Sezatoarea canadiana (158)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

La intalnire a fost SUPER! Ca doar asa ne-am obisnuit, nu-i asa? Doar ca i-am simitit lipsa lui Simo si, si eu ca si Dana de abia asteptam sa o cunosc pe Catrinel. Data viitoare! Cred ca a fost intalnirea cu cei mai multi copii prezenti si s-au simtit si ei bine, nu au stat stingheri la masa, ba din contra la sfarsit de abia s-au despartit! Iar bebe Sonia, o scumpica de bebelusa care a stat in bratele noastre tare cumintica!

Ione81 tare bine imi pare ca ne-am cunoscut! Multa bafta la job si la tot ce faceti!

Bebitzu si Cristina (cge) aveti un email, please answer cand aveti timp ca m-am incurcat!

Un week-end frumos tuturor!!!



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Nelia ma bucur ca ai aparut la interval ! A fost fain la intilnire, a fost o echipa de juniori acolo cuminti-cuminti, de la printesa mica-Sonia- la flacaul cel mai mare-Seba!
Eu m-am plins de quebecosi pentru ca nu stiam ce-i mai rau , adica profesoara romanca ce le preda engleza; Deja invatatoarea si acompaniatoarea si-au schimbat atitudinea si Tudor in ultima saptamina (dupa telefonul meu) a si el fost linistit, are doua rezultate mai bune la mate si dictare;
la engleza in schimb....acolo mme Felicia a tinut oricum un discurs tot frustrat in fatza parintilor la intilnire pentru ca materia ei nu e bagata in seama cum ar trebui (ceva de genul-nu ma ignorati ca iese rau), si fara nici o avertizare m-am trezit vineri cu un apel de la ea acasa care m-a intors pe dos; mai bine vorbea dreq romaneste in loc sa chinuie asa limba franceza; acum sa vad cum o abordez s-o dam la pace; asta-i culmea ca am tot surprize anul asta- engleza era printre favoritele lui Tudor si intotdeauna a fost cuminte si cu note bune acolo, anul asta cu mma asta....
incerc sa inteleg, l-a bulversat pe copil schimbarea (au ramas doar cel de muzica si educ aceeasi profi), sau cei noi nu sunt obisnuti cu personalitatea lui mai...vulcanica, sau metoda de predare a celor din primii trei ani de scoala a fost mai buna....cert e ca ne-am intors la problemele de la maternelle, dupa trei ani de liniste si rezultate bune in scoala.
Am simtit si eu lipsa Simonnei (Simonna, nu te-am sunat ca de obicei pentru ca pe mine la 16H vineri barbatu-meu m-a anuntat ca-i liber noaptea si pot merge fara plod, asa ca am plecat direct spre St-Laurent de la job)
Magdone, felicitari si sarcina usoara!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Roxana, raspuns la mesaj

Diana,dupa ce ai plecat aseara, cred ca ceva ceva a cazut si pe jos pentru ca, mesiu care a servit aseara a sters ceva si pe acolo si parea de-a dreptul "incantat" deci, nu stiu daca la prochaine o sa ne mai serveasca (glumesc desigur)

Eu una m-am simtit extraordinar aseara.
Mi-a facut placere sa o cunosc pe Ionela, olteanca de-a mea si in plus ma bucur ca al meu flacau a fost mai mult decat linistit ceea ce nu-i sta in fire dar nu pot decat sa ma bucur pentru asta.

Ionela, sa ne povestesti cum a fost week-ul printre qbcosi, ok?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Cami cum e Maia, ce ati facut la urgenta?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Nico merci mult!

Chiar asa Cami, cum ii este Maiei? Ce a fost cu durerea de burta?


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Roxana, raspuns.

Ange, cum sunteti ?

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessie spune:

Magdone, iti urez si eu felicitari! Va admir fetelor, nu stiu cum va descurcati ,ca noi si fara copii nu prea avem timp de nimic!
Multumesc de primire si o sa incerc sa postez si eu mai des pe aici; recunosc ca va citesc aproape zilnic, dar parca voi tot timpul aveti sfaturi atat de bune ca eu nici n-as mai avea de ce sa intervin :-)
Zavalita, noi am aterizat pe 16 oct 2006 (ieri am facut 3 ani :-) ) si la aeroport ne-au intrebat doar daca mergem in Montreal sau ramanem aici. Noi am zis ca ramanem aici si asta a fost. Nu prea au ce sa-ti faca, doar viza e de Canada, nu de Quebec!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ione, deci sa inteleg ca ai gasit servici?

Of, Ana, ce aiurea e! Dar lucrurile astea nu ar trebui lasate asa, nu am sfaturi, doar ca mi-e ciuda. Si unui copil mai putin vulcanic i-ar face rau atitea schimbari, darminte unul care are nevoie de stabilitate (v. Tudora mea - citeam la subiectul tau acum ceva timp si in una dintre descrieri am gasit atitea din Tudora, ca manifestari vreau sa spun). Agata, care e sociabila si se adapteaza imediat, cind am dus-o anul asta la scoala tremura toata, mi-a transmis si mie emotiile ei... atit de intense erau: schimbat clasa, invatatoare, copii... eu nu-i inteleg de ce fac asta la clasele mici. Sau, ma rog, inteleg eu, dar nu mi se pare neaparat o idee buna.

Si in scoala Agatei este o profesoara de engleza romanca, numai ca asta e tare buna si apreciata de m-a facut sa-mi salt pieptul cind am auzit cum se vorbeste despre ea. Si mai sint vreo doi, dar nu mai stiu de ce materii, imi tot spune Agata.

Sper din tot sufletul sa se rezolva, sa-i constientizeze si responsabilizeze demersul tau, e vorba de soarta unui copil. Te inteleg ce simti, si eu as simti la fel in locul tau.

Scuzati expresia, dar tare se mai caca pe ei! Eu am cautat un post la timp partial de acompaniator, nu in educatie, mai mult in servicii sociale, mi-ar placea sa am acompaniez citeva ore pe zi o persoana care are nevoie, daca e copil cu atit mai bine, chiar mi-ar placea sa fac asta pentru un timp. Dar nu pot sa iau asemenea post pentru ca... n-am experienta in domeniu... si n-am (spre deosebire de don'soara ta, care are girla!) De acord pina aici, realizez ca trebuie experienta in lucruri atit de delicate, dar nu se uita decit dupa numarul de zile sau luni lucrate... nu si cum, lucru decisiv la urma urmelor, ca numarul de ore/luni/ani lucrati fara tragere de inima... sint egale cu 0! Bine, ca nici nu m-am testat, nu stiu daca am rabdare, daca e totul in regula cu mine facind asta, dar voiam sa incerc, e un punct de plecare ca multe altele... ca m-am enervat ca-mi tot baga asta pe git... si nici nu mai caut. De exemplu, am incercat sa gasesc ceva de genul asta la un centru de linga mine pentru surdo-muti... nu, trebuie experienta si erau niste fatuci acolo pe care nu le simteam deloc la locul lor. Eu sint mama, am sora surdo-muta, le stiam si alfabetul prin semne, toata copilaria mea am acompaniat-o pe sora mea... nu, asta nu-i experienta. Si dupa aceea te mai miri ca dai peste fetiscane ca don'soara ta... hai, ca m-am aprins, da' m-am enervat, frate!

Zavalita, of, ce trist trebuie sa fi fost, tocmai de asta sint ingrijorata, ca nu vreau sa se intimple ceva de genul acesta. Noi am fost patru fete si daca ar fi sa gasesc ceva pentru care sa o admir pe mama mea, apoi unul din multele lucruri bune facute este acesta: a reusit sa ne creasca fara sa existe intre noi nici un fel de concurenta, nici macar cu altii, sa ne faca sa ne simtim la fel iubite si sa ne iubim intre noi. Nu stiu cum a facut, probabil natura, ca nu-mi aduc aminte sa-mi fi tinut vreodata vreo ora de consiliere psihologica in acest sens. Bravo ei, de fapt lor, la amindoi parintii mei! Cind ii vad pe ai mei cum se cearta si se impung, ma doare sufletul si ma intreb ce gresesc... ma mai consoleaza faptul ca asa, si noi patru ne-am certat si batut in parte... cind eram mici si proaste spunem acum.

Noi incercam sa nu facem comparatii, la scoala nu prea am ce sa fac, ca nu exista inca punct de plecare si oricum, la prima vedere, Tudora este studioasa familiei, singurul intelectual din casa cum ii spunem noi... la sport da, am putea, dar i-am gasit ca si ei ii place baletul si chiar munceste, vad ca si pe gheata a facut progrese... incerc sa-i iau pe fiecare asa cum este. Oricum, Agata e tot timpul prezenta in casa, tot timpul e in gura noastra, dar nu neaparat pentru lucruri bune. Copilul asta al meu e in stare sa dea gata patru adulti echilibrati, atit de... of, nici nu mai stiu cum s-o numesc. E un copil extraordinar, dar nu e deloc usor de crescut, asta pot sa o spun. Tudora in schimb, o pui la rana, atit de buna si cuminte e si presimt ca nu voi avea probleme nici la carte cu ea, ca tare ii place sa stea cu ea in brate si chiar munceste, tot ce o pun sa faca. Nici fizic nu exista concurenta, pentru ca sint frumusele amindoua, dar atit de diferite una de alta! Numai ca, la nivel de timp, cel care ii revine ei e tare putin acum, sper sa se echilibreze lucrurile mai tirziu, acum sint cu ea in brate si s-a facut toata mica si profita cit poate ca teroristul ala mic e la desene cu Agata. Daca o vede in brate la mine, o trage de picioare, o musca, o ciupeste si striga: meu, meu! Adica sint a lui sau e locul lui! De fapt, asta e norocul meu, ca am trei copii, dar toti sint atit de diferiti unii de altii, in toate sensurile, incit nu cred ca exista un pericol imediat sa pic in admiratie fata de unul, in defavoarea altuia... fara sa-mi dau seama, normal.

Hai, ca-mi fac norma acum, ca e Octav la biblioteca si oricum nu mai am forta sa citesc ceva, ma apuc de calcat, de strins de prin casa, de gatit ceva bun... ca mi-e dor de facut si altceva, pe indelete, ca asa, in fuga, sa fie, am mai facut cite ceva.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Hai, ca nu s-a mai pus de mult timp o melodie: http://www.youtube.com/watch?v=-26hsZqwveA&feature=related



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

bunnn!deci,
neatza in primul rand,apoi multumesc din suflet pt gandurile voastre bune ajuta mult!tuturor

am remarcat ca numai Simona va lipste...mie mi-a parut rau si-mi pare ca de fiecare data cand nu reusesc sa ajung la intalnire sa va vad ati facut poze?

Am stat la urgenta de ne-a iesit os prin os.Daca va spun ce are Maia mea o sa spuneti "vai,cat de proasta e "ange" asta!"!
Copila mea acuza o durere in piept de ceva timp,mai exact de cand a primit o lovitura puternica(in piept) la o ora de sport,insa lovitura primita nu are nici o legatura cu durerea ei
Copilei ii cresc tzatzele!am domnisoara!
Nu are rost sa va spun cat de jenata am fost cand dupa investigatii medicul mi-a comunicat ca nu are nici coasta rupta,nici pneumonie,nici nimic ci doar semne de "domnisorat"
Na! acum va dau voie sa radeti de mine

o duminica placuta,

Mergi la inceput