Albinutze de Mai-Iunie 2009(28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Am revenit, i-am dat putina tatzi ca nu mai suge asa mult...chiar aseara am cantarit-o si are 7450 gr goala ...eu zic ca e ff bine ptr varsta ei...si am pus-o in patut la ea..s-a mai potolit acum ii canta lui Tweety

Maria, deci si la voi e problema cu job-urile...sper sa reusiti sa va descurcati si sa termini cu aranjatul/mutatul cat mai repede... Darius e un scumpic de baietel.
Alynta am observat ca ii dai supica...de ce nu o faci supa crema...asa o sa pape si legumele si puiul, nu numai zeama...Eu daca as incepe sa ii dau supa, i-as face-o crema...Oricum tu faci cum e mai ibne ptr puiutul tau...Ma bucur ca nu a avut nici o reactie (a mea de la banana se irita la fundulet..si rau de tot)
Otilap sunt alaturi de tine, curaj...am patit si eu cu micuta mea la fel...se trezea de "n" ori pe noapte...a fost o perioada de 2 sapt apoi is-a revenit singurica la "normal" cat de cat...Acum se culca la 10-11 nopatea (daca o adorm pe la 9 la 10 e treaza ca are program de cantat...de parca ar avea concerte seara de seara )si se mai trezeste pe la 1 si 4 dimineata(au fost momente cand numai la 5 mi se trezea) Deci chiar daca ii dai mancarica seara nu ajuta, e doar o faza pe care o va trece...tie iti trebuie curaj, rabdare si daca poti dai sa pape la tine in pat, pana adoarme bine de tot , apoi o pui in patut...eu am facut asta ptr ca nu am vrut sa se invete in pat cu mine...acum a trecut...trecem la alte faze...doar crestem...Curaj si ai sa vezi ca v-a fi bine ...

Intre timp mi-a adormit si copila cu degetelul in gurita...ca suzeta e pe post de mestecat, tras de ea...na, cred ca gingiile isi fac de cap...

LauraO felicitari ptr somnicul bun al puiutului ...chiar ca esti o norocoasa...sa il tina cat mai mult timp asa
Badriana si restul fetelor care ii dati supica...cate zile o pastrati...sau ii faceti in fiecare zi alta proaspata?Intreb ptr ca ma gandesc ca puiul e prea micut ca sa pape mult...eu deocamdata ii dau pireut din morcov si cartof dulce..4 morcovi ff mici si jumatate de cartof... ii dau si mar ras cu cereale dar nu prea ii place...si are zile cand imi mananca tot piureul si zile cand papa doar 4-5 lingurite...La voi cat de mult papa supica? Si pana la urma cand ii vei face operatia? Daca e sa te mai documentezi putin ca daca americanii zic ca doar pe la un an...Oricum bafta multa si noi iti suntem alaturi
Lauraa deci ai fost ocupata rau de tot...Cu mucisorii avem probeleme cam toate de prin club...eu doar ii scot cu pompita, o curat cu betisoarele si apoi o dau cu ser fiziologic...Sper sa nu imi faca rosu in gat...ca at v-a trebui sa mergem la medic...
Cris ma bucur ptr comanda...chiar i-ai luat multe...si nici un costa asa scump pachetul...sa le poarte micuta sanatoasa si mamai si tati sa se bucure de ele...macar cand sunt noi...ca apoi are grija Miruna de ele...
Philip imi pare rau ca Philip are probleme...sper ca febra i-a mai scazut si sa nu e nimic grav...cum se mai simte? Tu cum te mai simti?
Ela multumesc mult, sotul ma ajuta cat de mult poate si el...nu zice nu..dar il inteleg si pe el ca munceste si la job si si acasa, in weekend ..ca el le face pe toate singur...Deci intr-un cuvant e un om de milioane...Oricum bine ca am trecut de faza nasoala..mai am de spalat catel, facut curatenie in cusca lui Toto, sa ma spal pe cap, sa mai dau cu aspiratorul la parter ca i-ar s-a adunat praful...sus am dat azi dimineata, de calcat mai am doar o patura dar am lasat-o ...de saplat in weekend...dar stii ce, nici nu imi mai bat capul...

Ma duc la o tigare...revin!



Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra
Stefi, mamitu' nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badriana spune:

pupam stupul,

Eu am inceput sa ii dau supa intai zeama in care am fiert morcov si albitura (pastarnac si radacina de dovlecel). I-am dat cam 5 linguritze cu toate ca ea vroia mai mult si dupa aceea completare san. La fel am facut si cu cerealele, cateva linguritze si san completare. A mea oricum nu vrea nici un fel de lapte praf, probabil daca ar fi foarte flamanda ar accepta dar mai bine incep sa ii dau mancare si lapte de-al meu decat formula. Acum mananca in jur de 20-25 linguritze, n-as putea sa zic cam cat inseamna. Pana la urma ii dai cat vrea bebe sa manance si incerci si sanul dupa, daca il ia bine daca nu o vezi tu cam cand vrea.

Picky eu ii fac supa pentru 2-3 zile ca acum e rece si sta bine la frigider.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Picky Bine ca ti-ai mai revenit.
Eu ii fac supa in fiecare zi si ii dau legumele pasate cu putina zeama. Ieri i-am dat 20 ml piure, iar azi o sa-i dau 40 ml.
Cu sucul de fructe mai aman ca face kk des si moale.

Laura eu am inceput diversificarea, caci, desi mai am lapte, nu mai ia in greutate.

Vlad Stefan 04.06.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

am culcat brotaculsper sa faca ca ma oboseste si ma calareste de-mi ies ochii din cap ca cepele.La naiba stau cu ochii beliti pe geam si nu mai am stare..vreau sa vina odata,cat doarme maimutica sa le inspectez eu pe toate

laurraa...............incearca sa o culci devreme ca poate e prea obosita si intra in cercul ala vicios oboseala-maraiala-urlat si te oboseste de numa-numa.Ca si diversificare stiu ca nu se da decat cate un aliment pe zi,timp de mai multe zile si cam la aceesi ora(un fel de program)ca sa vezi daca il tolereaza bine..daca gresesc sa ma corecteze cineva..si apoi incerci un altul nou timp de 4-5 zile si tot asa si abea apoi i le combini

picky.......................stiam ca esti puternica si o sa treci peste perioada aia mai nasolama bucur...felicitari pentru greutate creste puiul mic.. gasca

mami de Miruna(29 mai)
http://img207.imageshack.us/img207/7853/fotografie0122.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Laura, nu o mai tine treaza ca mai tare oboseste. Trebuia sa ii faci baie la 8 si la 8,30 sa doarma detot. Cu cat sunt mai obositi bebeii, cu atat dorm mai prost. De aia s-a si trezit dupa 30 min ca era prea obosita. Si agitatia vine de la oboseala, nu de la mancare. Culc-o cat mai des si ajut-o sa ramana adormita pana se regleaza.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line


tocmai ca am incercat si asa; ea ziua doarme mult; acum iar doarme si daca nu o las plange tare; iar seara are o energie de ma doboara; am sa incerc si la 8-9 cand ii este somn sa o culc de tot, sa vad si asa.Multumesc de sfat

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

am mai pus si noi cateva pozici de aicihttp://picasaweb.google.com/lh/photo/8uTaVpwHPnoDCIzqmatzJQ?feat=directlink

Picky, eu ii fac supica pt 2 zile si am recipiente de stocare de la avent care sunt gradate , asa stiu si cat mananca . Ma bucur ca ti-ai revenit

Cris , eu acum vre-o saptamana am sortat hainutele lui Bubu si am constatat ca are multe si frumoase pe care nici nu am apucat sa i le dau , la ultimul pachet am primit pana la 18 luni

mamica de BIANCA MARIA 28.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

fetelor, am vazut ca mizati mai mult sa-i dau diversificare decat completare si asa am sa fac; va multumesc mult

cris, voi incerca cu adormitul mai devreme

badriana, ela cred ca voi incepe si eu cu suc de legume, sa vedem ce zice dr

fetelor, multumesc , deci cate un aliment pe zi si apoi dupa ce ii dau o lingurita ii dau san completare; mai astepta pareri oricum

picky, ma bucur ca acum esti mai ok

pupici

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Am revenit, fata inca doarme , intre timp i-am facut curat si lui Toto si m-am spalat si pe cap...cand se trezeste Stefi vreau sa ii scot la plimbare, initial am vrut sa merg pana la magazine dar vad ca incpe sa apara nori pe cer...asa ca raman la o plimbare prin parc;

Yioanna asa este bebei ne uimesc pe zi ce trece..Esti o norocoasa ca Stefi doarme asa bine...Asa este are parul lung ...i-am facut mai multe codite dar inca nu am scos pozele din camera...e asa dulce...Nu i le las peste zi ptr ca imi e frica ca nu cumva sa ii cada din par si sa isi bage elasticele in gurita...de aceea am si o mare problema BRETONUL...i-a crescut mult si ii vine in ochisori...nu pot sa ii pun elastic, clama sau altele...tot de fica sa nu ii cada...
Gabi stiu ca e nasol cu vremea ..mai ales ca acum e si rece...eu de multe ori as vrea sa o scot afara dar cand vad cate grade sunt nu mprea imi mai vine, mai ales ca e si cu mucisori si mai is tuseste cand simte aer rece....ii trecue mucisori si dupa ce am scoso afara, a doau zi au reaparut...asa ca ...vremea e inselatoare...
Oanaalex legat de dintisori, nici eu un situ cand ii apar...ca daca e sa ma iau dupa punctuletele de alb pe gingie ea are vreo 2 de la 3 luni si nu i-a parut niciun dintisor...asa ca ...De muscat tot musca si rau..de ex aseara dupa baita i-am dat tatzi...a papat ce a papat, apoi a inceput sa stranga...eu zic au...ea se uita la mine zambind dar nu s-a oprit din strans si apoi se departeaza usor de tatzi cu sfarcul in gura...deci iti dai seama ca am un catelus langa mine...
Dici, nasol cu mamai a ta...sper sa nu fie nimic grav...iar tu incearca sa iei niste vitamine...ptr ca acum se resimte oboseala...de ex in ultima perioada ma simt is eu ff ametita...mai iau vitamine dar am cam uitat de ele...le iau doar cand imi aduc aminte....Sper sa reusesti sa faci fata la probleme
Ela stiu de articol, l-a citit si sotul..si eu i-am dat perdolan dupa vaccin la sfaturile pediatrului...asa ca D-zeu mai stie ce e bine si ce nu...daca e sa o luam asa nici aerul pe care il respiram nu mai e sanatos ...
DanaMi ce tare papa bubu tatzi...poate crede ca tatzi ii canta...a pea prefera un cantacel inventat de mine si "In padurea cu alune"...o mai pacalesc cu catecelele at cand ii scot mucisorii, iar cand nu mai are efect cantecul il strig pe Picky si ea se tot uita dupa el si il astepata sa apara...asa reusesc sa ii curat nasucul...ca altfel...
Ana super filmuletele cu Razvi...si sper ca tortul a fost gustos
Cris ce tare, bea din cana? Super...Domane ce repede cresc copiiiMotanul a crezut ca i-ai cumparat lui un nou culcus...Miruna e o scumpica...parca a mai crescut ...sau mi se pare???!!
Beca si Sara cu mucisori?! Sa speram ca vor trece repede la toti bebei
Yioanna nu am fost pe faza, scuze...dar ce are Stefi la sold? De ce a trebuit sa ii faci radiografie? Acum am citit , bine ca nu e nimic grav
LauraO sa fi tare...asa este de multe ori ma gandesc si eu sa le mai las necalcate...dar parca imi stau in cap...mie imi place ca at cand deschid dulapul sa fie toate calcate, sortate si ordonate...ii fac gura sotului daca face deranj...asa ca nu mai umbla el in dulap si ma roaga pe mine sa ii dau haine..Iar hainele lui Stefi le calc pe toate ...asa imi place...Si da, ar trebui sa le scot din uscator at cand inca hainele sunt calde...dar ma iau cu alte treburi si uit...Oricum curaj si tie si fruntea sus...suntem mame si ar trebui sa ne bucuram de fiecare clipa petrecuta cu puiuti nostrii...ca uite, ce repede cresc
Alic,Flobaby,Relusha, Clody,Lucky si restul multi pupici de la mine


S-a trezit si Stefi si tot asteapta sa ma duc la ea....inca putin sa incepe sa maraie...
Avem si poze noi dar inca nu le-am pus pe site....sa speram ca azi am timp si le scot din camera si apoi sa le vedeti...cine vrea...;Avem si codite in cap ....

Revin mai tarziu, acum ii dau sa pape si plecam in parc...

Picky, mamica fericita de printesa mica!!!!!
Alessia Stefania 05/05/2009

http://b1.lilypie.com/4v3op2.png

Printesa noastra
Stefi, mamitu' nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMi spune:

Laurra si eu ma gandeam sa-i incep diversificarea dupa 6 luni, dar din acelasi motiv ca si tine si decat sa-i dau formula am preferat sa-i dau supica, de fapt am inceput cu cerealele de la milupa, orez cu morcov si mar, si de cateva zile ii dau si supica pasata pe care i-o dau in fiecare zi la pranz, 13 maxim 14. bafta

mamica de BIANCA MARIA 28.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancy_2405 spune:

Buna fetele.Nu am mai putut intra ptr ca nu am avut inernet,dar bine ca mi-a dat drumul ieri ca tare naspa e fara.Am citit tot,am avut de recuperat vreo 3 capitole.
Noi suntem bine,sanatosi.Puiutul creste si e foarte cuminte,foarte vorbaret.O sa mai pun cateva pozici cu el cand imi fac putin timp.
Ieri a cazut din pat.Bine ca nu a patit nimic grav.

Aici,e obligatorie ecografia la solduri,si se face fix la 3 LUNI.I-am facut-o si noi si e totul ok.

Deea multi Cum se mai simte bebe Darian?

Am vazut poze foarte frumoase,toti bebeii sunt niste comori,la fel si mamicile.

Cris am vazut si pozele cu pisicuta,e superba.Eu ador pisicile,cu toate ca am 2 caini ,o lupoaica si un rottweiler,dar bine ca sunt afara,nu-i tin in casa.

Offf alta belea acum,mi s-a miscat parabola si nu mai prind rogramele din tara,si tare mi-e ciuda ca urmaream mereu Nora ptr mama,si culmea ca a incercat un vecin sa caute satelitul,si nu-l mai gseste...offf.
Mai aveam cate ceva de zis,dar am uitat..

Va pupic pe toate si va doresc multa sanantate voua si uiutilor pup]

Anca mami fericita de Alexandru George /07-05-2009/

Mergi la inceput