Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(85)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Hello fetele!!!
Mai intram si noi sa nu ne dati disparute.
Asa ce vroiam sa spun ca am apucat sa citesc pe sarite.

Ayla, pupam burtik , iti doresc multa sanatate si o sarcina usoara, pupam si restul muschetarilor, Luana este absolut superba ce mai oa adevarata domnisoara .

Georgiana, multa sanatate sunt sigura ca totul va fi bine, nu are cum altfel cu un psihic ca al tau si o asa stare de spirit, vindecarea tine foarte mult si de modul cum privesti lucrurile

Floric ziceai ceva de atisoara de sub limba. Ti-a recomandat cineva acea mica taietura? Ca si Maiuta are asa dar e mostenire de familie, pt. ca si tati ei si bunicu au asa ceva si nu au avut probleme niciodata. Ne-a spus si noua pediatra chiar de la primul control ca are ata cam mare si ca daca nu cumva are probleme la supt, dar cand i-am spus ca e din famile a zis ca atunci nu e nici o problema...a si nici unul nu are probleme de vorbire(adica ss-it sau altceva) daca asta ar fi o problema.

Dyana , multi pupici la zana cea buna si succes la examene. Cu diversificarea nu iti face probleme, inceraca sa faci o pauza de macar o saptamana si o sa vezi ca se schimba situatia. Acum 2 sapt. eram in aceiasi situatie, eram pur si simplu disperata nu mai vroia absolut nimic asa cum zici si tu, iar acum am reinceput diversificarea si vad ca accepta iar cam tot ce ii dau.

Despre noi ce sa va spun, nu excelam la capitolul greutate, cred ca n are mai mult de 6.400 acum la 6 luni, vom vedea maine cand ne ducem si la vaccin , nici noi nu prea stam in fundulet decat putin iar restul sustinuta, in schimb daca are de ce sa se sprijine se ridica singurica in picioare nu imi dau seama cum vine asta, nici dintisori nu avem inca si parca nici nu dau semne ca ar aparea.
Hai ca m-am intins ca o zi lunga de post , sigur mai vroiam sa spun ceva dar nu mai stiu ce .


Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

denisa - o sa pun eu poze cu animalele mele ciufulite. piticul meu este efectiv topit dupa catzei. striga la ei, rade cu toata gura cand ii vede,se intinde,in smotoceshte de ti se face mila de ei. daca zic unde sunt catzeii deja ii stralucesc ochii in cap. in parc cum vede un caine se intinde la el...etc

pisigri - hmmm...o sa printez mesajul tau ca am citit repede repde si vreau sa aprofundez. nici al meu nu face tot ce zici tu acolo. de exemplu nu se joaca cucu-bau cu paturica. e clar ca trebuie sa ma joc mai mult cu el si mai constructiv ca uite cate shmecherii ar fi de facut. multumim mult

fug sa iau un cadou

va pup pe toate

aaa si nu in ultimul rand FELICITARI SIMINA!!!! in sfarsit a venit si clipa asta. bravo mamico

din pacate cred ca o sa mai stea in spital(ilinca parca intreba). depinde si de politica spitalului,dar in general se externeaza cand incepe sa ia in greutate dupa scaderea normala si ajunge la 2500 sau 2000 depinde, cand mananca singura,isi regleaza temperatura corpului cat de cat...in general merge bine. of,iar imi aduc aminte de prietena mea saraca...a stat 3 luni cu fetitza,era ca la ea acasa. isi montase si iala pe usa salonului. dar trec toate.
am fugit, va


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bogdana al meu sotz nu vroia sa auda de batista bebelushului si numai cu povestea ta l-am convins

Dyanna cat faci pauza asta lasa-i linguritza in patutz sa se imprieteneasca cu ea, s-o tranteasca etc.

Fetelor, din experienta de ieri: era sa-mi las copilul rahitic. Medicul de familie mi-a zis ca are fontanela cam mica si sa nu-i dau Vigantol decat de 2 ori/saptamana. Nenea de ieri mi-a zis sa ii dau zilnic. Daca se inchide fontanela nu inseamna ca nu mai creste capul, altfel ar trebui sa purtam toti aceleasi shepcutze de la un an jumate. Pare logic, asa ca io o sa-i dau din nou.

Azi l-am pus pe fiu-meu in 4 labe... a inceput sa tzipe de fericire si sa rada, desi nu a facut un pas. Dar i-a placut ideea. Oricum, singur nu sta, da cu nasul de podea, dar sustinut de piept e cel mai fericit. Acum nu va imaginati ca l-am tzinut nush cat, asa 1-2 minute, sa vada cum e

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Monnvas deci tu acum folosesti batista bebelusului cam cat de des pe zi?Intreb deoarece stau asa in ceata dac aeste sau nu ok sa o mai folosesc as ade des(4-5ori pe zi ) am inteles ca este un cerc vicios cu cat o foloses mai des cu atat se fac mai multi muculeti, pe de alta parte nici nu vreau sa o las cu mucusori si sa o dam in altele.
Noi am scapat de rosu in gat si de temperatura si mai avem putin nasul infundat (cand avea rosu in gatuc nasul nu era asa infundat) acum nu stiu cum sa procedez ca sa scapam detot de pb.
Aerosol cu ce solutie se poate face acum si in ce cantitati ?

Mami fericita!!!
Crestem mari!!!
"nu anii din viata sunt cei care conteaza, ci viata din anii tai" - A. Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Monica, Vigantolul se da fara intrerupere pana la 1 an indiferent ca se inchide sau nu fontanela. Vit D e singura care nu se gaseste in alimente foarte multe..si e f necesara in dezvoltarea organismului
am achiziotinat in sfarsit aparat pt aerosoli



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Feteleeee, recomandati-mi un cardiolog bun, va rog! Mama are oaresce probleme si abia-abia am convins-o sa mearga sa o vada cineva. multumeeescmami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Incerc sa va scriu de pe telefon, sunt la spital.
Am primit sms de la Simina si am sarit in sus de fericire. Nici macar nu am intrebat-o daca e de acord sa postez pe forum, dar cred ca veti bucura si voi.
"Maya a iesit de la terapie intensiva. Au mutat-o la prematuri. Nu stiu daca in patut sau tot incubator, dar nu mai conteaza. E posibil ca la masa de 17,30 sa mi-o dea mie sa-i dau cu bibe (asta daca scapa de gavaj)."
Doamne ce fericita sunt, si pt sufletul Marianei si bucuria ei, si pt progresele Mayei.
Doamne ai grija de Maya, sa scape si de gavaj si de incubator, sa fi curand in bratele mamicutei ei dragi!

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Viata merge inainte
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Bogdana, te sun imediat, sa o sun pe Simina, si apoi schimb cartelele, ca mi-am murit mie telefonul si nu am incarcator la mine.


Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Viata merge inainte
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Deci si Mazarica noastra scumpa a avut gavaj? Nu-i bai, bine ca a iesit de la TI, totul va fi bine!
Tufete, azi a fost o zi mareatza pentru noi!!! Tot ma batea gandul de cateva zile sa incepem si noi, asa, catinel de tot, diversificarea, chiar daca mai are 10 zile pana la 6 luni...Dar am vazut pe un site englez unde scria semnele care arata ca se poate incepe si le avea cam pe toate: curiozitate cand mancam noi, sta in fund, suge tot mai des noaptea (4-5 ori!), are dintzi etc. Asa ca mai ramanea sa hotarasc CUM incepem...n-am vrut sa dau kix facandu-i io (cu marele meu talent!) ceva zama lunga de sa se scarbeasca biata fata, asa ca am studiat problema in farmacie. Tufete, cam 40 de miunute am citit etichete pana m-am hotarat!!! Cerealele bio (fara adaos de lapte) erau de la 6 luni in sus (ne lipsesc 10 zile!!), celelalte cereale, de la 4+, contineau ba zahar, ba formula, ba acid nu stiu de care, ba tot felul de chestii ce nu-mi sunau bine!!! Cu sucuri n-am vrut sa incep, ca ce mare hrana-s alea? In fine, intr-un final am ales: hipp- dovleac cu cartof (dovleac 88%, cartof 12%), bio, culturi ecologice...Statusem deja vreo 3 ore in oras. Ajung acasa, Sophiphi se trezise cam flamanda, ma gandeam daca sa-i dau intai sa suga sau papa?
In fine, am pus-o-n kur pe pat (inca n-avem scaun), i-am legat "barbitza"(cum zice maica-mea), i-am spalat linguritza...am gustat (buuuuuuun! gust de dovleac de-ala care se face la cuptor, deci nu dovlecel) si i-am intins linguritza. Bai, a luat din linguritza ca un om mare! Cand i-a simit gustul a facut o mutra serioaaasa si concentrataaa...gen:"da' ce mi-ai dat?!" Apoi a-nceput sa-i placa, s-a lins pe buze, si-a lins degetele...a luat tot din linguritza...ar mai fi mancat, dar mi-a fost frica sa-i dau mai mult!! Maine o sa-i dau 2 lingurite, restul il mananc eu sa nu-l arunc, ca-i bun!
No, ideea e ca am intrat si noi "in randul lumii" Ia priviti aici ce mutra face!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Deci si Mazarica noastra scumpa a avut gavaj? Nu-i bai, bine ca a iesit de la TI, totul va fi bine!
Tufete, azi a fost o zi mareatza pentru noi!!! Tot ma batea gandul de cateva zile sa incepem si noi, asa, catinel de tot, diversificarea, chiar daca mai are 10 zile pana la 6 luni...Dar am vazut pe un site englez unde scria semnele care arata ca se poate incepe si le avea cam pe toate: curiozitate cand mancam noi, sta in fund, suge tot mai des noaptea (4-5 ori!), are dintzi etc. Asa ca mai ramanea sa hotarasc CUM incepem...n-am vrut sa dau kix facandu-i io (cu marele meu talent!) ceva zama lunga de sa se scarbeasca biata fata, asa ca am studiat problema in farmacie. Tufete, cam 40 de miunute am citit etichete pana m-am hotarat!!! Cerealele bio (fara adaos de lapte) erau de la 6 luni in sus (ne lipsesc 10 zile!!), celelalte cereale, de la 4+, contineau ba zahar, ba formula, ba acid nu stiu de care, ba tot felul de chestii ce nu-mi sunau bine!!! Cu sucuri n-am vrut sa incep, ca ce mare hrana-s alea? In fine, intr-un final am ales: hipp- dovleac cu cartof (dovleac 88%, cartof 12%), bio, culturi ecologice...Statusem deja vreo 3 ore in oras. Ajung acasa, Sophiphi se trezise cam flamanda, ma gandeam daca sa-i dau intai sa suga sau papa?
In fine, am pus-o-n kur pe pat (inca n-avem scaun), i-am legat "barbitza"(cum zice maica-mea), i-am spalat linguritza...am gustat (buuuuuuun! gust de dovleac de-ala care se face la cuptor, deci nu dovlecel) si i-am intins linguritza. Bai, a luat din linguritza ca un om mare! Cand i-a simit gustul a facut o mutra serioaaasa si concentrataaa...gen:"da' ce mi-ai dat?!" Apoi a-nceput sa-i placa, s-a lins pe buze, si-a lins degetele...a luat tot din linguritza...ar mai fi mancat, dar mi-a fost frica sa-i dau mai mult!! Maine o sa-i dau 2 lingurite, restul il mananc eu sa nu-l arunc, ca-i bun!
No, ideea e ca am intrat si noi "in randul lumii" Ia priviti aici ce mutra face!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni

Deliciosa .
Noi azi iar nu am vrut piure de dovlecel cu morcov , incercam si maine.

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput