Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (128 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Salutare, fete scumpe.

Ylari, imi pare rau ca esti trista. Daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca nici pe mine nu ma ajuta nimeni, si eu stau toata ziua numai cu Vladuc, nu iesim decat cu el pentru ca nu avem cu cine sa-l lasam. Cred ca multe fete au acelasi ritm, ce sa-i faci, asta este viata de mama cand nu ai ajutor, cand nu ai unde sa-ti lasi copilul pentru cateva ore. Eu ma gandesc cat de greu va fi cand vom merge si la serviciu, vom fi intr-o goana nebuna intre gradinita, serviciu, bucatareala, etc. Eheeeeee, cred ca acum e parfum. Te imbratisez cu drag sa iesi din starea proasta. Hainuta rosie este foarte frumoasa, s-o porti sanatoasa, abia astept poze cu ce-ti aduce sotul din Franta. Ce lista i-ai dat ?

Doloress, iti doresc multa sanatate si sa vina bb2 exact atunci cand il doriti.

Piggy, multa sanatate si tie, sa dea Dumnezeu sa se rezolve cat mai repede problema de care vorbesti.

Aelita, te rog sa ne spui si noua cum ai facut spanacul, este foarte apetisant. Ce frumos mananca piticii tai, fiecare in scaunelul lui, bravo, imi place. Ah, vad ca ai dat reteta dar asa pe scurt, te rog, dezvolta si pentru noi astea mai incepatoare in ale bucatarelii. Multumesc.

Inais, super meniul. Eu n-am mancat niciodata cuscus, habar nu am ce e si cum e, am vazut la supermaket insa n-am avut curiozitatea sa incerc. Cum se face si ce gust are ? Pui Sichuan ? Cum il faci ? Daca zice Iasmi ca e bun ma bazez pe gusturile ei.

Lori, mi-ai adus aminte de copilarie cu “limba cu sos”, n-am mai mancat asa ceva de cand eram mica, ia sa-i propun sotului poate facem si noi. Pofta mare !

Desiree, hai mai ca am glumit, ce naiba, stai linistita, eu si daca nu eram gravida imi era pofta deci nu te scuza, te rog.

Fetelor, cand vad cum stau copiii vostri cu bavetelele la gat parca imi pare rau ca n-am insistat mai mult. Vladuc n-a vrut din prima clipa sa-i pun bavetica iar eu am cedat gandindu-ma ca-l chinui. Insa acum are absolut toate hainutele patate de mancare, asta e, nu mai am ce face.

E innebunit dupa gem si dulceata, am facut greseala sa-i dau intr-o zi asa sa guste si acu’ daca vede un borcan pe masa, indiferent cu ce este, plange sa-i dau din el. Pentru el borcan=dulce. Cam devreme totusi sa se obisnuiasca cu dulcele.

Mor dupa el cand imi face cu ochiul. Eeeee, vorba vine, ca el face cu amandoi odata, e tare haios.

M-am intiiiiiiins cat o zi de post, inchei aici, va pup si va doresc un week-end frumos, papaaaaaaaaaa …









Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008 si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Fetelor va multumesc din suflet pentru urari si va pup pe toate fara discriminare.

Adevarul e ca ne doream inca un copil, inca de la Olivia am simtit ca familia nu e completa, ca lipseste cineva. Sper sa fie totul bine, si bebe sanatos, altceva nu ma intereseaza.

Danicris, de simtit ma simt f bine, chiar la sarcina asta am avut cele mai putine greturi, cred ca din ce in ce mai putine cu fiecare sarcina. Numai ca se vede normal mai repede, asa ca acum la 4 luni am o burta de aproape 6 , dar m-am linistit ca le-am zis si la servici asa ca pot sa-mi scot burta la inaintare.

Erica, condoleante pentru fratele tau:(

as mai scrie dar trebuie sa recuperez de ieri ca am lipsit de la serviciu.

va pup si revin eu!


Magda, cu Razvan (6 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Dani

Ylari, iubita, si eu sunt acasa cu Victoria 24 ore/zi. Am avut 6 ore fara Victoria de cand s-a nascut; o data a scos-o daddy 2 ore si o data 4 ore. In rest sunt acasa cu ea tot timpul; si nu am pe nimeni aici, absolut pe nimeni; mai vorbesc cu soacra-mea si atat. In rest, va am pe voi. Si mai vorbesc cu sora-mea pe net de 2-3 ori pe luna. Hai, ca trece si asta si cresc si or sa fie mai independenti si o sa fie altfel.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Dani, nici Victoria nu a mai avut o babetica la gat de pe la 8-9 luni! Desi pana atunci le tinea. Si ale ei hainutele is toate patate de mancare; dar macar la noi nu-i bai, ca nu mi le mai trebuie; adica, incerc sa scot petele, ca le dau mai departe la o mamica ce lucreaza la daddy la magazin (ce e patat rau nici nu-i trimit). Dar, asta e! Le pateaza nu e mare lucru! Daca as avea planuri de alt bebe, ar fi alta poveste...
AM mai vrut sa zic ceva, dar am uitat! Gata, Printesa doarme, ies si eu la o tigara. Maine tre' sa ies sa-i cumpar hainute de iarna! La noi e iarna deja!!! Avem noi ceva, dar nu foarte multe, daca as' vara dulapul ei era plin de haine, acum e pe jumate!

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

DANI, iertare! Of, fetele gravidutze, imi cer scuze, sunt o toanta! Nici nu m-am gandit! Iertare!

Ylari daca ai sti de cand imi doresc eu o geaca din-aia... si nu gasesc! Si daca gasesc, bineinteles ca nu au asa mici!!!

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



Iubita daca vrei pot sa trec maine sa intreb daca au site, daca vand si inafara tzarii, chestii de-astea.

Erika, condoleante.

Lorich cum faci sufleul de conopida?

Inais, si pe mine m-ar interesa reteta cu cuscus, am auzit ca fierbe foarte repede, hai, fie-ti mila de noi. Sarumana. Ah, nu pot sa-i zic lu Iuby sa ma ia in Frantza ca nu sta prea mult, marti seara se intoarce, abia astept (nici n-a plecat)

Desiree, Dani, va multumesc ptr incurajari. Dani, asta e, ma mai apuca nebuneala si pe mine cateodata. Imi e tare tare greu, dar la sfarsitul fiecarei zile sunt multumita ca am reusit sa fac atat de multe. Dar mai am momentele mele de slabiciune. Va pup.

Gabitzam merci ptr aprecierile la adresa hainutzei de piele. Se vede super pe mine, si cu manusile (sincer manusile le-am vazut intai si mi-au placut enooorm!)

Eu i-am facut bruschette lui Iuby (in fiecare vineri tine post dragul de el) si niste cartofiori cu rosii si usturoi ptr Eva.

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ylari, exact ce te streseaza? Poti sa inlaturi sursa de stres? De ex. daca te streseaza curatenia, e posibil sa o lasi mai moale, sa te ocupi de copil si sa faci curatenie la 3-4 zile, in loc de in fiecare zi? Eu nu ma stresez deloc cu mancare, curatenie, etc... le fac, daca si cand am chef; daca nu... mancam oua la cina sau comandam mancare, nu-i mare scofala. Curatenie fac cand am chef si cand are Victoria chef si daca nu e curat cum as vrea eu sa fie... so what?! Sanatosi sa fim!

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Deci couscous am cumparat din Carrefour. Bio. M-am conformat sa-l prepar cum scrie pe cutie. Strict. Pui intr-un castron couscous, apoi peste torni apa fiarta, sarata si cu o lingurita de ulei (1 pahar la 1 pahar) si lasi 5 min. Si gata. Adaugi unt si-l servesti!...sunt retete si pe net. Spre ex. www.reteteculinare.ro/forum/discutii/cum_se_gateste_couscous_cuscus_kuskus_-1588/" target="_blank">aici

Cat despre pui Sichuan am mai dat eu reteta aici Iasmi nu a gustat decat couscous. Pui nu am vrut sa-i dau din pricina de diverse sosuri...mai bine nu.

Noi am dormit ca valizele-n gara. Pana la 7 si...cred ca la 1 o sa-mi adoarma! E intr-o verva nemaivazuta si nemaintalnita. Danseaza, canta (la-la-laaaaa), da pupici si fuge razand...vai de noi...party-girl!

Edit: Lori te lasa R sa citesti?? La noi nu este posibil. Vrea si ea! Clar sa-mi fie!

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002

Ylari, exact ce te streseaza? Poti sa inlaturi sursa de stres? De ex. daca te streseaza curatenia, e posibil sa o lasi mai moale, sa te ocupi de copil si sa faci curatenie la 3-4 zile, in loc de in fiecare zi? Eu nu ma stresez deloc cu mancare, curatenie, etc... le fac, daca si cand am chef; daca nu... mancam oua la cina sau comandam mancare, nu-i mare scofala. Curatenie fac cand am chef si cand are Victoria chef si daca nu e curat cum as vrea eu sa fie... so what?! Sanatosi sa fim!

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!



Pai si curatenia, si ordinea, si mancarea si ... totul ma streseaza, si stratul de ozon Am incercat mereu sa o las mai usor dar ... asa sunt eu, n-am ce face. Am perioade in care e totul ok, dar si perioade in care simt ca nu mai pot, ca mor de oboseala si de nervi ca nu pot sa fac totul asa cum as vrea. Asa sunt eu... Si nu ma streseaza nimeni ca sa fie curatenie, etc, doar eu.

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ylari, deci asa: eu am fost diagnosticata cu obsessive-compulsive disorder acum muuuulti ani! No, bine, poate nu chiar asa multi, vreo 5. Deci, totul trebuia sa fie exact perfect! Si singura cura care a avut efect la mine a fost ceva scump si pretios numit Victoria. Crede-ma ca de multe ori ma deranjeaza si pe mine ca nu e totul perfect si in ordine si asa cum era inainte de a se naste Victoria, DAR ma linistesc cand ma uit la Victoria si ma gandesc ca ea, de fapt, vrea sa ne jucam impreuna; si cand facem curatenie, facem impreuna! Sa o vezi cu un prosop de hartie in mana smotruind cu mine. Asta daca are chef. Daca nu-nu-i bai, eu am invatat sa nu ma mai stresez, facem cand are Victoria chef sau cand Victoria doarme, asta daca am eu chef. Asta e, ea e seful! In general, deci in vreo 95% din cazuri, Victoria are chef de facut curatenie... Of, iubita, iti faci atata rau, pentru ce??? Cine crezi ca o sa-ti ridice statuie ca ti-e casa luna? ( Nu credeam ca o sa spun eu vreodata asa ceva). Sa stii ca mie imi atrage Victoria atentia si imi arata cu degetul la cate ceva si spune "Dity", adica Dirty! Deci, pe cat posibil tre sa fie totul curat. Dar daca nu e, nu te mai stresa, ca nu ajuta pe nimeni si mai ales te raneste pe tine. Te inteleg atat de bine, si, totusi, nu stiu cum sa te conving ca nu e sfarsitul lumii daca lasi praful nesters pana maine sau hainele pe couch pana cand ai timp si energie sa le pui la loc, FARA sa te stresezi.

_
Mami de Printesa Victoria Isabella

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Desiree, iti multumesc de incurajari, dar crede-ma, casa asta nu e niciodata luna, ai noroc cu Victoria, eu daca pun ceva in sertare trebuie sa vin imediat cu scotch-ul sa lipesc sertarul, altfel toate rufele proaspat spalate sunt pe jos sau sterge Eva praful cu ele. Casa asta oricum e varza, o urasc (e casa socrilor) ar trebui sa zic merci ca nu platim chirie, stiu, dar in rest e totul aiurea, anul trecut au fost certurile cu soacra-mea, dezordinea a existat dintotdeauna, toate usile/clantele scartaie ingrozitor, apa la baie si bucatarie face un adevarat vacarm, suiera (deci exclus sa spal vase cand doarme Eva, spre exemplu) abia daca mai apuc sa spal pe jos, slava Domnului ca inca mai matur si pun aspiratorul. Asta trebuie sa o fac ptr ca Eva adora sa faramitzeze biscuiti, grisine, paine, orice ii dau in manutza. Cand ma gandesc ca Lorelei mananca din farfurii de oameni mari imi vine sa o iau la fuga. Ptr ca zilele trecute i-am facut Evei orez cu lapte, i-am dat eu ce i-am dat, apoi deh mi s-a facut si mie pofta, mi-am adus si eu farfuria, sa pap, ei i-am lasat in manutza linguritza, o vreme a mancat frumos, dar apoi........... era orez (si lapte, evident) peste tot. Si asta se intampla in sufragerie, ptr ca scaunul de masa nu incape in bucatarie, ptr ca e foarte ingusta. Mda... stiu, toate va confruntati mai mult sau mai putin cu astfel de probleme. Chestia e ca pe mine au inceput sa ma inebuneasca. Socramiu isi calca hainele lui dar niciodata nu il intreaba pe al meu daca are nevoie si el de vreo camasa. Asta ptr ca stiu ca isi imagineaza ca eu stau degeaba toata ziua si de ce sa calce el. Fetelor, sa nu credeti ca nu calc niciodata. In fine... Mancare... fac dar ei nu mananca decat o data din mancarea respectiva, atunci cand o fac, sa nu apuce sa se raceasca. Ce sa mai, ca la restaurant. Mai nou am refuzat sa mai curatz cartofi, ii urasc, sotzul meu ar manca numai cartofi prajiti. Am curatat vagoane de cartofi de cand sunt cu el. Mda. De vase? Inutil sa mai zic. Chiuvete dupa chiuvete, zici ca vin vecinii si le murdaresc. Al meu cica, pai ce, eu am murdarit o farfurie. Imi cer scuze, nu mi-as fi varsat tot amarul daca nu ma enervam acum si cu culcatul Evei. O apuca oboseala de nici nu se mai tinea pe picioare, plansete, maraiala, am dus-o la culcare, i-am dat laptele si am leganat-o o jumate de ora, ea nimic, imi tragea picioare in cap si alte de-astea. Si vine si al meu ca sa ma dau ca o culca el. Pai acum nene dupa ce sunt varza de nervi (bineinteles ca m-am suparat pe Eva - adica am tzipat la ea ) as vrea sa se ofere de la inceput, nu sa ma simt asa inutila si incapabila. In fine. Ma gandesc din ce in ce mai serios sa merg la psiholog dar sunt sigura ca imi va spune ceea ce stiu deja: sa mai ma gandesc si la mine, sa ma mai ocul si de mine, sa mai implic si alte rude (ha!) in cresterea Evei samd Chestii imposibil de facut. Asa ca sunt in acelasi cerc vicios. Mda...
Sorry fetele, va pup, va iubesc.

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput