Insarcinata, singura si la facultate

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Xio, dar tu ai zis asta:
Citat:
Il faci ca sa te dedici lui si sa vezi bucuria cand te uiti la el , si nu cauza neplacerilor .

Asta mi se pare mie culmea si monstruos si de aia zic ca vorbesti in necunostinta de cauza, un copil nu-ti taie niciun avant si ma indoiesc ca daca sa zicem ramai insarcinata, ai ciclu peste sarcina pana la 14 saptamani etc etc si pana la urma tre sa faci copilu o sa vezi in el "cauza neplacerilor".





[b]Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


[b] Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Sabina , asa gandesc acum , asta e parerea mea despre situatie si nu cred ca ar trebui sa sufere copilul doar din cauza ca nu a venit cand trebuie. Nu stiu cum voi reactiona tinand cont de ideile de acum , de ce sa risc?
Este ca si cum o persoana ar spune ca daca ar ajunge pe un pod s-ar arunca in apa ca sa moara. Ai risca sa o duci pe acel pod ca sa vezi daca minte sau nu?
Sunt si femei care nu doresc sa aiba copii vreodata , femei care doresc doar asta si asta e telul lor in viata , femei care dorec in viitor dar nu acum.



***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Citat:
citat din mesajul lui accept92
O femeie care isi ucide copilul din pantec ucide o parte din ea, este strict problema ei (...)


Corect, si atunci cu atat mai mult e de inteles faptul ca Andra nu a putut si nici nu a vrut sa ucida aceasta parte din ea (chiar daca tatal ar fi ucis bucuros si fara mustrari de constiinta partea lui).

Felicitari, Andra, pentru decizie! O sa va descurcati voi, ii ai alaturi pe parintii tai, e mare lucru, pe urma ai sau o sa ai si o diploma universitara si o sa-ti poti creste frumos copilasul! Sarcina usoara!
Dar ce mai faci tu? Mai scrie-ne!



Felicitarile sun premature. Numai timpul si destinul acestui copil si al mamei sale vor demonstra daca decizia a fost una inteleapta sau nu.

Editez ca sa spun ca decizia in sine nu se justifica a fi felicitata. Pentru faptul ca va deveni mamica sigur ca merita felicitarile noastre.




Imi pare bine ca nu gandesc ca tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

Denizel:

Daca nu va mai purta pampers se cheama ca mama l-a crescut bine, iar el e un copil fericit.
Daca mai poarta pampers, se cheama ca mama e o indolenta care l-a neglijat.


Tu chiar crezi si sustii cu tarie ceea ce ai scris??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Lorenyy, pai nu Denizel a spus... ea doar protesteaza! Saraca Andra, mi-e mila de ea cind va ajunge din nou la calculator, pe subiectul ei... cred ca va trebui sa se duca la primul mesaj si sa-l reciteasca de citeva ori...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

Mea culpa fetelor,fac parte din clubul"citeste printre randuri";-))Inca o data,scuze,nu ma bagati in seama;-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

ati deviat rau de tot de la subiect!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Un copil nascut si chinuit este o consecinta cu adevarat cruda a unor decizii fie pasive, fie impulsive, fie gresit motivate, sau pur si simplu a non-deciziei. Si orice ar face societatea pentru acesti copii nu poate compensa lipsa sansei sub semnul careia s-au nascut. Si nu poate sterge experientele prin care au trecut. Si oricum in Romania nu face nimic. [red]In schimb o parte a societatii se lamenteaza in mod ipocrit pentru copii nenascuti, incurajand orice femeie indiferent de situatia ei sa faca un copil si mai departe...ce mai conteaza? Important e ca s-a evitat fapta necrestineasca si imorala ce se numeste avort. Ca in biblie nu scrie nimic de copii trimisi la cersit, abuzati, exploatati, neglijati...astea nu sunt crime...doar cineva trebuie sa duca o cruce pentru 'mantuirea neamului', nu?[/res]

Superb ... nu se putea spune mai bine si mai rational. Un copil se dezvolta armonios cu "iubire", dar se creste fizic cu multe alte resurse - timp, bani, atentie, dedicatie, siguranta, stabilitate - creste echilibrat daca are parinti echilibrati, care in momentul aparitiei lui sunt dispusi sa il puna pe el, pe copil, pe primul plan nu asa intre doua sesiuni, cu bani ceruti de la parinti cu tzaraita, fara partener, fara profesie, fara independenta ... dar cu o caruta de iubire (ca asta e gratis), un pod plin de frustrari si cu mvai, certitudinea ca o sa ajunga in rai pt ca a urmat pagina Bibliei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Un copil nascut si chinuit este o consecinta cu adevarat cruda a unor decizii fie pasive, fie impulsive, fie gresit motivate, sau pur si simplu a non-deciziei. Si orice ar face societatea pentru acesti copii nu poate compensa lipsa sansei sub semnul careia s-au nascut. Si nu poate sterge experientele prin care au trecut. Si oricum in Romania nu face nimic. [red]In schimb o parte a societatii se lamenteaza in mod ipocrit pentru copii nenascuti, incurajand orice femeie indiferent de situatia ei sa faca un copil si mai departe...ce mai conteaza? Important e ca s-a evitat fapta necrestineasca si imorala ce se numeste avort. Ca in biblie nu scrie nimic de copii trimisi la cersit, abuzati, exploatati, neglijati...astea nu sunt crime...doar cineva trebuie sa duca o cruce pentru 'mantuirea neamului', nu?[/res]

Superb ... nu se putea spune mai bine si mai rational. Un copil se dezvolta armonios cu "iubire", dar se creste fizic cu multe alte resurse - timp, bani, atentie, dedicatie, siguranta, stabilitate - creste echilibrat daca are parinti echilibrati, care in momentul aparitiei lui sunt dispusi sa il puna pe el, pe copil, pe primul plan nu asa intre doua sesiuni, cu bani ceruti de la parinti cu tzaraita, fara partener, fara profesie, fara independenta ... dar cu o caruta de iubire (ca asta e gratis), un pod plin de frustrari si cu mvai, certitudinea ca o sa ajunga in rai pt ca a urmat pagina Bibliei.


Mey voi iar incepetzi!E weekend de acum in Romania asa ca...va intzeleg!

Buflea tare bine ai mai spus-o!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

de 6 pagini se dezbate total pe langa subiect, nu am citit in postarea autoarei sa fi intrebat si sa ne ceara sfatul in vederea luarii unei decizii in privinta sarcinii.

Eu am inteles ca avea nevoie de informatii despre drepturile ei legale in urma deciziei de a pastra sarcina.

Fiecare are dreptul la o parere si cu atat mai mult sa considere ca ceea ce crede este singurul adevar valabil, cred ca in cazul andei conteaza ca decizia pe care a luat-o e singura ca fiind cea corecta, iar noi trebuie sa i-o respectam (e mai greu sa incerci sa intelegi decat sa judeci). Fiecare are viata lui iar deciziile ii apartin in totalitate la fel si consecintele, nu puteti voi, noi, sa judecam dupa o postare pe net ca este bine sau nu ceea ce face cu viata ei.
...

E plin forumul de astfel de "dezbateri-judecati de valoare".

Ma asteptam sa intalnesc o altfel de atitudine la acest subiect!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

buflea, e adevarat ce zici acolo,un copil are nevoie de f f mult, dar este monstruos sa scrii asemenea cuvinte unei femei care este hotarata sa pastreze sarcina.
In aceeasi situatie(mai putin fuga partgenerului) am fost si eu la debutul sarcinii cu ambii copii, cred ca daca imi spunea cinvea ca n-am ce sa-i ofer copilului ii dadeam cu ceva in cap, cum isi permite cineva sa judece viitorul copilui meu? cata lipsa de delicatete trebuie sa ai pentru asa ceva?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput