Scolar suspectat de ADHD

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyangel


Si nu stiu daca alti copii sunt atat de constiinciosi si responsabili cum imi spune terapeuta ca ar trebui sa fie...

Ma simt destul de nasol cand imi spune ca al ei copil facea de pe vremea gradinitei lucruri pe care al meu nu le face in clasa a -a

Anca
20+ cuTereza sau Codrin
si mami de Lucas



vai, terapeuta perfecta, cu un copil perfect. Mi-e greaaatzaaa!!!!!
Schimbati-o, Babyangel, e o fanfaroana mizantroapa, cu aere de psiholog .
pacat de banii pe care i-i dati. Mai bine ajutati un om sarac, pe bune...




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

INca ceva: psihoterapeuta asta (cu metodele pe care ti le impune) iti castreaza baiatul, asta face!!!




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

vad ca ti-a raspuns denizel....

vreau doar sa mai adaug, copii nu se cresc dupa norme si tipare, sa faca aia si ailalta sa respecte regulile 1-10, etc, etc. copii sunt unici in felul lor si noi trebuie sa ne pliem pe nevoile lor oricat de ciudat si straniu ar suna...in asa fel incat sa nu ne pierdem din vedere scopul, acela de a le foruma caracterul!

cand stati la masa, daca porti o conversatie cu el, despre ce doreste el si nu-i impui sa taca si sa manance, vei rezolva problema foarte simpl. nu te mai enervezi nici tu, si primeste si el atentia/lamurirea de care are nevoie!

insusi diagnosticul asta "deficit de atentie" ar trebui sa-ti sune ca o alarma in cap...copilul tau are nevoie de o atentie efectiva, in cele mai neasteptate momente pentru tine, atunci cand tu consideri ca trebuie sa faca altecva...el atunci iti cere atentie. tu vrei sa intre in niste tipare pentru care el nu este format. adhd nu este o boala, ci o stare! este ceva ce trebuie modelat cu blandete, acceptat si inteles. curiozitatea lui aprinsa il face sa sara repede de la un lucrul la altul, lasand lucrurile/responsabilitatile neterminate.

copilul tau este stralucit! el are nevoie de preocupari care sa-i stimuleze mintea si in acelasi timp sa-i tina si corpul activ. face sport? isi petrece timpul afara, in aer liber facand diverse activitati? incearca sa-i gasesti preocupari care sa-l ajute in consumarea energiei. pentru asta ai nevoie tu de schimbare. sa-ti pliezi programul pe nevoile lui.

comportamentul lui se poate schimba, aplicand ceea ce faci deja, recompensa pentru responsabilitate si pedeapsa pentru iresponsabilitate. si nu-l critica. critica distruge caracterul oricui. nu-i spune cuvinte care nu ti-ar placea tie sa-ti fie spuse. atunci cand decizi sa-l pedepsesti, fara desene in ziua respectiva, fara jocul lui favorit o zi, nu lipsa de mancare sau dulciuri sau trimis in camera lui. si o faci cu zambetul pe buze, ferm, ii spui o data si apoi oricate proteste si tipete face, le ignori si-ti vezi de treaba ta. nu stai la negocieri si tratative. daca o faci o data se va invata ca merge si te va "ataca" mereu cu metoda asta, pentruca da rezultate! chiar daca e pedepsit, da-i ceva de facut, nu uita ca trebuie sa aibe activitate.

foloseste-ti resursele pentru a putea face fata unui asemenea copil. e mai greu pana te obisnuiesti, apoi devine rutina si incet, incet schimbarea lui.





Bazar pt Mihaita

cont pay-pal:mihaela77oprea@yahoo.com

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Baby Angel,
cu siguranta ca in starea ta fizica esti mai tensionata...

Referitor la comportamente "ciudate", eu am mai scris de asta: Andrei era superincantat sa spele scarile de la bloc, sa mature frunzele din fata blocului, sa mature in parc alaturi de gunoieri....eu eram disperata ! Astfel de preocupari?! ...nici un alt copil nu facea asta!!! Altceva...sa priveasca la nesfarasit masina de udat strada, taxiurile, tramvaiele...discutii interminabile pe tema asta !!! Alta disperare...si uite, ca in timp, toate astea au disparut!
Kariguld ( poate mai te uiti si prin gradina "mea") imi daduse exemplul cu acel copil de la un metrou dintr-un oras german cred, care anunta, asemeni robotului, statia care urma. Si nimeni nu radea de el...( aici cred ca e importanta educatia, ca la noi in Romania..eu una parca n-as crede )
Deci trebuie sa te relaxezi si o sa vezi cum in timp , cu maturizarea copilului si cu preocuparea voastra permanenat pentru el azi ce iti pare "ciudat", maine se va estompa/va trece ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyangel


Si nu stiu daca alti copii sunt atat de constiinciosi si responsabili cum imi spune terapeuta ca ar trebui sa fie...

Ma simt destul de nasol cand imi spune ca al ei copil facea de pe vremea gradinitei lucruri pe care al meu nu le face in clasa a -a

Anca

Am mai scris un mesaj si l-am sters, dar asta m-a convins sa-ti scriu.

Stii ca suntem in aceasi clasa. Este adevarat ca unii copii sunt mai disciplinati, altii mai performanti.
De multe ori m-am gandit sa deschid un subiect de genul "Sunt o mama prea lejera?"
N-am sa ma leg de ce face sau nu baietelul tau ci am sa-ti spun ce face al meu.

Ca sa-si stranga masa intotdeauna trebuie sa-i spui, nu ridica capacul pentru ca i-am dat alternativa sa faca stand, iar cu hainele este o catastrofa... toate le lasa imprastiate, asa ca are haine care se sifoneaza mai greu. Daca ii spun sa le stranga le inghesuie pe toate pe unul din rafturile sifonierului.
Abia de o luna se leaga singur la sireturi.(peste 2 luni implineste 9 ani)
A invatat foarte greu sa citeasca, eu aici l-am banuit de o usoara dislexie (usoara pentru ca facem progrese vizibile), dar inca mai incurca b cu d cu p, sticla citeste stlicla si alte cateva, dar suntem cam la 90% din capacitatea de a citi a unui copil de varsta lui.
Este foarte distrat, de aceea la scoala are toate tipurile de note...imi aduc aminte ca asa eram si eu, chiar si la liceu, unde la materiile care nu le agream, cum ar fi romana aveam atat 4 cat si 10...depindea de lectie .
Nu-si face lectiile singur, adica trebuie sa stea cineva langa el si sa-i aminteasca ca isi face tema, altfel isi gaseste mereu o alta preocupare. Si daca stai langa el il gaseste vorbitul, despre orice altceva. Asa ca inca avem bona si cred eu ca o vom avea si la anul.
Daca nu scriu pe un biletel ce are de facut, chiar si cu bona fiind se face ca a uitat ce i-am spus sa faca.
Este un copil cu care nu te plictisesti niciodata, nu a stat niciodata in camera lui sa-si faca singur de lucru, este foarte interactiv...Ultima inventie...sa facem concurs de gatit, eu cu el, iar tat'su sa mamance si sa spuna care a castigat. Sau a alimentat singur un motor de la un CD ROM vechi, pe care pune CD-uri si le coloreaza...iar inventia a numit-o roata CD-ului. A vrut mai intai sa fie cantaret, apoi profesor de muzica, apoi crescator de pisici, apoi veterinar, ultima meserie este de electrician. Cine stie cate vor mai fi? Dupa cum vezi are cu totul alte preocupari fata de un copil de varsta lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Babyangel, nu numai copilul tau e uituc, si al meu e. E uituc, mai niciodata nu stie ce trebuie sa faca, nu stie ce teme are, nu stie daca doamna a spus sau nu ceva important, nu stie niciodata ce note eu alti copiii (asta pentru ca am remarcat ca alti copii stiu notele colegilor), vorbeste mult, intrerupe orice discutie daca are el ceva important de spus, ii place sa faca glume sa-si amuze colegii (si se straduie s-o faca), si intotdeauna orice activitate care necesita un pic de efort necesita munca de convingere pentru a fi inceputa. Cu toate astea are note foarte bune, stie multime de lucruri despre tot felul de domenii, poti purta cu el o conversatie aproape ca si cum ar fi adult (adica intreaba, isi da cu parerea, stie sa intretina o conversatie). De bebelus a fost ceeace se cheama "demanding child" si asa a ramas. Iti stoarce orice rezerve ..pentru ca el intotdeauna are o problema, o intrebare, o nelamurire, ceva foarte important sa-ti spuna.

Daca sunt ingrijorata? Da sunt. Intreb si eu alte mame de baieti si parca "aiureala" lor e mai in limite normale. Parca, parca e mai bine ca anul trecut. Anul trecut a avut o inv. care doar i-a amplificat problemele si anxietatile..si pe ale lui si pe ale mele. Atat de tare ma alarmase ca am dus copilul la psiholog ..care mi-a zis ca baietul e in regula si ca da, sunt copii care au nevoie de mult mai multa atentie si rabdare decat altii..de aici si frustrarile noastre ca parinti.

Banuiesc ca nu te-am linistit prea mult. As vrea si eu o reteta magica si sa stiu ca de ex. atunci cand vine de la scoala, si-l intreb ce teme are, sa stie sigur care-s alea si sa-mi zica si el macar o data cand are test :).

Edit: al meu e a 2a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
As vrea si eu o reteta magica si sa stiu ca de ex. atunci cand vine de la scoala, si-l intreb ce teme are, sa stie sigur care-s alea si sa-mi zica si el macar o data cand are test :).

Problema asta apare dupa parerea mea datorita lipsei de interes...eu personal cred ca la scoala metodica, manualele nu ajuta copilul sa retina ce a facut, sistemul este aiurea.
De ce spun asta, pentru ca de anul asta (a III-a) avem informatica ca optional. Baiatul meu este fascinat de calculator, adica este copilul care a cerut singur sa invete Power Point... l-a vazut pe calculator, l-a deschis si a vrut sa invete. La ora asta stie mereu ce a facut in ora, ce tema are, o face fara sa intrebe, fara sa gaseasca alte preocupari, are idei suplimentare in alcatuirea ei, adica o imbunatateste.
Asa ceva nu se intampla la absolut nici o alta materie, deci undeva sistemul este gresit, nu atrage copilul...parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyangel

Carolinah, Carmen si toate celelalte, cate o si .

am banuit ca eu as putea fi cauza majora cu schimbarile mele de atitudine, dar acu ca incepeti si voi sa imi confirmati asta...incep sa ma simt mai usurata

carmen, de acord cu tine: cu adhd sau fara e al meu si il iubesc la fel de mult...prtoblema mea era ca stiu cum trebuie sa iti schimbi atituinea vis-a-vis de un copil cu ADHD, si in momentul de fata (insarcinata in 5 luni) nu ma pot controla prea bine si nu l-as putea ajuta acuma! asta imi era marea disperare ...de ce acuma??


Plus ca imi doream sa aud de la alte mamici cu copii de varste apropiate , cum sunt copiii lor...adica :LA FEL DE UITUCI, LA FEL DE "IMPRASTIATI" LA FEL DE ENERGICI?

Chiar i-am spus terapeutei ca ma simt ca si cum fac armata cu el: reguli stricte , program pe ore(ca sa nu piarda timpul), etc. Si nu stiu daca alti copii sunt atat de constiinciosi si responsabili cum imi spune terapeuta ca ar trebui sa fie...

Ma simt destul de nasol cand imi spune ca al ei copil facea de pe vremea gradinitei lucruri pe care al meu nu le face in clasa a -a

Anca
20+ cuTereza sau Codrin
si mami de Lucas



Draga mea ,cu tot respectul posibil, schimba acea terapeuta !!!
E jalnica . In loc sa te ajute mai mult te incurca.

Jur cu mana pe inima ca daca mi-ai afisa mie in camera un set de reguli si un orar si mi-ai cere sa le respect intocmai as fi intr-o revolta continua

Daca i-as face asa ceva lui fi-miu ne-am certa zilnic

Eu am cateva reguli stricte si sunt legate in principal de scoala :

- nu are voie sa se duca la scoala cu lectii nescrise/ neinvatate
-nu are voie sa loveasca, necajeasca copiii
- nu are voie sa deranjeze orele
- nu are voie sa fie obraznic/ impertinent cu nimeni , nicaieri
- ma supar daca vad note mici ( deci nu i-am spus ca nu are voie ci doar ca ma supar ) cauzate nu din nestiinta ci de crasa neatentie
- vine de la scoala, mananca si apoi face lectii ( el nu doarme la pranz) pe principiul intai munca si apoi distractia :)
- nu accept sa nu stie ce teme are de facut ( asta s-a rezolvat inca din clasa I )

Si cam atat...
Nu sunt afisate nicaieri, dar le cunoaste. Le incalca - se taie din privilegii ( nu tv, nu calculator etc). O abatere - un privilegiu. Nu le taiem pe toate.

Recunosc ca NU am reguli in casa : nu ma deranjeaza ca vorbeste la masa , ca lasa ridicat capacul ( am 3 barbati in casa sunt in minoritate totala) , ca nu strange etc. Astea sunt nimicuri. Daca il rog le face. Poate nu in momentul ala dar in mod sigur in urmatoarea ora. Nici eu poate nu am chef sa fac curat in orice minut al zilei. Asa ca nu ii pretind lui.
Daca are chef sa se alinte jur ca ii dau si lui in gura sa manance cum fac cu cel mic de 20 de luni. E si el al meu doar. Nu cade cerul daca azi are chef sa se "bebeluseasca" un pic.


Categoric ii ceri prea mult. Al meu tot 9 ani are dar e in clasa a patra fiind dat la scoala de la 6 ani. Si se comporta ca un copil de 9 ani. Tu ii ceri fiului tau sa aiba un comportament mult mai matur decat varsta lui cronologica.

Si chiar nu este atat de important sa fie model de ordine, atentie etc. E suficient sa depasiti problemele scolare.
Care tind sa cred ca sunt si o refulare fata de armata de acasa.

Arunca orarul ala ...please!!!

Sper ca nu te-am suparat.

Din ce povesteti baiatul nu are o problema medicala , eu nu cred in diagnosticul acela . Are o problema de atitudine. Si asta se rezolva fiind maleabili atat tu cat si el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Bravo,Denizel,imi place cum sfatuiesti!

Un mare din partea mea!!

Asha gandesc si eu...ptr ca observ o tendinta de "robotizare"a copiilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Parerea mea e urmatoarea:
e vorba de un copil "incomod" d-nei invatatoare, tu ca mama buna ai raspuns plangerilor dansei si ai fugit cu el la psiholog (oricine ar fi procedat la fel) insa din cate am inteles eu, psihologul poate a exagerat un pic cu diagnosticul (zic eu)
Dar hai sa-ti dau un exemplu: al meu baiat e exact la fel: neatent, ii spui ceva de 10 ori pana face, in loc de 10 ia destul de des 9 sau 8 numai pt mici neatentii, si mor de ciuda fiindca stiu ca poate mai mult. Chiar si dirigintele mi-a zis ca rari sunt copiii care sunt buni la orice materie, el ar fi intre ei daca n-ar fi atat de indiferent si cateodata chiar lenes, ar putea fi de media generala de 10. Eu ma bucur si de 9,64, fiind pe locul 2 in clasa, dar ar putea mult mai mult. Si totusi nu e hiperactiv, nu are probleme sa fie atent, etc.

In locul tau as incepe sa sap nu in capul copilului si sa caut diagnostice, ci mai degraba sa vad ce e la scoala, cum e invatatoarea, oare nu de acolo provin toate problemele? Sau in anturajul lui, oare nu este un exemplu de "copil rau", exemplu pe care vrea sa-l copieze? As cere parerea altui psiholog.
In general un copil este obraznic doar cu persoanele cu care isi permite si care ii permit. Deci ceva s-a stricat in relatia invatatoarei cu el. Poate invatatoarea l-a tot titularizat copil obraznic, si el saracul nu mai poate iesi de sub aceasta eticheta, drept urmare, incepe sa se comporte ca atare.
Faptul ca tot vrea sa atraga atentia inseamna ca (presupun doar) vrea sa demonstreze ceva, poate chiar contrariul acestei etichete de copil obraznic.
Ca e uituc, ca ii spui de n ori sa se schimbe, sa se spele, sa faca ordine, etc, eu cred ca tine deja de specificul prepubertatii, el avand deja 9 ani!!!
Ce poti face (parerea mea)
-puneti impreuna pe hartie - eventual in forma de "contract" cateva reguli simple usoare de respectat: de ex: imi pun hainele la loc, fac curat in camera mea, curat masa dupa ce am mancat. Stabiliti si pedepsele si recompensele.
-fii consecutiva, si tu, si sotul tau la fel. Fara abateri de la regula.
-mergi la alt psiholog sa vezi daca problema exista de fapt sau nu. Ai un copil perfect normal, destept, care din cauza IQ-ului mai mare decat a colegilor de clasa isi permite sa faca greseli marunte sau sa fie obraznic.
-nu exclude varianta sa trimiti invatatoarea la psiholog
poate are ea nevoie de ajutor daca nu se descurca la locul de munca.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput