Albinutze de Mai-Iunie 2009(28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona.P spune:

Pupacim stupul!!!

Am reusit sa o adorm ca nu ma mai intelegeam cu ea...

Vreau sa urez cu intarziere LA MULTI ANI!!!! bebeilor si mamicilor din ultimile zile....si Darius Nicholas

Felicitari pt :
-cardurile pline cu banuti!
-poze frumoase cu bebei tare dragalasi
-dimensiunile si greutatea bebeilor ... cresc toti atat de repede si de frumos.... imi e frica sa nu treaca timpul prea repede si sa ma trezesc cand o fi la scoala...apoi liceu...si tot asa...vreau sa ma bcur de fiecare clipa din viata ei!

Laura... felicitari pentru mutatul intr-o casa mai mare

picky_toto ... asa mamicule!asa te vreau ...cu capul sus!!! si mai da-le naibi de rufe pt calcat ... si eu calc numai camasi de-ale sotului...mai zicea cineva si nu am retinut cine....dupa ce se usuca hainele,le impaturesc cu grija si direct in sifonier.

DanaMi ... ce m-am speriat eu cand am citit de urechiusa Biancai...d`apoi tu... Am observat ca fetele noastre au multe in comun...pe langa nume....mai au si aceleasi jucarii:fafantul si cuchi (elefantul albastru si zdranganeaua catel).Si noi am inceput diversificarea de vreo 3 sapt si nu i-am dat apica.....ii dau completare dupa fiecare masa ...tzitzi

Cantatul ... ce mai radeam inainte de mamici afone care zbierau toata ziua cantele pt puiuti si ele zicei:"lasa ca o sa fi mamica si ai sa vezi ca ai sa fcai la fel"...dar eu ...nu,ca nu am voce si sperii copilu; si acum bineinteles ca ii cant Biancai toata ziua si ea e asa de multumita si de fericita si gangureste si ea cu mine...imi vine sa o mananc toata.Preferatul ei este ca si al ginerelului Darius...Alunelul,apoi in padurea cu alune si compozitie proprie..."lica.lica,lica...ma pupa mamica" urmat logit de multi pupici si de rasul ei in hohote.Si sa nu uitam de "Mi-am luat bundita noua/Si eu si mama/Suntem mandre amandoua/Si eu si mama" (asta ca ii mai dau cate o vestuta prin casa) si de clasicele(ca si alic:ionel,ionelule;radu mamii;trenule masina mica etc.... cant ce-mi vine la gura...ca ea se distreaza oricum

Dici ... asa de mult imi place sa citesc postarile tale...cel putin alea cu perlele ...Imi pare rau pentru mamicutza ta...multa sanatate si tie...putere in continuare

alynta ... felicitari pt branzica; tu parca ziceai ca ai inceput diversificarea fix la 5 luni...adica acum o saptamana....intreb si eu ceva de curiozitate si ca sa ma iinvat si eu de la mamicile cu experienta: nu e prea devreme pt branzica si carnita?

cris ... pupam grasana mica.... felicitari pt gingiutza si pt bautul din canuta!A mea in continuare nu vrea decat tzitzi si lingurita....A venit cuierul? Si eu cand trebuie sa-i iau ceva fetei...ma bucur la fel ca voi..parca vine Mosu la mine. Vazut poze cu motan...nu-ti e frica ca lasa par si duce Miruna la gurita?Si eu am pisic...si sunt obsedata...la noi in camera nu are voie si toate lucrurile fetii stau in dormitor....nu mai ramane loc pt altele,dar asta e ...si scoica o tin in camera

yioana si noua ne-a marit doza de vigantol de la doua picaturi...la trei..


OOfffff...s-a trezit si inca nu am reusit sa scriu tot cat vroiam..cu toate ca m-am intins...mama mama

Fuuugggg

mami fericita de Bianca Maria (11.06.09)

http://lb1f.lilypie.com/X98mp3.png

http://picasaweb.google.com/Ramona.Petriman/Munte2009#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

danami.....................stam in fundic,facem pasi...ce mai,ai o adevarata domnisoara.....asa si eu,acum i-am facut comanda si de hainute mai mari


picky........................motanul vrea bataie..fugise de Miru ca il jumulea si alt loc de ascunzis nu gasise..pe zi ce trece parca intelege si mai mult cand vorbesc cu easi cand vine ta-su de la munca si o intreaba ce face ..prima data il soarbe din priviri,rade de bucurie si apoi se "rusineaza"si baga capul in umarul meu si se uita dupa el cu coada ochiului.De abea astept sa vad pozicile cu Stefi si coditele

mami de Miruna(29 mai)
http://img207.imageshack.us/img207/7853/fotografie0122.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Buna,fetele!
Eu sunt efectiva terminata atat fizic cat si psihic .Simt ca nu mai pot...de sambata fata mea e intr-o continua maraiala,nimic nu-i convine,ii cade jucaria din mana ,maraie,i-o dau,dupa cateva secunde iar maraie,la somn e jale ,doarme numai leganata,cum ma opresc in max 15 min se trezeste.Noaptea e un calvar...baitza la 8 ,max 8.30 apoi somn pana la 9 si un pic ,se trezeste,o adorm la loc ,peste o jumatate de ora iar se trezeste,tot asa pana pe la 12-12.30 cand reusesc s-o pun in patut pt max 2 ore.Se trezeste sa manance,nu mai vrea apoi sa doarma nici leganata ,plange,se foieste.Temperatura nu are,mucisori nu,lapte e destul,gingia se umflase dar acum vad ca s-a retras,deci nici dintisori nu avem.Offf,nu stiu ce are.Azi-noapte am facut si eu o criza de nervi si am inceput sa plang de l-am speriat si pe sot dar efectiv nu mai puteam,imi este rau de atata oboseala.
Imi cer iertare ca ma plang la voi dar poate aveti vreo idee.Sa incep si eu diversificarea?
Pupam toate albinutele care si-au mai adaugat o lunita in cartea vietii precum si mamicile din dotare si uram si noi la multi ani Maria,Magda, Deea ,Carla.Sper ca nu am uitat pe nimeni.
Pupici.


Antonia,minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Miruta, in cazul tau nu vad ce ar ajuta diversificarea. Trebuie sa fie o cauza pentru comportamentul ei: oboseala acumulata,proasta obisnuinta de a adormi intr-un anumit fel sau de a fi lasata treaza noaptea, durerea de dinti, durerea de burta, alte probleme de sanatate. Trebuie sa excluzi pe rand aceste probleme.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

Cris eu i-am ridicat carutul de pe la 4 luni pt ca nu mai vroia sa stea culcata iar in casa daca ii dau degetele se apuca de ele si e direct in picioare, la ea nu exista mai intai in fundic si apoi picioruse, e drepti direct.

saptamana trecuta a facut si Bubu cunostinta cu patutul, s-a apucat cu manutele de apratoare si s-a ridicat ( eu eram la bucatarie) si cand a obosit si-a dat drumul si a venit cu capul de cealalta laterala a urlat de mi-a venit si mie sa plang

moooaaama , asa am o pofta de fructe de mare ... cu paste, cu orez ..cu orice... cred ca ma risc sa ma duc pana in cora sa-mi cumpar niste creveti si sa-i gatesc

mamica de BIANCA MARIA 28.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

la naiba..mancam o gutuie si se pare am halit cu tot cu proteine..adica gaza dinauntru,dar cel putin a fost gustoasa

ancy..............pupam puiul unde s-a lovitsi eu am vrut un rottweiler,dar are mama o potaie pe care au adus-o de la tara si astept sa se duca e foarte batran cutu si apoi o sa-mi iau unuliti dai seama ca o sa ma impiedic de atatia caini si pisici.Mai miscati totusi antena ca poate o sa prindeti conexiunea..asteptam pozicileeeeee!!!!!

ramona.................inca nu a aparut..stiu ca duce la gura tot ce pride si ca pisicul lasa par,dar motanul il perii in fiecare zi de "surplusul" de blanita si pe motata o urmaresc sa nu bage manutele in gurita dupa ce l-a smotocit.Vreau sa o cresc cu animalute si sa invete sa le iubesca nu sa faca cum am tot vazut..copii de-o schioapa care bat ci chinuie catei si pisici doar de dragul distractie

mami de Miruna(29 mai)
http://img207.imageshack.us/img207/7853/fotografie0122.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

Mirela imi pare rau ca treci prin asa perioada proasta pt incurajare, nu ai pe nimeni care sa te ajute, sa stea cu ea si sa dormi si tu putin macar ziua?

Ramona , ar fi fost tare sa mai fie nascute si in aceeasi zi

mamica de BIANCA MARIA 28.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Andreea..bebe de Strunfita
Radu,fratior de Andra si puiuti de Elena



mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)


Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi
www.dropshots.com/MariasiDarius#" target="_blank">Poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Buna fetele!

Am intrat pe fuga sa raportam:la 5 luni 8,250kg,deci super bine,a luat 750 gr luna asta.
in rest e la fel ca toti puiutii de pe aici,ne ocupam ziua cum putem ca se plictiseste foarte repede si vrea mereu companie.

Am vazut pozici cu Bianca Maria,Darius si Miruna..tare dragalasi si frumusei.

la toate

mami de Darius Nicholas(20 Mai 2009)


Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi
www.dropshots.com/MariasiDarius#" target="_blank">Poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Va pup, fetelor!

Ramona, la un moment dat degeaba vei mai tine hainele in dormitor si scoica nu stiu pe unde... pentru ca fata va incepe sa mearga si va intra in contact cu pisica si o va mangaia si apoi va duce mana la gurita... Daca ai grija sa perii animalul si sa ii faci deparazitari si vaccinari, te mai poti relaxa putin...

Dana, o frumusete Bubu!

Lauraa, eu as incepe cu masa de seara intai, sa vad daca isi regleaza somnul. Eu, la masa de seara, i-am dat legume pasate, facute la abur, la inceput, nu mai stiu exact ce cantitate, recunosc insa ca nu am inceput cu o lingurita, a doua zi 2 si tot asa. Nu... i-am dat din prima zi cateva lingurite. Primele legume folosite de mine au fost cartoful dulce si morcovul. Morcovul era crud, am folosit pulpa ramasa la stoarcerea morcovului pt suc. ii puneam pulPa de la morcov, cartoful "aburit", suc de morcov si amestecam la blender pana iesea un piute fin. Ii poti da aceasta masa inainte de somn cu vreo 2 ore, sa zicem, urmand ca la nani sa primeasca san. san ii poti da si imediat dupa ce i-ai dat masa de legume. Eu stiu ca asta este o regula, sa ii dai sanul pana cand legumele/ cerealele/ fructele vor inlocui total masa respectiva. Ziceam ca ii dau sarei legume la masa de seara, asta numai pentru ca are problema cu constipatia si am renunat la cereale. Voi puteti incepe cu cereale de orez. Tot cateva lingurite, urmate de san, bla bla.
intrebai daca ii dai mancarea respectiva de mai multe ori in timpul zilei... Eu cred ca trebuie sa ii dai mancarea respectiva o singura data pe zi, la ora la care doresti sa ii dai mancare de acum inainte, astefle cred ca ii creezi un reflex oarecare.

Eu, in acest moment, ii dau sarei doua mese. Una de fructe, dimineata si una de legume, seara. Uneori, ii amestec legumele cu cereale, ca sa fie masa mai consistenta, dar asta foarte rar.Atat fructele, cat si legumele, le fac la abur. Si fac o cantitate mai mare, din care ii dau de 3 ori.

Miruta, nu cred ca diversificarea o sa va ajute...

Yioanna, dar o ecografie de sold nu v-ar fi ajutat? Si, in felul acesta, nu mai expuneai fata la radiatii.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput