Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (13)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

AYLA, imi dai si mie link cu poze pe pm? Tare as vrea sa va vad... De unghii nu stiu exact ce sa iti zic, cred ca inseamna ca e lipsa de ceva, dar nu stiu exact de ce, poate stiu fetele. Stiu ca exista lacuri intaritoare de unghii, dar nu stiu daca se pot folosi in sarcina sau nu...

Monica, mami de Luca si 9+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ce stiti despre testul CVS (chorionic villus sampling)? Daca nu sunteti la primul copil, sau daca stiti pe cineva care a facut Amniocenteza, va rog spuneti-mi daca e riscant. Am citit pe net informatiile, dar as vrea niste pareri directe, personale. Mai am doar 3-4 zile sa ma decid pt CVS. Pot face triplu test, si daca e ceva in neregula sa fac Amniocenteza, dar la 16 saptamani este deja tarziu pt avort terapeutic. Incerc sa-mi scot din minte gandurile astea, dar nu pot sa ni-mi fac griji.
Repet, caut pareri personale, nu datele tehnice de pe net.
Multumesc!
Moni_or, iti dau PM.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Ayla sunt impresionata...Efectiv nu realizam ce inseamna un prematur. Desi la cealalta odisee am avut doi prematuri, cel mai mic a avut 1800 si mi se parea infiorator...dar 1265 cum ajunsese Luana sa aiba Doamne, prin cate ati trecut ca sa o aduceti la 3 kg!
Am aprins si eu azi lumanari pt Alma, m-am cutremurat vazindu-i poza...
Dumnezeu v-a ajutat sa va bucurati de Alma, o fetitza frumoasa si vesela si sa mai atenuati din durere. ooof!
Felicitari pentru pagini. sunt opere de arta. Nici nu am vazut asa ceva pana acum!
Despre unghii, o fi o lipsa de calciu, eu nu am avut niciodata astfel de probleme, chiar nu stiu ce ar fi de facut, din pacate. Nici despre CVS nu stiu nimic, e prima oara cand aud...
Moni_or postasem niste poze si le-am sters, astept sa ne ajute fetele sa stearga linkul de pe prima pagina care duce direct in contul de poze poze cu voi vedem?
Sabine, Tigruta ia stati voi mai mult pe forum sa vedeti ca nu va mai lipseste socializarea...Lasind gluma la o parte, lasa ca vine bb si nu o sa va umple tot timpul si toata viata!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Salutari fetelor si bun gasit!
Am intrat numai sa vad daca s-a scris mult, am constatat ca e destul de citit pentru miine...acum ar fi cam 23.00 dupa ora veche si ma prinde somnul! Sper sa ma odihnesc bine si mai ales sa nu mai vomit... cum am comis-o pina acum!

Imi mai doresc sa nu iau raceala de la sotz, care e pocnit deja... l-am separat - doarme in alta camera in ideea de a ne proteja pe noi, cei mici.

Ayla - observ ca ai peste 12 sapt.. tu tot vomiti sau ai greturi, ma rog? Nu esti deja in trim II? Uhh... il rog pe Dumnezeu dupa trim I sa ne lase sa respiram si sa ne alimentam corespunzator ... ca pentru mine a ma alimenta este un calvar... nu pot minca mai nimic! Nu am pofte si nu diger!!!

Somnic pufos dragele mele! Aveti grija de voi si de ceea ce adapostiti in burtica!


Mary 9+

evolutia lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Reallaura

Ayla sunt impresionata...Efectiv nu realizam ce inseamna un prematur. Desi la cealalta odisee am avut doi prematuri, cel mai mic a avut 1800 si mi se parea infiorator...dar 1265 cum ajunsese Luana sa aiba Doamne, prin cate ati trecut ca sa o aduceti la 3 kg!
Am aprins si eu azi lumanari pt Alma, m-am cutremurat vazindu-i poza...
Dumnezeu v-a ajutat sa va bucurati de Alma, o fetitza frumoasa si vesela si sa mai atenuati din durere. ooof!
Felicitari pentru pagini. sunt opere de arta. Nici nu am vazut asa ceva pana acum!

Multumesc!
Luana s-a nascut la 1,375 kg si a scazut pana la 1,160 kg. Dar ai vazut cum arata acum. Alma a avut 1,040 kg si in cele 2 zile cat a trait a scazut la 950g.
Paginile sunt create de Alex, sotul meu. Mai ales memorialul. A fost felul in care si-a exprimat el durerea. Recunosc, nu a fost persoana care sa vada pagina si sa nu ramana impresionata. Poate nu trebuia sa-ti dau adresa acum.
Alma...era atat de senina...probabil impacata cu soarte, cu alegerea ei. E ceva ce nu am inteles, dar, am ajuns la stadiul in care m-am consolat. Cred ca ar fi fost la fel de frumoasa ca sora ei, uneori ma uit la Luana cand are cate o privire pierduta, angelica, si-mi imaginez ca asa ar fi aratat Alma.
Scuze daca am facut sau am spus ceva nepotrivit.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

AYLA, multumesc mult, cred ca Laurita a spus cam tot ce as fi spus eu... Prin ce iad ati trecut voi... Si ce minunatie de fetita aveti acum! Doar ca din nefericire o parte din iadul asta va ramane probabil mereu cu voi, pentru ca trebuia sa aveti doua minunatii de fetite... Paginile sunt incredibile, te uiti la ele si parca simti in fiecare poza, in fiecare efect, dragostea cu care au fost facute... Voi sunteti niste oameni tare speciali De amniocenteza nu zic nimic, eu am parerea mea personala insa tu stii tot ce ti-as putea spune, iar experienta directa nu am.

LAURITA, as fi pus si eu poze insa n-am realizat decat cand ai spus tu ca pe prima pagina este link direct in cont, pana nu se sterge linkul nu imi pun nici eu, dupa aia, cu mare drag, ca doar de aia am si propus sa ne punem poze, ca sa ne cunoastem intre noi.

Monica, mami de Luca si 9+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Hai ca eu cotrobai netul in cautare de idei de mancare pentru maine, dar mi-e cam somnic asa ca imi iau ramas bun si de la voi...
Ayla cum sa spui ceva nepotrivit?? Nu stiu noi, ceilalti, ce anume am putea spune ca sa fie potrivit, ca orice doare. In fine. SI eu am o sora geamana, am fost nascute la 7 luni, una 1700 una 1800 si ne-am facut mari - eram cele mai inalte din clasa si bolnave nu prea am fost. Asa ca greul a trecut pentru voi, sper si de acum sa aveti parte numai de bine.
Moni_or ok, asteptam
Madamar noapte buna, fara greturi si mai ales fara !
va pupici pe toate somn usor

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Reallaura
Ayla cum sa spui ceva nepotrivit?? Nu stiu noi, ceilalti, ce anume am putea spune ca sa fie potrivit, ca orice doare.

Chiar nimic, sincer, nu trebuie sa spui nimic special. Multumesc pt lumarea virtuala care ai aprins-o. Caci deocamdata e tot ce pot face...find departe de ea.


Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui moni_or

AYLA, multumesc mult, cred ca Laurita a spus cam tot ce as fi spus eu... Prin ce iad ati trecut voi... Si ce minunatie de fetita aveti acum! Doar ca din nefericire o parte din iadul asta va ramane probabil mereu cu voi, pentru ca trebuia sa aveti doua minunatii de fetite... Paginile sunt incredibile, te uiti la ele si parca simti in fiecare poza, in fiecare efect, dragostea cu care au fost facute... Voi sunteti niste oameni tare speciali De amniocenteza nu zic nimic, eu am parerea mea personala insa tu stii tot ce ti-as putea spune, iar experienta directa nu am.

Nu stim noi de ce se intampla unele lucruri... Tu cred ca ai citit si ce am scris la sufletul credintei.
Iadul este durerea, pt ca nu exista durere mai mare. Dar partea de bucurie e ca sunt mamica unui ingeras, si ma bucur ca a existat. Nu as vrea sa schimb acest lucru, chiar daca am platit pretul cu suferinta.
In ziua cand s-au implinit 8 luni de la moartea Almei, am visat ca eram insarcinata, de fapt eram in travaliu, si urma sa nasc un baiatel. Nu am dat nici o importanta acestui vis, nu stiam ca sunt insarcinta atunci. Sotul meu cat a fost in coma o visa tot timpul, nu-l credeam lucid cand povestea. Acum mi-a spua mai multe despre acea perioasa, si ca nu era singur. Si tot Alma in acele zile, i-a spus ca eu sunt insarcinata, inainte sa stiu eu. Cand i-am dat vestea, el "stia" deja. Stiu cum suna, pt ca asa e si pt mine... ireal. Acum sunt doar "inconstienta", pt ca nu vreau sa ma gandesc la toate astea, pt mine tot ce nu-i rational nu exista. Sunt capricorn ca zodie. Pt mine e asa cum am scris la semnatura "viata merge inainte". Altceva nu concep...

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Ayla - observ ca ai peste 12 sapt.. tu tot vomiti sau ai greturi, ma rog? Nu esti deja in trim II? Uhh... il rog pe Dumnezeu dupa trim I sa ne lase sa respiram si sa ne alimentam corespunzator ... ca pentru mine a ma alimenta este un calvar... nu pot minca mai nimic! Nu am pofte si nu diger!!!

Am zile bune si zile rele. Cu prima sarcina am avut greturi pana la 22 de saptamani...deci cale lunga.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput