Ghiocei-Martie-Aprilie 2009 *(90)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

ma duc sa mai citesc si de mai am timp mai intru sa mai raspund dar asta era musai sa ii scriu marianei


deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Bogdana, crezi ca de la sfecla rosie se constipa??? Ca innebunesc. De 2 zile face cate 2 masline pietroi si urla in continuu cand ii vine sa faca. Se face vanetiu la fata de schemut si face si el un fas.
Am luat prune sa ii dau ca nu mai stiu ce sa ii dau sa faca normal, asa cum facea pana la sfecla rosie.

Poze Raru
Poze noi

Raru, tziparul lui mami


nu draga mea..dimpotriva..sfecla rosie e recunoscuta ca fiind f buna pt tranzit..s-o fi constipat de la altceva?da-i si para..sa mai ajute...burtica...



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi86 spune:

salut fetelor!m ati uitat ?eu nu pe voi v am citit mai mereu dar nu am mai avut timp sa si scriu cand ma puneam pe
raspuns voi deja erati departe si nu va prindeam neam !
felicitari mamicile cele 2 de samburei noi

mi ar placea si mie tareee mult sa fiu iar gravi dar nu prea am cum pt ca deja noi suntem inghesuiti cu toate cele intr o camera vorba sotului solutia ar fi sa i facem celui de al 2 lea pui un hamac legat in tavan rad eu rad dar sufar tare mult ca nu prea pot prea curand sa ma gandes serios la bebe 2 dar gata cu tanguiala imi era asa dor de voi sa va raspund dar parca cu cat trecea timpu imi era mai greu sa revin asa ca sper sa nu mai am pauze asa mari.

eu momentan petrec majoritatea timpului in bucateri si cu robert azi de ex i am gatit orez cu spanac si galbenus sa vadem daca ii place iar urmatorul meniu ma inspir de la aris si ii fac supa cu galusti
la a treia masa si eu ii dau iaurt cu biscuiti si mi se pare monoton intreba cineva la cap trecut dar nu am avut timp sa citesc si raspunsul la ceasta intrebare ce combinatii mai faceti ?

mariana nu renunta la alaptat greu va fi pana la diversificare cand deja nu mai e un stres pt mine o fi satul nu o fi acum papa titi seara dimi noapte si intre mese ca rasfat si somnifer lapte praf i am dat doar cu cereale cam la 2 zile nu mi imaginez cum ar adormi fara titi ca suzi nu a vrut si bibe il trezea mai rau
de cateva seri avem o problema robert a invatat a se intoarca pe spate iar toata noaptea asta face nu ar fi o problema dar :eu il pun pe mijlocu patutului pe spate se intoarce pe burta iar cand sa se intoarca pe spate la loc nu mai e spariu in patut si ramane asa atarnat pe perete si maraie iar toata noaptea asta facem se rostogoleste iar eu am grija sa l trag la mijlocu patutulyi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Gabi si noi cam la fel, doar ca al meu doarme pe o parte, pica pe spate, vrea pe partea cealalta si nu are loc bazaie si vine mami, intoarce puiul, adoarme puiul cateodata si din ora-n ora.

Nicky tot auzisem de dispozitivul asta, dar nu stiam cum arata. F interesant, daca as fi stiut/avut la timp poate si acum mai papam titi

Monica ti-am trimis acum 2-3 zile cateva mesaje si mi s-au intors inapoi (azi sunt la dat cu capul) Scuze, de-amu trimit pe orange. Ma bucur ca ai si tu pofta de ceva. Am un feeling ca sarcina asta va fi mai usoara decat cealalta (doar ai un singur chirias) si... mai normala?



Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Tufete, ca vorbirati de retete. Io am inceput sa ii dau piticului cate 2 feluri de mancare la fiece masa solida, ca sa nu se plictiseasca. Obligatoriu un fel la blender si celalalt la furculitza. Ca si Monica, incerc sa nu-l invatz puturos. Azi am facut supica la blender (morcov, ceapa, ardei capia, cartof) si felul 2 (cartof cu broccoli) la furculitza. Are rost sa zic ca mananca cu mult mai mare placere felul 2, ala de mestecat? A, am pus si carnitza in piureul2, dar pe aia inca o blenduiesc, ca e pui de tzara si e mai atzos; blenduind-o singura nu se face pasta, ci atze-atze. Ieri i-am dat asa conopida cu carne, alaltaieri cartof copt cu branzica.

A, supa i-am facut-o mai lichida, dar i-am dat-o tot la linguritza. Nu va zic cum arata dup-aia

Mai, fiu-meu are o noua pasiune: manjitul cu mancare. Baga mana in mancare (urla daca nu-l las), o intinde pe tava scaunului si apoi... o arunca pe jos. Aveam impresia ca aruncatul mancarii vine mai tarziu

Inapreda, ce facusi, aparusi si ne lasasi asa, in ceatza? Esti suparata pe noi?

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Mariana mi-am amintit ca mai tre' sa-ti raspund cate ceva. Vezi ca la cap trecut mai ai de citit.

imbracatul: depinde cate grade ai in casa. Eu il tin in body cu maneca lunga si pijama/trening cu labutze, am cam 22 de grade. L-as tine si mai subtire imbracat, dar cand e treaz nu prea sta in camera lui, iar in celelalte e mai frig, iar cand doarme il invelesc numai pe picioare si si-asa cam am scandal, sunt bucati mari de noapte cand il las dezvelit. Maya fiind prematur s-ar putea sa fie mai friguroasa, dar chiar si-asa un body+o pijamalutza mi se pare destul, mai ales ca la varsta asta inca nu stie sa se dezveleasca.

Vigantol ar trebui sa ii dai deja. 2 sau 3 pic pe zi, de la 10 zile mi s-a recomandat mie (2 daca il picuri in guritza, 3 daca ii dai cu linguritza). Nu te lua dupa ce zic unii sau altii ca nu e necesar, rahitismul chiar nu e de joaca. Vezi ca io m-am luat dupa medicul de familie si i-am dat mai rar si deja i se cam vad coastele.

limpezit cu musetel cred ca te-a convins Dyanna ca nu. Da-i eventual cu vreo cremutza calmanta - io folosesc Mustela pt funduletz pt orice iritatie, dispar bubitzele dupa 2 aplicari.

Aoleu, cred ca e nasol sa ai atatea Mame Omizi prin preajma.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi86 spune:

mai fetelor dar unde sunteti toate?
vroiam sa va zic ca spanacul meu a fost un real succes a papat robert un castron mareeee va recomand si voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi86 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Tufete, ca vorbirati de retete. Io am inceput sa ii dau piticului cate 2 feluri de mancare la fiece masa solida, ca sa nu se plictiseasca. Obligatoriu un fel la blender si celalalt la furculitza. Ca si Monica, incerc sa nu-l invatz puturos. Azi am facut supica la blender (morcov, ceapa, ardei capia, cartof) si felul 2 (cartof cu broccoli) la furculitza. Are rost sa zic ca mananca cu mult mai mare placere felul 2, ala de mestecat? A, am pus si carnitza in piureul2, dar pe aia inca o blenduiesc, ca e pui de tzara si e mai atzos; blenduind-o singura nu se face pasta, ci atze-atze. Ieri i-am dat asa conopida cu carne, alaltaieri cartof copt cu branzica.

A, supa i-am facut-o mai lichida, dar i-am dat-o tot la linguritza. Nu va zic cum arata dup-aia

Mai, fiu-meu are o noua pasiune: manjitul cu mancare. Baga mana in mancare (urla daca nu-l las), o intinde pe tava scaunului si apoi... o arunca pe jos. Aveam impresia ca aruncatul mancarii vine mai tarziu

Inapreda, ce facusi, aparusi si ne lasasi asa, in ceatza? Esti suparata pe noi?

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!


m,,,,,, apropode mozolit fimiu baga mana in castron apoi se f reaca pe la ochi isi baga
mana in par e belea dar uneori e conditia care o are ca sa manance

in legatura cu imbracatul baiatu il tin in badi si pantalon lung in conditiile in care noi adultii stam in pantaloni scurti si tricou iar noaptea nu prea il invelesc deoarece eu dorm imbracata ca mai sus si dezvelita si ma gandesc ca el avand hainute ca mai sus e suficient daca peste nozpte ma invelesc ii pun si lui paturica pana la brau
m ul de la inceputul ,mesajului la scris robert pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Bogdana, crezi ca de la sfecla rosie se constipa??? Ca innebunesc. De 2 zile face cate 2 masline pietroi si urla in continuu cand ii vine sa faca. Se face vanetiu la fata de schemut si face si el un fas.
Am luat prune sa ii dau ca nu mai stiu ce sa ii dau sa faca normal, asa cum facea pana la sfecla rosie.

Poze Raru
Poze noi

Raru, tziparul lui mami



Incearca cu prune uscate, Floric. Aici pediatrii recomanda asa: 6 prune uscate( se gasesc la market) de fiert in jumatate de litru de apa pana scade apa la 250 ml. Din cei 250 ml se dau 125 si 125 in biberon noaptea cand se trezeste sa manance.

Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Pupici fetele!

Hai ca de cand ma chinui sa va prind din urma si voi tot fugiti, tot fugiti

LA MULTI ANI! bebeilor ARIANA, SOPHIA-DIANA, ANA KATHERINA

MARIANA, completez si eu la ce ti-au zis fetele.
Stii ca si Ana a fost prematur. Nici ea nu se omora cu suptul, mereu mi se parea ba ca nu se satura, ba ca nu suge, etc. Dar, datorita unei prietene dragi, nu am renuntat. Initial am incercat sa ii dau la 2,5 ore, dar a fost un esec, asa ca am lasat-o pe ea sa ceara (nu trebuie lasata mai mult de 4 ore acum la inceput - valabil DOAR ziua, asa mi-a spus prietena mea din State, medic pediatru, cea care m-a sustinut).
Plus ca Ana nici nu a luat in greutate. Prima luna a pus 450 gr. Nu am renuntat la alaptat, iar luna a doua a pus 1,450. Doctorii de aici au strambat din nas, ca nu se lasa un copil sub 3 kile doar pe san daca nu ia in greutate. Ete na, uite ca acum are aproape 9 kile si e bine mersi. Am aalaptat-o exclusiv pana la 4 luni si mixt pana la 7
Despre imbracat: in februarie era ca acum, chiar mai frig. Eu o tineam in body cu maneca lunga + salopeta intreaga (maini si picioare) + sosete. Niciodata caciula. Noaptea o paturica medie ca si grosime. Afara avea body cu maneca lunga, pantalonas cu picior, ambele din bumbac, eventual si o jachetica/pulover + cosmonaut din velur, nu din ala de fas f gros + paturica grosuta. Pe cap ii puneam o caciulita din aia subtirica, ce se leaga sub barbie si inca una mai grosuta, dar care nu ii tinea la urechi (de aia o puneam si pe aia subtire). Asa am tinut-o cam o luna, pe urma a mijit primavara si am inceput sa o mai dezbrac.
Vigantol i-am dat din a zecea zi de viata. Mie mi-a dat si Ca 10 zile atunci, dar aici nu ma bag, nu stiu daca a fost cazul

GABI, bine ai revenit

DODO, la cat mai multi ani si felicitari pt dintii Isabelei!

MONNVAS, vad ca va dati la alte fete pe ascuns. Acu venim cu joarda la fundul vostru. Interesanta ideea ta cu un fel pasat si unul facut cu furculita. O sa incerc si eu, dar cam din aceeasi mancare, ca eu nu am atata imaginatie, sa fac 2 feluri intr-o zi . Azi i-am dat Anei un biscuit in manuta si l-a faramitat pe tot. Sa faca soacra-mea infarct cand a vazut-o. Dar nu s-a inecat, nu a avut nimic.

Noi cica suntem invitati la ziua unei prietene in club. La 11 noaptea. Noi si clubul. Cand ne gandim...noua ne pica ochii in gura de somn, dupa ce culcam copchilu exact e club o sa ne arda. Dar, deh, obligatia e obligatie....sper doar sa nu stam f mult.

Gata, fugim sa ne pregatim de baie, ca azi Ana nu a dormit deloc. Acum se joaca cu ta-su, presimt ca o sa cada mega-lata.

V-am pupacit

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)

Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente


Mergi la inceput