***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(108)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Kay, drum bun si sa va intoarceti cu bine! Si eu am facut odata un drum de 3 ore pe autostrada singura cu Calin, dar in general nu ma simt tocmai confortabil sa plec singura cu el.
Nu mi se pare deloc in urma Sonia fata de ceilalti capsunei, ba chiar la faza cu tehnica si cu scrisul de litere e super tare, iar de vorbit va incepe cu siguranta la un moment dat..
nici Calin nu face puzzle si multe altele pe care le fac capsuneii, nu intelege ca nu il pot lua in brate, etc.

el, si la noi a dat frigul aseara, am iesit pan la colt si am tremurat, ar fi trebuit sa iau geaca de iarna azi vad ca e nitel mai cald si soare. pai, la sarcina asta, am tensiunea mai mica (la inceput era vreo 8 cu 5, acum spre sfarsit e 10/11 cu 5/6), la Calin aveam mereu 12 cu 6, apoi am dureri parca mai mari de spate, de oase, de burta, de tot felul iar parul de pe picioare e la fel de infloritor
vazusem semnatura cu easter wonder, numai ca eu nu stiu cand pica pastele

ioana, putin mai e, dar eu am de lucru pana peste dpn.. asa ca daca ar veni cu cateva zile mai tarziu ar fi bine..eh, zic si eu asa, important e sa fie sanatoasa
bine ca te-a descuiat patrick de pe balcon, era mai nasol dca nu mai reusea sa ridice piedica..

madi, sanatate anei! eu am constatat ca siropurile de tuse nu functioneaza la calin, tusea isi face de cap pana trece singura.

ella, ce dulce e bobitu cu declaratiile lui

vali, nici calin nu prea se joaca cu alti copii, desi le cauta societatea, pt jucat prefera un baietel mai mare vecin cu noi. si el il mai striga pe taica-su pisuleee cand ma aude pe mine, care se burzuluieste...

carmen, sa-ti traiasca zanele nr. 2 e in patul de sus sau de jos? si eu zic sa nu cedezi in sensul sa te reintorci cu ele in camera, ci stai cu ele pana adorm (banuiesc ca faci deja asta), daca vine noaptea la voi in pat las-o, incet incet cred ca se va obisnui.

alina, sanatate marei, poate nu va fi cazul de antibiotic
e super tavanul cu stelute, ma gandesc sa pun la copii in camera cand o voi amenaja

Mami de Calin Gabriel (8 mai 2007) si 34+ Sanziana Carolina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Anne, Pastele Ortodox in 2010 conincide cu Pastele Catolic..si nu numai..pica fix de ziua noastra, adika 4,5 aprilie

Mica, pan la urma sper ca ai gasit ceva, pt site.

Si noi suntem pe tuse, incerc sa trag aer in piept sa sa ii las in pace. Cred ca trebuie facuta si o consiliere a parintzilor disperati.
Siropele expectorate nu se dau seara..ca nu ii calmeaza deloc, chiar ii agita, pt ca sunt bune la eliminarea mucusului. Dar scrie si pe prospect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Fetelor, ma scuzati, am scris la repezeala si fara sa ma gandesc mult. Banuiesc ca si eu as duce-o pe a mea daca ar face febra, ar tusi rau, dar eu ma gandeam la raceli gen guturai la care ai cativa muci, te doare capul, ti se schimba vocea un pic. Si m-am gandit la Mica cand am scris, dar probabil stie ea ce stie. O singura data a racit mai rau in primavara, ca a vomat o data, si a tusit, si se auzea ceva, dar tusea f rar si avea o stare normala, si mucozitatile erau in gat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ceau .
fetelor am vazut prima zapada..........ce frumos e....ma bucur ca un copil, mi-am stresat colegele de birou. E totul atat de alb, muntii de abia se mai vad.
Sunt curioasa cum a reactionat Eliza....de abia astept sa ma duc acasa si sa vad ce-mi zice.
va pup!!

Andreea , mamica Elizei
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Multumesc, Betty, sper sa nu fie cazul, o feresc cat pot de antibiotic.
Am uitat sa scriu ce lista de medicamente i-a dat Marei dr Stanciu: Olynth, Sinupret (de-asta ii dadeam deja, ca sa elimine secretiile), Aerius, Prospan, Pulmex Baby.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Doamna Gravi, se poate sa nu ma leg io de lista Dvs.
Hai sa iti zic,
* toate produsele in genu Olynth nu se mai prescriu (adika le plateste kassa ) pt ca s-a ajuns la concluzia ca mai multi muci fac. apa de mare e de ajuns, spray care il gasesti la DM.

**Sinupret
e bun, dar are un gust oribil.

Aerius- nu stiu ce-i
Prospan-asta e pe baza de plate, vezi ca sunt si supozitoare. De obicei am observat ca nemtii (dr) prescriu supozitoare in locul siropurilor din diverse motive, precum: nu traverseaza tot tubul digestiv, care e inca in formare, si nu trebuie atacat cu prea produse invazive, si apoi supozitoarele se asimileaza mult mai rapid.

Elteka stiu ca scria odata ca nu se da mai mult de 3 zile..sau mai putine..poate revine ea..cu o lamurire.

Vas, si la noi a fost un ger 3 grade la 8,30 ca tropaiam cu copii de dimineatza si scoteam aburi. Ai mei deja intreaba de Mos, dar nu am ajuns la liste, precum Elias.

Ella mi-a placut dormitorul tau la nebunie, bucataria o vazusem deja. si-s geloasa pe dulapurile tale muuulte. sistemul il am si io la dulapul de la baie dar la mine se vede ca a fost ieftin, s-a stricat imediat sau poate ca fiind usile oglinzi, nu au stat bine fixati magnetii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Minunat....ca tot vorbeam de luat sangele din deget, asta este riscul: H 4: Pentru hemograma: proba coagulata-testul nu poate fi efectuat....asta se intampla daca nu le facem in spital unde le trimit imediat la laborator.....raspunsul lor....sa mai recoltam o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Didi, ce fain pica Pastele va sa zica el o sa aiba o mica berbecuta

vas, m-ai entuziasmat cu prima zapada mai ca as trage o fuga la munte sa o vedem si noi

mica, imi pare rau ca trebuie sa o chinuiti din nou pe Maya cu intepatura cand am facut eu analizele de sarcina m-au intrebat daca nu vreau sa merg pt recoltare direct la laborator, deci cred ca ar fi si asta o posibilitate..

fetelor, fast-food-ul de langa mine a scornit o solutie de criza meniul zilei cu ciorbita si felul 2 (la alegere dintre 2 posibilitati, la fiecare) pt un ticket de masa (sau 8,5 lei) pica tocmai bine fiindca n-am timp sa gatesc, asa ca o sa merg sa pap acolo ma simt de parca ma asteapta o surpriza in fiecare zi, azi ce-o fi in meniu?

Mami de Calin Gabriel (8 mai 2007) si 34+ Sanziana Carolina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Didi, hai ca esti tare! Ce-am facut sa merit apelativul? Pai Olynth mi-e greu sa cred ca o sa-i pun, eu sunt impotriva Olynth, Vibrocil etc. Pana acum nu a avut nevoie. O sa-i pun doar daca este strict necesar.
Sinupretul mie imi place, ca l-am gustat si eu inainte sa-i dau si e obisnuita cu el, il tot ia din mai incoace, de cand a inceput sa faca viroze.
Prospan mi-a prescris sirop, bine ca mi-ai spus, sa vad daca-l pot inlocui cu supo, ca si eu sunt pro supo.
Aerius se da in general pt alergii sau rinite alergice, secretii abundente etc. L-a mai luat si pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Graviduta, imi place ca tu scrii ce v-a prescris medicul, cu Sinupret am mai tratat-o pe Andreea la raceala si i-a mers tare bine. Ea l-a baut fara probleme.

Didi, cum era continuarea la schema de care ziceai, copiii care mananca legume cand is mici devin carnivori mai tarziu, care e continuarea? Cand ai zis nu prea mi=a venit sa cred. Dar a mea asa a devenit si nu mai stiu cum sa ii dau legume inapoi. Pana la 2 ani abia ii bagam un cubulet cat unghia de carne pasata, acum numai carne ar manca. Mi rau cand vad.

Si eu prefer sa le pun supozitoare, dar cat is mai mici, acum cine te mai lasa?

Ella, azi cand stateam langa Alexandra, mi-am amintit de tine cum ai povestit ca te asteptai sa fie un bebe, sa stii ca Alexandra e asa cum mi-am imaginat si eu si tu inainte sa nastem prima data. Chiar exista si asa e de frumos! E pacea si linistea pentru sufletul meu.

La noi ninge si e frig ca nu am indraznit sa le scot afara, ultima data am mers fara ciorapi si caciuli, acum trebuie sa scot hainele de iarna, sa le caut la fiecare... Am facut si lista pentru mos Craciun , trebuie patut, scaun de masa si haine pentru bebelus.

Mergi la inceput