Insarcinata, singura si la facultate

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nelia, , mi-e dor de voi :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sabina, eu am inteles altceva din ce ai spus.
Exceptand depresiile si psihoza postapartum respectiv frica aceea de nou nici eu nu inteleg cum sa iti urasti copilul .
Afectiune psihologica de diminuare a instinctului matern este considerata depresia postaprtum (si psihoza) , in rest nu exista nici o scuza pt. cele care isi omoara copiii sau ii abuzeaza psihic , fizic sau verbal.
Nu stiu ce as face daca as naste , presupun ca nu ar mai fi o piedica acel copil , dar acum , copil free , nu as dori sa il am pt. ca mi-ar opri avantul si restu'.


Nelia , nu stiu de cand e povestea cu plata dar stiu sigur ca nu sunt gratuite.
Nu stiu cate avorturi poti face , dar pe mine m-a oripilat mai mult femeia aceea de care am spus ca a nascut 10 copii si pe toti i-a parasit pt. ca nu are cu ce sa ii creasca. Si era atat de senina cand a spus ca si pe acesta pe care trebuia sa-l nasca atunci il paraseste incat ne-a ingretosat pe toti (pe mine doar din auzite , 3 colegi au fost cu ea in salon).
Am stat cu un bebelus de aproape 1 luna , parasit de maica-sa care mai venea din cand in cand sa il vada. Mi s-a rupt sufletul cand ma uitam la el , blondut , cu ochi albastri , trist , sorbea oamenii din priviri, groaznic . Plus ca am si invatat la pedopsihiatrie de modificarile care apar la copiii abandonati. Groaznic.
Si eu sunt pt. libera alegere dar nu hotarasc in numele nimanui si nici nu incerc sa conving pe cineva sa faca ce nu vrea.



***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Xio, daca as fi acum fata draguta, te-ar raporta la moderator pentru ca ultimul tau mesaj nu este tocmai civilizat: nu inteleg bine, plin de prostii... Dar eu nu sint, asa ca nu-ti spun decit... las-o balta! De data asta, chiar nu ti-ai gasit cu cine sa te certi si mai ales pe un subiect din care, deocamdata, nu intelegi mai nimic... decit teoretic. Nu-ti vinez mesajele, dar si un nou venit pe forum poate sa spuna cine e Xio, pentru ca esti cam peste tot, dar poate nu-ti dai seama!

Dar, ai si tu dreptate: asa este, forumul acesta e un forum public, si fiecare poate sa-si exprime parerea, deci inclusiv eu. Si parerea mea este ca trebuie sa li se spuna adevarul fetelor, femeilor care fac avort. Cea care te ascunzi dupa degete (teoretic, pentru ca nu esti inca in situatia respectiva si iti doresc sa nu ajungi). Pe linga faptul ca esti foarte agresiva, de cele mai multe ori fara nici o justificare, aberezi cel putin la fel de mult ca si cei despre care spuneai tu ca scriu la subiectele despre medicina, subiecte citite si de mine si, din cite stiu eu, cei mai multi erau pacienti care au suferit de pe urma unor medici si suferinta e reala, nu e aberanta.

Ai si idei bune, te-am citit pe la unele subiecte (absolut intimplator, dar cum spuneam e si greu sa nu te citesc, pentru ca dau peste tine unde ma astept mai putin), dar multe dintre ele sint pur teoretice... cum s-a intimplat si in cazul de fata. A da sfaturi unei femei insarcinate, care vrea sa lase copilul, dar partenerul o indeamna sa faca avort... cind nu ai fost niciodata in situatia asta e acceptabil, dar a-ti da cu parerea despre ce ai face tu, mai ales cind ceea ce ai face tu nu se potriveste deloc cu dorinta fetei care a deschis subiectul... nu mi se pare deloc mai putin aberant decit ceea ce scriu pacientii cu sechele de pe urma practicilor unor medici.

In primul rind, nu ti-a cerut nimeni parerea: ce ai face tu, Xio, daca ai fi in locul ei!?! IN al doilea rind, nu ai de unde sa stii cum e viata cu un copil, ca sa stii cum i-ar fi ei daca si-ai urma inima si nu sfatul de 'bun-simt' al partenerului. Si am pomenit numele tau pentru ca o fata atit de dezghetata si informata ca tine, nici nu ar trebui sa stie ce ar face in cazul in care ar ramine insarcinata intr-un moment in care nu vrea sa faca un copil, pentru ca pur si simplu nu ar ajunge niciodata in situatia asta. Dar daca s-ar intimpla sa gresesti, sa se prinda o sarcina intr-un moment de neatentie, indiferent ce hotarire ei - o lasi sau o dai afara - trebuie sa-ti asumi riscuri si intr-un sens si in altul.

Tocmai de aceea am intervenit la acest subiect, pentru ca prea usor si nedrept se judeca: daca o femeie vrea sa lase - prea putin este incurajata si prea usor i se arunca: iti incurci viata, ce-ti trebuie, nu-i momentul etc. Aici se mai adauga si ochii suspiciosi aruncati de societatea moralista asupra ei: ia uita-te la ea, e singura si are si un copil, cred ca nici nu stie cu cine-i facut! Daca nu il lasi si te hotarasti sa faci avort - in loc sa ti se spuna adevarul: e o greseala ca ai ramas insarcinata, trebuia sa fii mai atenta, dar daca faci avort, omori o viata si trebuie sa-ti asumi responsabilitatea pentru fapta facuta. E alegerea ta, bineinteles, dar cu aceasta alegere va trebui sa traiesti si tu toata viata, la fel ca si mama care a hotarit sa nu curme viata din corpul ei si sa-si asume responsabilitatea pentru acel sufletel.

Si uite asa, trecem pe strada si vedem fete tinere si frumoase, care isi ciopartesc trupurile si sufletele, cam o data pe an cu un avort, le laudam pentru gindirea lor moderna de femei independente - ce fate cuminti si la locul lor sint. In acelasi timp, ridicam degetul moralist catre fete care si-au asumat fapta in alt mod, adica acela de a lasa copilul si spunem: ia uita-te la ea, ce tinara si frumoasa este, dar a facut un copil din flori, ce-i trebuia ca uite cum e imbracata, nici bani de haine nu are, atit de saraca este... si imediat se vine cu exemplul buna: fata mea, etc. si urmeaza banda.

Si culmea este ca nu sint impotriva avorturilor, nu as vota pentru interzicerea lor, pentru ca sint o feminista convinsa si pentru ca respect drepturile femeii mai mult decit orice, chiar peste drepturile fiintei din burta ei. Pentru ca daca drepturile femeii nu sint respectate, ale copilului dupa ce se naste, vor fi respectate si mai putin. Dar daca luptam pentru drepturile femeii, atunci hai sa luptam in toate sensurile: avortul e gratuit, te duci cind vrei si ti-l faci, ai bani mai multi te duci la clinici private, ca sa fii mai sigura ca se face treaba buna - pe de alta parte, femeile singure cu copii nu sint ajutate aproape deloc. Daca banii prin care se subventioneaza in spitale si in clinicle de stat avorturile ar fi impartite in mod egal cu mamicile care isi cresc singure copiii, ar reduce pe de o parte avorturile si ar oferi conditii decente de trai femeilor si copiilor din a doua categorie!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU








Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*



"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

XIO, asta e alt subiect, aici vorbim de femei care vor copiii si aleg sa nu faca avort si cele care nu-i vor si aleg sa faca avortul. Daca extindem discutia spre cele care nu fac avort, dar isi parasesc copiii pentru ca nu au cu ce sa-i creasca, deja se schimba datele problemei. Aici intervine educatia, capacitatea sufleteasca de a iubi un copil, chestia asta cu il parasesc pentru ca sint prea saraca sa-l cresc nu tine, cunosc oameni nu saraci, extrem de saraci, care si-au crescut copiii frumosi cu putinul pe care l-au avut. De fapt, educatia e totul aici, atit stie, atit face. Nu mai spun de cei care fac copii si apoi ii abuzeaza in toate felurile... si asta e alt subiect, am mai scris eu intr-un mesaj ca ar trebui un test pentru depistarea capacitatilor parentale inainte de a le da voie sa devina parinti. Of, sint atit de multe de spus aici, tocmai am terminat o tema la scoala despre felul de concomitenta violentei conjugale cu maltratarea copiilor, felul in care influenteaza prima comportamentul fata de copii... si am citit lucruri atit de triste! Saracii copilasi!

Sabina, !

Andra, da' mai zi si tu ceva mama, ca ne-ai lasat aici sa vorbim singure. Esti bine, ce mai faci?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Of, sint atit de multe de spus aici, tocmai am terminat o tema la scoala despre felul de concomitenta violentei conjugale cu maltratarea copiilor, felul in care influenteaza prima comportamentul fata de copii... si am citit lucruri atit de triste! Saracii copilasi!




Tragedia unui copil nenascut (avortat) este abstracta, filosofica, discutabila, de principiu. Tragediile copiilor din jurul nostru sunt cat se poate de crude, reale si constituie adevarata problema a societatii in care traim. Cu toate astea se doreste consilierea psihologica a unei femei care doreste sa avorteze dar nimeni nu pune problema consilierii femeilor care se gandesc sa aiba copii. Mi se pare o ipocrizie. O femeie care isi ucide copilul din pantec ucide o parte din ea, este strict problema ei cu care va trebui sa traiasca restul vietii, consecintele o privesc pe ea. Un copil nascut si chinuit este o consecinta cu adevarat cruda a unor decizii fie pasive, fie impulsive, fie gresit motivate, sau pur si simplu a non-deciziei. Si orice ar face societatea pentru acesti copii nu poate compensa lipsa sansei sub semnul careia s-au nascut. Si nu poate sterge experientele prin care au trecut. Si oricum in Romania nu face nimic. In schimb o parte a societatii se lamenteaza in mod ipocrit pentru copii nenascuti, incurajand orice femeie indiferent de situatia ei sa faca un copil si mai departe...ce mai conteaza? Important e ca s-a evitat fapta necrestineasca si imorala ce se numeste avort. Ca in biblie nu scrie nimic de copii trimisi la cersit, abuzati, exploatati, neglijati...astea nu sunt crime...doar cineva trebuie sa duca o cruce pentru 'mantuirea neamului', nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Xio, dar tu ai zis asta:

Citat:
Il faci ca sa te dedici lui si sa vezi bucuria cand te uiti la el , si nu [b]cauza neplacerilor[b] .

Asta mi se pare mie culmea si monstruos si de aia zic ca vorbesti in necunostinta de cauza, un copil nu-ti taie niciun avant si ma indoiesc ca daca sa zicem ramai insarcinata, ai ciclu peste sarcina pana la 14 saptamani etc etc si pana la urma tre sa faci copilu o sa vezi in el "cauza neplacerilor".





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
O femeie care isi ucide copilul din pantec ucide o parte din ea, este strict problema ei (...)


Corect, si atunci cu atat mai mult e de inteles faptul ca Andra nu a putut si nici nu a vrut sa ucida aceasta parte din ea (chiar daca tatal ar fi ucis bucuros si fara mustrari de constiinta partea lui).

Felicitari, Andra, pentru decizie! O sa va descurcati voi, ii ai alaturi pe parintii tai, e mare lucru, pe urma ai sau o sa ai si o diploma universitara si o sa-ti poti creste frumos copilasul! Sarcina usoara!
Dar ce mai faci tu? Mai scrie-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Citat:
citat din mesajul lui accept92
O femeie care isi ucide copilul din pantec ucide o parte din ea, este strict problema ei (...)


Corect, si atunci cu atat mai mult e de inteles faptul ca Andra nu a putut si nici nu a vrut sa ucida aceasta parte din ea (chiar daca tatal ar fi ucis bucuros si fara mustrari de constiinta partea lui).

Felicitari, Andra, pentru decizie! O sa va descurcati voi, ii ai alaturi pe parintii tai, e mare lucru, pe urma ai sau o sa ai si o diploma universitara si o sa-ti poti creste frumos copilasul! Sarcina usoara!
Dar ce mai faci tu? Mai scrie-ne!



Felicitarile sun premature. Numai timpul si destinul acestui copil si al mamei sale vor demonstra daca decizia a fost una inteleapta sau nu.

Editez ca sa spun ca decizia in sine nu se justifica a fi felicitata. Pentru faptul ca va deveni mamica sigur ca merita felicitarile noastre.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Citat:
citat din mesajul lui accept92
O femeie care isi ucide copilul din pantec ucide o parte din ea, este strict problema ei (...)


Corect, si atunci cu atat mai mult e de inteles faptul ca Andra nu a putut si nici nu a vrut sa ucida aceasta parte din ea (chiar daca tatal ar fi ucis bucuros si fara mustrari de constiinta partea lui).

Felicitari, Andra, pentru decizie! O sa va descurcati voi, ii ai alaturi pe parintii tai, e mare lucru, pe urma ai sau o sa ai si o diploma universitara si o sa-ti poti creste frumos copilasul! Sarcina usoara!
Dar ce mai faci tu? Mai scrie-ne!



Felicitarile sun premature. Numai timpul si destinul acestui copil si al mamei sale vor demonstra daca decizia a fost una inteleapta sau nu.






Desigur, sunt premature felicitarile.
Sa asteptam domniile noastre pana cand copilul va face 3 ani.
Daca nu va mai purta pampers se cheama ca mama l-a crescut bine, iar el e un copil fericit.
Daca mai poarta pampers, se cheama ca mama e o indolenta care l-a neglijat.



Citat:
Editez ca sa spun ca decizia in sine nu se justifica a fi felicitata



Ba decizia in sine merita toate felicitarile din lume.
Andra e o femeie puternica, mult mai puternica decat cele care, chipurile, sunt responsabile.
Pentru ca, din pacate, intentia responsabilitatii o au toate femeile care decid ca a venit timpul sa faca un copil.
Iar copilul, cu toata uriasa responsabilitate a mamei care a decis ca il vrea, culmea, e posibil sa ingroase randurile oamenilor profund nefericiti ai planetei.
Nu moare de foame, nu traieste in garaje parasite, doar ca poarta pe umeri ceva extrem de greu, caricatura responsabilitatii mamei.



Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Citat:
citat din mesajul lui accept92
O femeie care isi ucide copilul din pantec ucide o parte din ea, este strict problema ei (...)


Corect, si atunci cu atat mai mult e de inteles faptul ca Andra nu a putut si nici nu a vrut sa ucida aceasta parte din ea (chiar daca tatal ar fi ucis bucuros si fara mustrari de constiinta partea lui).

Felicitari, Andra, pentru decizie! O sa va descurcati voi, ii ai alaturi pe parintii tai, e mare lucru, pe urma ai sau o sa ai si o diploma universitara si o sa-ti poti creste frumos copilasul! Sarcina usoara!
Dar ce mai faci tu? Mai scrie-ne!



Felicitarile sun premature. Numai timpul si destinul acestui copil si al mamei sale vor demonstra daca decizia a fost una inteleapta sau nu.






Desigur, sunt premature felicitarile.
Sa asteptam domniile noastre pana cand copilul va face 3 ani.
Daca nu va mai purta pampers se cheama ca mama l-a crescut bine, iar el e un copil fericit.
Daca mai poarta pampers, se cheama ca mama e o indolenta care l-a neglijat.



Citat:
Editez ca sa spun ca decizia in sine nu se justifica a fi felicitata



Ba decizia in sine merita toate felicitarile din lume.
Andra e o femeie puternica, mult mai puternica decat cele care, chipurile, sunt responsabile.
Pentru ca, din pacate, intentia responsabilitatii o au toate femeile care decid ca a venit timpul sa faca un copil.
Iar copilul, cu toata uriasa responsabilitate a mamei care a decis ca il vrea, culmea, e posibil sa ingroase randurile oamenilor profund nefericiti ai planetei.
Nu moare de foame, nu traieste in garaje parasite, doar ca poarta pe umeri ceva extrem de greu, caricatura responsabilitatii mamei.



Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Cand de fapt categoria copiilor care mai folosesc pampersul la 3 ani este clar minoritara si pentru parintii lor imi pare rau daca au incercat si nu au reusit iar daca nu au facut nimic mi se pare condamnabil.



(complet off topic)
Denizel, de ce ti-ai pus gunoaie in semnatura ?



Mergi la inceput