cinematografia romaneasca - Noul Val

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Despre 4,3,2 s-a vorbit atat incat aproape ca nu mai avem ce spune. Ma rog, cinstita sa fiu pana la capat, mie nu mi-a placut. Adica mi-au placut toate chestiile alea pe care le spune buflea, dar.
Mi-a placut cum dar nu mi-a placut ce. E complet neplauzibil - si pentru mine, putin ridicol - sa consideri ca cineva ar risca ani grei de puscarie pentru sex cu doua studente. Dar sunt in stare sa inteleg ca e un film bun care, intamplator, pe mine m-a iritat putin:)

Impresia mea a fost ca el nu venise acolo pt sex, venise pentru o suma de bani anterior negociata si cand sa plateasca, fetele nu o aveau pe toata ... drept urmare, de diferenta, omul a cerut sex.

In fine, nu vreau sa te conving, fiecare a perceput filmul in felul lui ... tot ce vreau sa spun este ca filme despre prietenie s-au facut milioane dar nici unul nu a atacat imprejurarile astea neobisnuite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Mie mi-a placut ce spune 4,3,2, dar mai intii de toate ca a ales sa vorbeasca despre o istorie tabu a femeilor in timpul comunismului - ce control aveau ele asupra corpului lor, la ce riscuri se expuneau fara educatie despre sex si contraceptie la indemina, cum erau la un pas de moarte facind avorturi artizanale si cite si mai cite. E de laudat Mungiu ca a avut curajul sa se atinga de asa un subiect delicat, ca l-a scos la lumina intr-un mod care mie mi s-a parut firesc, cu masura, fara victimizari exagerate si sentimentalisme. Ca un fapt care e abject, dar care nu (mai) trebuie ocolit.

Apoi universul pe care il prezinta filmul e unul absurd - al tututor posibilitatilor si imposibilitatilor la un loc. Neverosimilul e la el acasa si trebe luat ca atare. Totusi "acceptul" violului din partea Otiliei ca ajutor/prietenie pt Gabitza e ceva care ma depaseste pe mine, insa e o solutie fezabila pt lumea aceea. Face ca lucrurile sa se miste, sa se intimple. Faptul ca Otilia face sex cu Bebe confirma inca o data faptul ca Mungiu prezinta un univers absurd inchis perfect care se perpetueaza mai degraba decit sa ne arate o umbra de speranta. Daca Otilia ramine gravida in urma acestui act? Nu e ea urmatoarea in locul Gabitzei?



Ce stim despre Bebe asta? Ne zice filmul ceva despre el? Ce bine a jucat Vlad Ivanov! Mi-a placut la nebunie.


Apropos de cum sa discutam despre filme. Io zic sa folosim formatul de la cititoare care mi se pare ca functioneaza bine. Facem o lista de filme si ne alegem de acolo pe rind.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana MC
E de laudat Mungiu ca a avut curajul sa se atinga de asa un subiect delicat, ca l-a scos la lumina intr-un mod care mie mi s-a parut firesc, cu masura, fara victimizari exagerate si sentimentalisme. Ca un fapt care e abject, dar care nu (mai) trebuie ocolit.


Exact. Nu mai stiu ce sa adaug aici, voiam doar sa spun ca-s de acord:)

Citat:

Daca Otilia ramine gravida in urma acestui act? Nu e ea urmatoarea in locul Gabitzei?


Mda, asa e. In scena in care ia masa in 'familie' si e certata ca indrazneste sa fumeze de fata cu parintii viitorului sot (teribila scena, e una dintre cele care mi-au placut cel mai mult), Gabita se cearta cu prietenului ei pe tema sexului neprotejat si devine clar ca se teme de o posibila sarcina.

Citat:

Ce stim despre Bebe asta? Ne zice filmul ceva despre el? Ce bine a jucat Vlad Ivanov! Mi-a placut la nebunie.


Si mie imi place Vlad Ivanov. Imi placea si ca actor de teatru (l-am vazut mai mult in roluri de comedie la TNB). Sa vezi ce misto joaca si in 'Amintiri din epoca de aur II'! Ca sa nu mai spun de 'Politist, adjectiv'

Citat:

Apropos de cum sa discutam despre filme. Io zic sa folosim formatul de la cititoare care mi se pare ca functioneaza bine. Facem o lista de filme si ne alegem de acolo pe rind.


Da, s-ar putea sa functioneze. O sa deschid un subiect separat in care cer intariri si munitie. Multumesc!



Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mie mi-a placut Moartea dl Lazarescu si nu mi s-a parut deloc a fi un film despre cat-de-rau-e-in-Romania (exceptand poate inceputul, dar cu totii stim ca asa aratau unele blocuri din Bucuresti, poate asa arata si acum; barbatu-meu s-a socat si s-a culcat). Filmul mi s-a parut a fi mai degraba despre "omul sfinteste locul", fara compasiune si daruire catre altii orice sistem e imperfect si orice reguli sunt caduce, sunt meserii in care daca nu pui si o particica din tine rezultatul e dezastuos, "obiectul muncii" saracu slips through the cracks, cum s-a intamplat cu dl Lazarescu. In felul lor toti prin toate spitalele, toti medicii aia si asistentele si-au facut datoria cum scrie la carte, operatia a reusit dar pacientul a murit, cum s-ar spune
Finalul frumos nu e chiar-chiar original, asa se termina si filmul Doors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinamoro

Am primit azi pe mail asta:
http://cinemaromanesc.blogspot.com/
Abia astept sa "studiez" blogul.

Wow ... extraordinar blogul. M-am uitat rapid in sectiunea comedie si am vazut ca exista upload-at "Restul e tacere" a lui Caranfil.
Mvai, si cat m-am agitat sa fac rost de el, cate beri am promis lumii interlope a filmelor piratate ca sa imi trimita si mie o copie .
Superb link-ul ... am putea sa facem ca la carti - sa propunem un film de acolo, sa-l vedem intr-o perioada de 1 sapt si eventual sa-l comentam ... un subforum special pentru asta ar fi si mai bine, dar asta cu formarea de subforumuri imi pare pe forumul asta, mai grea si mai complicata ca orice aporbare de cheltuieli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

hai sa luam un exemplu mai simplu.
care fotografie e mai expresiva?

asta sau asta
As vrea nu un raspuns de genul" fiecare e altceva", ci care pare mai dinamica, mai plina de semnificatii si de ce?
pt ca una dintre ele e arta si cealalta nu.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Sabina, eu vorbeam despre exemple concrete din cinematografie. Mai precis, aia romaneasca; si mai precis, aia din Noul Val.
Deci, ce filme romanesti din Noul Val pot fi acuzate de monosemantism si de ce?


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Superb link-ul ... am putea sa facem ca la carti - sa propunem un film de acolo, sa-l vedem intr-o perioada de 1 sapt si eventual sa-l comentam


zic si io wow! si mii de multumiri, alina

hai sa incepem cu sau fara subforum ... cum procedam? propunem, votam, sau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

buflea, pai subforum pentru citit, subforum pentru vazut filme, ce mai ramane la arte, dom'le?

Deci vreti sa incepem? Deschid subiect nou cu 'filme impreuna' - unde facem si regulament si tot? Vrea sa-l deschiza altcineva?


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Mihaela, eu ma refer strict la modul de realizare a scenelor, daca nu vrei sa-mi raspunzi la intrebare nu putem trece mai departe



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput