Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Buna fetelor
In primul rand vreau sa va multumesc pt urarile de "La multi ani!". Mi-ati facut o surpirza fff placuta. Nu ma asteptam. Nu am mai intrat pe forum de vreo saptamana si ceva si deodata vad mesajele voastre. Sunteti niste scumpe. Va doresc sa fiti sanatoase si cu bebei la fel de sanatosi si frumosi.
Saptamana viitoare am si eu programare la ecografia morfofetala de trim I. Sper sa aflu cat mai multe despre bebicu meu. Saptamana asta m-a fost cam rau (cred ca am mancat ceva ce bebeului nu i-a placut).
Eu inc anu sunt decisa cu ce doctor sa merg pana la sfarsit. Sper sa ma hotarasc pana sapt viitoare
Va pup


11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanik09 spune:


Buna, burtici !

Am lipsit si eu 2-3 zile si iata ca ati inceput un nou capitol ! Traiasca barfa despre bebe !

Inainte sa ma apuc sa va citesc din urma, vreau sa impartasesc cu voi noua noastra bucurie : am fost azi la eco de screening malformatii si iata ce am aflat :
- translucenta nucala 0,7mm
- hernia ombilicala se pare ca a fost doar un conglomerat de vase din cordon la intrarea in abdomen
- iar bebe are 70% sanse sa fie !!!!!
Tati e foarte fericit, desi doctorita ne-a spus sa fim rezervati ca nu poate fi 100% sigura.. dar eu asa am simtit toata sarcina, ca va fi baietel.

Offff.... sunt in al 9-lea cer ca bebe e bine si sanatos, fix la termen iar DPN-ul se pastreaza 4mai (ecografic) sau 5 mai (dupa ultima menstra)

Pt fetele racite : eu m-am tratat cu oscillo si sunt ok, desi in brasov a nins ieri iar azi e friiiiiiiggggg...
Fug sa va citesc din urma !

zmeurica din burtica are 11+
zmeurica din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

[b]Roxana/b], ma crezi sau nu, vestea ta mi-a umezit ochii de fericire. Ma bucur foarte tare ca e bine bb, ca nu are probleme. Baietel sau fetica, cred ca acum, mai mult decat oricand, sunteti fericiti ca e sanatos. Felicitari!!!! si Doamne ajuta in continuare!!!!

Mira 8+

minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Roxana felicitari. Am auzit si noi de la cumnatul meu ca a nins la Brasov. Nu ne-a venit sa credem. Anul trecut am fost la Poiana Brasov in ultimul weekend din noiembrie si am prins o vreme super calda si frumoasa. Nu imi vine sa cred, ca iarna s-a instalat asa de repede.

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Si eu

Citat:



La Clinica Sanovil la DR.Muresan.Tu?


poze test

"There is nothing called impossible,because impossible itself says I M POSSIBLE"



Cristina, am incercat azi cu oscilum, parca e ceva mai bine...am dormit si vreo 2 ore de pranz! Ce povestesti tu acolo de burtica vizibila la 5 luni e un vis pt mine....si la prima sarcina s-a vazut fff repede, pe la 12 saptamani eram deja vizibil gravida., iar acum mi se pare iar ca se vede bine.
Sabina, nu te ingrijora pt greutatea bebeilor mai ales acum, cand cresterea este in salturi la fiecare. Gandeste-te ca sunt bivitelini si se dezvolta fiecare in ritmul sau. Si la nastere pot sa apara diferente de greutate, chiar semnificative, dar asta nu inseamna nimic. O sa vezi ce bine se "regleaza" ca sa zic asa pe parcurs. Felicitari pt baietei, mai ales ca ai deja o printesa frumoasa.
Roxana, felicitari pt dimensiunea pliului nucal, pentru lipsa herniei si mai ales pentru. Sa fiti sanatosi!

Eu sunt amarata ca de data asta ma chinuie cumplit constipatia. LA sarcina trecuta, avand probleme de prin liceu, mi s-a reglat excelent tranzitul intestinal.....Acum, imi vine sa ma urc pe pereti pt ca sunt complet depasita de situatie....o sa-l rog pe sot sa intre pe la farmacie sa-mi ia lactuloza!

Ioana 9+ si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005)
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cusa spune:

Buna la toate burticile!

Felicitari Sabina pt bebeii tai, Dne ajuta sa fie bine pana la capat si nu te ingrijora ca o sa fie bine, e normal sa aiba dimensiuni diferite la gemeni.
Roxanik felicitari si tie!Bravo si Dne ajuta la toate sa fie bine pana la capat!
OanaRus imi place ce ai scris la status...

Azi am fost la marea intalnire cu moasa, v-am pove ca aici in Uk intai mergi la intalnire cu moasa apoi mergi la spital la primul scan. Mi-a luat si urina si sange vreo 10 eprubete pt toate analizele sa vedem daca e totul ok, si peste 2 sapt mergem sa ne auzim si sa ne vedem bebicul, deja nu mai pot de nerabdare!
Greturile m-au lasat, parca din ce in ce mai bine ma simt , Dne ajuta sa o tin tot asa!

Va pup pe toate si o seara faina!

Cornelia
8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_Ioana

Si eu
Citat:



La Clinica Sanovil la DR.Muresan.Tu?


poze test

"There is nothing called impossible,because impossible itself says I M POSSIBLE"



Cristina, am incercat azi cu oscilum, parca e ceva mai bine...am dormit si vreo 2 ore de pranz! Ce povestesti tu acolo de burtica vizibila la 5 luni e un vis pt mine....si la prima sarcina s-a vazut fff repede, pe la 12 saptamani eram deja vizibil gravida., iar acum mi se pare iar ca se vede bine.
Sabina, nu te ingrijora pt greutatea bebeilor mai ales acum, cand cresterea este in salturi la fiecare. Gandeste-te ca sunt bivitelini si se dezvolta fiecare in ritmul sau. Si la nastere pot sa apara diferente de greutate, chiar semnificative, dar asta nu inseamna nimic. O sa vezi ce bine se "regleaza" ca sa zic asa pe parcurs. Felicitari pt baietei, mai ales ca ai deja o printesa frumoasa.
Roxana, felicitari pt dimensiunea pliului nucal, pentru lipsa herniei si mai ales pentru. Sa fiti sanatosi!

Eu sunt amarata ca de data asta ma chinuie cumplit constipatia. LA sarcina trecuta, avand probleme de prin liceu, mi s-a reglat excelent tranzitul intestinal.....Acum, imi vine sa ma urc pe pereti pt ca sunt complet depasita de situatie....o sa-l rog pe sot sa intre pe la farmacie sa-mi ia lactuloza!

Ioana 9+ si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005)
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"






Ioana Gemenii sunt monovitelini, nu sunt bivitelini. Impart aceeasi casuta.

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Multumesc fetelor din suflet pentru vorbele frumoase si sustinere. Mergem cu Dumnezeu inainte. Nu vreau nici sa ma panichez, dar parca nici asa linistita nu pot sa stau. Ambele dr au fost foarte multumite de evolutia bebelusilor, chiar s-au exprimat amandoua si nu in acelasi cabinet ca totul este perfect, analize perfecte, eco perfecte, totul la superlativ. Parca imi este si frica de atata perfectiunea. Mi-e teama ca fericirea asta sa nu se naruie pe undeva.

Sabina 13+ viitoare mamica de gemeni identici si mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jassy_jassy spune:

Buna fetelor si va multumesc pentru incurajari.dar cred ca maine o sa ma duc la alt medic sa vad si alta parere.de aseara nu mai sant euma gandesc de ce nu s-a vazut activitatea cardiaca si una peste alta a facut si sotul meu un test pt glicemie si ia iesit 416.ia dat direct insulina.plangea ca un copil si eu pe langa el.apoi dimineata cand am fost la toaleta,pe hartie mia ramas ceva maroniu,dar nu gelatinos sau keag.pe tampon nu aveam nimic,doar pe hartie.poate din cauza ca azi trebuia sa-mi vina ciclu?ma amagesc singura
offf,nu stiu ce sa mai fac,toate odata....
Roxana felicitari pentru pliu,sa dea DD sa fie totul bine pana la capat
Ioana multumesc pt incurajare si posteaza mai des mesaje,in ultimul timp ai intrat rar si ma obisnuisem sa-ti citesc postarile aproape in fiecare zi.
o zi placuta la toate fetele si fara stari de rau

jassy 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Sabina, imi cer mii de scuze! Nu stiu de ce am retinut ca sunt bivitelini (gemenasii Carlei sunt oare bivitelini?)! Oricum, ar trebui sa mergi pe mana doctoritelor, daca ele sunt multumite de evolutie ar trebui sa fii mult mai linistita. Eu te inteleg cu stresul ca si eu la prima sarcina am fost la fel dar acum sunt asa de detasata, incerc sa ma bucur de fiecare veste buna, sa fiu optimista si increzatoare. Marea mea "spaima" e ca nu stiu cum va accepta Razvan aparitia efectiva a bebelusului. Acum e tare grijuliu si pupacios, azi dimineata l-a atentionat pe taica-su ca vrea sa plece si nu a pupat burtica, dar mor de mila lui cand ma gandesc cat de tradat se va simti cand vine bebelusul.
Oricum sfatul meu este sa fii optimista, ca daca esti optimista lucrurile nu au cum sa mearga rau!
Cornelia, bine ca te-au mai lasat greturile
Jassy draga de tine, stiu ca e greu dar nu mai plange si nu te mai stresa. Daca mai mergi la alt echo incearca sa pui multe multe intrebari sa vezi ce te linistesti. Poate acum (ca de la o zi la alta se schimba situatia) o sa se vada, chiar daca nu se aude inca! Eu iti tin pumnii si ma gandesc sa fie totul bine. Despre glicemia sotului ma gandesc ca poate e putin fortata, in sensul ca daca e un simplu test depinde in foarte mare masura de ce a consumat cu o zi inainte. Imi amintesc cand a facut sotul meu niste analiza si ii iesisera trigliceridele si colesterolul aproape dublu fata de maximele admise....era sa o luam pe paduri dar ne-am amintit ca fusesem la o serbare campeneasca cu o zi inainte si mancase inclusiv purcel de lapte si alte "porcarii". Acum, eu nu sustin ca e eronat rezultatul, ca doar niste medici au stabilit aceste valori si diagnosticul si tratamentul, incerc sa te incurajez doar ca poate nu e chiar asa de neagra situatia cum o percepeti in acest moment. Daca petele maronii au fost de fapt secretia colorata spre maroniu eu zic ca nu sunt motive de ingrijorare....e si stresul de vine si toate care au trecut acum peste voi. Daca sangele nu e rosu mie mi-a spus dr ca nu sunt motive de ingrijoarare, iar la tine nu e ceva cu repetare!
Merg sa fac un pic de ordine ca se joaca asta mic cu lego de vreo 2 ore si e casa ca dupa bombardament!


Ioana 9+ si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005)
Pozici: www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1 , www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2 ,www.dropshots.com/T_Ioana4" target="_blank"> 3



"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea"



Mergi la inceput