aceea iti spuneam ca nu stiu dupa ce criterii s a luat cand eu i am spus cum s a desfasurat primul fiv..primul fiv l am facut la cluj nu in franta..
la fiv 1 a decurs totul normal si a fost totul bine , doar rezultatul dezastruos -SEU!!
astept oricum confirmarea interpretarii a analizelor de azi (dupa ora 16) apoi mai vedem..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui brunadria

balanta , doza nu a fost unica data trecuta, a fost zilnica , de aceea iti spuneam ca nu stiu dupa ce criterii s a luat cand eu i am spus cum s a desfasurat primul fiv..primul fiv l am facut la cluj nu in franta..
la fiv 1 a decurs totul normal si a fost totul bine , doar rezultatul dezastruos -SEU!!
astept oricum confirmarea interpretarii a analizelor de azi (dupa ora 16) apoi mai vedem..



Ce doze de Diphereline ai luat la FIVul anterior? La inhibarea incepand cu Z21 doza de Diphe a fost ceva mai mare decat atunci cand ai inceput si stimularea in paralel cu inhibarea?


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

am facut 14 zile de diphereline 0,1mg pe zi si stimularea cu 150ui puregon cu diphereline o zi da una nu... si am avut 11 ovoctite (sau 13 nu mi amintesc perfect)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

Citat:
citat din mesajul lui brunadria

am facut 14 zile de diphereline 0,1mg pe zi si stimularea cu 150ui puregon cu diphereline o zi da una nu... si am avut 11 ovoctite (sau 13 nu mi amintesc perfect)

si la stimulare am folosit aceasi doza de diphereline..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui brunadria

am facut 14 zile de diphereline 0,1mg pe zi si stimularea cu 150ui puregon cu diphereline o zi da una nu... si am avut 11 ovoctite (sau 13 nu mi amintesc perfect)


Chiar ca foarte bun raspuns ai avut la FIVul anterior.
Lucrul asta ar trebui sa te linisteasca daca protocolul asta nou nu ti se potriveste: macar stii ca exista un protocol la care ai raspuns f f bine .


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:


fetelor, nu e nici alba , nici neagra
am vorbit cu secretara, nu stie sa mi explice nimic !!
programare 13 noiembrie pt ecografie si sange!!acelasi lucru de doua saptamani!!nu e datoria lor sa mi explice?
astept ca n am ce face, dar si vinerea viitoare nu ma misc de acolo pana nu mi explica ce se intampla!! sunt pachet de nervi!!

Mergi la inceput