***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(109)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Ia uitati www.aventuraparc.ro/" target="_blank">aici de ce ne-a povestit o mamica de la gradi.

addinel tu m-ai intrebat de piscina? Nu stiu cum se numeste dar am vazut ca erau afisate numere de tel al instructorilor. O sa le iau luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

UN ARTICOL INTERESANT:

Invata sa-i spui NU!!!!!!!!!!

"Nu mai ai voie la televizor o saptamana!" Cati dintre noi nu am spus asta copilului ca pedeapsa pentru o greseala mami mica sau mai mare?

Si cati dintgre noi am avut grija ca pedeapsa sa fie respectat? Multi am uitat-o chiar din ziua urmatoare. Unii psihologi europeni sunt de parere ca pedeapsa nu are valoare educativa intrucat ea este perceputa de copiii mici ca pe o reparare totala a greselii.

Micutii inteleg ca solutia pentru a fi mai buni nu este sa nu mai faca boacane, ci ca fiecare dintre acestea sa fie urmata de o pedeapsa ispasitoare.

Si-atunci, care-i solutia? Sa fii autoritar cu copilul tau, dar nu tiranic, sa-i impui reguli pentru binele lui, nu pentru linistea ta. Explica-i orice pretentie pe care o ai de la el si nu-l subestima: de cele mai multe ori poate intelege mai multe decat crezi.

Inca de la o varsta mica formam adolescentul de mai tarziu. Copiii care nu-si percep parintii ca pe o autoritate, ca pe un "ghid" dupa care sa se orienteze, vor cauta si vor gasi aceste atribibute in ceea ce se numeste "a doua familie", care in general este anturajul.

Si isi vor insusi regulile acestei familii vitrege: daca se bea, va bea si el, daca se fura, va fura si el, daca se consuma droguri, va "gusta" si el. Isi va imita prietenii din grup nu pentru ca ii place cum se comporta ei, ci pentru a fi acceptat printre ei.

Daca vrei sa-ti protejezi copilul de influentele exterioare, fii autoritar in mod constant si cu convingere inca de cand este mic. Ofera-i sprijinul tau cand face o boacana, arata-i ca poti sa intelegi ca mai si greseste, dar explica-i ce comportament astepti de la el pe viitor.

Un parinte bun este constant in cerinte si sanctiuni, fara ca asta sa insemne ca-si iubeste mai putin copilul.


SURSA REVISTA "MAMI"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

M-am pricopsit cu o amigdalita pultacee... Astept sa vad cum evolueaza S...

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Oana,

multa sanatate!
am fost si noi la Carturesti dupa ceva dinozaraie
Am ciugiliut niste carti , una cu puzzle cu dinozauri evident; figurinele cu dinozauri scumpe rau; cum pot sa-i explic lui ca nu le putem lua pe toate, ca T-Rex e 100 ron; o bucatica de plastic.
L-am luat numai pe Glyptodon.
Azi din Vitantis l-am luat pe Elasmosaurus.
Dar incet incet le adunam noi pe toate in curte.

ne-am si pozat la Carturesti:
http://picasaweb.google.com/cinca.clementina/David3?authkey=Gv1sRgCKH6qtW9-NmCjwE#5396443374869591778





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Ella, ma bucur ca ati gasit dnozauri.

Eu am 3 pungi de puroi pe amigdale, insa nu sunt inflamate... Ciudat. Am inceput antibioctic si sper sa treaca repede. Macar daca n-ar lua S ...

Va pup, somn usor, eu subt in exil in seara asta asa ca pot sa ma delectez cu o carte buna.



************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mica0307

Ia uitati www.aventuraparc.ro/" target="_blank">aici de ce ne-a povestit o mamica de la gradi.

addinel tu m-ai intrebat de piscina? Nu stiu cum se numeste dar am vazut ca erau afisate numere de tel al instructorilor. O sa le iau luni.

Mica si Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank"> Sonia/www.youtube.com/watch?v=Zu0iQkWS2vw" target="_blank"> 1 anisor...de Maya
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote


mica dap, eu eram cu piscina. un nr de tel de la un instructor ar fi super. multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Am pus cateva poze din parc de azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Venisem sa va zic cu ce ma tratez eu, si-am vazut poze superbe cu STEFI ! baiatul frumos !

Eu ma tratez cu suc de porto rece si inghetata si gargara cu sare. Tare, nu?

, acu adorm.

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

De gargara cu apa cu sare vroiam sa-ti spun si eu. Si cu ceai de musetel, imi aduc aminte ca mai faceam. Eu eram campioana absoluta in copilarie la amigdalita pultacee. MAma imi mai punea la gat cartofi rasi stropiti cu otet sau frunze de varza zdrobite cu o sticla si puse tot asa pe gat (intr-un batic, ceva). Astea trag puroiul.



Alina si Mara (27 iunie 2007)
used to be "Graviduta" on DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

m'neatza !

Eu nu pot respira asa ca stau de straja... Io si al meu ce mai suntem treji... Mi-am luat antibioticul mai devreme si am impresia ca am febra, tre sa ma caut . ma duc sa clantan din dinti. Va , de la distanta, sa nu se ia.

Alina, merci mult ! Tare nasol ma simt, as face orice sa-mi treaca .

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput