Ghiocei-Martie-Aprilie 2009 *(90)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Azi bantui eu pe aici la ore tarzii.
Noi suntem binisor, Claudiu e mai bine dupa aerosoli. Insa cum era de asteptat a inceput si Luana. Deja de dimineata era cu mucisori si stranuta. Nu tuseste, nu a facut febra. La pediatrie mi-a dat doar sumetrolin si Oscillococcinum in continuare. Am incercat sa-i fac inhalatii cu ser, si s-a speriat de aburul ala de s-a pus pe plans, abia am adormit-o. V-am zis, ca si cand ii trece, plange in reluare.
Azi am papat prima data painica in supa de carnita cu legume. Nu am fetita mofturoasa, si papa tot. Azi chiar nici nu am mai pus la blender continutul supei, doar am muiat putin miez in ea si am pasat-o. As vrea sa nu o tin mult si bine numai pe piure facut la blender, ca apoi cine stie daca o dezvat. Mi-a fost teama sa nu vomite, sa nu primeasca stomacelul, ca de incantata a fost incantata de consistenta mancaricii.
Alex e mai bine, azi a fost un pic mai vesel, a primit si vizita, maine iar il va vizita un prieten. Maine va putea pleca din spital "in cercetare". Am asa emotii. Doar ca aseara incepuse iar sa i se umfle mainile, si parca si la fata era putin umflat.
Am papat placita cu dovleac, am papat tot ce am prins pana am facut burta . Tot vorbeati voi de dovleac, o sa caut si eu sa cumpat, sa fac si pt copii copt, si neaparat sa faca mama placinta, sa pot manca eu cat vreau.
Merg la somn, ca maine dimineata iar nu pot lega 2 vorbe de rau si de oboseala.
Pupici

ps: Simina, da un semn cand vrei sa vorbim, am fost asa prinsa ieri si azi cu copiii bolnavi ca am tot zis ca te sun eu.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Aprinde o lumanare in memoria Almei.
Viata merge inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina26 spune:

ghioceilor sarbatoriti de astazi.
Dodo si sa fiti fericiti alaturi de cele doua minuni din viata voastra!
Oli - nu ti-am luat-o inainte intentionat , este loc si pentru tine si pe oricare din fete.Va astept dragelor la o noua odisee.
mamicile cu bb maraiti, plangaciosi, nepapaciosi.
Mariana - fetele au spus ce era de spus, motivata esti suficienta ca doar Maya tb sa creasca mare si sanatoasa.Ca frumoasa este!!!!

Karina - mami de buburuza Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina26 spune:

Ayla - ma bucur ca Alex este din ce in ce mai bine si ca maine va fi ziua destinata "cercetarii".Multa sanatate in continuare.
Sa speram ca Luana scapa repede, repede de mucisori si Clau a si scapat deja.
Asa mai amuzat cu "inhalatii cu sex"

Ma duc cu zambetul pe buze la somnik

Karina - mami de buburuza Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina26 spune:

Hm... Shasa nu a aparut?!Sau vrei sa le faci maine surpriza fetelor pe zi?

Karina - mami de buburuza Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

neatza...la cafea..
eu am avut o noapte ...relativ buna..Vlad s-a trezit o data..a dormit cu tatas-u...si Catalin a dormit cu mine(in camera)...am dormit foarte bine. Vad ca la Vlad a copt laringita..si acum scuipa saracutul..ce are in gat..mai rau e..ca nu stie s-o faca..si se mai sufoca..sper sa nu trebuiasca sa-i dau antibioticul..tot sun la dr si nu raspunde...



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

`neata. sper sa am timp sa recuperez,... am citit ceva ceva in mare si vreau sa zic doar ata marianei... nu renunta la alaptat... baiatul meu fiind tot prematur si mic sugea de maxim 10 ori si obosea nu mai avea putere, ii masam falcutzele, obrajorii, il lasam putin, si papa iar de 10-12 ori si tot asa pana mi-a venit si mie laptele si el a prins puteri, lapte formula ii dai in completare, cum bine zicea ilinca, si maxim 1 bibe pe zi si inca unul pe noapte...ceai baby calm nu baby drink si daca adoarme ca e obosita de la atata supt de la san stimuleaz-o sa o tii treaza pt a manca prin masaj la urechiuse la nasuc, tragi asa incet de nasuc, de urechiuse...iti doresc sananate si inca odata nu renunta la alaptat


Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns provista spune:

noi ieri am botezat pe finutzul nostru ... a fost f frumos la slujba... emotionanta ceremonia... desi f scurta, cred ca a sarit de pasajele cu * din subsolul paginii azi ne pregatim de scaldat si maine.... ca asa e la romani 3 zile de la ora 14 petrecerea. ne-am intins pe 3 zile ca nu au gasit local decat duminica, dar pe mine ma avantajeaza ca pot sa am grija si de copilul meu si nu ii stric programul.
va doresc viched placut si calduros

Simona mamica dragastoasa de Dragos (28.02.2009)
dragos tea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyana27

floric, pupicuti pentru Raru curajos. ia zi-mi, nu era decalotat absolut deloc? eu o sa am verdictul clar luni, cand mergem la vaccin... ca surioara zice ca daca am reusit sa-l decalotez cam o treime, o sa mearga in continuare tot asa, facut cu spor de mine, decat sa-l duc sa-l kilareasca; la voi cum era? si eu cand l-am decalotat prima data m-am crucit ce am scos de acolo, si acum nu pare sa mai aiba mare lucru pe dedesupt.

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel la 6 luni
cum am venit pe lume


Am tot decalotat eu cu spor dar mai mult de atat nu mai mergea de mana mea. Se vedea capul cam cat o gamalie de ac, adica gaurica de pipi. Dar el de acum nici pipi nu mai facea cum trebuie adica nu in jet ci asa, cum sa spun, parca se prelingea din putza, ca sa nu mai zic ca nu i se scula (scuze, dar asta e) cand facea pipi. Sa vad daca dupa opereratiunea Monstru' va fi o schimbare la erectie.


Am scris la cap anterior.

Poze Raru
Poze noi

Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Bogdana, crezi ca de la sfecla rosie se constipa??? Ca innebunesc. De 2 zile face cate 2 masline pietroi si urla in continuu cand ii vine sa faca. Se face vanetiu la fata de schemut si face si el un fas.
Am luat prune sa ii dau ca nu mai stiu ce sa ii dau sa faca normal, asa cum facea pana la sfecla rosie.

Poze Raru
Poze noi

Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

buna ziua
eu iara sunt in urma rau asa ca am postat la cap vechi cand am vazut ca este deja nou si la pag 3
dar scriu aiciCitat:
citat din mesajul lui simina_kin

Dodo LA MULTI ANI !!! SA AJUNGETI CU BINE SI FERICITI LA NUNTA DE AUR!!!!

Azi am fost si noi la pediatru.
Prima gafa a mea...am infofolit fata prea mult si cand am dezbracat-o acolo avea numai bubite pe ea.Nu-mi dau seama cand este suficient de imbracata, nici in casa nu stiu cum s-o tin...am mai auzit varianta ca tre sa aiba un rand de haine in plus fata de mine..pe drak..dc eu ma invelesc cu o pilota, ei ai pun doua??

Mi-a cantarit-o si nu mi-a venit sa cred, luni am iesit din spital cu 2.300 iar azi avea 2.650, da totusi m-i se pare prea mult 350gr in 4 zile...cred ca difera cantarele.
In schimb toate sunt bune
Acum, am niste probleme , si nu prea stiu dc sa fac cum zice ea sau nu:
1. sa-i dau vigantol incepand cu luna a 2-a, (da eu am iesit din mater cu vigantolul)
2. sa-i dau 6 mese/zi la interval de 2ore jum, iar noaptea doar una pe la 3jum-4...in rest ceai(baby calm)
3. s-o limpezesc la baie cu ceai de musetel(ala mai este limpezit????)
4.Mi-a zis sa iau Brocriptin ca sa intrerup lactatia, ca fata oricum nu mananca.La concluzia asta am ajuns eu dupa ce am tinut-o la san de nenumarate ori...nu trage suficient de tare si se plictiseste ff repede, si tot moarta de foame este!

Am zis ca mai astept ceva timp, o sa-mi impun sa beau apa mai multa, si toate cele, poate mi-o veni si mie laptaria, ca nu as vrea sa renunt asa usor.
5.sa-i dau sab-simplex cate 2-3 pic innainte de fiecare masa (asta-i buna, da parca nu corespund picaturile)


fericita de Maya Andreea

Maya Andreea
Pentru sotul meu! TE IUBESC!!





ma bag si eu in seama

nu intrerupe in nici un fel alaptarea
si daca ai lapte nu ii da completare decat daca nu ia in greutate
mai bine i-ati o pompa electrica si mulgete
asa am facut si eu
si la baiat si si acum la Julia
nu am avut sfarcurile proeminente si nu puteau trage destul de bine, si poate nici eu nu am avut destula vointa
dar nici nu am vrut sa aud de lapte praf
si m-am muls un jumate de an cu amandoi
si am si rezerve in congelator de imi ajunge pana face Julia un an
. o pui la san sa traga si daca nu poate te mulgi si ii dai din bibe
sa ai tot timpul rezerve in frigider si daca nu poate ii dai asa si apoi golesti sanul bine de tot si o sa ai si lapte si se satura si Mayuta
dar NU RENUNTA LA ALAPTAT
stiu ca nu e cea mai usoara varianta sau mai buna cu muls-ul dar se poate
eu cu amandoi am reusit decat sa-i dau formula

deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput