BIOGENESIS FERTILITY CENTER(4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

bitza - ce inseamna asta, cum nu te incurajeaza nimeni, pai noi ce suntem aici, gluga de coceni?
Cum sa plangi tu asa doar de la o prolactina rahacioasa? Mama ei de prolactina, lasa ca se gaseste ac de cojocul ei.
Sa inteleg ca tu nu ai facut analizele la Medsana?

coltul meu de rai



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

bitza, cred ca ai valorile de la estradiol in pmol/L, dupa intervalul de referinta. Ideal e ca E2 sa fie <80 pg/ml (1 pg/ml = 3,67 pmol/L), deci tu ai vreo 40pg/ml, esti OK.
Rapoartele FSH/LH, LH/FSH sunt ok, TSH >2, dar asta e scoala austriaca mai mult, care cere <2 si oricum influenta apare in principal dupa ce obtii sarcina.
Singura mai putin OK e prolactina, dar aia e f sensibila la stres si cum banuiesc ca esti intr-o faza stresanta... oricum, medicul o sa iti recomande daca e cazul ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

bitza - ce inseamna asta, cum nu te incurajeaza nimeni, pai noi ce suntem aici, gluga de coceni?
Cum sa plangi tu asa doar de la o prolactina rahacioasa? Mama ei de prolactina, lasa ca se gaseste ac de cojocul ei.
Sa inteleg ca tu nu ai facut analizele la Medsana?

Catalina

coltul meu de rai






Catalina, nu am zis ca nu ma incurajeaza nimeni ci nimic, parca toate se impovesc sa iasa calumea. Nici analize bune, nici la servici nu e stralucit, numai nervi in fac in fiecare zi.Analizele le-am facut la synevo in orasul meu, ca sa fac analizele la medsana trebuia sa plec duminica noaptea pe la 2-3 spre Bucuresti si sa ma intorc in aceeasi zi, luni...asta doar pt hormonale. Sincer mi s-a parut cam costisitor si nu stiu daca puteam lipsi de la servici. Daca dr va vrea neaparat de acolo.....le voi repeta si acolo, numai sa iasa bune.
Voi sunteti niste dragute si sincer fara voi mi-ar fi mult mai greu sa merg mai departe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fireyes

bitza, cred ca ai valorile de la estradiol in pmol/L, dupa intervalul de referinta. Ideal e ca E2 sa fie <80 pg/ml (1 pg/ml = 3,67 pmol/L), deci tu ai vreo 40pg/ml, esti OK.
Rapoartele FSH/LH, LH/FSH sunt ok, TSH >2, dar asta e scoala austriaca mai mult, care cere <2 si oricum influenta apare in principal dupa ce obtii sarcina.
Singura mai putin OK e prolactina, dar aia e f sensibila la stres si cum banuiesc ca esti intr-o faza stresanta... oricum, medicul o sa iti recomande daca e cazul ceva...




Intr-adevar, valorile de referinta sunt in pmol/L.....ce inseamna asta habar n-am.... Mie un dr mi-a explicat ca FSH trebuie sa fie sub 10, data trecuta cand le-am facut imi iesise 8 si ceva...acu vad ca e crescut.Ce inseamna raportele dintre FSH/LH...cum ar trebui sa fie?
Multumesc de detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka_daria77 spune:

red]bitza[/red] draga hai sa te lamuresc eu un pic ca sa nu te mai stresezi degeaba. Eu am avut la fel ca si tine o prolactina usor marita dar dupa consultul de la endocrinolog mi s-a spus ca daca progesteronul este ok nu tb sa-mi fac probleme. Deci daca progesteronul din ziua 21 e bine rezulta ca ovuleze.
Prolactina marita inhiba ovulatia sau duce la ovocite de slaba calitate dar nu-ti face probleme aiurea pt ca ti se v-a administra dostinex sau ceva similar care o v-a tine sub control pe perioada FIV-ului.
Eu am produs 8 ovocite din care s-au fertilizat natural 7 obtinandu-se tot atatia embrioni deci calmeaza-te ca altele sunt problemele de nedepasit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Bitza, prolactina poate urca si de la stres, linisteste-te. Uite iti pot spune ceva naturist : ceai sau tinctura de coada soricelului cum scrie in prospect si fiole de TonotilN (de la farmacie) 1/zi timp de 10 zile apoi iei o zi da una ba. In el sunt aminoacizi , nu e ceva care sa-ti deregleze altceva. O alta varianta este VITEX FRUIT 3/zi(asta in loc de coada soricelului) , este chiar indicat inainte de un FIV, dar dc iei AC sau te inhibi nu e bine sa-l iei. Deci, fii optimista pt ca exista ac pt cojocul ei. (Dostinexul sau bromcriptina sunt mai greu de suportat)
Rap LH/FSH dc e >1 at ai ovare polichistice iar la tine nu e cazul.





Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitza20 spune:

Fetelor, va multumesc tare mult de explicatii, m-am mai calmat . Progesteronul se face in z21??? imi vine sa rad, ce credeti...o dr de aici mi-a dat sa fac luna asta dar in z14 .....doamane, nu stiu cum s-au adunat toti nebunii aici. Si eu stiam ca se face in z21 , dar am crezut ca stiam gresit cand asta tot insista sa-mi fac in z14. Nu ma pot baza pe nici un dr aici, nici macar pt chestii banale...noroc de voi fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

bitza, trage aer in piept, tot ce ti s-a zis e OK.
Progesteron se poate masura (ca de altfel toate hormonalele) in primele zile de cm, in jur de z14 cand se presupune ca e ovulatia si in z21, adica in faza luteala.
Dinamica progesteronului arata daca ovulezi, daca organismul secreta suficient progesteron ca sa tina o eventuala sarcina,etc. Singura pr majora pt z14 si z21 e ca sunt aproximative, mai ales z14, pt ca fara monitorizare eco nu stii cu siguranta daca ai ovulat in z14 sau poate tu ovulezi in z19 si atunci se da toata socoteala peste cap (si aia de z14 si aia de z21).
Concluzia: ai analize bune, nu sunt absolut perfecte (dar rar se vede asa ceva), nu ai motive suplimentare de stres (ti-or ajunge alea care exista deja), iar daca dr considera ca trebuie sa urmezi tratam pt ceva, iti va spune. Daca vrei naturiste, atunci Miki stie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Buna fetelor,

Citindu-va cu atata entuziasm si speranta, am sunat sa-mi fac si eu o programare la Biogenesis. La noi povestea e scurta: incercam de 3 ani, n-am ramas niciodata, am facut laparo sunt ok, analize ok si la el si la mine; lipsa de noroc probabil.
Cei de la Biogenesis mi-au facut programare vineri 16 oct la orele 12, dar eu am o deplasare in provincie si ma gandeam daca pot schimba cu cineva un pic mai devreme sau joi la orice ora.
Multumesc anticipat si multa bafta, sa se lase cu bebei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

honeys - la ce medic ai facut programarea?
Fetele de aici au toate programare la Dr. Diakoumakos iar dansul joi nu este in clinica.

coltul meu de rai



Mergi la inceput