Pepenasi de iulie - august 2008 (151)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

fetelor , dar de unde stiti voi daca au lipsa de fier sau altceva? pur si simplu cereti medicului sa va faca analize sau ei v-au recomandat? ca mie nu mi-a zis nicodata sa ii fac analize..si atat\a timp cat ea imi pare a fi ok, nu m-am agitat...
ar trebui sa cer sa-i faca?????

eu carne nu ii dau in fecare zi. o zi-doua pe saptamana mananca fara carne,poate si fara ou. si nu cred ca e o problema dar vad ca voi prea vorbiti de analize si m-ati pus pe ganduri

---------------------------------------

www.razvan-zainescu.eu/home/" target="_blank">SMS pentru o viata!

---------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Offf Turtu, imi pare tare rau de bebele pierdut
Ceva nu a fost in regula cu embrionul si decat sa fie cu probleme mai bine asa...astea au fost cuvintele care mi le-a spus si mie doctorul cand am pierdut si eu sarcina de 7 saptamani (de dinaintea lui David), vazusem inimioara, am descoperit-o abia la 11 saptamni (sarcina pierduta) tot prin pete maronii pe lenjerie.
Miracol a fost ca desi ne hotarasem sa concepem alt bebe peste 1-2 ani cio-cioc a batut la usa altul dupa 3 luni
Asa ca fii tare, Dumnezeu sa aiba grija de voi!

Sun al meu ar manca banane non stop, le ia singur de pe masa si le haleste. Eu ii dau una/zi dar se mai intampla sa manance si 2/zi cand e prin vizita la bunici.
Sosete...da doarme cu, caci se dezveleste, mai doarme si in sac, bagat dupa ce adorme acum si-l deschide singur cand se trezeste.
De sarit, nu sare, nici nu merge inapoi, inca

Diana multa sanatate! Offf ce incercati sunteti si voi





Are mama 2 baieti: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Wow, Vic mi-ai adus aminte, vroiam sa va povestesc de cand zicea Flo de compozitia mezelurilor, sambata seara m-am uitat la "sa gatim cu Jamie", sunt episoadele cu revolutia din cantinele scolare englezesti. Ca sa-i convinga pe vreo 10 pusti sa nu mai ceara chiken nuggets si crenvursti le-a aratat cum se fac

Deci, a luat un robot, a robotit in el 2 carcase de pui (carnea separata mecanic), a pus si niste piele de pui, niste grasime, cateva linguri de amidon si aditivi, si li le-a amestecat in fata. Mai aveau putin si vomitau cupii aia si Jamie nu era departe de adevar, asta e compozitia la crenvursti si nuggets . A zis si el ca a fost cam grose dar a functionat.

Si daca n-aveam cupilul asa mofturos nici io nu m-as fi bagat la crenvursti (ca stiu prea bine ce contin si cum se fac) dar am asa o lista scurta de mancaruri care-i plac

Monica si gargaritza Nancy

blog revival - chestii gargaricesti

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Ia uitatzi ce gradi faina , sau cel putin asa pare din poze.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Boti, rai, rai da buni :). Eu nu mananc, dar imi plaaac de numa. Polonezii aia grasutzi, yami.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Hello si de la noi!

Annababy pt hemoleucograma ii poate lua si doar intepand-o in degetel insa nu sunt sigura de acuratetea rezultatului. Eu i-am luat Mayei si asa si asa, insa la cel luat din degetel da mai mare rezultatul decat la cel din vena.

Mada ce ma bucur sa vad ca scrii din nou!!Iar fetele cucuiete sunt superbe!!

Sun sa iti raspund la intrebari.. Maya nu doarme in sac, dar deloc, o incurca. Merge cu spatele destul de mult... insa nu sare in aer!!Banana mananca maxim una, insa nici nu pot spune ca am incercat sa i-o dau pe a doua!! Dar ea cam atat poate duce la o masa... mai ales cand e neblenduit!

Turturica imi pare nespus de rau .. iti doresc multa forta sa treci peste aceste momente dificile!!

Maya e bine, e cu nervii la maxim.. ii dau caninii!De mancat ot spune ca acum mananca mai mult de cat bine. Cam asa arata mesele ei>|
1. dimineata pe la 6 - 160 ml lapte cu cereale
2. 10,00 - fructe cu cereale/cu biscuiti si/sau cu branzica, alteori si gris cu lapte sau orez cu lapte -cam 150-200gr
3. 12-12,30 - ciorba cu carne(cam 2 polonice) cu paine
4. 15-16,00 - felul II(tocanita de legume uneori cu carne, mamaliguta cu branza si smanatana... paste cu sos de rosii, rosii cu branza etc5. 18,00 - o gustare.. budinca, banana, pufuleti, biscuiti iaurt cu branzica etc
6. 21,00 - 230 ml lapte cu cereale

Eu zic ca mananca f bine dovada ca a si pus pe ea... a ajuns la aproape 9,5 kg... iar ea era printre cei de la coada dintre pepenasi la greuatate pana la 1 an. Poate si acum mai e da acum eu sunt multumita de cum arata!!

Dianami imi imaginez cum a fost.. crunt!!Si Maya a avut de 2 ori simptome de laringita,prima oara chiar a avut laringita acuta iar a doua oara a fost reactie la priorix. In ambele cazuri am ajuns noaptea la spital dupa care ne-am luat aparat de aerosoli. Si au un efect rapid si efciient. Insanatosire grabnica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Anna B hai ca de-acum sa nu te aud ca te plangi ca ai treaba si nu te ajuta nimeni

Al meu mananca iaurt de tot felul, branza, cascaval, oua, carne de pui in generel, fructe de orice fel, legume mai putin....adica doar cartofi, rosii, castraveti, dovlecei, restul nu-i mai plac

Didi 400 ml lapte de-odata??? Al meu are un bibe dimineata si unul seara, de cate 140-160ml acum, in ultima perioada, dar nici inainte nu a sarit 200 ml

Cu mezelurile la copii....si eu ma Alex prefera cremwursti, salamul banatean, de sibiu si salamul sinaia mai e pe lista preferintelor si cel victoria, ufff!





Are mama 2 baieti: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Salut fetele!!

Diana off prin ce ati trecut! Multa sanatate Iuliei, iar tie multa liniste, sa stea cumpinte bebelina!

sac de dormit voi de care aveti? Eu i-am luat cu cateva masuri mai mare, adica Miruna are 75 cm iar sacul 110. E larg de la brau in jos asa ca are loc berechet sa se foiasca, sa-si intinda picioarele. Oare de-aia ei ii place, sau nu are legatura dimensiunea, ci pur si simplu faptul ca se simt incorsetati?

Edit, mai vroiam sa spun ca Miruna nu face mofturi la mancare, mananca tot ce-i dau, indiferent de combinatie si amestecuri! Singura chestie pe care a refuzat-o e ficatul, asta pe la 7-8 luni, de atunci nici nu i-am mai dat sa vad daca nu s-a razgandit...

Ziceam ieri ca revin cu niste intrebari:

1. Voi cat vigantol le dati? Mie mi s-a zis sa-i dau o picatura...
2. Cum mai stati cu fontanela? Noi mai avem o gaurica mica, cat o boaba de strugure, cam asa . Cam cand ar trebui sa se inchida complet?
3. De cate ori pe saptamana ii spalati pe cap? Eu nu o mai spal zilnic, ca nu transpira, nu mai sta in praf...Dar baie, de cate ori/sapt.? Ca eu ii fac tot a doua zi...

Multam de atentie ! Fug si eu la nitzcaiva trebi. O zi buna va doresc!


Dia, mami de Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Dia eu ii fac dus in fiecare seara, cu tot cu spalat pe cap, asa m-am obisnuit, si ea transpira si nu-mi place sa nu aiba parul curat. Nici nu stiu daca e bine s-o obisnuiesc asa zilnic...si eu ma spal des pe cap, zilnic sau cel mult la 2 zile.

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana81 spune:

Am caldura era ceva de anuntat
DIANA of ca incercata mai esti, bine ca nu a fost ceva mai grav,dar Andrei cum e ?Sanatate multa va doresc!
Masa subiect delicat Clara mananca ca o vrabiutza cantitav
7:00-150 ml lapte
10:00- iaurt 150g sau cereale, sau paine cu unt asta e favorit, sau ou fiert tare (oul il mananca ca pe mar si daca i-as da 2 le-ar manca imediat)
12-13- fructe sau biscuiti sau crochete, gustarele ramase de asta vara cand eram pe afara
15-16 legume in ciorbitza, piure cu fucatel(iar preferatul ei),orez sau paste, de la un timp imi refuza pestele cred ca trebuie sa il gatesc altfel
19-20-cascaval,cereale,lapte cu orez
22-23 180ml lapte
03:00-150ml lapte
Clara e fan lactate si carne, mai putin legume si fructe...din pacate

MAMI de CLARA ANDREEA

06.08.08

Mergi la inceput