Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (128 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Of, Ylari!
Sa nu-ti ceri scuze de la noi, ca uite ce grup minunat avem, suntem prietene, chiar daca (unele dintre noi) nu ne-am intalnit niciodata; si, in plus, suntem toate mamici de bebelasi mici, stim exact despre ce e vorba (in subiect). Eu te inteleg, nici eu nu pot sa spal vase sau sa fac prea multe cat doarme Victoria, si la noi casa e mica, dormitorul Victoriei e chiar langa bucatarie (au perete comun), deci nici gand sa spal vase; eu nu cred ca ar trebui sa fi vesnic recunoscatoare socrilor ptr. ca nu platesti chirie; eu chiar cred ca uneori e de preferat chiria (acolo unde e financiar posibil). De calcat (eu doar te intreb, iti jur ca nici nu critic, nici nu-ti spun ce si cum sa faci), nu e posibil sa-si calce si sotul tau din cand in cand, atunci cand tu nu ai timp sau esti prea obosita? Sau nu se poate sa ii ceri socrului sa calce si ptr. sotul tau? (Io nu stiu... zic si eu!) Cat despre culcat copiii, stai linistita, ca nici daddy nu o culca pe Victoria; nici nu ar adormi cu el din 2 motive mari si late: ea inca ia tzitzi si nu e obisnuita sa adoarma cu el. Cat despre "sa ceri familiei ajutor", nici nu-ti propun pentru ca stiu ca nu e intotdeauna asa usor. La noi, singura persoana care mi-a oferit ajutor, e fiica lui daddy cea mare, dar eu nu ma simt confortabil sa o las pe Victoria cu ea, ptr. ca am vazut-o de atatea ori ca se 'ratoia' la Victoria si in 5 minute aude Victoria "Nu" de mai multe ori de la sora-sa decat de la noi amandoi intr-o luna! Asa ca, mai bine "pas". Stiu ca nu e usor, si sper din suflet sa continui sa vorbesti cu noi, daca iti face bine. Personal iti promit sa te sustin atat cat pot, iti dau voie sa si injuri, daca te ajuta si sa stii ca vom fi intotdeauna alaturi de tine, sa te sustinem cu o vorba buna si cu o 'ureche'. Face bine sa vorbesti; eu stiu cat simt eu nevoia de multe ori sa ma descarc. Io mai zic asa: nu te mai gandi tu ca Lorelei papa din farfurii de oameni mari (Esme, ), nu exista 2 copii la fel, tu gandeste-te ca mai putin si va papa si Eva din farfurii de oameni mari. Stai linistita, ca si Victoria arunca mancare in toate directiile. De ce nu pui un cearceaf vechi sau un prosop mare sub scaunul ei de masa? Si apoi il iei si il scuturi si gata! Eu spal pe jos in bucatarie de 2-3-4 ori / zi. Alteori nu e nevoie sa spal deloc pe jos in cate-o zi...


Te pup dulce, dulce si nu iti cere scuze, iubita! Te rog, descarca-te, scrie-ne, vorbeste cu noi (daca simti nevoia).
Si noi te iubim! Of, ce imbratisare mare ti-as da, daca ai fi langa mine!

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DANICIRS ti-am trimis pm cu reteta si video,ca nu stiu daca aici e voie sa pui video cu retete..
Daca mai vrea cineva,dai tu copy apoi si retrimiti,ca sa nu scriu iar reteta-


YLARI te inteleg perfect,si iti inteleg chinul de a sta cu cineva in casa,care nici nu te ajuta,nici nu va iubiti de nu mai puteti cu ei...nu esti comoda acolo,nu ai conditiile pe care le-ai avea daca ar fi casa ta sau daca ai fi singura sa faci cum vrei si ce vrei...iti inteleg starea de neputinta,ca ai vrea sa schmbi si nu ai cum,esti prinsa acolo unde nimic nu iti place.
la tine nu e numai vorba ca nu ai ajutor.chiar daca suntem multe care nu avem ajutor de nicaieri,pot spune ca tu esti intr-o situatie mai grea,pt ca e mai bine singur si neajutorat,decat intre oameni si la fel de neajutorat !eu imi duc greul singura,dar nu ii mai suport si pe altii,asa ca nu e acelasi lucru,si inteleg ca la tine situatia e mult mai grea !eu foarte greu as putea sa suport pe cineva in casa..
Cel mai rau e ca o sa intri in depresii,si trebuie sa faci ceva,daca nu poti schimba situatia,trebuie neaparat sa incerci sa nu ii mai iei in seama,si cum a spus si Desiree,sa isi calce camasa!!da? asa de simplu ! daca poti si mai ai cap si pt asta,o faci tu,daca nu,sa se descurce ,el ,mama,tata...
si iti spun cam din acelasi unghi ca desiree,si eu snt maniaca,sa fie totul bine,calc tot,nu bag nimic in dulap necalcat,DARRRRRRR si cand mi se pune ca nu fac nimic,pai nu fac nimic !!!! ca nu arde !
asa ca,in momentele in care simti ca nu mai poti,ca esti mai nervoasa si te ia depresia,lasa tot ,vorbeste cu prietenele,nu te mai uita la ei,sa faca ce vor !!!
protejeaza-te de ce e in jur si iti face rau !de lucruri pe care nu le poti schimba.
si nu plasa nimic sotului-sa schimbe el,sa zica el.schimba tu cu tupeu ceea ce poti ,spune-le tu ce ai de spus .ca barbatii sunt asa,daca le spui sa dea mai departe mesajul mamei..nu prea le convine,si de obicei ocolesc..si nu faci decat sa te certi cu el,ei de obicei nu vad nimic grav.
ai grija de tine !

Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi .


Sofía (2ian2007)
Andrés (22mai2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Buna dimineata,

Poftiti la o ! Am luat-o razna rau cu orele astea de somn. MA culc la 9, ma trezesc pe la 1 noaptea stau holbata pe pereti pana la 3 si mai dorm pana la 6 si asta e.

In sarcina cu VLad am dormit super bine si el dupa ce s-a nascut a dormit super bine, acum o fi invers? Ia ziceti fetelor, din experienta voastra, va rog!

Am admirat si eu hainuta lui Ylari si manusile, mmm, super, asa de diva, sa le porti sanatoasa!
Si eu am stat saptamana asta cu VLad 24/24 singuri, in plus si bolnavior si a fost tare greu. Aseara l-am lasat la mama ca nu mai puteam.
Asa ca tine-te tare Ylari, mai ales ca va veni si bebe 2 (si va fi curand, eu asa presimt) si atunci chiar va fi o provocare. Eu abia dupa ce am ramas mi-am imaginat cam ce haos va fi in casa cu doi copii mici. DAr stiu ca va fi si foarte frumos si asta imi da putere.



Vlady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

niatza

Alysh, io ieram cu insomniile in sarcina, cred ca faci fetitza

nu avem caldura. Am sunat administratorul: a zis ca dupa 1 nov. NU va zic ca in baie e ca in peshtera, nu stiu cum sa spal fata.....

nici io nu am mare ajutor de la altii. Adica am socrii aproape, dar uite, cand am fo la teatru mara a fo tare maraiita (o zi obishnuita la ea...) si mi s-au plans socrii si erau atat de marcatzi si afectatzi incat m-au luat lacrimile si mi-a parut rau ca am lasat-o si acum vreau sa vand biletele de pe 25 oct.

danicris, nici fiica mea nu tzine babetzica la gat. De pe la 8-9 luni. CUlmea, la gradinitza da.

Erika, condoleantze

mai voiam sa zic ceva, dar nu stiu ce. A, mara urla ca vrea la calc. Acum il inchid ziua. Cand are o ocupatie pasionanta - mai apuc sa il deschid. Se suie pe scaun (acum il trag la 20-30cm de calc) si tasteaza.... pe cine o fi vazut?

multzumim de complimentele pt poze. deci mara 'citeshte' e .... fortzat zis. Adica uneori da pagina cu pagina, si bombane ea acolo atat de frumos..ca mori de dragul ei. Dar le rupe cel mai des. are tati o gramada de carti rupte (SSSST, nu ma ziceti, asta e cel mai mare reprosh care mi-l aduce de cateva ori pe zi dar din pacate nu pot fi perfecta), ii arunc repede foile rupte, sa nu le vada, ba chiar 2 carti le-am aruncat de tot pt ca erau ferfenitza si oricum mancam o cearta pt asta.... cartzile mele is sus in dulapuri . ideea e ca nu poc sa stau toatza ziua langa ea, mai fac si io un kk, papa, strang ici, colo etc. si cum ea doarme 1 ora la pranz... nu apuc nici sa rasuflu. De calcat am scapat: fierul s-a stricat. Nasol e ca tre sa vad cum o rezolv io ca tati tre sa mearga la cravata.....




edit: m-am tampit. Joc pe facebook Farmville: acum cultiv capsuni, zmeura, dovleci, si am si nishte vaci si ciresi. Pot sa fac linie de imbuteliat lapte cu capsuni


A racit si Mara. Tusheshte continuu, la fiecare min (are muci supra productie....si deja s-au schimbat culoarea, nu mai sunt transparenti). Ce pot sa ii dau? daca continua asha - ma duc la dr. dupa amiaza. Am pus sa fac un sirop de ceapa - cu lamiie - asta ajuta la eliminiarea expectoratziei si nici nu are contraindicatii - e fiertura de ceapa.



o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

niatza

Alysh, io ieram cu insomniile in sarcina, cred ca faci fetitza

nu avem caldura. Am sunat administratorul: a zis ca dupa 1 nov. NU va zic ca in baie e ca in peshtera, nu stiu cum sa spal fata.....


edit: m-am tampit. Joc pe facebook Farmville: acum cultiv capsuni, zmeura, dovleci, si am si nishte vaci si ciresi. Pot sa fac linie de imbuteliat lapte cu capsuni



o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008


Asa sa fie, fetitza

Nici la noi nu-i caldura, dardaim.

tare faza cu jocul si linia de imbuteliat lapte cu capsuni


Pt tuse i-am dat Humex, pt nas ne-a recomandat dr Vibrocil dar nu am folosit ca nu prea are muci
Vlady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Buna dimineata.

Aelita, saru’mana.

Magdone, ma bucur mult ca esti ok, sa dea Dumnezeu sa fie asa toata sarcina.

Ylari, cred ca problema este casa in care stai. Daca ai locui in casa ta, ti-ar fi drag si nu ti s-ar parea o corvoada atat de mare sa strangi, sa speli, etc. Plus ca stai cu socrul tau care inseamna o persoana in plus pentru care sa gatesti, dupa care sa speli vase, etc. iar el nu te ajuta cu nimic. Te inteleg, din pacate nu te pot ajuta decat cu incurajari si imbratisari. Te pup cu drag.

Alysh, imi pare rau de insomnii. Eu nu ma trezesc decat daca ma trezeste Vladuc cu scartaiala, altfel dorm bine, insa nu foarte mult, maxim 7 ore pe noapte. Dar daca ma trezesc in toiul noptii nu mai pot adormi vreo ora, chiar doua uneori, este foarte frustrant, mai ales cand sunt obosita, stare permanenta in ultimul timp.

Cleo, imi pare rau ca la Mara a evoluat raceala, poate rezolvi cu aparatul de aerosoli. Multa sanatate.

Ce nasoala faza cu frigul din casa, eu n-as rezista, sunt foarte sensibila la frig, nu pot face nimic daca nu am o temperatura ok. La serviciu eram singura care comentam in gura mare ca se face economie pe sanatatea noastra, ceilalti nu aveau tupeu. Insa castigam, il determinam pe domn’ sef sa mai umble la butoane, sa dea temperatura mai mare la centrala. Naibii, cand stai la birou, nu misti decat mainile, te-apuca dardaiala si e tare neplacut, eu una nu puteam lucra.

Astazi vremea pare a fi ok, abia astept sa iesim, vreau sa dam o raita prin magazine sa-i mai iau ceva hainute de casa, cele actuale i-au cam ramas mici, plus ca sunt asa patate ca nu-mi mai plac. Fetele care dau comenzi pe net, spuneti-mi si mie unde mai gasiti hainute frumoase pentru pitici, demult n-am mai dat comenzi pe net, parca mi-e dor.

Va pup, papaaaaaaaaaaa …








Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008 si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Neatza fetele scumpe!!!
Desiree, Aelita, Alysh, Va multumesc din tot sufletul ptr intelegere si sustinere. Desiree, ca sa vezi cat sunt de dusa, nici nu m-am gandit la faza cu cearceaful asa am sa fac. Cat de cat o sa se mai pastreze curatenie.
Desiree, eh, asta e, imi cer scuze ca oti fi si voi satule de ale voastre si vin si eu hop cu balamucul meu. Sotzul s-a dus cu camasa necalcata decat sa si-o calce el. Si mi-e rusine sa-l las sa plece asa si ma stresez si ma scol dimineatza buimaca sa-i calc o camasa.
Dar uite ca acum a fost de acord sa spele vasele cat ii dau eu Evei sa pape (si sa scriu aici ) si dup-aia fac eu pancake-uri. Asa da. Apropo cand doarme Eva nu pot sa calc ca avem un fier de calcat care pufneste abur ca un balaur, zici ca se transforma. Am zis io ca in casa asta totul scartzie si face zgomot...... Aaaa, si nu pot sa angajez femeie sa ma ajute cu nimic ca nu e de acord socrul sa-i vina straini in casa Cum nici cu bona n-a fost si a trebuit eu sa las din nou serviciul. Nu-mi pare rau, ca am stat eu cu fata si am sufletul impacat, dar asa, ca chestie.
Aelita sa stii ca in principal casa asta ma streseaza, niciodata nu m-am simtit binevenita, etc etc... Sper sa aflam un raspuns saptamana viitoare referitor la constructie (vrem sa ne facem o casutza la curte) si o sa am alte griji pe cap.
Nici noi n-avem caldura, dar dau drumul la aer. Nu razbeste decat in dormitor la noi. In rest, dardaim. Am imbracat fata bine si am incaltzat-o cu mocasini. Ne calim.
Alysh multumesc si tie ptr incurajari. Ai dreptate, moooaaaama ce o sa fie cu 2 copii in casa, dar e si frumos, stiu.


Pupici, va iuby pe toate. Noi azi plecam in Pantelimon ca maine pleaca iuby in Franta si sa nu raman p-aici sedusa si abandonata.

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Danicris, merci si tie ptr incurajari si sustinere. Te imbratisez scumpa.

Cleo eu i-am dat ambroxol cand a tusit. Nu ai nebulizator? Noua ne-a recomandat (am sunat saptamana asta la Medicover sa ma interesez de imunitate, cum putem sa o crestem) asa, si in nebulizator sa pun 1 ml de fluimucil si 2ml de ser fiziologic si am inteles ca fac minuni. Cand s-o intoarce Iuby cumparam si nebulizator.

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

am nebunizator (aparat de aerosoli), Laica, cu ultrasunete, f. silentios dar urla la el, numai cand ma vede ca iau cutia de pe dulap.... ca eu imi fac mie dexometazona+ ACC + ser fiziologic.

Intre timp s-a mai linishtit, au ramas aceeasi muci transparenti, probabil dimineatza a fost un val mai puternic de muci, si usor galbui, si de la ei s-a lasat cu tuse- acum nu mai tusheshte. Dimineatza era casa rece rau - acum avem si aragaz deschis, si aerul conditionat pe 30 gr si caloriferul. Dar in baie... e ca in beci .


ylari, si eu zic ca viatza voastra se va schimba cand va veti muta. Acolo nu te simti acasa. Atat cat nu poti schimba mobila/design/lucruri ca sa te simti feng shui cu tzevile de apa - o sa te simti tot timpul in plus si nelalocul tau.

o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

ylari, si eu zic ca viatza voastra se va schimba cand va veti muta. Acolo nu te simti acasa. Atat cat nu poti schimba mobila/design/lucruri ca sa te simti feng shui cu tzevile de apa - o sa te simti tot timpul in plus si nelalocul tau.

o soarele din viatsa noastra mamica natanga de pe 9.05.2008



Deci tevile erau de vina! Da scumpelor si eu zic la fel ca asta e principala problema. Bine noi am amenajat cam jumate de casa in stilul nostru dar m-am oprit cand ne-am decis 100% sa facem casutza noastra.
Pupi.

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput