Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(85)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Sa va zic ce face Cristi acum: sta in fund si se joaca cu niste cerculete de plastic. Cand pica pe spate urla pana il ridic, apoi trage un ranjet si incepe Hu hu hu ca maimutza. Ieri l-a tinut bunica-mea in picioare pe covor, a inceput sa bage motorasul in functiune si facea pasi - stangaci, sustinut 99% - si chiuia de bucurie.

Deci copilul e puturos fiindca e si ma-sa puturoasa

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Scuzati scrisul, eram cu el in brate, somnul de dimineata nu se poate decat in brate, dureaza o ora....dar vad ca acum mai putin, l-a trezit un caca.
Nici noi nu dormim fara baie.
Vroiam sa zic subscriu fetelor, legat de medicii de Familie sau Generalist - Pediatrie....astia sa dea compensate si trimiteri in rest...bla bla, eu am patit ca si Aris chiar mai rau.
M-am rugat la 1 luna si 3 sapt de neonato de la Polizu sa-i faca o eco la stomac..."nuu nu se pune problemaaa"....mi-am dat seama ca instinctul si nelinistea unei mame legate de copilul ei sunt mai sigure, spuneam mereu copilul meu e prea alb -poate anemie, rahitism "nu seamna cu tine", am fost si la gineco cu care am nascut la fel eram paranoia. Asa ca Pediatru pentru Puericultura - este cel mai in masura. Pacat ca am aflat asta dupa 5 luni, noroc cu medicul edocrinolog care m-a ajutat sa obtin sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

eu am inscris-o pe Bris la un medic de familie. si sunt de acord cu voi care ziceti ca e indicat la un pediatru, dar, oricati medici am in jurul meu uite ca m-au lasat cu problema nerezolvata. asa ca, am ajuns dupa ceva indicatii la un medic de familie!

fetelor, femeia asta e mi-nu-na-ta! chiar daca avem bilant/control din 2 in 2 luni (ne suna asistenta ei si ne programeaza!), ea suna lunar sa vada ce facem, cum suntem, etc. bine, nici nu a avut Bris probleme de sanatate daaar, ea e foarte interesata de ea. ii si spune ca e cel mai bic bebelus pe care l-a avut anul asta si trebuie sa o crestem! mai mult, se intereseaza si de mine, cum sunt, cum ma descurc cu una, cu alte... va zic: e tare de treaba! cand am adus-o pe Bris acasa, a venit si a stat 1h 1/2. nu la cafea ci la... inspectat! a vrut sa vada camera lui Bris, ne-a zis cum ar fi mai bine sa facem anumite lucruri, cum sa le aranjam... practic ne-a dat niste directii.
deci, sunt sigura ca depinde si de om...

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Asta cu puturoshenia probabil ca e valabila si la mine, Monvass.
Aaa, apropo de bunici, si maica-mea a invatzat-o ceva. Intai cand mi-a zis am crezut ca inventeaza, cica daca-i intinde mana si zice "nanana", Sophia ii bate in palma. Asta inca acum o luna! Si intr-o zi zic: ia sa verific! Sophiphi era pe pat langa mine, intind mana zi zic formula magica "nanana"...pe naiba, Sophia ma strange de mana, ca de obicei, nici gand sa bata cu palmutza in palma mea...Zic:"clar, maica-mea delireaza". Bai si apare maica-mea langa noi si doar cat ii intinde palma si incepe Sophiphi sa-i bata-n ea plina de fericire si cu un avant demn de cauze mai nobile! No, va dati seama, fata stia ca numa cu bunica tre sa faca schema asta, pe mine nu ma baga in seama!
Ce-mi place la ea (eu fiind lenesha) e ca pur si simplu nu se plictiseste, isi inventeaza singura distractii. Daca pun paturica pe ea o ridica si o lasa jos de zeci de ori si-n timpul asta rade, parca e in priza. Daca vorbesc cu ea ma soarbe din priviri; de multe ori cand citesc in pat langa ea, citesc macar un pasaj cu voce tare, ca o fascineaza. Daca-i cant...ooo, ce bucurie! Stiu si eu 2 amarate de cantecele si ea se bucura de fiecare data cand le aude. Si asta e foarte bine pentru firea mea, as obosi sa tot inventez eu metode de a o tzine in priza pentru cateva minute...De-aia, va zic drept, mi se potriveste Manole (care sta singur fara sa se plictiseasca, daca-i dau una din cele 2 jucarii ale lui se distreaza ore-ntregi cu ea) si nu un fox-terrier, de exemplu (caruia sa-i tot arunc mingea, sa alerg cu el, sa-l aud latrand toata ziua etc.)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana310 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Multumesc, pisigri, deja am vizualizat totul in timp ce citeai ce ai scris! Eeee, cu baia, doctoritza si kinetoterapeuta au recomandat baia zilnic din pdv al exersarii corpului, noi ne intrebam p' aci din pdv al igienei...
Legat de jucarii, sa va povestesc ce face Sophiphi. Pana acum 2 sapt. a avut exact 2 jucarii, una rotunda, zornaitoare, portocalie (se vede intr-o poza) si inelul ala de dentitie. Nu mi-a trecut prin cap sa-i iau altele fiindca pur si simplu nu se plictisea de astea, de cate ori i le aratam se bucuram de parca era ceva nou. Acum mai are una in forma de floare, de plastic, cu un glob in interior care se invarte si are inauntru margele. In fine, ce vroiam sa va povestesc e de cat ma uimeste Sophiphi in privinta fanteziei de care da dovada cand se joaca. Din pdv motric recunosc ca nu e prea avansata, eu eram pe principiul (inca mai sunt, 50%) ca le va face toate cand va avea chef si va putea. Nu cred ca e cazul sa fi ramas vreun om "nestat in kur" numa fiindca nu l-a "antrenat" ma-sa stiintific. In fine, revin la jucarii. La inceput, zdranganea jucaria care face zgomot. Dupa un timp a inventat ceva nou: o tine pe degetul mare de la mana stanga si cu dreapta o roteste! Io am tampit cand am vazut-o, mi s-a parut o mare smecherie sa se gandeasca ea la asa ceva! Apoi a descoperit ca poate s-o izbeasca de gratiile patului (cand am auzit prima data am fugit disperata sa vad ce se aude, se distra de minune:))). Apoi ia ambele jucarii, una intr-o mana, una in cealalta si le bate de-olalta la nesfarsit:)) (nu i-am aratat noi asa ceva, deci nu in semn de imitatie a inceput sa facaasta). Cele 2 suzete pe care le are acum is tot pe post de jucarii: tine suzeta de "coada" si o pocneste sa se balabane. Trece suzeta prin jucariile rotunde. Ce sa zic, mi se pare plina de imaginatie fatuca asta si e si indemanatica.
Dar ca sa nu fie totul numai o lauda, va repet ca din punct de vedere motric nu face nimic spectaculos pentru ca nu am antrenat-o. De e burta pe spate se intoarce foarte rar (ideea e ca poate, din moment ce cateodata se intoarce foarte rapid, dar nu vrea, prefera sa se smiorcaie pana o pun eu). Sa se intoarca singura pe burta am vazut-o exact de 2 ori pana acum! Nici nu stiu ce o apucat-o atunci, de a facut exceptie:))). In fund am pus-o abia de vreo 10 zile, se vad oarece progrese, dar nu cine stie ce. Cam asa stam noi. Da' io zic ca e tare desteapta, pur si simplu ma intrece!!
Georgiana, cee aia "bababa" rasa? Oare ai vrut sa spui banana? Da' atunci cum razi banana, nu e prea moale?
Chiar, mai e vreun prunc nediversificat pana acum sau Sophiphi e ultima pe baricade?! Bine, ea e si printre cei mai micuti de la odisee, nu cred ca-s mai mult de 3-4 nascuti dupa ea
mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
5luni

Ilinca, bababa este un fruct special, doar pentru copii supradotati si cu mame nemaipomenit de inteligente. In popor ii mai spune si banana.
Pai eu am de la Tupperware un fel de razatoare shmechera, cu dinti tare ascutiti care orice rade, zici ca a trecut un blender pe-acolo. deci, e super ok.

Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Denisamada , se pare ca suntem cei mai tari din Club, si al meu avea la 6 luni 5940kg - exact sa nu fie 6Kg.
ilinca, legat de ce ne invata mamaie sau buni, l-a invatat sa scoata limba, daca scoti limba la el , zambeste si scoate si el limbuta.
In general incearca sa imite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgiana310
fetelor, femeia asta e mi-nu-na-ta! chiar daca avem bilant/control din 2 in 2 luni (ne suna asistenta ei si ne programeaza!), ea suna lunar sa vada ce facem, cum suntem, etc. bine, nici nu a avut Bris probleme de sanatate daaar, ea e foarte interesata de ea. ii si spune ca e cel mai bic bebelus pe care l-a avut anul asta si trebuie sa o crestem! mai mult, se intereseaza si de mine, cum sunt, cum ma descurc cu una, cu alte... va zic: e tare de treaba! cand am adus-o pe Bris acasa, a venit si a stat 1h 1/2. nu la cafea ci la... inspectat! a vrut sa vada camera lui Bris, ne-a zis cum ar fi mai bine sa facem anumite lucruri, cum sa le aranjam... practic ne-a dat niste directii.
deci, sunt sigura ca depinde si de om...


Intotdeauna depinde si de om!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
De-aia, va zic drept, mi se potriveste Manole (care sta singur fara sa se plictiseasca, daca-i dau una din cele 2 jucarii ale lui se distreaza ore-ntregi cu ea) si nu un fox-terrier, de exemplu (caruia sa-i tot arunc mingea, sa alerg cu el, sa-l aud latrand toata ziua etc.)


A-propos, fetele posesoare de patrupede blanoase! Cum reactioneaza puii la ele? A mea e fascinata de animalutze. De cand a sosit Adelake au fost retrogradate in afara dormitorului, dar iesim noi sa le prindem. Cel mai dragutz a fost cand a infipt mana in Duna si a vrut sa o bage in gura. (Duna este Terranova nashei si are vreo 60kg) S-a entuziasmat si la un cal amarat... Maine o duc la Indagra (targul industriei agricole la romexpo), cred ca o sa fie in culmea fericirii.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_tinaus spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
De-aia, va zic drept, mi se potriveste Manole (care sta singur fara sa se plictiseasca, daca-i dau una din cele 2 jucarii ale lui se distreaza ore-ntregi cu ea) si nu un fox-terrier, de exemplu (caruia sa-i tot arunc mingea, sa alerg cu el, sa-l aud latrand toata ziua etc.)


A-propos, fetele posesoare de patrupede blanoase! Cum reactioneaza puii la ele? A mea e fascinata de animalutze. De cand a sosit Adelake au fost retrogradate in afara dormitorului, dar iesim noi sa le prindem. Cel mai dragutz a fost cand a infipt mana in Duna si a vrut sa o bage in gura. (Duna este Terranova nashei si are vreo 60kg) S-a entuziasmat si la un cal amarat... Maine o duc la Indagra (targul industriei agricole la romexpo), cred ca o sa fie in culmea fericirii.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )



Salut!

Fiica-mea nu e atat fascinata de patrupede cat de bipededin randul animalelor adica de....gaini...ar sta sa se uite la ele si o ora intreaga, pacat ca pe la strabunici ajungem destulm de rar si nu prea are ocazia. Pana acum cainele si pisicile au lasat-o indiferenta.
Gia, si eu m-am cam impotmolit la diversificare, am incercat fructele, fructele cu branzica, legume piure cu carnita, si ieri spanac.

Va spuneam ca nu ii placeau fructele, am incercat si piersica cu branzica nu le-am mai pus la mixer ci le-am blenduit si au iesit mai fine. le-am facut si o idee mai lichide si am vazut ca le-a mancat muuult mai bine. Oricum nu se compara cu legumele, de exemplu spanacul l-a mancat ieri aproape fara sa respire dar mai insistam




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Am papat dovlecel cu carnita si a fost buuun. trebuie numai sa fac la un fel sa aflu si eu cat mananca fata mea si anumea sa cumpar ceva gradat sau un cantar de bucatarie. Si noua ne plac animalutele, ami ales potaile de la mamaie de la tarachiuie cand le vede de mama-mama! Sunt in cautare de scaun auto si am ajuns la modelul www.bebe-strumf.ro/produse/scaun-auto-bertoni-pilot-bumper/" target="_blank">asta Ce ziceti?mami de Silvia Ioana

Mergi la inceput