Sezatoarea canadiana (158)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Buna dimineata tuturor!Dupa doua saptamani infernale de cursuri, intalniri de grup si lucru la proiecte, putina practica pedagogica, ma bucur si eu de o cafea binemeritata in fata computerului dupa un somn de 10 oreee!! si am intrat putin sa vad ce mai faceti.
Cu intarziere, ii urez la multi ani fericiti cu sanatate si o viata usoaralui Chris al khristinei. Phii, ce repede a trecut un an!)Aidan a implinit si el 6 luni vineri, si tot atunci i-am descoperit si primul dintisor. Azi e zi de pozat pruncii, ca cine stie cand mai apuc s-o fac, se anunta alta perioada incarcata la universitate.
Ma gandeam sa dau niste idei fetelor care se chinuie sa slabeasca. Iata reteta mea: trezit dis-de-dimineata, pe la 5.30 mancat in fuga, baut cafea tot in fuga, mers pe jos 5 min pana la statia de bus cea mai apropiata, de acolo mers pe jos 2 min pana la tren, de unde te lasa trenul mai mergi 10 min- depinde de viteza personala- pana la metrou. Ti se face foame, dar n-ai cand sa inghiti ceva ca incep cursurile si toata lumea-i ochi si urechi. Asa ca astepti urmatoarea pauza de doar 10 minute, sa imbuci ceva. Voila!Mai pune si alaptatul seara noaptea si dimineata devreme, pompatul in toaleta damelor dupa orele de curs, si silueta zvelta e garantata.
Glumesc, desigur. Dar la mine a functionat. Fara sport, din pacate, in afara de mersul pe jos.
Din ce am retinut din capitolul anterior, cineva se interesa de obtinerea licentei de predare in ON. Pai mie in tot procesul asta mi s-au inmultit firele de par albe. Hartii, traduceri, drumuri la Bucuresti, bani cheltuiti la greu pe corespondenta la universitatea din tara, asteptari samd. Apoi, alte funny things: inscrierea la o facultate de aici, ale hartii, alte traduceri, alti bani, alta corespondenta, examen de English or French depinde in ce limba alegi sa studiezi. Eu am dat ambele examene, dar am ales programul in franceza. Nu regret deloc.
Cat despre meseria de prof aici, raspunsul khristinei confirma cea ce stiam si eu si ceea ce am invatat pana acum in timpul stagiului pedagogic: munca si responsabilitati la patrat. Am colegi care, dupa numai 2 saptamani de stagiu la scoli, s-au declarat inapti si neinteresati de a preda la clasele mici, cel putin. Proportia de profi care abandoneaza meseria in primii 3 ani e de 30%, alta informatie provenind tot din surse viabile.
Cand profesam in Ro, boieream la greu, aveam chefuri in cancelarie de sarbatori, aia da viata. Aici e mult diferit!
Insa daca esti cu adevarat decis sa-ti dedici timpul si energia micutilor, daca un salariu frumos iti surade, plus vacanta de vara si alte beneficii, atunci merita sa lupti. It's a long bumpy/rocky road, dar daca asta e ceea ce-ti doresti atunci mergi inainte.
Mult succes!
Magda, tin sa te felicit pentru sarcina.Sa fiti sanatosi cu totii!
Bon, e cazul sa fug la alte datorii, de care numai in weekend ma pot ocupa. Ca de maine continua distractia pana la jumatatea lui noiembrie, apoi din nou avem practica pana la vacanta de iarna, la care visez deja.
Restul fetelor, va pup si va doresc o duminica placuta si o saptamana usoara.Sanatate multa bolnaviorilor. Ma gandeam ca asta mi-ar mai trebui acum, de fapt nici sa ma-mbolnavesc n-am voie, ca pierd materia si n-am chef s-o recuperez mai tarziu.

Mona si cei doi pitici: Vlad-Andrei 4.5 ani si Aidan-Victor 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Salut. m,ai traim. Multumesc ca ati intrebat de noi. Inca bolnavi, cam toata familia tuseste. Ma bucur insa ca a trecut criza initiala a Sophiei, diareea, deci merge inspre bine. Inca ne luptam cu tuse, nas curgator(ce fain suna traducerea). Noptile sunt ca zilele mele, alaptez la fiecare 2 ore. Cand Tony cand boieroaica sunt sus.

Felicitari Magda! Sa ai sarcina usoara si copil frumos, destept si cuminte.

Mi-e gata pauza.
Si acum o dedicatie pt voi. la toate.




Give me a word
Give me a sign
Show me where to look
Tell me what will I find
What will I find?

Lay me on the ground
Fly me in the sky
Show me where to look
Tell me what will I find
What will I find?

Yea, yea, yea
Oh, Heaven let your light shine down
Oh, Heaven let your light shine down
Oh, Heaven let your light shine down
Oh, Heaven let your light shine down

Love is in the water
Love is in the air
Show me where to look
Tell me will love be there
Love be there

Teach me how to speak
Teach me how to share
Teach me where to go
Tell me will love be there
Love be there

Yea, yea, yea
Oh, Heaven let your light shine down
Oh, Heaven let your light shine down
Oh, Heaven let your light shine down
Oh, Heaven let your light shine down

Give me a word
Give me a sign
Show me where to look
Tell me what will I find
What will I find?

Lay me on the ground
Fly me in the sky
Show me where to look
Tell me what will I find
What will I find?

Yea, yea, yea
Oh, Heaven let your light shine down
Oh, Heaven let your light shine down
Oh, Heaven let your light shine down
Oh, Heaven let your light shine down

I'm gonna let it shine
I'm gonna let it shine
Heaven's little light gonna shine on me
Hey, hey, Heaven's little light gonna shine on me
Shine, shine on me
Shine, come on and shine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Olga,rezista eroic!Nu stiu ce altceva sa-ti mai zic decat ca nu incetez sa te admir. Tot o mai alaptezi pe Sophia? Mama ii da lui Aidan 2 biberoane cu lapte de la mine cat sunt eu la scoala, dar si el se trezeste noaptea de 2-3 ori sa suga. Noroc ca incerc sa ma alimentez sanatos si continui cu vitaminele altfel as ajunge sa ma sufle vantul pe strada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Da Mona, alaptez, si acum alaptez si mai des ca incerc sa pompez mancare in ea sa se refaca mai repede. Dupa diaree, croup si raceala a pierdut un kg. Pt greutatea ei e foarte mult. Cand ma uit la piciorusele alea care obisnuiau sa fie asa rotunde si le vad asa mici...Dar ei recupereaza repede. Oricum acum urmeaza o serie de teste, sa vedem daca nu cumva e astma. Trebuie sa-i fac si lui Tony testele de alergie. Oricum vineri mergem la doctor pt vaccin,(daca poate sa-i dea ca deja am amanat de 2 ori-si ma streseaza).

Voi va vaccinati pt H1N1? Pur si simplu nu stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mona, bafta mai departe cu scoala! Olga, sanatate voua si celor mici, bine ca a trecut ce-a fost mai greu!
Nelia, mersi, este cam asa cum spui- cind te numesti tremblay poti sa nu ai experienta, cind nu trebuie experienta si scoala la triplu ca sa intri pe nivelul lor !

Hai mei ange, binenteles ca ne-ai lipsit dar stiind ca ai un motiv serios legat de copila; in plus si tu si Nelia si Oana si alte fete au cam chiulit (motivat) de pe la ultimele intilniri, so n-am mai spus nimic daar, Simonna a fost cam prima data absenta de-o vreme incoace de asta flashul cu lipsa ei ! bine ca nu-i nimic cu Maia!

Duminica placuta la toata lumea!


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, da, e tare greu de intrat in anumite domenii, poate nu in toate, dar in cele care in care se lucreaza cu oameni, sigur da! Dar noi, romanii (na!), sintem oameni destepti si razbatatori, na, si vom ajunge acolo unde ne dorim! Si eu am observat ca numai Simona v-a lipsit, dar eu am pus pe baza faptului ca ea are o Catrinel in brate, noi nu! Sper sa ajung si eu la urmatoarea!

Mona, of, ce bine te inteleg, parca vorbesti de noi. La noi stresul a ajuns cit casa, practic ne ocolim ca sa nu ne certam. Macar tu stii una si buna, pleci dimineata si esti la scoala, noi jonglam intre scoala, biblioteca ca sa putem invata ceva in liniste, casa, luat si dus copii peste tot. Nu mai spun ca lipsa banilor deja se simte, mai tare ca inainte adica... va doresc sa rezistati, ca si noua de altfel. Daca scapam teferi de acesti doi ani pe care ii mai avem, sintem tari! Daca scapam...

Cu slabitul... nu merge la toti, la mine nu. Daca iti spun ce program incarcat am, ce si cind maninc, cit merg pe jos, alaptate etc.... ar trebui sa fiu trasa prin inel, dar de unde... oi fi, dar prin cerc de butoi. Oscilez intre 73 si 75 de citeva luni, asta dupa ce m-am leganat intre 83 si 75 mai mult de un an. Incepusem sa ma mobilizez pe la inceputul lui septembrie ca sa ajung sa oscilez intre 67 si 70 (la mine de cind ma stiu au fost +/-3 kilograme), ajunsesem la 72, bucurie mare, dar cu stresul examenelor si temelor si mincatul a orice si cind apuc, am ajuns de unde am plecat luna asta. Desi nu-mi place cum arat si nici nu ma simt bine, asta e cel mai mic stres pe care il am, sint altele mult mai mari. Probabil ca voi reusi si aici ceva cind voi fi linistita si slabitul va fi pe primul plan... Alte retete ai?

Olga, bine ca sinteti un pic mai bine. Stiu cum e cu sculatul in miez de noapte, te inteleg perfect. Tudora cu paianjenii si vrajitoarele ei, Lisandru cu titza... aseara s-a sculat si tragea de mine, dar mi-a trecut supararea ca s-a trezit pentru ca a fost prima data cind a facut o propozitie: mama, da... da titza! De fapt, titza a facut parte din primele propozitii la toti trei.

Ange, bine ca e doar atit. M-am gindit la voi sa nu fie ceva, ca durerea asta in piept poate veni de la multe. Daca iti spun ca si Agatei i s-a schimbat ceva pe acolo, nu mai e chiar neted... dar nu o doare inca.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ange, la asta nu m-as fi gandit, bine c-a fost doar atat

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

ne-am intors din sejour exploratoire

e frumos la st jean sur richelieu, ne-au plimbat prin oras (prima data cand urc intr-un autobuz de scolarei in america, din ala galben), prin imprejurimi, am fost la o ferma de capsuni, am degustat capsunata (prin asociere cu visinata) mmm, foarte buna, am fost la targ si am baut cidru, mancat gogosi cu mere, am vazut erableries, ne-au prezentat situatia economica (cica rata somajului e mai mica decat in quebec, per ansamblu), ne-au dus in croaziera pe rau, cu muzica si cina, a fost fain. quebecosi nu am cunoscut in oras, dar am vazut mai mult tineri... tineri pt mine inseamna pana in 50, apoi sunt tineri cu experienta ;) nu am avut nicio problema cu franceza (dar am avut azi la piata jean talon, frate parca vorbea chineza unu', nimic nu am inteles). ne-au dus si in imprejurimi, la sate, unde se practica agricultura...oh, prea la tara...
asa, dintr-un grup de 13, erau 2 quebecoase si restu' 11 eram imigranti. ce sa zic, e frumos, calm, stradute mici, curat, sunt restaurante in oras, erau ticsite seara (inseamna ca oamenii o duc bine in oras), cateva baruri / lounge-uri, au cinema, piata, festival de montgolfieres, erau asa multe pe cer, cred ca peisajul era super cu frunzile in toate culorile. ah, si unul din ghizi semana cu josh hartnett , pe care eu il adorrr :) asa ca l-am ascultat cu mare atentie. dar e cam departe de montreal. eh, e o optiune bagata la cutie, pt cand om deveni home owners. caci casele sunt intr-adevar mai ieftine, dar stiu de la calgary ca 'naveta' la job nu e lucru usor, iti mananca viata...

desi cand va citesc pe voi aici, mamici cu serviciu sau scoala, cu copii bolnaviori si sa te ocupi de ei, cu copii adolescenti, nimic nu mi se pare imposibil...

Nelia, nu mi-am gasit job, dar sa ai gura de aur! :)

Asa, quebecosii care erau la centru asta, mi-a placut de 75% dintre ei, restu' mi s-au parut inchisi, dar oricum, nu toti oameni sunt niste exuberanti extravertiti care vor sa iti povesteasca viata lor la 5 minute dupa ce te-au intalnit...

Eh, mai avem atatea de vazut, nu cunoastem nici macar un sfert din Montreal, o sa vina, job, masina, apoi cucerirea orasului :)

Si pt cine isi mai cauta job, tin sa mai mentionez www.eluta.ca
Asta e un motor care cauta direct pe site-urile companiilor care angajeaza.
Gata, ma duc sa continui cercetarea :)

O saptamana ca-n povesti sa aveti.

PS: seara am avut o tragere la sorti si ghici cine a castigat o sticla scumpa de capsunata? Subsemnata!!! O deschid cand gasesc de munca :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata,

Scriu si eu un mesaj in care sa va povestesc cum a fost la intalnire.
F. frumos, mie imi fac tare bine intalnirile astea.

Ne-ati lipsit toate "chiulangitele": Ange, Oana, Simonna, Mimitete (a trecut ceva timp de cand nu ai mai scris), Nelia, Monica.

Si Diana, mi-ai facut o bucurie mare, ca ai adus-o pe Sonia. Ne ingramadeam cine s-o tina in brate, asa frumoasa, delicata si cuminte.

Copiii cuminti, s-au jucat tare frumos impreuna. Tot timpul ma intreaba cand e urmatoarea intalnire.

Ionela, m-am bucurat sa te cunosc, desi nu am apucat sa vorbim prea mult. A la prochaine !!

F. frumos ca ati fost in excursie la Jean Sur Richelieu.
Si noi am fost in vara la Montgolfieres.

O sapt. buna,


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Tocmai ce m-am pupat cu o cucoana pe autoruta 15 cu 440 , nu e grav dar sustinem ambele ca ailalta e vinovata , n-am facu nici constat, acum sa vad ce iese; uooof, si iarna nici n-a venit inca.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput