Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

jasy daca azi ar fi trebuit teoretic sa vina menstra cum de esti in 6+? poate de asta nu s-a vazut pt ca undeva e gresit calculul...

tuturor!

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Buna!!
Felicitari!!!
sa fie sanatos si sa stea la mamii in burtica atat cat este nevoie
ma bucur tare mult ca te-ai linistit



Citat:
citat din mesajul lui roxanik09


Buna, burtici !

Am lipsit si eu 2-3 zile si iata ca ati inceput un nou capitol ! Traiasca barfa despre bebe !

Inainte sa ma apuc sa va citesc din urma, vreau sa impartasesc cu voi noua noastra bucurie : am fost azi la eco de screening malformatii si iata ce am aflat :
- translucenta nucala 0,7mm
- hernia ombilicala se pare ca a fost doar un conglomerat de vase din cordon la intrarea in abdomen
- iar bebe are 70% sanse sa fie !!!!!
Tati e foarte fericit, desi doctorita ne-a spus sa fim rezervati ca nu poate fi 100% sigura.. dar eu asa am simtit toata sarcina, ca va fi baietel.

Offff.... sunt in al 9-lea cer ca bebe e bine si sanatos, fix la termen iar DPN-ul se pastreaza 4mai (ecografic) sau 5 mai (dupa ultima menstra)

Pt fetele racite : eu m-am tratat cu oscillo si sunt ok, desi in brasov a nins ieri iar azi e friiiiiiiggggg...
Fug sa va citesc din urma !

Roxana zmeurica din burtica are 11+
zmeurica din burtica



asa creste bebicu
6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

imi pare rau ca scriu aici, dar cum jasy nu are activat PM...incerc doar sa te linistesc
la noi la odisee au fost fete care au vazut embrionul la 8 saptamani, la ecografe performante , la mine s.a vazut la 7 saptamani aproape
despre sangerari, am avut si pete si altele adevarate hemoragii, unde doar au eliminat cate.un hematom, nu.ti face ganduri negre, e prea devreme

roxana 16+ arturo si ivan (2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jassy_jassy spune:

maitreyi am zis de mestra ca ar trebui sa vina pt ca de obicei asta e data care imi vine.dar sant iubita in 6+ pt ca am facut fiv,betta,2eco.la primu sa vazut sacul aveam 5 sapt si ieri sa vazut embrionul lichidul dar nu sa vazut activitatea cardiaca.a zis ca e cam micut,eu de aia sant ingrijorata.in skimb pana nu vad sange incerc sa stau linistita ca am citit pe forum ca fetele mai au si scurgeri...acum ce o vrea DD

Ioananu stiu de ce,dar vb tale ma linistesc,am mai avut inainte o nelamurire si tot tu m-ai linistit sotul meu seara a mancat ciocolata(o devoreaza) si dim a facut testul pt glicemie.ma gand ca poate si asta a contribuit la o valoare atat de mare.acum o sa faca din nou sambata testul si o sa am grija sa nu bea decat apa seara...cred ca baietelul tau e un ingeras daca se joaca singurel
poate ca o apuc si eu ziua cand o sa strang jucarii dupa copilasul meu si nu o sa-l cert daca rastoarna casa
iti doresc o seara placuta si linistita

jassy6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

jassy vin si eu pe langa restul fetelor sa te linistesc. Si eu am avut scrugere maronie si s-a rezolvat cu utrogestan. La prima sarcina am sangerat de multe ori pana pe la 5 luni si Alex e mare si sanatoasa. Nasa mea a avut o hemoragie in toata regula, se mai tinea bebe doar intr-un fir, e drept ca a stat in primul trimestru numai in spital cu perfuzii, dar acum Cristian are 6 ani. Ai sa vezi, ca va fi bine. Incearca sa gasesti un medic in care sa ai incredere, care sa iti raspunda mereu la telefon, care sa te cheme la el pentru investigatii cand apar probleme. Asa vei fi si tu mult mai linistita. Hai capul sus ca o sa fie bine. Activitatea cardiaca cel putin la mine la ambele sarcini s-a vazut in saptamana 6 spre 7.

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jassy_jassy spune:

dayanara multumesc pt grija ta si apreciez f mult gestul tau.o sa-mi activez PM,incerc sa ma linistesc si sa sper ca o sa fie bine.pupik si mrs mult mult

jassy6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutulyna spune:

salutare gravidutelor
am 30ani, galati.
UM 24august2009
DPN31mai2010
maine la eco...nu mai am rabdare...

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

jasy glicemie asa de mare nu e justificata dupa o ciocolata cu o seara inainte...glicemia luata in orice moment al zilei care depaseste 200 cam are diagnostic...urineaza mai des, bea multa apa in ultimul timp, a scazut in greutate?
iar legat de bebe activitatea cardiaca apare teoretic la 6 saptamani si 5 zile cu un plus/ minus. asa ca nu te panica. maroneala poate fi si de la transvaginala. eu am eliminat un cheag in sarcina cu alexandra de vreo 7/7 cm...cu maroneala am stat pana prin 14 saptamani. si poimaine baby face 1 an si 4 luni capu' sus

-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jassy_jassy spune:

Sabina sincer dupa ce am vb cu voi pe forum parca nu mai vad lucrurile atat de negru.pentru sustinerea sarcini iau 3 prontogest pe zi inca de la inceputul sarcini,dar ma ganesc ca poate e si varsta(41) si e si prima sarcina in viata mea.cat despre doctori mi-ar fi fost usor in tara sa-mi aleg unul,dar cum sant in egipt si sarcina e obtinuta prin fiv,imi este greu pentru ca nu cunosc pe nimeni aici si egipteni au f multi diplome si certificate false.deci iti poti da seama ca e f foarte greu.dar merg cu Dumnezeu inainte.si tu ,stai linistita daca 2 doctori au aceeasi parere buna despre bebelusul tau,nu iti ramane decat sa te bucuri,radiaza Sabina ca asa o sa fie si bebelusul tau linistit si zambaret.sant sigura ca o sa zambeasca mereu.hai ca te las ca am scris mult si te plictisesti sa citesti totpupik si numai bine si felicitari

jassy6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jassy_jassy spune:

stiu maitreyica e f ridicata glicemia,sigur are diabet,banuiam mai demult,dar nu a vrut sa faca analize si socul aseara a fost unul f puternic.mai ales ca e un om bland si bun cu un suflet enorm de mare.are sete excesiva,urinari dese si gura uscata.din cate am citit pe internet e clar ca are diabet...
scurgerea maronie,poate ca ai dreptate e de la transvaginala pt ca pe tampon nu-mi ramane absolut nimic,doar pe hartie.sa te auda dumnezeu si sa nu se intample nimic nici cu bebelusul meu nici cu ai toate fetelor
o seara placuta si linistita

jassy6+

Mergi la inceput