Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (34)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Hi, eu am mare emotii cu alaptatul, mai ales ca sunt la primul bebe, o sa fiu si cu cezariana, sper sa iasa cat mai bine .

Am uitat sa va spun ca am fost la spitalul unde voi naste sa ma informez, sa vizitez etc. si era asa de dragut pe acolo, aveau o singura fetita nascuta care dormea ca un ingeras in camera nou-nascutilor, era o atmosfera atat de calma si de relaxata . Am plecat foarte incantata de acolo, cu sentimentul ca totul o sa fie bine

Ratusca 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

ratusca_mica,dar la ce spital nasti tu de era doar o bebelina nascuta?.....este foarte bine ca esti multumita de ceea ce ai vazut acolo

Mario Andrei 16.08.2005 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Arwen, merci pt pisicutza. M-am amuzat copios si chiar l-am dat si verisoarei mele cu care vorbem pe mess. Am ras amandoua.

Mamidepuiti, asa ne-a spus si noua ca daca ii dai ceva cu biberonul risca sa refuze apoi sanul. Chestie de comoditate pt ca vine mai repede si fara efort, nu ca sanul.

Lalitica, bafta la eco.

Acum 25+ cu bb mic Arthur


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Mariucasara, de ce spuneai ca in tara nu e posibil sa alaptezi imediat dupa nastere? Nu e permis?

Pupici

Acum 25+ cu bb mic Arthur


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

larisel esti foarte draguta, multumesc pentru raspuns; adevarul e ca sunt un pic ingrijorata ca la mine RI la artera uterina stanga e si mai mare ca cel al lui ratusca mica, dar astept cuminte pana miercuri cand am programare la doctor.
eu am facut morfofetala la 20 sapt, si dr ecograf nu mi-a specificat ca ar fi vreo problema in privinta asta, la concluzii atrage att. asupra lichidului care este in cant mai redusa, si placenta la 3cm de col, si chiar mi-a spus ca in afara de lichid amnio totul e ok.
am fost la o sapt. dupa morfofetala si la dr. ginecolog care a mai si scris pe rezultatul doppler "concordant" asa ca sunt un pic confuza.
daca nu ar fi scris ratusca mica de RI -urile ei habar nu aveam nici acum ce ar fi astea.
sanatate multa la toate

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Buna maici si burtici!!!

Noi dimineata am fost la analize, de sange si urina. Tocmai am terminat un tratament cu antibiotice de 14 zile pentru o infectie urinara cu E colli.Sa speram ca am scapat de nenorocita de bacterie ca am luat 56 de pastile de amoxicilina. E a doua oara in sarcina cand tratam aceasta infectie.Din fericire nu am avut nici un simptom,nimic care sa ma supere, daca era dupa mine nici nu o tratam, dar doctora a zis ca trebuie sa scapam de ea ca altfel la nastere bebe poate sa faca niste bubite!Prima data am luat zinat 10 zile si la examenul de urina nu mai aparea bacteria, apoi dupa o luna la analizele din trim 2 a aparut iar!!!!Sper sa scap de ea si sa nu mai apara!!!
Si am si eu o nelamurire, poate stiti si voi ce inseamna pana ajung la doctora mea...la examanul de secretie mi-a iesit epitelii frecvente si leucocite foarte frecvente, asta inainte sa incep tratamentul cu antibiotice!sa fie si aici vorba de vreo infectie? ca pe mine nu ma supara absolut nimic.
Pupici si weekand placut!!!


25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Neatza fetele,

Zic "neatza" ca noi acum ne-am trezit, dupa ce am adormit cu chiu cu vai pe la 5 jumate. Intre 12 si 5 jumate am avt cele mai urate 2 scaune diareeice din viata mea si dureri, spasme la stomac, nu stu de la ce Dumnezeu! Am papat peste la gratar , din acelasi peste si din aceeasi transa din care am mai papat odata. Am luat aseara un Paracetamol ca asta a zis dr. ca am voie ca stiti ieri ma plangeam rau de cap oase, frigggg. De la farmazie ne-a zis ca paracetamol sinus e de fapt paracetamol ca asa se chiama acuma ca nu se mai fabrica paracetamol, l-au schimbat ptr reclama. O fii vro diferenta?
Oricum io zic ca de la Paracetamol ne-a fost rau , ca altceva nu cred. Aaaa si ieri de friggg gggg gggg am baut 2 ceaiuri la birou fierbinti fierbinti, verzi ambele, ca asta aveam in dotare...astea sunt singurele schimbari de "alimentatie". Oricum, RAAAUUUUU RAUUUU RAUUUUU
si mi-e o mila de bebe mi s-a rupt sufletu, se zbatea ca un animal haituit asa, vro 4 ore nu cred ca a dormit defel ca lovea tare! tare! tare! s-a speriat si sotu, niciodata nu da asa puternic, offf mititelu, s-o fisimtit rau. Iar eu...va inchipuiti...stiti cum e sa ai asa spasme la stomac si intestine sa te ia cu toate cele ale diareei...nu vrei decat sa stai comod, linistit si cuminte intr-o pozitie ca sa treaca...si io aveam un mic terorist care lovea fiiixxx in stomac si-n mate , rau rau ne-a fost. Azi normal ca eram mortex...nu birou nu nimic, am mancat painica cu ceai de menta, stam in casa, ne uitam la ploaie si asteptam ora 6:40 sa mergem la ECO! .
pupici ptr fetele binedispuse si-mi pare rau ca scriu ca m-am simtit rau intr-un capitol care a inceput asa de bine...

24+ Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaradu79 spune:

Buna tuturor,

Vi4i Candida apare din multe cauze (antibiotice,imunitate scazuta, dezechilibruin flora digestiva sau vaginala,etc), iar in sarcina pb se amplifica,Cel mai nasol e ca e rezistenta la trat. si oricum daca trece reapare destul de frecvent.Asa ca nu te ingrijora nu e o infectie grava si multe femei au aceasta ciuperca.
Plateea subscriu la postarile tale privind alimentatia.Si pe mine ma enerveaza trendul asta cu "nu ai voie aia, nu ai voie ailalta"
Doxa bine ai venit sarcina usoara si bebe sanatos.
KarmenS La multi ani!Sorry de intarziere.
Beatrice felicitari pt bebe grasun! Ecografele au o marja de eroare uneori si pana la 500g.
alexutzza vezi ca durerile ca la ciclu nu sunt bune in sarcina.Nu e normal in situatia ta sa stai si sa induri frigul.Nu poti sa iti cateva zile liber sau CM pana dau aia caldura.Sa nu racesti mai rau sau Doamne fereste alte complicatii.
Danyelana mersi mult pt detaliile despre alaptare.A zis de ce nu recomanda pompa de san pana la 3 sapt?Si pe baza de ce e crema aceea (am vazut ca stai in Belgia si banuiesc ca exact aceeasi nu se gaseste si in Romania).

Un week-end placut tuturor si calduros!


29+ Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

daaaaaa..........cervix lenght e lungimea coluui
la mine e 40mm

Poze
Bea 26+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!







Bea, dar voua cum v-a masurat colul? Ca mie la eco de morgologie fetala mi-a zis ca nu mi-l poate masura pentru ca nu este vezica plina... A verificat doar ca este inchis.

Ratusca 23+





pai la echo..............
eu nu stiam de vezica plina, dar de fiecare data a zis ca are 40 mm, iar cand am fost la alt dr, dupa 40mm, ala mi-a zis ca are 57................
apoi nu stiu ce si cum......................

Poze
Bea 26+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

pai epitelii frecvente sunt chestii care se desprind din vezica, sau pe drumul prin care vine urina, iar daca nu zic prostie......leucocitele este puroi..............


alexxutzaaaaaaa eu cred ca ceaiul verde te-a stresat..sa nu mai bei ceai verde ca nu e indicat in sarcina..........
bafta la echo.............



in rest..........
asteptam vesti de la echo si aveti grija de voi sa nu raciti........

Poze
Bea 26+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput