Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (13)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Fetelor sunt foarte mandra de mine.Nu am fumat nici ieri nici azi.Am citit o gramada de articole despre sarcina si fumat.....da se cam ridica parul in varful capului.
Saptamana asta am sa ma duc si eu la eco.De abea astept sa-mi confirme dr.In rest am dormit astazi pana la 12 neintoarsa.Sarmalele le-am super digerat, fara nici o problema.
Voi cum v-ati petrecut duminica?Eu din pacate am stat in casa.Sotul meu m-a tinut azi ,,arestata`` pentru ca a vorbit cu un medic care i-a spus ca, zilele astea nu trebuie sa fac miscare, daca se poate doar in pat si relaxata pt ca sunt ,,zile critice``.Asa ca am bantuit doar prin casa ca o stafie si am stat putin pe terasa.Dar e bine.Deja azi nu am mai avut chestia aia maronie si sper sa merg tot inspre bine.
Cum va simtiti?Cu cum stati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanik09

Buna, fetelor !

Nu stiu daca ma mai tineti minte, am facut parte si eu putin din odiseea voastra, asta pana s-a format odiseea de mai-iunie. Eu am DPN-ul pe 4 mai iar acum sunt in 12 saptamani si 6 zile, deci aproape 13 saptamani si as avea si eu o problema, daca sunteti dragute sa ma ajutati.. voi ati trecut deja de perioada asta si poate va sunt mai cunoscute senzatiile ciudate din burtica..

Problema mea e in felul urmator : simt o presiune in partea de jos a abdomenului, chiar deasupra osului pubian, iar pe partea stanga este o mica umflatura, un ghemotoc mic pe care eu il consider a fi bebe ( ghemotocul il simt de ieri, dar presiunea asta ciudata de cateva zile ) Mi se pare foarte ciudata senzatia, mi-e cam greu sa o descriu.. ca si cum as avea nevoie mereu la baie, sau ca si cum uterul meu "atarna", sta sa cada.. Nu stiu daca e normal...

As avea mare nevoie de parerile voastre.. mai am si o scurgere vaginala galbui-maronie, am avut o sangerare acum vreo 3 saptamani si de atunci am luat 4 utrogestan/zi, acum sunt la faza de reducere treptata a dozei petru ca apoi sa renunt complet.

Va rog din tot sufletul meu sa ma ajutati cu un sfat ceva.. Este normal ceea ce simt ? Ar trebui sa ma ingrijorez si sa ma duc la doctor ? Daca da, ma pot duce chiar maine, ultima eco am facut-o la 11 saptamani si 3 zile si totul era perfect, iar la dublu test mi-a iesit 1:5400, rezultat care mi se pare foarte ok (pe atunci nu aveam astfel de senzatii, altfel as fi intrebat doctorita atunci). De aceea va intreb pe voi, care ati trecut deja prin aceasta perioada, sa ma ajutati cu o parere, ceva.

Va multumesc mult si va pup pe toate !

Roxana zmeurica din burtica are 12+
zmeurica din burtica


Roxi, mergi la dr si roaga-l sa-ti verifice colul. Presiunea asta am simtit-o si eu si in cazul meu nu a fost ok pt ca-mi scurta colul (eu am simtit dupa un timp si dureri si intepaturi si contractii si am ajuns sa-mi fac cerclaj)... E posibil sa se mareasca uterul si de aceea sa simti ceea ce simti insa un control ginecologic iti elimina din temeri. si da-ne de stire ca esti bine!
La odiseea noastra ti-au mai raspuns fetele... Denisa a trecut si ea prin ceva asemanator.

Mami de Luca si18+ cu


I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna seara la toata lumea. eu ma simt foarte singura, sotul meu e plecat abia maine seara ajunge..asa ca n-am facut nimic deosebit astazi. am stat..
partea proasta e ca nu prea am prieteni aici, familia mea e putin mai departe..si ma simt singura.
vin aici intre voi, unde ma simt mai bine..ma bucur ca v-am gasit
o seara minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

sabine am uitat sa te felicit. bravo. ma bucur ca ai reusit.
e cel mai bine asa pentru sanatatea copilului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Tigruta, se pare ca suntem colege de suferinta.Eu la 600 km de orasul meu dar si intr-o tara straina cu oameni reci.Prieteni deloc, cateva cunostinte romani dar ultima data i-am vazut acum cateva luni.Pe cea care-si spune prietena mea, cunoscuta acum un an nu am mai vazut-o de 4 luni.Dar asta e.Am noroc ca ma inteleg bine cu sotul iar acum am si la ce ma gandi.dar bine ca ne-am gasit toate aici pe forum, mai avem cu cine ne sfatui si mai putem sa ne ajutam macar cu o vorba buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

ma plang acum la voi..trebuie sa-mi vars offful
ies acum cu 2 prietene, una e nasa de cununie( cam singura prietena)si cu sora ei..dar nu stiu de ce nu ma simt in largul meu.. as avea multe de spus dar nu vreau sa va zapacesc cu alte prostii de ale mele..
dar nu am cu cine sa vorbesc..
problema mea este ca am impresia ca facem cam cum vrea ea..cand vin si eu cu o propunere sunt refuzata.(ca nu poate, ca n-are timp)
dar e si vina mea ca eu sunt asa de saritoare cand e nevoie de ceva.eu nu pot refuza, nu cumva sa supar pe cineva...offf
ma simt in plus de multe ori, simt ca nu sunt eu..e complicat
sper sa nu va suparati pe mine..cred ca n-am fost coerenta dar, asta e in capul meu acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

ma bucur ca te-am gasit sabine..de toate care sunt aici..
deci ma intelegi cat de cat.
eu nici nu lucrez si simt ca inebunesc..sotul meu munceste, e si plecat din tara pentru cateva zile, ma intelege , ma asculta dar de multe ori imi vars nervii si pe el..offf imi plang de mila foarte mult..si nu eram asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Tigruta nici eu nu muncesc asa ca sti cum ma simt si eu.Sotul meu lucreaza de dimineata pana seara in fiecare zi mai putin sambata cand lucreaza pana la 18,00. Eu ma mai duc pe la cumparaturi numai ca nu prea imi place.Mai ies in jurul Vienei, numai ca eu ies singura.Aici viata e altfel.In Romania aveam si eu multi prieteni, munceam, eram innebunita dupa meseria mea, nu stateam o clipa singura.Acum e altfel aici.Am mai iesit la inceput cu asa zisele ,,prietene``, dar chestia s-a fasait.Exact ca si tine, desi eu sunt o persoana f deschisa si vesela simteam ca nu sunt in largul meu.De fapt nu eram pe aceeasi lungime de unda.Asa ca eu nu am mai lansat nici o invitatie si totul a murit.Dar sa sti ca pe undeva nu-mi pare rau.Prietenii trebuie sa fie prieteni in orice moment nu doar atunci cand te intanesti cu ei si dupa aceea uita ca existi.Si daca nu se tine cont de dorintele mele absolut deloc la ce bun sa mentin o relatie?Mai bine lipsa.Crezi ca gresesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Laurita ti-am dat PM, ai ceva de lucru acum.
Mie mi se rup unghiile ingrozitor, se exfoliaza straturi-straturi pana la carne. Ce sa fac? Am avut toata viata unghiile foarte tari si mereu lungi.

sabine felicitari pt reusita. Eu stau tare rau cu greturile.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ah, pt cine intreba de varsta sarcinii, eu la semnatura adresa ticker-ului, ca nu-mi place sa pun emoticoane, ar fi prea lunga semnatura.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput