Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

buna dimineata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mamidepuiuti frumosi puiuti ai tu acolo..............va pup!!!


cris maroi nu-mi vine sa cred.....pana acum tot baiat si acu fata??????????????
super!!!!!!!!!!!!!
mai ales daca asta v-ati si dorit...............
sa fiti sanatosi.....................


lia.............nu stiu ce sa zic...............
miscarile lui depind si de ceea ce mananci si daca are energie suficienta sa se destrabaleze prin burtik, dar daca il simti........eu nu cred ca e vreo problema.....................

nici la mine nu danseaza chiar toata ziua, iar noaptea il simt ca se misca cand merg de 2-3 ori la baie, dap apoi adorm, si nu il mai simt....................


dar in rest mai are momente si ziua cand sta linistit..............



larisel...........ce mai faci?
cum te simti??????????
bebelusele????????????





fetele.....vreau sa va intreb si eu ceva...........
voi ce fel de cereale mancati??

musli din ala?
sau viva?
sau fitness????????


Poze
Bea 26+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

daaaaaa..........cervix lenght e lungimea coluui
la mine e 40mm

Poze
Bea 26+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Buna dimineata fetele ..

NUmai vesti bune am citit azi .. Felicitari tuturor
Ooof ce as mai vrea si eu fetita ... Poate data viitoare ..
Mie mi-e ff somn .. Abia pot tine ochii deschisi dar ma gandesc ca numai am mult la 2 jumate plec si gata incepe we ...
De abia astept sa ajung acasa sa dooooorm .. Ooof ce imi mai place sa dorm pe vremea asta ...
Am obs ca am inceput sa numai suport cafeaua .. nu imi mai place gustul eu ... Ba mi se pare prea dulce ba prea amara .. si culmea este aceeasi cantitate in fiecare zi pt ca este la dozator .. Ce mi-as mai dori sa pot bea si eu lapte ... Dar nu mi-a placut niciodata .. numai cand ii simt mirosul ...
Va

A si inca ceva .. Doamneee cat de rapide sunteti .. Am intrat ieri seara am citit .. si azi dimi era deja alt cap ...



22+ Yannis Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

cris_mario, felicitari pentru fetita!
o sa fie o frumoasa


dr. astia se joaca cu noi? ba baiat ba fetita?
eu nici nu m-am obisnui ca o sa fiu mama de baiat, noi am fost 4 fete la mama, acu are mama 4 gineri
asa ca nu pre stiu cum e cu baieteii
daca miar zice acum ca e fata cred ca o sa fac un soc


si la mine se misca bebe mai incet si parca mai rar
cred ca nu tr sa ne facem griji doar de-atat lucru
a mai obosit si el

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Neatza burtici,

si merci pt cafea. Eu am baut deja doua cani mari de ceai cu miere si lamaie pt ca ma doare tare rau in gat. Nu am dormit deloc bine toata noaptea din cauza ca nu puteam inghitzi.

Larisel, ma bucur ca ai petrecut asa bine la tara si ai fost rasfatzata de cele doua mame.

KarmenS, si din parte mea chiar daca e cu intarziere. Numai bine si bebe sanatos si la termen.

Alexutzzza, nu te mai stesa asa. Si eu sut cu capul si il intreb pe gine ce nici nu se gandeste dar, ca si tine, am noroc de un tip foarte calm care imi raspunde cu rabdare la tot.

bAly, ce bine ca nu e nimic grav la tine si ca aifost tare si nu ai luat Tamiflu. Sanatate multa tie si fetelor.

Am ramas datoare cu un raspuns despre cursul e alaptare unde am fost. Cursul a fost dat de o moasa care are o diploma in alaptare si lucreaza in maternitate. Am aflat ca OMS recomanda 6 luni de alaptat exclusif (fara ceai, apa, etc) la san iar dupa aceasta perioada incepe diversificarea pastrand in acelasi timp si alaptarea. Ideal e pana la 1-2 ani dar fiecare face cum poate si cu materialul din dotare. Incerca sa deculpabilizeze faptul ca nu reusim sa laptam mult timp, mai ales aici unde concediul de maternitate e de 16 sapt.
Ne-a explicat avantajele alaptatului asupra mamei:
-previne cancerul de col si de san (daca alaptezi mai multe luninu doar 2-3 sapt)
-ajuta la pierderea kg in plus din sarcina
-ajuta la scaderea uterului care ajunge sub sani si in 3 sapt coboara la locul lui )
-practic (e mereu gata si nu ai bibe de pregatit, spalat si sterilizat)
-economic (nu costa nimic )
avantajele asupra lui bebe:
-pt imunitatea lui
-creste increderea in el si in cei din jur.

Apoi ne-a povestit cum o sa se desfashoare prima alaptare dupa nastere. Aici are loc la vreo jumatate de ora dupa nastere, in cartierul de nasteri inainte de a ajunge in camera (se sta acolo vreo 2 ore) si poate dura de la 10 min pana la o ora in functie de bebe. El e cel care decide cand nu mai vrea.
Ne-a explicat cum se vor derula urmatoarele dati cand il vom pune la san, sejurul la maternitate, intoarcerea acasa, am aflat cum sa te mulgi (am incercat metoda acasa si a mers, la amandoi sanii ) Apropos de muls si de faptul ca era o discutie despre pompa de muls, noua ne-a spus ca nu o recomanda inainte de 3 sapt - o luna. Acum fiecare face cum vrea
Ne-a aratat diferitele pozitii de alaptat si a daramat mitul despre alimentatzie si lapte. A zis ca singurele lucruri nerecomandate sunt alcoolul si tigarea, in rest el e deja obisnuit din burtik cu gusturile alim pe care le mancam.
Ne-a spus despre crevasele care se formeaza uneori la sani si crema care e buna.

Si cam atat, a durat o ora dar am iesit de acolo mai luminata decat am intrat.

Daca mai pot sa va zic ceva puteti sa ma intrebati.

Pupici si o zi minunata.


Acum 25+ cu bb mic Arthur


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

dandanaG ms muult,oricum am primit foarte bine vestea si nu ne-a deranjat ca ne-a spus ca e baiat,atata timp cat este fataa,suntem foarte fericiti,
beatrice multumim foarte frumi
danyelana multumim de explicatii,este foarte interesant

Mario Andrei 16.08.2005 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Cris mario, felicitari pt eco morfologica unde totul e bine si mai ales pt ca bebe e fetitza. Eu ma minunez si ma intreb cum e posibil sa se insele asa doctorii astia. merita nu altceva. felicitari inca o data si multi

Despre hainutzele de iarna, acum doua zile am facut proba si intru intr-un platonash scurt pe care il aveam. In cele strimte nu mai am sanse sa incap dar asa cum spunea si Alexutzzza, am masina si ma voi descurca asa. In schimb pt incaltari nu am nici o problema, port deja cizmele (cu legging si plovare tunica) si cu fermoar si fara si le incalt foarte usor. Nu mi s-au umflat inca picioarele si nu am de gand sa investesc in altele noi mai ales ca am mania incaltarilor si am vreo 10 perechi de cizme

Pupici la burtici

Acum 25+ cu bb mic Arthur


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Beatrice1982

daaaaaa..........cervix lenght e lungimea coluui
la mine e 40mm

Poze
Bea 26+ cu Ivan Matei

Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!



Bea, dar voua cum v-a masurat colul? Ca mie la eco de morgologie fetala mi-a zis ca nu mi-l poate masura pentru ca nu este vezica plina... A verificat doar ca este inchis.

Ratusca 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Neata fetele!
cris_mario felicitari pentru eco! Cum ti s-a parut d-na Steriu? Si eu mai am o eco la ea la 32 de saptamani si ma gandeam ca inca o parere e binevenita. Poate eu am prins-o in toane bune.

ratusca_mica colul se masoara doar cu vezica plina. Nu mergi la baie cel putin o ora inainte de eco. Colul se masoara tot abdominal.

danyelana foarte interesante informatiile despre alaptat. As vrea si eu sa alaptez imediat dupa nastere, dar la noi nu prea se practica.

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

danyelana mersi frumos de pupici si da astias medicii,dar nu mai conteaza dk bb e fetita e cel mai important
ratusca mica si la mine s-a putut masura colul,dar tot asa am fost cu vezica plina ptr ca asa mi-a spus medicul gine
mariucasara mersi frumos.dr Steriu mi s-a parut ok si mie si sotului ,este foartt calma,degajata isi face treaba asa cum trebuie,pe mine tot la 32 sapt m-a programat si a zs k ea altcv nu are de recomandat atata timp cat totul este ok sa urmez doar ceea ce imi spune gine.aa si eu am intrat la 3 fara 10 min,si m-a tinut pana la si 25

Mario Andrei 16.08.2005 21+

Mergi la inceput