cinematografia romaneasca - Noul Val

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Deci vreti sa incepem? Deschid subiect nou cu 'filme impreuna' - unde facem si regulament si tot?


treci la treaba! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

buflea, pai subforum pentru citit, subforum pentru vazut filme, ce mai ramane la arte, dom'le?

Pai artele sa se clasifice in: carti, filme europene, filme romanesti, filme americane si ... referinta esentiala in domeniul artelor - Michael Jackson

Aoleu ce mi-o iau acum ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Io inteleg ce zice Sabina, si-s de acord cu ea..pe undeva Fiindca din punct de vedere vizual, filmele romanesti din noul val sint destul de...hmm, simple. Cadre lungi, nesfirsite, monotone, fara viata (de la dl. Lazarescu zic si pina la Politist, Adjectiv). Le lipseste, cred, ideea de concept holistic. Subiectul e, de regula, unul excelent...insa, nu stiu cum, modul de filmare/editare nu se potriveste nicicum cu restul.

Hai sa luam, de exemplu, Politist, adjectiv: o idee brilianta despre morala si sens. Cu exceptia sfirsitului, filmul e plictisitor si irelevant...e drept ca sint scene savuroase (pentru cunoscatori ), insa ce legatura au ele cu statul politienesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Mihaela, eu ma refer strict la modul de realizare a scenelor, daca nu vrei sa-mi raspunzi la intrebare nu putem trece mai departe

Pai adica, tu raspunzi la intrebarea Mihaelkai cu o alta intrebare (total imprastiata in 4 vanturi fata de subiectul initial) dupa care nu mai treci mai departe daca nu ti se raspunde la intrebare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Valeu, buflea, mi-au iesit ochii din cap! M-ai chiorat!

Adela, ma execut!

Sabina, tu ai spus asa in primul post:

Citat:

Mi se par inca extrem de monosemantice filmele romanesti

Vreau sa stiu la care filme romanesti te referi. Pana nu-mi raspunzi nu putem trece mai departe.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

la toate. ...dar mai ales la cele din noul val pe care le-=am vazut.
Iesirea din monosemantic se vedea ca o luminita de la capatul tunelului la Cristi N, care compesna prin urias sentiment (in scurt metraje)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilanda
Cadre lungi, nesfirsite, monotone, fara viata (de la dl. Lazarescu zic si pina la Politist, Adjectiv). Le lipseste, cred, ideea de concept holistic. Subiectul e, de regula, unul excelent...insa, nu stiu cum, modul de filmare/editare nu se potriveste nicicum cu restul.

Hai sa luam, de exemplu, Politist, adjectiv: o idee brilianta despre morala si sens. Cu exceptia sfirsitului, filmul e plictisitor si irelevant...e drept ca sint scene savuroase (pentru cunoscatori ), insa ce legatura au ele cu statul politienesc?


Eu cred ca ce-a vrut Porumboiu sa faca - si i-a reusit pe deplin, asa ca n-am nici cea mai mica ezitare in a considera filmul o capodopera veritabila - a fost sa anuleze cu un singur gest intreg limbajul conventional al cinematografiei de tip policier.
Sa ma iesplic: daca personajul jucat de Dragos Bucur fileaza nushce licean in nushce casa si sta si sta si fumeaza o tigara intreaga si mai sta putin - in loc sa stea 30 de secunde incruntat si scrutator cu tigara-n coltul gurii, dupa care mizancadrul sa se schimbe total - asta inseamna anularea conventiei cinematografice care opereaza cu simboluri moarte si impaiate de atata vehiculare.
Scena cheie din punctul meu de vedere nu e cea de la final - unde se lasa toata greutatea dialogica si de unde toata lumea poate extrage ideea ca e un film despre politie vs. morala - ci cea in care politistul mananca in bucatarie toata (da, toata!) mancarea pregatita de nevasta-sa, care, in acest rastimp, asculta de vreo trei ori in slagar al Mirabelei Dauer. Scena nu numai ca dezvaluie curajul nebun al lui Porumboiu de a lasa lucrurile asa cum sunt ele in realitate (un fel de realism extremist, cum n-am mai vazut in viata mea si care m-a lasat cu gurita cascata, ceea ce nu se intampla foarte des) ci adauga si spaima metafizica de lichefierea sensului cuvintelor.



Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Buflea, eu vreau doar sa arat ce inseamna monosemantic si polisemantic in imagine. De aia am pus pozele alea doua :)




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Inca o completare: filmele romanesti noi sunt teziste. |tezismul nu se pupa deloc, deloc deloc cu arta.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Buflea, eu vreau doar sa arat ce inseamna monosemantic si polisemantic in imagine. De aia am pus pozele alea doua :)


Sabina, monosemantic si polisemantic inseamna acelasi lucru in artele vizuale si in lingvistica si in ...dictionar sa nu-i crezi pe profesorii de arte vizuale care spun altceva, vor doar sa-si dea importanta; been there, done that

Citat:

Inca o completare: filmele romanesti noi sunt teziste. |tezismul nu se pupa deloc, deloc deloc cu arta.


Tot nu vrei sa dai exemple concrete. Toate filmele romanesti noi sunt teziste? Ce teze sustin? Care filme sustin ce teze?
O alta chestie ar fi: filmele romanesti sunt teziste as opposed to what? Filmele europene? Hollywood crap? Filmele romanesti vechi?


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput